Jump to content
BulForum.com

Рецепти за вкусoтии


Recommended Posts

Нищо секретно няма тука, аз рецепти не крия :-)

 

Ето ви моят изстрадан бял сос

 

Продукти -

едно пакетче майонеза

една кофичка цедено кисело мляко

три скилидки чесън, счукани или прекарани през преса.

две шипки махлеб (това е арабска подправка , продава се на Четвъртък Пазара)

две шипка черен пипер

една щипка канела

сол

една-две с.л. сок от нар или лимон (веднъж опитах и със сок от мандарина, пак става)

 

 

Всичко това се смесва и се оставя да престои един-два часа. След товае е готово за употреба.

Варени картофи не слагам, повече ми харесва без тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply
Нищо секретно няма тука, аз рецепти не крия :-)

 

Ето ви моят изстрадан бял сос

 

Продукти -

едно пакетче майонеза

една кофичка цедено кисело мляко

три скилидки чесън, счукани или прекарани през преса.

две шипки махлеб (това е арабска подправка , продава се на Четвъртък Пазара)

две шипка черен пипер

една щипка канела

сол

една-две с.л. сок от нар или лимон (веднъж опитах и със сок от мандарина, пак става)

 

 

Всичко това се смесва и се оставя да престои един-два часа. След товае е готово за употреба.

Варени картофи не слагам, повече ми харесва без тях.

:thumbs-up: жив и здрав баце :thumbs-up:

Link to comment
Share on other sites

Една рецепта , която на мен си ми харесва

Яйца с лук :

1-2 глави лук ( зависи големината но помнете че се свива )

2-3 яйца

сирене на вкус

кашкавал може

червен пипар

пикантина пак на вкус

Слагате олиото и като се стопли нарязвате лука ( може предваритлно да си го нарежете ) запържвате лука ( попринцип обичам по препечено и чакам да хване един хубав кафяв загар ) след като е готов лука слагата яйцата и ги баркате като за омлет . След като си наготвите яйцата ( може рохкави може твърди всеки с вкуса си ) слагата сирене и другите подпрафки и волаа :)

 

 

 

Днес какво наготвих

Скумрия по домашно (за три скумрии ) :

3 скумрии около 250гр-300гр

1 връзка магданоз

кимион млян

сол

подпрафка за риба

лимон

На рибата е желателно да се махнат перките и всички вътрешности ( особено черното по стените на корема ) измива се хубаво докато не стане бяло ( :) не баш но поне да няма кръв по гръбначния стълб ) . След като е измиста хубаво рибата се цепи от корема към опашката разширява се дупката . Поръсва се със сол , кимион и подпрафка за риба . След тази процедура се натъпква с магданоз и то хубаво слага се в тава , която на дъното има олио и водичка ( съотношение 1:1 ) Печете , махате магданоза , взимате бира и приятно ядене . Магданоза се слага с цел убиване на миризмата на риба ( все пак не на всеки е приятно да му мирише къщата 2 дена на риба )

Link to comment
Share on other sites

Айде и аз да мапиша една рецепта

Бърза и евтина торта:

Продукти: 1 пакет нарязан хляб 1 литър прясно мляко, 1 кутия течен шоколад, 3 яйца

Сварявате прясното мляко и го подслаждате на вкус, след което го оставяте да изстине. Взимате една правоъгълна или ако нямате кръгла тавичка. Отваряте хляба и почвате една по една да потапяте филийките в подсладеното мляко и да ги нареждате в тавичката. Не топете филийте дълго в млякото за да не се раздробяват. Оформяте един блат от филийките, След това взимате течния шоколад и го размазвате върху получения блат, след което повтаряте упражнението с филийките и млякото наново за да получите втори блат върху шоколада. След това взимате трите яйца и отделяте белтъците от жълтъците, взимате белтъците, разбивате ги на гъста пяна и я разстилате върху тортата. Мушкате тортата във фурната докато се запече малко белтъка и готово. Шоколада може да се замени със сладко или мармалад. Естествено може да приготвите и парче торта само с две филии и шоколад.

Link to comment
Share on other sites

дайте някоя кадърна рецепта за спагети, че все ги развалям и си ги ям само аз ... :bgrin:

хубава темичка е станала тука :)

 

СПАГЕТИ АЛА ТОПИ ХЛЯБ В ТЯХ :zzz

4 порции

1 пакет спагети

1 пакетче куркума

1/4 пакетче джинджифил

250 мл доматен сок или 4-5 домата

1 хубава голяма глава лук

3-4 мариновани пиперки

2 консерви херинга в доматен (пикантен) сос (по вкус)

черен пипер, червен пипер, сол, олио, кашкавал

 

взима се една тенджера 4-5л

слага се половин пръст олио, ситно нарязания лук. запържва се до златисто. добавя се 3/4 от доматения сос (нарязани или намачкани домати) и 2 чаени лъжички червен пипер и се запържва на среден огън около 3 мин (до получаване на каша (миризлива :) ). добавя се рибата, куркумата, остатъка от домата, джинджифила и ситно нарязаните пиперки (намачкани пак става). бърка се интензивно до получаване на много миризлива хомогенна каша (около 5 мин). добавят се щипка черен пипер и чаена лъжичка сол. разбърква се. добавят се 2л вода. след завиране се пускат спагетите. препоръчително е на 3 минути да се разбъркват. врят 15+ мин според вкуса. по някое време може да се вади някой спагет за тест на соленост. щома са готови минават през гергеф или по-добре сито. с дупчена лъжица пак става. кашкавала се слага в чинията в която ще се сипва. след като се сложат спагетите се изчаква към 15 сек (да се стопи хубаво кашкавала ;) ) след което бъркаме. накрая идва и консумацията :)

добър апетит

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Тази вечер направих паниран салам "Камчия", който стана много добре.

 

Продуктите (като за лека вечеря за двама):

 

12 резена салам "Камчия", не по-дебели от 1 см,

3 филийки бял хляб,

2 яйца,

сол, чер пипер, мазнина за пържене.

 

Начин на приготвяне:

 

Първо си приготвяме галета от препечени филийки хляб. Аз използвах парти грил, и когато филийките придобиха цвят на светъл карамел ги остъргах на ренде до бяло. После пак ги запекох, стъргах и така, докато останаха малки парченца, които счуках в хаван заедно с вече настърганото. Галетата може да се приготви и по друг начин, в зависимост кой с какво разполага. Целта е трохите да станат като грис и на цвят да са карамелени.

Разбиват се яйцата без вода, посоляват се с 1-2 щипки сол и се доовкусяват с чер пипер. Овалват се резените в галетата и се оставят за малко. После се потапят в разбитите яйца и пак се овалват в галета. Още веднъж в яйцата и после в тигана със сгорещена мазнина. Не е необходимо да се пържат много. Някой може да предпочете последно в галета, но лично на мен не ми харесва в олиото да падат и да се препържват трохи - последните резени дъхат на прегоряло, а и се просмуква повече мазнина. Като се извадят от тигана, шайбите могат да се отцедят върху салфетка.

Поднасят се със салата, картофено пюре и т.н. Може и бира :).

 

Рецептата е много семпла, а резултатът надминава очакванията.

Link to comment
Share on other sites

имам едно прасенче във фризера замразено от около месец , та решихме с едни приятели да го направим и да си го хапнем , та въпроса е някой има ли идея как се прави такова чудо

Link to comment
Share on other sites

Не се опитвайте да го печете сами! Ще го развалите!

Рецепта за пълненето ще ти дам, ама няма да е днес, че я нямам тука. Напълнете си го сами, ама го дайте във фурна да ви го изпекат!

Link to comment
Share on other sites

няма нужда преди малко се разбрахме ще го правим на пещ , на един приятел братовчед му пое ангажимента мерси все пак

Link to comment
Share on other sites

дайте някоя кадърна рецепта за спагети, че все ги развалям и си ги ям само аз ... :bgrin:

 

Oт мен имаш една средна трудност

Продукти:за 4 човека

 

4 наденици(за предпочитане кълцани)

2 буркан стерелизирани белени домати(ако нямате 400гр доматено пюре което се смесва с 600мл вода)

11/2 чаши сухо червно вино

1 глава лук

3-4 скилитки чесън

сол, 1ч.л. захар задължително и 2с.л. подправка за спагети

4с.л. олио за пържене

 

В тенджера сипвате олиото да се загрява. През това време режете лука на ситно и чесънът на още по-ситно. След като олиото се е загряло добавяте първо лука и след 2мин чесъна да се запържат. След това режете наденицата на не много ситно и я добавяте. След като наденицата за е позапържила добавяте виното. Обелвате и пасирате доматите като прибавяте подправката за спагети вътре. Изчаквате виното да изври на полвина и добавяте доматите и 1/2ч.л. сол и захарта. Варите 15-20 мин и сервирате с готовите спагети или ядете с лъжицата щото става и за ядене :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Айде някой да ми каже рецепта за падпадъци (оле не знам дали така се пише :bgrin: ) и див заек.... ама ако може да не е т.нар. "по-ловджийски" с разните му там зеленчуци и тем подобни шукарии..... Тия зайци са доста сербез, та какво да ги правя, за да са по-годни за изяждане с човешки зъби...

Link to comment
Share on other sites

Тук качвам една програма пълна с рецепти и можеш да си търсиш . Около 17мб е още 5-6 минути и ще се качи цялата има и зайци и сумати други рецепти . Ако някой има подобни програми за рецепти нека да споделя .
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Моята тайна рецепта за Пеш-маш.

 

Малко по-лесно става, ако продуктите се приготвят предварително. Аз лично си ги приготвям докъто се готви, макар и понякога да става мазало :)

В тигана, или каквото се ползва се сипва олио и се оставя да се нагрее. През това време се нарязва лука на кубчета - в зависимост от броя на порциите - половин средноголяма глава за един човек. Слага се да се пържи. След като се е позапържил, едновременно се добавят чушки нарязани на лентички (1-2 на човек) и мръвка. Може и без мръвка, аз май предпочитам безмесния вариант, но добре вървят пилешки пържолки. Разбърква се интензивно, понеже не успявам да намеря вариант, при който да не залепне нещо на дъното. Като се попържат малко и месото мине термична обработка (ако го има), а чушките видимо поомекнат, се сипват 2-3 домата, нарязани на колкото може по-ситно(за целта ножа трябва да е бръснач). Слагат се сол, соев сос, оцет и лют пипер на око (всеки според вкуса си, аз се осланям на интуицията си, не ме е предала до сега). След това се добавят две яйца, предварително разбити и разбъркани със едно кубче бульон. Бърка се усилено! Добавя се малко вода/бира, за повече сос и воала - Пеш-машът е готов!

Link to comment
Share on other sites

Моята тайна рецепта за Пеш-маш.

 

Малко по-лесно става, ако продуктите се приготвят предварително. Аз лично си ги приготвям докъто се готви, макар и понякога да става мазало :)

В тигана, или каквото се ползва се сипва олио и се оставя да се нагрее. През това време се нарязва лука на кубчета - в зависимост от броя на порциите - половин средноголяма глава за един човек. Слага се да се пържи. След като се е позапържил, едновременно се добавят чушки нарязани на лентички (1-2 на човек) и мръвка. Може и без мръвка, аз май предпочитам безмесния вариант, но добре вървят пилешки пържолки. Разбърква се интензивно, понеже не успявам да намеря вариант, при който да не залепне нещо на дъното. Като се попържат малко и месото мине термична обработка (ако го има), а чушките видимо поомекнат, се сипват 2-3 домата, нарязани на колкото може по-ситно(за целта ножа трябва да е бръснач). Слагат се сол, соев сос, оцет и лют пипер на око (всеки според вкуса си, аз се осланям на интуицията си, не ме е предала до сега). След това се добавят две яйца, предварително разбити и разбъркани със едно кубче бульон. Бърка се усилено! Добавя се малко вода/бира, за повече сос и воала - Пеш-машът е готов!

 

Звучи много вкусно и лесно. Ще го пробвам мерси Скорпионе :)

 

Само че какви да са доматите: от буркан или пресни ?

Link to comment
Share on other sites

Принципно не ям много пернати, ама тва става много вкусно, особено подходящо за бира. Аз лично не го използвам по това предназначение, защото не обичам мезета, така че много го бива и за основна храна.

 

Бялото пилешко месо се нарязва на форми по желание, аз лично го правя на лентички.

Желателно е да престои известно време с подправки като пипер (най-добре смес от бял, зелен и черен, но и само черен става), малко олио, соев сос и лимон.

 

Като дойде време за пържене се овалва в следната смес:

 

5 с.л. брашно

 

2 пак млян кимион

 

1 с.л. индийско къри

 

1 ч.л. червен пипер

 

1 к.л. черен пипер

 

1 пак. чесън на прах

 

 

 

 

 

Принципно съм го ял с крилца, но по моя вариант става и с бяло месо. Не го пържете много, защото става сухо и :sick

Link to comment
Share on other sites

Звучи много вкусно и лесно. Ще го пробвам мерси Скорпионе :)

 

Само че какви да са доматите: от буркан или пресни ?

Ами бях се осъвършенствал и за 15 минути барабар с приготвянето имаше две готови порции, от които две прасета после лежахме и оригахме блажено...

Доматите - според сезона. Това си е по-скоро лятна 'манджа', така че може и от буркан (по-трудно... почти невъзможно за нарязване), може и пресни.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Една специална запазена рецепта: Граничарски омлет. Автор - баща ми :D .

 

Продукти:

 

Картофи (по преценка)

Яйца (3~4)

Сирене (малко :) по вкус)

-------------------------------

Допълнително може да се слага каквото се сетите, аз съм пробвала със някакво саламче, което е било забравено в хладилника.

 

Приготвяне:

 

Картофите се обелват (да си кажа), нарязват се на малки кубчета и се изпържват. След това ги изсипвате в тиган върху нагорещен котлон, да има мъничко мазнинка. Хубаво ги бъркате. След това изсипвате сиренето, надробено с вилица. Не спирате да бъркате, за да може сиренето да се разпространи равномерно върху картофите (съвет - не слагайте много сирене, губи се вкуса). Като се е поразтопило сиренето и се е "омазало" по картофите - изспипвате яйцата, които сте разбили в купичка. Тук идва майсторлъка. Трябва да не спирате да бъркате, когато усетите, че температурата е прекалено висока - дръпнете тигана от котлона. Бъркайте докато оваляте картофите в яйцата. Това е!

Лично на мен страшно ми харесва!

 

Важно е да се съобразите, че ако слагате още нещо трябва да сте на принципа "най-твърдото първо", тоест да има време да се поизпържи.

:)

Надявам се да ви хареса и да съм написала правилно поста. Приятен апетит! :thumbs-up:

Ох, огладнях... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Много вкусна рецепта мога да ви дам-здравословна,полезна и вкусна :)

Значи трябват ви

150 грама извара

50 грама доматено пюре

40 грама настъргани кисели краставички

и достатъчно шунка,където да поберете това :)

 

Първо смесвате изварата,пюрето и киселите краставички и го слатате в шунката като става нещо като палачинка :P .Слагате за малко в парти грила(2-3 минути) ,вадите и хапвате :) -рецептата отнема не повече от 15 минути за приготвяне,богата е на протеини и с ниско съдържание на въглихедрати и мазнини ;) -супер рецепта :)

Link to comment
Share on other sites

Зеленчуци със соев сос и ориз. Значи ориза да е бланширан и се вари, не се подправя. А зеленчуците на силен огън в тиган с един пръст олио и 2-4 капачки соев сос winiary се пържат, докато станат хрупкави.

едит: зеленчуците да са замразени, продават се в всеки хипер и почти всеки супер маркет. После ориза и тва се смесват и се разбъркват. А пък ако обичате да ядете с клечки правите ги на топки, но ориза трябва да е от котлона, иначе не става.

Link to comment
Share on other sites

И каква е идеята да са замразени зеленчуците?! Прясното винаги е по-вкусно!

 

За на Скорпиона рецептата - и аз често правя нещо подобно.

 

В олио се запържват 3 глави лук и 1/2 кг чушки(младички с тънка люспа). Добавя се сол и черен пипер. Когато омекнат се добавят доматите. Аз ги стържа на ренде, за да им махна люспите. Като се посгъсти яденето се отнема от огъня. Сервирам го с плочка сирене. Страхотно е на вкус и унищожава много бял хляб :P

 

Да добавя и една Тортичка аламинут:

 

2 нишестета(аз ползвам Dr Oetker vanilia)

1 литър прясно мляко

1 голям пакет бисквити закуска

1 локум

 

Приготвяте крема от млякото и нишестето. В подходяща тава натрошавате всички бисквити, но не на прах, а на средно големи парчета, освен една. Накъсвате локума на малки парчета. Изсипвате крема и разбърквате добре. Заглаждате отгоре и поръсвате с натрошената на прах последна бисквита за по-естетически вид. Охлаждате и консумирате. Резултата е учудващо добър!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой правил ли е нещо по-различно с кебабчета освен на скара ? Може и за кюфтенца някаква по-интересна рецепта и от двете има тарелки и се чуда как да ги направя освен на скара и на фурна . Дайте някакви идеи :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Аз си правя чат пат едно много вкусно,полезно и лесно за приготвяне ястийце :P .Сварявате си два средно големи картофа и 2-3 яйца.Като са готови белите картофите и яйцата и в една голяма чиния ги смачквате така че да се умешат хууубаво и да няма големи парчета.Слагате още 100-150-200 грама сиренце и и него го смачквате...мммммм екстра ядене е и за закуска и за лек обяд :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Хм... И от мен една рецепта (бързо и лесно, пък и отбиваш номера :) )

 

Mercimek (+ снимка)

 

продукти за 4 порции:

 

* 8 ч.ч вода

* 4 с.л. зехтин

* морска сол на вкус

* 3-4 чаени лъжички лют червен пипер

* 4 средно големи картофа

* 4 моркова

* 8 с.л червена леща

* сух джоджен (около 1 с.л)

 

Слагате водата, зехтина, солта и пипера в тенджерата, изчаква се водата да заври, после добавяте джоджена, както и нарязаните на ситно картофи и моркови.

Изчаквате да заври отново и намалявате котлона, докато добие желаната гъстота.

 

Сервира се с четвъртинка лимон.

Link to comment
Share on other sites

Тази тема е добра, аз сега чак я видях :) Я споделете някои рецепти за салати, освен домати и крастаци, зелева, руска и снежанка :)

 

Нашата зимна салата:

 

1/2кг броколи

2-3 моркова

глава лук

царевица

 

Слагаш морковите, а след малко и предварително нарязаните броколи. Попарваш ги, но гледай да не ги развариш. Да си останат хрупкави. Нарязваш главата лук, добавяш царевица на вкус и оцет, олио и сол, объркваш и си готов. Става бързо, а резултата е наистина перфектен.

 

Успех!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...