Jump to content
BulForum.com

Рецепти за вкусoтии


Recommended Posts

Хора, някой готвил ли е бакла??? Щото ми е интересно да опитам. Попаднаха ми няколко килограма, грехота ще е да я хвърля. Пък и нали точно с бакла Анибал Лектър изял черния дроб на Бенджамин Распай :evil

Е, аз черен дроб от флейтисти не ям, щото ми излизат киселини, но баклата искам да я пробвам :D

Казвайте рецепти, моля :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Рецепти не знам ама мога да кажа че хич не става за ядене тая бакла... Не възлагай големи надежди.

Link to comment
Share on other sites

Рецепти не знам ама мога да кажа че хич не става за ядене тая бакла... Не възлагай големи надежди.

Зa ставане - става, ама не е за всеки. Има хора, чиито стомаси не я понасят. Като малък съм имал големи проблеми след ядене на бакла, не помня, ама майка ми казва, че било страшна работа. Така, че по - внимателно с баклата!

edit: Извинете за офтопика, ама счетох за необходимо да дам някакво инфо.

Link to comment
Share on other sites

Ааа, това си е важно! Може да стане много лошо, ако организмът ти не понася баклата. Това е една особеност наорганизма, по-точно на черния дроб, фавизъм се казва. Просто част от хората не отделят някакъв ензим ли беше, що ли ,не помня точно, и за тях баклата си е жива отрова. И за това когато се яде бакла за първи път трябва да се хапне малко и да се почака няколко часа, и при прилошаване трябва да забрави за баклата като храна.

Ние у нас се пробвахме преди години с едно пюре от бакла, поднесено ни като гарнитура към телешко, беше много добро.

Но който опитва за първи път, трябва да внимава, защото нещата може и до гробища да стигнат (да пази Господ) .

Link to comment
Share on other sites

Давам рецепта за омлет "ПУХ"

 

Яйца - колкото прецените

сирене - по около 100 г за порция

червен, черен пипер, сол

 

Чукват се яйцата и се разделят белтъци от жълтъци (това става най-лесно като задържите в едната ръка чукнатото яйце, с другата отчупвате внимателно половинката да се пооткрехне, при което част от белтъка се "изнизва". Чрез прехвърляне на жълтъка от едната половинка в другата се отделя и останалия белтък.). Белтъците се разбиват на сняг. Жълтъците се разбъркват хубаво с щипка сол и се смесват с белтъците. Не се бъркат много, за да не "спадне" снега. Сместа се изсипва в нагорещен тиган с мазнина (аха-аха да запуши). Изчаква се да коагулират достатъчно от долния край (може и да се отнемат за малко от котлона) и с помощта на лопатка (и) се обръща, за да се запече леко и от другата страна. Сервира се в чиния, където се поръсва с намачканото сирене и щипка червен пипер и се загръща. Поръсва се с прясно смлян черен пипер.

Вариант е да се сложи сиренето малко след като омлетът се обърне, да се загърне и да се обръща за запичане от двете страни.

Мераклиите могат да разширят рецептата със:

1. Доматено сосче: запържен лук, след което домати, и съвсем малко чесън. Накрая се наситнява магданоз в соса. Залива се омлета.

2. Стерилизиран грах от консерва: Граха само се запържва леко в масло или маргарин, подрежда се отстрани като гарнитура, а с мазнинката(която не бива да е много), в която след изваждане на граха можем да сложим щипка червен пипер, се полива омлета.

 

Да ви е сладко!

Link to comment
Share on other sites

Ето една простичка рецепта за паниран кашкавал :

Кашкавал се нарязва на дебели филиики

В една дълбока чиния се разбиват 2-3 яица, долива се и малко вода

В друга чиния се сипва брашно

Кашкавалът се потапя първо яицата, после се овалва хубаво в брашното, после отново се потапя в разбитите яица. Пържи се с олио, в нагорещен до червено тиган (по възможност на терасата ако имате такава, щото много мирише :wacko: )

 

Добър апетит

Link to comment
Share on other sites

Ура, доматите поевтиняха!

Време е да ви предложа много лесна и вкусна закуска, нарекох я "леля Тинка". От времето на бекярския ми период е, ама и сега си я правя.

 

Значи, трябва ви бял хляб, зрял домат(и), малко олио, сол.

Филиите се посоляват и се капва олио, което се разнася по повърхността им.

Домата се разрязва на две, изстисква се сока върху филията и самата месеста част колкото може се притиска и разнася, като си остава така отгоре.

 

Яжте внимателно, за да не си отхапете някой пръст :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да посъбудим темата, а?

 

Давам идея за паниран карфиол. Не указвам пропорции, само схемата:

Кипва се подсолена вода и се пускат розичките карфиол, докарани до към големината на голям орех. Държат се до леко омекване (да престане да хрупа, но да не се развари, че после се разкашква). След това се отцеждат и се овалват в брашно и разбито с малко сол яйце. Пържат се до хубав златист цвят. Може да отстраните част от мазнината по изпържения карфиол чрез поставянето му върху салфетка.

Може да се сервира като гарнитура към месо или като самостоятелно леко ястие, но със сос (например бешамел или тартар).

 

Edit: Айде, не се стеснявайте, поствайте вашите любими рецепти, дори и да не сте вече ергени ;). Между другото, доста дами вече има в този форум, да видим какво ще кажат и те по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

А някой знае ли нещо китайско, но да е по-лесно, че нямам нито желание, нито умение за нещо трудно, а да не говорим за труднооткриваемите продукти и разните му там специални тигани?

В общи линии става доста добре ако се запържи до леко златисто нарязано на малки кубчета пилешко месо в 1-2 капки масло и след това се смеси в тигана с предварително сварен и изплакнат в студена вода ориз, малко прясна краставица, нарязана на много нежни лентички и съвсем малко количество каквито има зеленчуци (без домати, може маааалко прясно зеле или 1-2 главички карфиол, но нарязани/натрошени наситно), всичко обилно полято със соев сос докато се пържи. Естествено това е само за храдкор фенове на китайската кухня, защото резултатите са непредвидими (може да стане доста тежко ако не се внимава), освен това съм пробвал рецептата само върху себе си. Хареса ми, беше си бая близо до това, което сервират в ресторанта. :tongue

Link to comment
Share on other sites

Ето още една ергенска, наскоро преоткрита от мен.

  1. Обелвате и нарязвате кокото катофи ви се ядат
  2. Слагате ги в микровълновата с малко вода на дъното на съда за 30-тина минути докато се сварят
  3. Сварявате месо каквото ви се яде, по същия начин в микровълновата печка
  4. Прибавяте свареното месо към картофите и печете (пак на микров.) около 20 мин

Накрая става учудващо професионално и вкусно. А отнема много малко усилия. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
А някой знае ли нещо китайско, но да е по-лесно, че нямам нито желание, нито умение за нещо трудно, а да не говорим за труднооткриваемите продукти и разните му там специални тигани?

Веднага ти казвам, :P тоиваш до наи близкият китайски ресторант,взимаш си храна за вкъщи,притопляш на микровълновата и готово :love ОООООу забравих,слагаш една готварска престилка,омазваш една бъркалка с мазниннка и се правиш ,4е си го сготвил ти :lol: :lol:

Иначе аз си падам по един сос,просто разбъркваш една майонеза с едно кисело мляко(3,6%),малко подправки на вкус и върви със всичко:салати,спагети,риби,месо,а бе с каквото се падне :rolleyes:

А отделно от как си взех микровълновата се родих,всичко става много бързо и лесно(или пчти всичко)

Link to comment
Share on other sites

Благодаря, тази рецепта и аз я знам. :D

Кажете още някоя рецепта за микровълнова плс.

Link to comment
Share on other sites

Понеже все си представям риболова като ергенско занимание, и понеже утре му подобава, приемам споделени рецепти за пъстърва.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ето и 2 рецепти от мен. Не знам как се казват, но се получава доста вкусно :love

Продукти за 1-вата:

2-3 големи картофа

50-100гр сирене

50-100гт кашкавал

1 домат

20гр масло

сметана

един жълтък може и 2 ако картофите са по-големчки

топено сирене

магданоз

черен пипер (по-желание)

Начин на приготвяне:

Взимате картофите и ги варите(трябва да врат около 25-30мин след което ги оставяте 10-тина минути на котлона). Докато врат картофите взимате сиренето и кашкавала и ги настъргвате наситно в някаква купичка. Смесвате ги с жълтъка, черния пипер, магданоза и сол ако искате. След като се сварят картофите ги разрязвате по-ширина и ги издълбавате с лъжица. Пълните ги с получената смес от по-горе. Нарязвате кръгчета домат и слагате като капаче в-ху картофите, върху него се поставя резенче топено сирене. Картофите се намазват с малко и се слагат в тавичка която също е намазана с маслко. Пекат се 10-тина минути.

 

2-рата: Това е омлет. Става доста по-бързо от първата/

3-4 яйца

Пилешкa шунка

1-2кисели краставички

сметана

Нарязвате пилешката шунка и краставичките на тънки ленти. Слагате ги в тигана и след това заливате с яйцата. Когато смятате, че е готово заливате със сметана и вадите.

 

Да ви е вскусно :P

Link to comment
Share on other sites

дайте някоя кадърна рецепта за спагети, че все ги развалям и си ги ям само аз ...  :bgrin:

За соса:

500 гр. кайма

2 средни глави кромид лук

2 моркова

3 с.л. доматена салца ( може и някакво по-пикантно къри или чили)

2 с.л. подправка за спагети KOTANYI-Спагети (има ги във всички добре заредени хр. магазини , струват около 0.85 лв)

2-3 с.л. растителна мазнина

Спагетите - желателно е да не са нашенски :)

Приготовление:Морковите се настъргват , а лука се нарязва на ситно.Олиото се сипва в дълбок тиган (най-добре тефлонов)и в него се задушава каймата със морковите и лука (докато зеленчуците омекнат).Прибавя се KOTANYI-то и доматеното пюре и полвина чаша вода.Всичко това се задушава на слаб огън докато остане почти само на мазнина.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Нека всеки който знае някакви рецепти за приготването на полезни и същевременно вкусни неща ги каже тук .

Нека аз да съм пръв :)

Време за приготвяне: 25 минути

 

Продукти

# 200 гр. добре почистена Скумрия или филе от Скумрия

 

# 300 гр. измити моркови

 

# 1/4 връзка магданоз

 

# 1/2 лимон

 

# 1/2 едър месест домат в случай, че желаете декорация

 

# 1 с.л. студено пресован зехтин

 

Приготовление

Добре изчистената и измита риба се нарязва на порционни парчета, посолява се, намазва се със зехтина и се пече на предварително загрята скара.

Морковите се нарязват на едри колелца (пънчета), поставят се в тефлонов тиган с малко вода и се варят до омекване.

Изпечената риба се поднася гарнирана с морковите, ситно нарязан магданоз и половината лимон. Ястието се декорира с резени домат.

 

Хранителен състав

# белтъци ~ 48 гр.

 

# мазнини ~ 25 гр.

 

# въглехидрати ~ 24 гр. (гарнитура)

 

Енергийна равностойност: ~ 513 ккал (417 ккал без гарнитурата)

 

Препоръки

Ястието е богато на лесносмилаеми белтъци с еднороден произход. Има умерено съдържание на ненаситени и полиненаситени мазнини и умерено съдържание на прости въглехидрати (гарнитурата).

От изброеното до тук следва, че Скумрията с моркови е добър избор за ранна вечеря или късна следобедна закуска, както при атлети с бърз, така и при атлети с бавен и умерен тип метаболизъм.

 

Място на ястието в менютата на различните хранителни режими

 

# при понижаване на тегло при Ниско въглехидратен - консумацията му е подходяща за обяд

 

# при понижаване на тегло при Равномерно балансиран - консумацията му е подходяща за обяд, късна следобедна закуска или ранна вечеря

 

# при понижаване на тегло при Кетонен - консумира се без гарнитура, през втората половина на деня

 

# при понижаване на тегло при Високо белтъчен режим - неподходящо е за този режим

 

# при поддържане на теглото при Равномерно балансиран - консумацията му е подходяща за обяд, късна следобедна закуска или ранна вечеря (в последния случай за атлетите с бавен метаболизъм гарнитурата отпада)

 

# при поддържане на теглото при Ниско въглехидратен режим - консумира за обяд или късна следобедна закуска, а без гарнитурата може да се консумира и като вечерно блюдо

 

# при масиране при Ниско въглехидратен - може да се консумира за обяд или като късна следобедна закуска, без гарнитурата може да бъде консумирано през целия ден

 

# при масиране при Високо въглехидратен - най-подходящо е за консумация на обяд

 

# при масиране при Равномерно балансиран режим - консумира се през втората половина на деня

Source : bb-team.org

Link to comment
Share on other sites

Оризова закуска на Данчо :)

1 ч.чаша предварително сварен ориз

1/2 ч.чаша обезмаслено кисело мляко

1/2 ч.чаша стафиди

1/2 суп.лъж.канела

+ванилия

Бъркаме всичко и...воала!!!Уникално лесно,просто и ефикасно.

Link to comment
Share on other sites

Пробвайте Извара (обезмаслена) с косело мляко (най - много 2% масленост), така ще си осигурите много белтък, а количеството на мазнините ще бъде малко (само от коселото мляко).

Също така и извара с малко краве сирене (само за вкус), това се смачква и се маже върху препечена филия, става за закуска :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

moqta energy recepta za hora jelaeshti da masirat aktivno, e slednata:

v 1l prqsno mlqko se slagat 2 surovi qica, 20-30-50gr shokolad(styrgan ili techen), i syvsem chist corn-flakes, dokato stane gysto(ot flakes-a)... konsumira se studeno, dobre pasirano i sled qdene... mnogo e kalorichno...

Link to comment
Share on other sites

Както повечето от вас,предполагам,които се занимават с бодибилдинг,знаят,че около 60 % от приеманите от нас калории трябва да са с въглехидратен произход.Ето една евтина и проста рецепта,идеален източник както на въглехидрати,така и на белтъчини:

100 г сварени спагети,една консерва риба тон на парченца и изцеден лимон,всичко това се разбъркава и се хапва с удоволствие !

Едно от любимите ми ястия,хапвам го за обяд.

Link to comment
Share on other sites

Az predi trenirofka zabivam 4-5 sredni qica v miksera ... 400-500 ml toplo mlqko i mn med stava malko mnojko ama kato pusni6 1 voda i ostava samo NRG i beltuci v organizma ;]

 

tva spored men 6te e baxti ujasnata kombinaciq bate surovi qica i mlqko i med blqks :sick :sick :sick moje da dava power ama nikoga nqma da piq takiva ne6ta

Link to comment
Share on other sites

Знам, че не е точно тук мястото, но друга подобна тема не намерих.Някой знае ли как се правят фалафели?Един познат каза, че преди си е правил, но не му се обясняваше и затова питам дали тук някой знае. :)
  • Фалафел
     
    За кюфтенцата:
    нахут - 2 ч.ч.
    кромид лук - 2 средни глави
    чесън - 2 големи скилидки
    магданоз - 1 китка
    кимион (млян) - 2 ч.л.
    кориандър (млян) - 2 ч.л.
    сода бикарбонат - 1/2 ч.л.
    сол - 1/2 ч.л.
    чер пипер - 1/4 ч.л.
    олио - 2 к.ч.
    За соса:
    кисело мляко - 1 ч.ч.
    тахан - 2 ч.л.
    лимонов сок - 2 ч.л.
    чесън (счукан) - 1 скилидка
    кимион (млян) - 1/4 ч.л.
     
     
     
    Приготвяне на кюфтенцата:
    Нахутът се накисва във вода за 12 часа. Ако има люспи се премахват.
    Омесете нахутът и останалите подправки и изсипете в блендер. Блендирайте докато се получи добре раздробена гладка смес.
    Оставете да почива 30 мин.
    Оформете плоски обли кюфтенца взимайки смес колкото орех. Готовите кюфтенца оставете около 15 мин. за да запазят формата си.
    В дълбок тиган загрейте олио достатъчно да покрие кюфтенцата. Изпържете кюфтенцата до златисто-кафяво.
    Готовите кюфтенца се поставят върху салфетка за да се отцеди олиото.
    Сервира се с ливански питки и сос от кисело мляко.
     
    Приготвяне на соса:
    Смесете всички съставки за соса, пасирайте в блендер. Получената рядка маса замразете.

Link to comment
Share on other sites

eto vi moito re6enie za sos za spageti:

produktite sa:

1. 2 krenvir6a(moje i okolo 250-300gr. kaima)

2. natro6eno sirene(slagaite kolkoto iskate) i nastargan ka6kaval

3. burkan sterilizirani domati

4. gabi narazqna na po sitno(porpincip az ne gi qdvam ama i s tqh e hubavo)

5. 4eren piper, sol i drugi podpravki po izbor

 

Parvo pasirate domatite i gi slagate v po-dalboka tendjera. Dokato na domatite im izvri vodata narejete krenvir6ite na sitno i gi slojete da se zaparjat v maznina zaedno s gabite. natro6enoto sirene i ka6kavala se pribavqt kam domatite i se barka dokato se poraztopi ka6kavala.Pribavete i krenvir6ite s gabite kam domatite i ostavete da povri o6te nqkolko minuti. nakraq slojete 4erniq piper i sol ako e nujno(po-bezsolno qdene po-dobre kakto kazva baba mi :D ).

Sled kato vsi4ko bade pribaveno kam domatite i vri o6te nqkolko minuti se ostavq da iztine malko ina4e se polu4ava edno hubavo ne6to s ezika ti 6tot stava kato 6kurka :P :punk :P

 

 

I edna druga recepta koqto stava sravnitelno barzo:

 

Kartofeno piure s qica na furna

 

produktite sa:

1. kartofi kolkoto precenite 4e 6te vi svar6at rabota

2. 4 qica

3. ka6kaval i sirene

4. magdanoz i 4eren piper na vkus

 

Kartofite se obelvat i se narqzvat na mnogo sitno za da se svarqt po barzo. Svarqvat se i se pravqt na piure. Vzemame edna tavi4ka i sipvame katofenoto piure na danoto, natro6avame sireneto i pribavqme kam piureto i raztilame ravnomerno v tavi4kata. Zapi4ame malko i 4ukvame 4-te qica otgore varhu piureto kato porasvame s narqzaniqt magdanoz i pak vra6tame v pe4kata dokato qicata se zape4at, kato malko predi da sa gotovi nastargvame ka6kavala otgore i pak vra6tame za da se zapekat qicata dokrai kakto i ka6kavala.

Vadim ot pe4kata, servirame i Bon Apeti!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...