Jump to content
BulForum.com

Добавяне на принтер от една мрежа, в друга


Lucky Luciano

Recommended Posts

Тъй. Малко сложна ситуация, подозирам и невъзможна, но да питам де.

В офиса има две мрежи - едната е локална, без достъп до интернет с гейт едно Share Center.

Другата мрежа е от две машини, която се изпълнява от рутер TP-Link.

Начинанието е следното - притер, който е в първата мрежа, да се добави на един лаптоп вързан по Wi-Fi към втората, като първата пак не трябва да има достъп до нета, което е лесно - всички машини от първата са със статични IP-та и без DNS. Идеята ми е да бодна един пач от рутера към един от суичовете на първата мрежа и оттам животът е хубав... Какво трябва да настроя?

Локалната мрежа е с гейт 192.168.1.1, а тази с нета е с гейт 10.0.0.1

Link to comment
Share on other sites

Бат Ицо е напълно прав, защо е тази меко казано странна конфигурация? Това, че си махнал DNS-а на някои от клиентите изобщо не означава, че си им спрял достъпа до интернет - безплатни публични DNS-и колкото искаш. Да не говорим, че е далеч по-лесно и управляемо да сложиш всичко в една мрежа с един рутер и да забраниш достъпа до интернет на избраните машини в конфигурацията на самия рутер, което е елементарно. Така всички ще са в една мрежа и ще можеш да ползваш каквито си искаш принтери и други споделени устройства вътре в мрежата, докато интернет ще ползват само тези машини, на които им е разрешено в конфигурацията на рутера (по MAC-адрес). При това достъпа до интернет в този случай ще бъде отрязан реално и 100%-тово, а не само мнимо, както е в твоя случай.

Link to comment
Share on other sites

Причината е, че машините от локалната мрежа, работят със специфичен софтуер и сериозно количество лични данни на служители, а и всяка от тези машини има регистрация за две програми, чиято сума е 1000+ лева на машина. Никак не е желателно да се рискува с евентуално попадане на вируси или друг вид атаки. Това с DNS не съм го направил, но явно няма и да стане както го мисля. Явно ще търся вариант с допълнителен принтер за лаптопа, който къде ще го сложа, не може да ми роди главата :grin:

Link to comment
Share on other sites

Лъки, причината е, че няма един компетентен да настрои мрежата така, че да не се хаква. Повярвай ми няма никаква опасност ако всичко е направено както трябва. Предполагам, че "защитените" компютри са с работещи усб, флопита, сидита и т.н. Нали? ;) Ако трябва дайте 20-30 лв на някой да ви конфигурира мрежата, все пак става въпрос за защита на лични данни, регистрации на програми.... А и младежите имат нужда да пият кафе или бира, нали?

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е там, че хората, които работят там /родителите/, са много чувствителни на тема връзка с интернет на тези машини, поради факта, че веднъж са яли "шамари" от някакъв вирус преди години, та едва спасихме инфото. Нито ми се обяснява, нито ми се спори с тях на тази тема. Освен това, ако се изпълни с рутера, при евентуален проблем с него, ще трябва да търча, да сменям и конфигурирам рутер, защото ще им спре цялата работа. А така, като е в момента, с два гигабитови суича TP-Link, всичко е супер просто. И да сгъне някой суич, имат два резервни, обяснил съм им как се сменят и ще се оправят без мен. Гледам да мине всичко по пътя на най-малкото съпротивление, защото не ми се занимава с обяснения и прочее.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е там, че хората, които работят там /родителите/, са много чувствителни на тема връзка с интернет на тези машини, поради факта, че веднъж са яли "шамари" от някакъв вирус преди години, та едва спасихме инфото. Нито ми се обяснява, нито ми се спори с тях на тази тема. Освен това, ако се изпълни с рутера, при евентуален проблем с него, ще трябва да търча, да сменям и конфигурирам рутер, защото ще им спре цялата работа. А така, като е в момента, с два гигабитови суича TP-Link, всичко е супер просто. И да сгъне някой суич, имат два резервни, обяснил съм им как се сменят и ще се оправят без мен. Гледам да мине всичко по пътя на най-малкото съпротивление, защото не ми се занимава с обяснения и прочее.

Това е разбираемо, но проблемът в случая е, че така както си го обяснил, машините не са изолирани от интернет и дори ако някоя от тях прихване вирус през USB да речем, зловредния код няма да има никакви проблеми да се включи онлайн.

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно са изолирани. Това с триенето на DNS беше моя идея, която явно е грешна. Изобщо не е направено, само идея. Две отделни мрежи са и нямат допирна точка, освен разклонителите за захранването им :grin:

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно са изолирани. Това с триенето на DNS беше моя идея, която явно е грешна. Изобщо не е направено, само идея. Две отделни мрежи са и нямат допирна точка, освен разклонителите за захранването им :grin:

Ако двете мрежи нямат никакви допирни точки, то тогава използването на принтер в едната от клиент в другата мрежа посмъртно няма как да стане. :)

Link to comment
Share on other sites

Какво е share center? :)
Напълно изолирани означава, че TP-Linka-а и Share Center-а не са в една мрежа с WAN портовете си ли ? :)

Всъщност да не би да е това чуденце : http://sharecenter.dlink.com/ShareCenter_Share? То не става за гейт така като го гледам :))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...