Jump to content
BulForum.com

Саниране на сгради


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Мда. Хубава работа, ама българска. Упорито си стоим 1990г. и туй то. Кой каквото ще да ми приказва. Разликата е, че пиячката, цигарите и горивото са по-скъпи, има повече коври и се напълни с педели...

Link to comment
Share on other sites

Ясна е работата - и затова бях прав... И какво става ако ми домъкнат банда цигани и ги изгоня на третия ден, като видя, че ми осират входа? Какви са критериите за приемане на обекта и въобще хората имат ли думата? 

Въпрос на умели преговори е, живущите имат думата за това кой балкон да не се остъклява, кой климатик да не се сваля, какви цветове да е мазилката и пр. Някои хора правят големи пари от санирането и имат интерес проектът да започне и да върви гладко, тех-ръковете пък гледат да не ядосват нито тях, нито обитателите. Накрая на работата домоуправителят трябва да се разпише кое е свършено и кое - не, та и с това се съобразяват. Общо взето според мен си заслужава, трябва си малко късмет с майсторите и като има неточности да се отбелязват навреме да си ги оправят.

Link to comment
Share on other sites

Аз като се знам и като слушам колегата как ги описа, ще ги изгоня на третия ден. Отделно пък, че тия, дето им викаш тех-ръкове, мога наръчник да им напиша... 

 

Едно е ясно - тръгна ли да го правя, ще трябва по цял даен да ги гледам в ръцете и да си късам нервите. И този път вече ако изобщо се захвана, ще има и залащане за Домоуправителя. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Капана е така направен, че няма мърдане.

Някъде в закона е записано, че програмата за безплатно саниране на сградите е до 2025г.

Онези сгради, които не кандидатстват за това саниране ще трябва да го направят със собствени средства.

Това, за което се говори в посочената от Видин статия в икономиката се нарича "тесни пари".

Попитайте един икономист какво означава това и ще получите следният отговор:

- Посредника (в случая кмет, общински съветник и пр.) не носи отговорност за думите и делата си.

Банката отпуснала заема се разправя със сдруженията и прави какво си иска.

Тоест Лиляна Павлова може да ви каже, че санирането ще го направят марсианци, но тя не носи отговорност

за думите си.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Здравейте ! Член съм на Управителния Съвет на сграда с 64 апартамента в гр. Габрово , която се санира вече пети месец от Фирма "Техно Строй България" ООД". За тия 5 месеца "усилена работа" бяха сменени над 6 работни бригади , 4 технически ръководителя какво ли още не . Нееднократно сме алармирали както управата на фирмата изпълнител , така и Община Габрово за неуредиците по така нареченото саниране , което всъщност е един елементарен проект "Енергийна ефективност " , понеже всички точки , които бяха заложени по укрепване на сградата отпаднаха и остана само изолация и някъде подмяна на дограма . Освен , че се промиват мозъците на "експерти със съмнителни познания в областта на строителството" , които трябваше да вземат важни решения кое и как да се направи и им се плаща , за да подписват документи , с които да спрат извършването на дейности , заложени в проектите , всичко което не отпадна и към днешна дата продължава да се прави , се извършва от ниско квалифицирани работници под ръководството на некомпетентни ръководители . От всичко това страдат живущите в сградата , чийто апартаменти бяха наводнявани , рушени вътрешни подобрения , повредиха се съществуващи дограми , врати , шпакловки , вътрешни изолации , а дори и мебели . Сега идва зима и се оказва , че няма нито един апартамент , в които да няма теч на 100% , лишени сме от възможността да си ползваме климатиците , нямаме осветление в общите части , подменена е около 50% от заложената за подмяна дограма , има опасност и комините да протекат поради липса на пояси и шапки , има разпокрити балкони и т,н, След всичко изброено е ред да спомена и , че всичко , което досега се считаше за готово се оказа изпълнено некачествено и трябва да се коригира или преправя . Ние някак си ще се справим със всички затруднения и неволи , сполетели ни благодарение на безхаберието на шепа държавни служители , които са позволили на Фирма "Техно Строй България" ООД" да извършат този проект , след като същата фирма преди няколко години беше спомената в новинарските емисии във връзка със строеж на тераса по алея в град Габрово , която тераса се срути след няколко седмици поради липса на арматура . Същата тази "Техно Строй България" ООД" в момента изпълнява няколко проекта в града . Тук е момента да си зададем въпроса : "кой стои зад гърба на тази фирма , защо  не й се отнемат правата и защо продължава да усвоява европейски и държавни средства чрез проекти , за които няма нужната квалификация ? " . Може би някои си казват - "Това е България и е ясно как стават нещата с пари под масата" и са прави , но докога ще продължава това безобразие ? И сега да обобщим с едно изречение - "Техно Строй България" ООД" - обещания = лъжи , контрол = безхаберие , качество = некомпетентност , работа като начинаещи - ПАЗЕТЕ СЕ ОТ ФИРМА "Техно Строй България" ООД" и нейните служители !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Протекоха блокове в Бургас, санирани безплатно от държавата http://bnr.bg/burgas/post/100790696/techove-vlaga-i-muhal-sled-sanirane-na-blokove-v-meden-rudnik. Интересното е след статията в разговорите по телефона със собствениците.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Е вие за по 1 милиона на сграда какво очаквате? Толкова е цената която излиза за саниран блок. И се плаща от абсолютно всички българи...

Link to comment
Share on other sites

Как ги сметна тия милиони? Всички сгради в страната са еднакви ли?

Програмата е на стойност 2 милиарда. Казаха, че парите са изчерпани за завършените и планираните общо малко над 2000 сгради. Средно излизаше по 983 000 лева на сграда. Това по памет цитирам. А до скоро онова прасе лилянчето твърдеше за средна цена от 17 000 лева на апартамент. Само дето се оказа, че не са 17 000, а доста повече. Дори и 17 000 да са пак са надписани поне тройно...

Link to comment
Share on other sites

Нещо хич не се връзва тая информация. Аз доколкото знам има много неусвоени пари още и затова пискат да се санира, за да може да се лапа. 

Link to comment
Share on other sites

Нещо хич не се връзва тая информация. Аз доколкото знам има много неусвоени пари още и затова пискат да се санира, за да може да се лапа. 

Ето ти 2 статии по темата:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/02/20/2921559_vtoriiat_miliard_za_sanirane_e_izcherpan/

http://www.mediapool.bg/saniraneto---kak-vsichki-plashtat-2-mlrd-lv-za-blagoto-na-5-news260569.html

 

Средна цена от 290 лева на квадратен метър... 

Link to comment
Share on other sites

Това ако е вярно и се мълчи по темата - нЕ'ам думи... 

Капитал не се славят с това, че публикуват лъжи. Всичко им е изпипано и проверено.

http://www.dnes.dir.bg/news/energia-gazove-zlatno-saniraneto-25095523?nt=10

Link to comment
Share on other sites

Далече не е така за Капитал, но това е съвсем друга тема. 

 

Иначе както казах - no comment. Това са такива идиотщини и такова брутално крадене - само някой да бръкне там и ще се разхвърчат милиони лайна - буквално. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Масови проверки на санирани блокове заради течове Масови проверки на блокове, които имат проблеми след санирането по държавната програма, разпореди строителният министър Николай Нанков.

 

Като си спомня колко труд положих преди две години да обясня на съседите, че по-добре да не се кандидатства по тая програма (и не го направихме, и без това вече почти целия блок е стиропор отвън), а за покрива специално им събрах снимки и материали от щатите, че продължават да използват битум плюс тежка посипка чакъл отгоре - много по-добро решение от тънките ролки изолации дето слагат сега. И по-евтино.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Без нови средства за саниране през 2018-а

 

 

и това долу извадка, може да е в темата за смешните също, ако в по-голямата си част е вярна информацията :)

 

Саниране на панелните блокове | Energy efficiency improvement of residential buildings

 

Pavkata:
Изолация се прави само с вата - било каменна, било минерална, ватата е нещото дето го бива - негорима е. Разните EPS и общо взето стиропорите дето масово се ползват вършат работа само за Low cost проекти, тоест ползват се масово по света, защото цената е между 40% и 100% по-ниска. Резултатите, за съжаление, в някои случаи плачевни.

 

couples:
Много интересна статия за санирането. Спомних си за блока във Великобритания - дано не се случва тука, че с такива стандарти ще светнем от Витоша. Впрочем, специално искам да побутна с лакът тия, които мислеха че с Боко и държавно гарантираното ще е друго яче. Не господа, сиренето е с пари. Кофтито е, че дори и да сте си платили, със сигурност ефекта ще е същия. И за дране са фирмите, но най-напред - правните органи, които не са контролирали и довели до това положение. Колко още жертви според вас трябва да дадем, за да не гласувате за Боко. Кво ли ни говори тоя, си викат като го четат това някои - и така ще му дадат още мандати. Направете го пожизнен.

 

SolidBase:
Само да допълня, че българските блокове (панелни/ЕПК) са грозни просто, защото по проект са оставяни в полузавършен естетически вид, но в сравнение с Лондон са солидни, с масивни стени, устойчиви на доста нерегламентирани манипулации всеки ден от живущите, и в пъти повече земетръсно устойчиви.

В Лондон бетонът е пълен лукс, с изключение на сгради, строени през 60-те и някои от по-скъпите жилищни сгради след 2005-6. Един ирландец ми беше разказвал, че от 2009 г. азбестът е официално забранен за всякакво строителство във Великобритания (по спомен за годината). Дотогава е масово използван и в момента има изготвени кризисни планове на централно ниво за реакции при бедствие и унищожаване на съществуващи сгради по всякаква причина. Според него, ако по някаква причина стане масово разрушаване на сгради в града, той ще стане необитаем само, заради количеството азбест, което ще се освободи във въздуха и отложи по улиците и сгради. И не е само Лондон, цяла Англия/ЮК е.

Та, подовете навсякъде са дървени. В 97%+ от къщите и над 90% от апартаментите. 90% от стените са "cavity walls", с други думи кухи или с евтина изолация бетер Банско и Слънчев бряг. Дограмата в над 60% от сградите в Лондон в центъра е от момента на строителството (дървена) и в много от случаите е с едва ли не резета и въжета, с които се придвижва. Който е ходил по хотелите в съществуващи сгради знае. В останалите случаи е толкова примитивен PVC, двукамерен, без аргон/"четири сезона" и филтри, че аз бих накарал производителите да ми платят неустойки за периода на експлоатацията, камо ли аз пари да им давам. Бил съм в десетки/да не кажа стотици нови сгради и знам какво говоря, да не засягам тази на обикновените хора. И по-зле, или дървена. Добре, че нямат зима, като нашата и всичко е на газ.

Всичко в Лондон хаузинга е евтино, настилките се покриват с мокети (или както ги наричат тук килими) два-три вида и с тях е покрита цяла Англия. Питър, Джон, Лорийн, Мохамед, Кантилал - всички имат едни и същи килими. И къщите им са едни и същи, скърцащи, без кизирки над входовете, еднакво високи, все едно Бил Гейтс/Мъск ги е клонирал по поръчка. Не липсват и отделни кранове за топла и студена вода, т.е. няма смесители.

И Гренфел е същия. Бетон, защото е строен, когато все още алчността е била в поносимите граници, обаче всичко друго - дърво, гипскартон, кухи стени, най-евтина изолация, неработещи известителни системи, евтина дограма и най-вече, СОЦИАЛНИ ЖИЛИЩА, ползвани от най-бедните и такива на помощи. В Лондон най-големият бизнес е хаузинг мафията. Това са кансълите (общините) и частните фирми, които строят "affordable housing". Кансълите дават парите, фирмичките ги докарват на външен вид и в тях вкарват обречените. Балконите не са бетонни, ами метални (някаква сплав масово) и се крепят на нитове. Настилката им е дървени дъски. Съответно парите се делят от публично-частните шефчета, голяма част от които са политици, в общинския съвет, че и по-нагоре.

Така, че, прилика с нашите "качествени панелки" няма никаква. Те не горят най-малкото, а като дете колко гръмнали бойлери от тези неръждавейката на не знам си колко атмосфери щом не можаха да предизвикат каквито и да е сериозни поражения, явно си струват. Само, ако ги бяха построили с облицовка, или имаше устойчива държавна политика по санирането им още от 1989...

 

Pavkata:
Това, което казваш, че е вярно - вярно е. Но не забравяй, че когато ние сме се освобождавали в Лондон е тръгнало първото метро. А доста преди това са имали градове с мащабите на днешна София. И е някак нормално фондът им да е по-зле от нашия - все пак нашата модерна държава е дооооста по-млада от тяхната.

 

SolidBase:
Съгласен. Само, че новите им сгради са също с дървени греди, вместо бетон, а само външните стени са от тези "английските тухли", и то не всички. Бетонът има време на втвърдяване все пак, скъп е, изисква техника. Много по-лесно, евтино и бързо, е да сглобиш набързо едно Лего и да го покриеш с тънки външни алуминиеви панели с някаква също толкова евтина изолация. Примерно пяна. Дупчат стената и с един дебел маркуч я пълнят с някаква втвърдяваща се PVC течност. "Чиста работа".

Да не говорим, че и изолация на много места няма никаква. Аз съм се чудил, как въобще можеш да имаш сгради без масивни външни стени (от по 5-7 етажа), а само предварително произведени ал. панели и гипскартон отвътре. Ама ги има. Евтино е за строителните фирми и такива изгъзици струват по 300-400к+ лири завършени и влизащите се радват, че е "ново строителство". Пък в баните плочките се редят директно върху дървото на пода или гипскартона по стените. Да не смее някой да ритне стената отвън и да ги накара да паднат, заедно със смесителите и тръбите.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...