Jump to content
BulForum.com

Рецепти за вкусoтии


Recommended Posts

Специално бананите наистина са богати на въглехидрати, но на прости, което не ги прави подходяща храна преди тренировка, а за след. :)

Преди тренировка се ядат сложни въглехидрати за да имате енергия през цялата тренировка, докато при сложните въглехидрати, енергийния пик идва скоро след поглъщанто им и за кратко време. Добре е да се приемат след тренировка, за да запълните бързо енергийните си запаси и малко след това да се захванете с белтъчините.

Какви са тези прости и сложни въглехидрати бе приятелю? :D

Въглехидратите се делят по броя на монозахаридите (и сигурно това имаш предвид) на: Монзахариди, Олигозахариди( ди-, три-, тетра-) и Полизахариди.

И да ти кажа(не знам кой ти го е казал това, но те съветвам да не го слушаш) нещата стоят точно обратното - монозахаридите се усвояват много по- бързо от организма и дават необходимата енергия, отколкото полизахаридите(да не кажа, че някои полизахариди не се и разграждат от организма - пектин, целулоза, декстрин и т.н.)

Прост пример: Глюкоза(монозахарид) се съдържа в обикновената захар - в шоколад(примерно)

Нишесте(полизахарид) се съдържа в хляба

По твота логика една флийка хляб дава по-бързо и по-голямо количество енергия от един шоколад! :lol:

Надявам се да не се обидиш, просто ти поправям грешката. А ако пък не ми вярваш - ела до нас ще ти връча един учебник по Биохимия(750стр.) аз му викам Библията, щото съм специалност Биотехнологии, и ще се убедиш че съм прав ;)

 

/едит: Сега виждам че сигурно си допуснал правописна грешка цитирам: "докато при сложните въглехидрати"

Ако наистина си допуснал грешка мога да се съглася с теб, въпреки че нещата са доста относителни и индивидуални(зависи от организма) т.е. аз примерно мога да разграждам въглехидрати на порции и равномерно, но други освобождават енергията изведъж - така че всеки трябва да опознае себе си и да прецени каква диета(особено за тренировки) да си постави! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Abe hora az se ma4a da otslabvam ne da trupam akt vas ama nai dobro ti se i klasi4eska salata s limon:P

1 krastavica

2 domata

1/2 limon

nikva sol olio i tn! lapaite tva

Pe4ena skomriq:

Skomriika s limon4e klasika v zanra

o6te po lesno otivate nqkade i si kopuvate pili6ko file pak s limon4e na skari4kata!!!

za vegetariancite kafqv oriz kafqvi kartofi bob grah i tn! Okaza se 4e da spazvam dieta ne mi e takav zor:P a da I NIKAV HLQB!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
sandman ti me izumi

tolkowa mnoo gluposti na tolkowa malko mqsto

ne se obijdai(zasrami se):)

 

Тц тц 10месеца ти трябваха да се изумиш така. Много изумително как така ти липсват елементарни познания по биология ;)

Link to comment
Share on other sites

sandman ti me izumi

tolkowa mnoo gluposti na tolkowa malko mqsto

ne se obijdai(zasrami se) :)

 

И кое по-точно е глупост? Кое според теб ще се усвои по-бързо Алфа-глюкоза която при аеробни условия(при човека) влиза в цикъла на лимонената киселина и се отделят 6 молекули въглероден диоксид и 6 вода, като акцептор на освободения водород от макроергичната връзка на АТФ и кофактора НикотинамидадениндинуклеотидН+ или нишесте, на което му е нужно да се хидролизира до монозахарид чрез ензима алфа-амилаза от групата на полиазите, който хидролизара алфа-1,4 или алфа 1,6 глюкозидни връзки или ГлюкоАмилаза и чак тогава да встъпи в цикъла на лимонената киселина? Само да ти припомня(ти сигурно си позабравил или изобщо не си и чувал), че ензима трябва да преодолее активиращата енергия за да почне да действа, а това изисква време и подходяща температура(температурен оптимум). Ще ми отговориш ли? Съмнвам се. Като си нямаш и хабер от тея неща, просто не се излагай и си кротувай! Аз 12 години уча химия, биология биохимия и т.н. ти ще ми обясняваш дали съм прав или не!

Link to comment
Share on other sites

A az iskam da popitam kak vliqe visokomaslenoto kiselo mlqko primerno 4,5% "Vereq" i niskomaslenoto 0,1% "Vereq" deto e s 30% pove4e kalcii. Koe e po-dobroto 6to se otnasq do fitnes i za6to ? :confused

 

И двете са еднакво добри. Зависи каква ти е целта ако е да си набавиш повече белтъчини и да избегнеш голямото количество мазнини - 0.1%. Или ако другата ти храна е изчистена от към мазнини, може и 4,5%. В крайна сметка изборът ти зависи от диетата която си правиш.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Понеже в друга тема за втори път се задава въпрос за бяло сладко, потърсих рецепта. Засега открих само за бяла халва (булама).

 

 

1445. Бяла халва (булама)

 

Нарязват се на ситно 150 г корени от човен; заливат се с 2½ л вода и се варят, докато водата остане наполовина.

 

Пресичат се с бяла пръст или с дървена пепел 15 л гроздова шира. След като се утаи пръстта, ширата се изсипва в голяма тава. Прибавят се 1½ кг захар и половината отвара от човена. Сместа се вари на силен огън, докато остане наполовина. След това силата на огъня се намалява, а варенето на сместа продължава при непрекъснато бъркане с дървена лопатка (за да не изкипи сместа). Щом врящата маса започне да се сгъстява, разбива се на пяна останалата половина от отварата на човена и се прибавя чаша по чаша към халвата, като се бърка без прекъсване. Когато бъркането стане трудно, халвата е готова. Съдът се сваля от огъня, но бъркането продължава, докато халвата изстине напълно и добие хубав бял цвят.

 

Халвата се насипва в буркани, които се държат открити 1 нощ. На другия ден върху халвата се слага плътно пергаментова хартия, а бурканът се похлупва с капак или се завързва с двойна кърпа.

 

Ако халвата не е добре сварена, след 2-3 месеца се отделя част от петмеза. В такъв случай, за да се поправи, тя се преварява, като й се прибавя малко отвара от човен.

 

Халвата е особено вкусна, когато е поднесена с опечени обелени фъстъци или с орехови ядки.

 

Из "Съвременна готварска книга", Пенка Чолчева, "Техника" 1968 г.

Link to comment
Share on other sites

awe gledam mnogo sa pisali za surovi qica...

da ste 4uvali za salmonela i takia raoti ... pove4eto gledat/te kvo pravqt golemite batkovci po filmi i takia raoti i kato pro4etete ne6to i vednaga zamislete se malko konsultiraite se predi da piete surovi qica naprimer

Link to comment
Share on other sites

"Въглехидратите се делят по броя на монозахаридите (и сигурно това имаш предвид) на: Монзахариди, Олигозахариди( ди-, три-, тетра-) и Полизахариди."

Podkrepqm bratleto!!!!!

Ta tova s burzi i bavni vuglehidrati mi zvu4i prostovato. Po pravilno e kompleksni vuglehidrati(poli zaharidi poli - mnogo gr.) i nekompleksni(oligo zaharidi oligo - malko gr.). V kraina smetna vsi4ko se razgrajda na monozaharidi zahar (1g = 4kal.) . Kompleksni vuglehidrati sa kartofite, oriza ,graha i dr. razgrajdat se do 3chasa. A ne kompleksnite deto im vikate burzi sa testeni izdeli, zahar ,sladko i t.n. . koito napravo se prevru6tat v monozaharidi. Tva e nai ob6to kazano.

Link to comment
Share on other sites

Ей тази става много вкусна. Трябва само 2-3 яйца сирене кашкавал и червен пипер. Яйцата се разбъркват в чиния :) настъргва се кашкавала и сиренето на ситно и се поръсва с червен пипер.После се слага в микровълновата за 3-4 минути и ето вкусотията

Link to comment
Share on other sites

Абе хора, трябва ми някаква хубава рецепта за заек, защото ми попадна един прекрасен екземпляр и искам да го направя на нещо докато е пресничък :) А никога досега не съм готвил такова :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Няма как, Пенка Чолчева ще помага отново ;) . Рецептата е за див заек, затова се кисне в марината. Но няма проблем и да е питомен.

 

1000. Заек със зеленчуци

 

Марината:

Възваряват се вода и оцет по равни части. Прибавят се 1 морков, 1 резен целина, 2-3 корена магданоз, нарязани на едро, 10—15 зърна чер пипер, 1 дафинов лист и сол на вкус; оставят се да врят 5-10 минути, след което течността се прецежда и се оставя да изстине напълно.

Оставя се да кисне 1 нощ в маринатата 1 кг месо от заек; измива се и се нарязва на парчета, които се запържват с ½ чаша олио. Изважда се месото, а в мазнината се прибавят и се запържват последователно 2 глави лук, 1-2 моркова, 1 резен целина, нарязани на филийки, 1 равна супена лъжица брашно и 1 лъжица доматена салца. Запръжката се разрежда с ½ чаша вино и гореща вода или бульон, посолява се и се подправя с 15-20 зърна чер пипер, 5-8 зърна бахар и 1 дафинов лист. Щом възври, прибавят се месото, 200 г гъби, изчистени, измити и нарязани на ивички, 300 г изчистени цели дребни лукчета и 100 г пушена сланина, нарязана на кубчета и запържена.

Тенджерата се захлупва и капакът й се замазва с тесто. Ястието се задушава около 2 часа на тих огън във фурна.

 

Из "Съвременна готварска книга", Пенка Чолчева, "Техника" 1968 г.

Link to comment
Share on other sites

Legop4o, предлагам ти една рецепта за заек, която , смея да кажа, ако не измислих, то поне усъвършевствах лично, използвайки идеи малко от френската кухня, малко от немската и малко от арабската.

Ето я и рецептата !

 

Един домашен заек (около два - два и половина килограма)

500 грама бекон

300 грама пилешки дробчета

една кафена чаша булгур, полусварен

десетина големи моркова (избирайте ги дълги, но не по-дебели от 3 см )

кило и половина-две лук (глави колкото топче за тенис на маса)

една равна с.л. кимион

една чаена лъжица сол

червен пипер - една равна чаена лъжица (по избор, ако не обичате вкуса на черния пипер, може да се сложи на зърна на дъното, заедно с карамфила, и после да ги махнете )

едно голямо дафиново листо

три-четири цветчета карамфил (преди сервиране се отстранява).

една бутилка червено вино (по-лекичко, памид или розе, ако нямате, сложете 500 мл по-"дебело" вино, разредено с 200 мл. вода)

 

 

300 грама от бекона се смилат в месомелачка или се нарязват на ситно. Смесват се с нарязаните дробчета и булгура и със сместа се пълни заекът. Може да се зашие, може да се "закове" с бамбукови шишчета.

Поставя се в съд с капак (глинен или стъклен), върху морковите, за да не залепне за дъното. Около него се изсипват главите лук, оставени цели. Останалия бекон се реже на тънки филийки и заякът се покрива с тях. Филийките се нареждат с прихлупване, като рибешки люспи, защото при печенето беконът се свива и ще ви оголи зайчето.

Солта и кимионът се сипват във виното, разбива се така получената смес и бързо, преди да се е утаил кимионът, се излива върху и около животното. Внимавайте дафиновият лист да не се допира до месото, защото мястото на допира ще горчи! Най-добре го затиснете под някой морков Уплътнява се съдът с лист фолио, поставя се в студена фурна, която се включва на максимум. След като заври, се намалява огънят на 150 градуса и така се оставя още пет часа. Може да се сервира върху бял ориз, защото от 500 гр. бекон се получава бая мазнина, към 300 гр., а оризът добре обира мазнините, знаете .

 

С това нахраних към двадесет души

 

Добър апетит !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Позволявам си два поредни постинга, за да съживя тази тема. Дано не ме бият аднимите :-)

 

 

 

Домашно синьо сирене

 

Необходими продукти

Едно кило нашенско саламурено сирене, колкото може по-безсолно!!!!

Двеста грама сирене Бергадер.

 

Сирената се намачкват и се смесват. Сместа се настила в плитък съд, покрива се с влажна марля и се оставя в гхладилника. През ден-два се поразравя, да вземат въздух и долните пластове. След като плесеняса толкова, колкото ви харесва (за което са нужни десетина-ванадесет дена), се натъпква в някаква кутия, най-добре от сладолед или нещо такова, за да може после да се среже при ваденето. След като се натъпче, се надупчва щедро с бамбуково шишче. Това мероприятие с кутията се прави само за да хване калъп сиренето, иначе то като вкус вече си е готово. След три-четири дена сиренето вече се е окалъпило и може да се извади от кутията.

Съхранява се в съд, покрит с мокра марля.

 

Много добре върви с дебело червено вино - мерло, мавруд, каберне.

Само дето хладилникът понамирисва на чорапи, от което негодуват жените, ама ... изкуството иска жертви.

Link to comment
Share on other sites

омлет с кашкавал :

 

2-3 яйца (омлета трябва да стане тънък , 1 омлет = 1 порция)

кашкавал

краве масло

---

бонуси :

4-5 резанета

пушено месо ,

топено сирене полвинка триъгълниче ,

кисели краставички

1-2 люти чушки

 

**************************

1.в една купа се разбиват яйцата , но леко , да не се получава хомогенна светло жълта смес , трябва да си има островчета белтък

2. към тях се прубава ситно настърган кашкавал

3. на леко загрятия кутлон се слага широк тиган , аз използвам най широкия ми наличен

4. когато се разтопи маслото и покрие дъното , се прибават яйцата с кашкавала , отгоре се настъргжа допулнително кашкавал , на по едро стъргало , целта е като се стопят и изстинат малко да слушат като скелет на омлета , да не се накъсва , и да има приятен вид

5. тук вече идва ред на бонусите :

пушеното месо най добре да се прибави още в началото , че да е покрито отвсякъде с яйца

топеното сирене също , но ситно намачкано и равномерно разпределено

киселите краставички , студени отгоре при сервиране

а лютите чушки вървят и вътре и от вън :P

 

най добре да се сервира , в достатъчно широка чиния или на руло ако се постараете се получава един мн красив и вкусен омлет ;)

 

не се обръща , пържи се докато няма мн течни консистенции по повърхността

Link to comment
Share on other sites

Малко късно пиша, обаче чак сега видях за зайците. Аз по принцип не обичам тоя начин дето му казват "по ловджийски" с разните му там зеленчуци и други работи. За домашен заек само в плик за печене и вътре масло, сол и черен пипер. Така съм изял поне 10 заека и става.... :punk

Link to comment
Share on other sites

zlobil, за кой сос говориш? За белия ли, или за тоя, дето го сипват , като притоплят питките? Ако е за белия думата, мога да ти кажа аз как го майсторя, другия не знам какво съдържа.

Белия половин година го мислех и пробвах, преди да стане същия, щото гадовете не обаждат съставките!

Link to comment
Share on other sites

zlobil, за кой сос говориш? За белия ли, или за тоя, дето го сипват , като притоплят питките? Ако е за белия думата, мога да ти кажа аз как го майсторя, другия не знам какво съдържа.

Белия половин година го мислех и пробвах, преди да стане същия, щото гадовете не обаждат съставките!

Ами ако го кажиш много ще сам ти благодарен :) .Ако е чак толкова секретен плс метни го на ЛС :)

Link to comment
Share on other sites

zlobil, за кой сос говориш? За белия ли, или за тоя, дето го сипват , като притоплят питките? Ако е за белия думата, мога да ти кажа аз как го майсторя, другия не знам какво съдържа.

Белия половин година го мислех и пробвах, преди да стане същия, щото гадовете не обаждат съставките!

 

за белия е , много ми харесва

2-3 пъти си зимам наливен но не мога и не мога да го направя същия и където и да попитам не ми казват даже на дюнера до нас тоя му предлагах да почерпа и пак се направи на интересен

един приятел викаше че имало варени картофи пасирани вътре , незнам си кво незнам си що но като бях в тях и той не го беше направил като техния така че споделяй :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...