Jump to content
BulForum.com

Изграждане на домашна мрежа с гигабитов интернет


plameni

Recommended Posts

Е, при равни други условия FTP е за предпочитане все пак. Но е истина, че в дома UTP е напълно достатъчно, стига да не е някое алуминиево (или желязно) менте.

 

Иначе след малко зор, вчера успях да подкарам dual WAN на микротика. Още съм новак в ROS, но пак с много малко четене се справих. Като основния зор беше докато усетя защо през WAN2 не работеше пинга и достъпването на сървъри в мрежата ми. При опит да отворя уеб сървъра през WAN2, не ставаше нищо. Явно отговорът от сървъра се е опитвал да мине през WAN1. С 3 mangles и едно допълнително default route (0.0.0.0/0 + routing-mark --> GW2) и това се оправи.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Разглеждал съм го, но не ми вършеше работа, доста си е ограничен до идеята си, с тези цветни зони, а не интерфейси. Ако имаш конкретен въпрос може да опитам да помагам.

Link to comment
Share on other sites

Ползвам го от над година по различни места и като че съм доста по щастлив с него отколкото с pfSense или Mikrotik. Съвместимо и устойчиво, пакети за разширение - бол.

 

Болка ми е работещ WEB филтър, да не е през squid, да може да филтрира по имена или части от тях, а не по IP.

 

Относно мрежа при гигабитов интернет мисля, че понятията рутер, суич, AP, NAS и прочее е по-добре да са отделни устройства.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Някой взел ли е и пробвал ли е вече новия RB750Gr3 с гигабитов нет как се справя с рутирането и колко е натоварен при максимален трансфер? Началните бройки не бяха с добри отзиви, макс около 800Mbps при 100% на 1 ядро. RB951G е на ръба (над 95%) при около 940Mbps само с няколко файруол правила. Все още ме сърби 100 лв само за едната проба, защото може би е малко рано, няма и месец откакто излезе, но пък доста хора си го накупиха.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Покрай темата за рутерите, и аз да шерна това което рънвам в последно време :)
http://share-web.s3-eu.object.vdc.interoute.com/net.png :)

 

Черното боксче е това което го играе рутер,  фокскон, Intel Atom C3000, DDR4, SSD, перфектният домашен рутер с pfsense :))

Link to comment
Share on other sites

Хехе :lol:

тия сепаратори това ли е което си мисля :D ....

И вентилаторите нали дуят надясно, че да не набиват прах в .... отсрещния разклонител :Р ..

Трябваше да е 1U rack поне :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Точно това което си мислиш са  :lol:  Оказа се, че нямам по-подходящи крачета  :) 
Всички боксове са с пасивно охлаждане, та и вентилаторите духат в тях, че е затворено помещение и вентилацията е лоша та не ми се пробва колко ще се загреят така събранки заедно :)))

Рак ще е много голям за тях, размера им е подобен на Intel NUC, по-скоро нещо подобно ще им сглобя някой ден http://www.larsblauridsen.com/2015/09/building-a-raspberry-pi-server-rack-in-lego/ :)))

Link to comment
Share on other sites

Те и нямат нужда от много кабели. Черната си е рутера, съответно едно кабелче към медиата и едно към локалният суич, а другите рънват vmware, та по едно кабелче към суича им стига за сега. За другото си имам VLAN–и :))

Евентуално мога да ги вържа директно и към сториджа, но първо трябва да му сложа 4 портовата карта :))

Link to comment
Share on other sites

Покрай темата за рутерите, и аз да шерна това което рънвам в последно време :)

http://share-web.s3-eu.object.vdc.interoute.com/net.png :)

 

Черното боксче е това което го играе рутер,  фокскон, Intel Atom C3000, DDR4, SSD, перфектният домашен рутер с pfsense :))

 

т.е. вече се отказа от идеята за виртуализация на домашния рутер  :)

Link to comment
Share on other sites

т.е. вече се отказа от идеята за виртуализация на домашния рутер  :)

То не е само идея, домашният ми рутер е бил виртуализиран през последните 10+ години :))) Като в момента това е тренда навсякъде, виртуализирани мрежови функции. Делл си имат цяла нова линия девайси за целта.  Включително  е центъра на голяма част от работата ми в Interoute/GTT преди да напусна :)))

Но сега имам излишък от боксчета, та може да си има дедикейтед такова :))

Link to comment
Share on other sites

Припомни си какво обсъждахме преди две години. Все пак ти си го писал това:

 

...

1 девайс през който ти минава интернета -> спира девайса, нямаш VPN, нямаш ILO :P Някъде по-рано ти обърнах внимание, че трябва да са два или пък ИЛО да е публично достъпен. Иначе рутера ти е single point of failure :)

При мен е същото - утрепвам си линукса отдалечено, губя си впн-а, губя си достъпа до есх мениджмънта, нищо не мога да направя докато не се прибера, или някой не боцне копчето

...

Искам да имам възможност макар и отдалечено, да мога да "боцвам копчето"

Link to comment
Share on other sites

Припомни си какво обсъждахме преди две години. 

Слонче  :P

 

Да, ако деплойваш рутера конкретно в HA, може и да запазиш достъп до копчето в случай, че стане нещо.

Всъщност имах такава идея, вторият черен бокс от снимката да е бекъп рутерче, и да имам failover м/у двата.. След това се сетих, че това все пак е вкъщи и не си струва занимавката :D

Сега като се замисля, ако рутерите са виртуални е лесно човек да има HA на софтуерно ниво поне :))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...