Jump to content
BulForum.com

Бензин срещу Дизел?


vkirov

Recommended Posts

Ами колите, които спират на първите 1000км, за които имам преки наблюдения са: Тойота, Шкода, Рено. 

Които блокират мотор в гаранция: Мерцедес. 

Естествено, не е някаква представителна извадка, просто тези марки, на мои близки и приятели, ги оставиха в гаранция. 

Може да е от карък, може да е всичко, но така се случи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

И тука идва въпроса, предлага ли някой пълен асистанс, т.е. каквото и да стане, те да се оправят. 

Срещали ли сте такова нещо? 

Така, в моя случай нещата са по следния начин:

  • катастрофа - ползваш каско да ти оправят автомобила. Докато го оправят те настаняват в 4* хотел и поемат всички разходи на пътниците в автомобила
  • техническа авария - ползваш си гаранцията на автомобила, която общо взето включва хотел, самолетни билети и всички останали неприятности. В зависимост от марката, удължената гаранция е от 5 до 10 години. Някои марки (например КИА) предлагат гаранция за неограничен пробег. 
  • кражба - каското възстановява 100% сумата за нов автомобил, независимо че се е обезценил след продажбата. Така, че ти е все тая къде паркираш.

 

Та за това ти писах, че каско + гаранция ще ти даде спокойствие в случай на неприятна случка.

 

 

 

Е че к'ви са тия нови коли дето спират на пътя след 1000 километра?   Какво да кажем ние със старите, дето сме ги взимали на по 100 и кусур хиляди и после сме изминали още толкова без никакви проблеми ...

Ами спират. И при мен на доста хора сменяха двигатели, клапи, окачвания, бордови компютри и то все на чисто нови автомобили. 

Link to comment
Share on other sites

Ами спират. И при мен на доста хора сменяха двигатели, клапи, окачвания, бордови компютри и то все на чисто нови автомобили. 

 

И двамата не ме разбрахте. Това дето казвате го вярвам, но търся причината за всичко това - слаби части по двигателите ли имат (още конструктивно от завода), КК-то ли им е слабо и си гледат през пръсти работата, електрониката ли им прави проблеми или просто новите коли не са като старите коли, които като нови ги правеха по малко по-различен начин и с по-различно мислене към клиента?

Това да ти спре нова кола в първите 1000 километра съм го виждал единствено по соц-време със соц-коли и то далеч не толкова често, а само когато някоя партида са я правили в петък следобед и преди официални празници или евентуално след празници, когато персоналът все още не е бил изтрезнял. :drunk:

Link to comment
Share on other sites

Az niamam nikvi problemi. Ako mi se razvali Bugatito - do men vinagi kraji helikopter da mi vzeme razglezenia gaz. I na dvete sam im turGnal gaz. ;)

 

Голяма грешка - поне на хеликоптера трябваше да му турГнеш метанче. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Az niamam nikvi problemi. Ako mi se razvali Bugatito - do men vinagi kraji helikopter da mi vzeme razglezenia gaz. I na dvete sam im turGnal gaz. ;)

Викаш приложи схемата с фалита на Тръмп преди години и сега джиткаш с Бугатито и хеликоптера. :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

 

но търся причината за всичко това

 

Ами тойотата имаше проблем със спирачките нещо, другите две бяха по електрониката, четвъртото замина двг към края на гаранцията. Поне за мен обяснението е във влагане на евтини части, за да докарат крайна цена. Сега виждате масово колите започват от 20к, колко е струвала твоята кола като нова, обзалагам се, че не е била 20к, предполагам караш Probe. 

Link to comment
Share on other sites

 Дизела винаги е по-скъп и по-капризен за поддръжка. И мноо мизерия в тия дизели. 

 

Това как по-точно го реши? Айде за мизерията добре, но как реши, че е по-скъп за поддръжка дизела, щото аз не съм забелязал, а имам и от двата вида все пак. 

 

downsoft, повечето от хората, които познавам с нови коли, останаха на пътя още на първите 1000км след изкарването от шоурума :)

 

И аз да питам какви ще да са тия хора и какви ще да са тия коли, че да изкарват 1000км? Да не ви е хоби да превъртате оборотомера и да не включвате следваща предавка случайно, защото тогава думата "хора" не си е на мястото. 

 

Ехееее, значи голям удар съм направил. 5 г. гаранция си ги изкара и още върви. За да не е офтопик, бензинов мотор.

 

5 години са нищо - тъкмо е тръгнала колата. 

 

Ами колите, които спират на първите 1000км, за които имам преки наблюдения са: Тойота, Шкода, Рено. 

Които блокират мотор в гаранция: Мерцедес. 

 

14-та година съм със Шкода - не е мръднала. На 175000 смених съединител. Който също се води консуматив.

 

И какво сега - викаш да не купуваме Мерцедес? Щото имам една 123-ка в гаража, която пали от раз все още и работи като часовник. Освен да взема да я хвърля? :grin:

Link to comment
Share on other sites

Поне за мен обяснението е във влагане на евтини части, за да докарат крайна цена. Сега виждате масово колите започват от 20к...

Мда, удобствата които получаваш за съответната цена са за сметка на дълготрайност на вложените материали. 

Link to comment
Share on other sites

При последното ми ходене в сервиз и изричното ми изискване да се внимава с частите и да не се правят компромиси, моят човек ми каза една много правилна вече приказка - ако искаш оригинални части, купи си китайска кола. 

Link to comment
Share on other sites

Ами тойотата имаше проблем със спирачките нещо, другите две бяха по електрониката, четвъртото замина двг към края на гаранцията. Поне за мен обяснението е във влагане на евтини части, за да докарат крайна цена. Сега виждате масово колите започват от 20к, колко е струвала твоята кола като нова, обзалагам се, че не е била 20к, предполагам караш Probe. 

 

Губиш баса - таман толкова си е била по материал-тест на Motor Trend от '93-та. :grin:

probe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Това как по-точно го реши? Айде за мизерията добре, но как реши, че е по-скъп за поддръжка дизела, щото аз не съм забелязал, а имам и от двата вида все пак. 

 

 

И аз да питам какви ще да са тия хора и какви ще да са тия коли, че да изкарват 1000км? Да не ви е хоби да превъртате оборотомера и да не включвате следваща предавка случайно, защото тогава думата "хора" не си е на мястото. 

 

 

5 години са нищо - тъкмо е тръгнала колата. 

 

 

14-та година съм със Шкода - не е мръднала. На 175000 смених съединител. Който също се води консуматив.

 

И какво сега - викаш да не купуваме Мерцедес? Щото имам една 123-ка в гаража, която пали от раз все още и работи като часовник. Освен да взема да я хвърля? :grin:

Мноо си зле , чичка. Имал харабията една дизелова и една бензинова кола и вече ги реши как са нещата :) Аре позволи ми да имам маааалко по-широк поглед върху тия работи. И серсем между другото, 175К за 14 години не са голям проблем за по-старите коли. моята е на 21 години и е вече към 200К. Съединителя го смених на около 185-190К. Сега ми помни думата, че повече от 50К тоя съединител я изкара, я не. Много ми дрънкаш ама малко базата за сравнение ти куца :) Нема се притесняваш само, пуцай сватбарската и да не ти дреме :)

Link to comment
Share on other sites

Доста повече са от една кола. А ти откак си отишъл в някакъв сервиз не може да се говори с тебе нормално. Но нищо де. Базата ми куцала на мене. ДооообреТ. Само не разбрах пак как реши, че дизела бил по-скъп за поддръжка.  

Link to comment
Share on other sites

Сервиза ще да е проблем, така си мисля. А е проблем щото през тоя сервиз минават доооооста повече дизели, отколкото можеш да си представиш. Вътре не е един подемник а са 6 + канал и базата ми за сравнение наистина е по-сериозна от твоята. Празни приказки не ми се говорят. Знам че от 9 кладенеца вода ще докараш. То ще са твоите коли, после на твоите приятели коли, после служебните коли, после ще е нещо по телевизията, вестниците,интернет, и т.н. и т.н. Факт е, че не знаеш толкова колкото един монтьор, пък бил той и монтьор от 3 години. Нали знаеш,не питай старилоа питай патило. 

 

Сега за да ме разбереш да поясня. Дизелите се прецакват по няколко параграфа. ГНП, дюзи, ЕГР, турбини (където има)демпферни маховици и шайби колянов вал (пак където има). Другия проблем са течовете, които пък не са голям проблем докато не почнат да са проблем. Проста сметка. На моята кола която е със стандартен 1.6 бензинов двигател, смяната на съединител и смяна гарнитура на глава плюс ангренажен комплект, струва по-малко отколкото ревизията на ГНП, кога се прецака. Не те знам с какъв мотор си, но предполагам нормален TDI мотор на Фолксваген който е един от трите масови дизела в света като цяло. Ревизията на ГНП-то и ремонта на ЕГР-а са сравнително евтини ремонти. Дюзи турбини и маховици са в пъти по-скъпи от ремонта който споменах за моя стандартен бензинов двигател. Има и други неща ама не ми се пише повече. Не че не бях наясно как ще реагираш но с тия глупости дето се пишат в темата, заблуждавате хора дето си нямат на идея за какво иде реч и полза от темата няма. Наясно съм че наЩо магаре е най-мъжко ама не е зле да се мисли и за тия дето търсят информация. Говоря ги тия работи, щото през нас минават сума дизелови коли. HDI DCI, TDI по много. Не една, не две, а десетки, капиш ?

 

П.С. Наясно съм че мотора на твоята кола такива проблеми няма и няма да има никога. Как беше къмто 600К километра тогава почват да се развалят. Нещо такова ти беше последния бисер относно TDI моторите.

Link to comment
Share on other sites

Killerincho, on 04 Mar 2017 - 16:50, said:Killerincho, on 04 Mar 2017 - 16:50, said:

...Проста сметка. На моята кола която е със стандартен 1.6 бензинов двигател, смяната на съединител и смяна гарнитура на глава плюс ангренажен комплект, струва по-малко отколкото ревизията на ГНП, кога се прецака. ...

Е тука утЕпа рибата.

Това е възможно САМО ако говориш за Кадет 1.6 (C16NZ или евентуално 16LF/SH), без шлайфане на глава, без цена труд и ЗВЕРСКИ отстъпки за части.

Пълен ремонт (не ревизия!) на моята механична LUCAS (с гаранция!) ми струваше 350 лв.

Link to comment
Share on other sites

Дааа, все пак явно опираме до марка и модел, не толкова дизел и бензин :) 

Понеже съм правил всичко от изброените, ще кажа при мен на бензина колко струва всяко от тях: 

- ангренажен комплект Gates с две ролки: 230лв, смяна 120лв; 

- съединител Sachs: около 750лв + лагер sachs 110, смяна 200лв

- гарнитура на глава: Fel-Pro PermaDry: 90 usd + ддс и доставка, ремонта на глава е около 200лв. 

Т.е. тези трите: около 2000лв. 

Link to comment
Share on other sites

На какъв мотор ?? Моя е 1.6 Пежо. Цените дето ги говориш за тия ремонти за какъв мотор са ? Вярно е, че марката и модела имат огромно значение. Преди седмица ревизия на ГНП с монтаж демонтаж излезе около 500лв. 520-530 ми се върти в главата. Цена съединител без отстъпка за 1.6 беше около 180лв, ангренажен комплвкт 80-90лв., по 80лв  труд на операция и шлайфа на главата 20лв. Напасване клапани и т.н. процедури не помня вече. Ако ми се занимаваше, щях да ви намеря и фактурата. 

 

Като цяло ми е през центъра на гащите цялата ситуация. Просто ме подразниха коментари дето не се основават на солидна база за сравнение. Кой къде в кой сервиз чул от тоя приятел от комшията. И те така :) Майната му, нема пиша из тия теми повече че си е загуба на време :) Кой каквото му е кеф, живи и здрави да сме и много безаварийни километри с таралясниците :)

Link to comment
Share on other sites

Дааа, все пак явно опираме до марка и модел, не толкова дизел и бензин :)

...

И не само. Както казаха няколко колеги в предишни постове, няма еднозначен отговор - вариациите са твърде много, а когато опрем и до употребявани автомобили, то опира до поддръжка от предишни собственици... и отиде работата. Съгласен съм, че има голям набор успешни двигатели и от двата вида на различни производители и от различни генерации, обаче лошата поддръжка може да компрометира и най-върховния мотор.

Така смятам аз.

Link to comment
Share on other sites

Е вие сте го казали добре в последните няколко поста. 

 

Весо, махленски приказки и интернет като източници не ползвам. Само и единствено личен опит. 

 

Относно "последния бисер" ако искаш да те заведа в Еуратек да ти го каже главният механик, който не е с три годишен стаж. При НОРМАЛНА УПОТРЕБА и ПРАВИЛНА ПОДДРЪЖКА мотори като моя отиват за основен на около 500к - негови думи, не мои. Сега ако той ръси бисери вече не знам.

 

Иначе всичко е адски субективно и затова не виждам как по-точно всеки бензин ще ми е по-евтин за поддръжка от дизел (да не говорим, че трябва да сравняваме коли на едни и същи години и какви разлики в цените има при марките, без значение горивото). Нямам за цел да подвеждам никого - тъкмо обратното. Мога с документи да докажа какво съм дал по колата ми за вече 14 години, а аз далеч не я жаля, нито спазвам сроковете за смяна на консумативи като хората. И откъм мотор специално нямам никакви грижи. Казвал съм го и преди неведнъж - ремонт на турбо за 450 лева и съединител сменен преди няколко месеца за 1000 лева. 

Link to comment
Share on other sites

Ама какъв спор, какво чудо. В момента имам и бензин и дизел, като дизелите съм ги избирал изключително предпазливо. Подръжката е една, но ремонтите при дизела са доста по-солени. Един ремонт на 4 дюзи и турбо при модерен комънрейл са колкото основен ремонт на кой да е бензинов мотор. Ако трябва и друго да се прави, на повечето свят им се завива, като не е рядкост да топят бутала и т.н. та всичко има + и - и спорт е безмислен кое е по-добро.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...