Jump to content
BulForum.com

Проблем с рутер


Dan7e

Recommended Posts

Добър ден на всички. Имам едно запитване на което предполагам няма кой да ми отговори (предполагам нняма кои да разбира толкова) но пък може и да греша... (и се надявам на това). Преместих се в нова квартира преди няколко месеца като в нея си имаше вече рутрер и то доста добър (Linksys WRT54G), и предшните "собственици" му бяха направили всички необходими настройки за да си върви както с кабел на към домашния, така и през Wi-Fi-а на лаптопа (а пък и така че от интернет доставчика да не ги засича че е с рутер а не със суитч), но уви преди седмица спираха тока няколко пъти и от тогава ми се появи проблема с "Windows unable to conect to...." тоест от лаптопа нямах нет (Wi-Fi). Сложих си кабел и на лаптопа... добре вече си имах нет и на двата... дразнещо но се преживява. Днес ми се наложи спешно да си свържа и iPhon-а към рутера... съответно се сетих че не става и започнах да си играя по настойките на самия рутер (няма да обяснвам как, предполагам всички знаете). И така... тук стана проблема. През лаптопа (и кабел) влязъх в настойките на рутера... и в едно сайтче (за Linksys) бях прочел че трябва да се даде clone MAC за да се подкара пак WI-FI-а, но уви... не го намерих точно това а видях и дадох (тука вече пиша по спомен) на Wireless MAC adress да се Copy From PC... след това Save и греда... повече на лаптопа не тръгна нет нито от кабела нито от през Wireless-а. През домашния имам.... а от лаптопа немога да вляза вече в менюто за настойки на рутера (спокойно, копирах си стария мак адрес преди да му дал copy from PC). От домашния мога да вляза в настройките но там не видях как мога да опратя глупоста създадена от лаптопа.

 

Въпроса ми е следния: Ако някой може да ми помогне с каквото и да е ще съм благодарен. Явно самочувстието ми се беше вдигнало след като преди време сам си направих настойките на стария ми Netgear.

 

Предполагам след като Reset-на всички настройки на рутера ще се оправи, но пък тогава трябва да правя всичко наново и предполагам тези от интернет доставчика ще се усетят че ги мамят и най-много аз да отнеса пешкира че този преди мене е cheet-вал (не се оплаквам че плащах 2 месеца по-малка такса, но предпочитам и да остане така).

 

Забравих да спомена че като съм вързал друга връзка (свързвам iPhon-а през USBто за нет, все едно съм включлил бисквитка)... та ... като съм вързал и имам интернет от телефона и мушна кабела в лаптопа пак интернета "загива".... тоест с една дума като съм вързал само iPhon-а без LAn кабела имам интернет, а ако са свързани и двете - "мекия"...

Link to comment
Share on other sites

Определено самочувстието ти, ти е изиграло лоша шега :bgrin:

Не знам какво си чел в сайта на Linksys, но това което си направил няма нищо общо с целта ти.Не се вижда от ПС-то, защото в момента и двете устройства са с еднакъв МАК адрес, при което се получава конфликт.Тази опция има смисъл, ако до сега ПС-то ти е било директно свързано към интернет-а, доставчика ти на интернет има... "забрана" по МАК адрес и ти искаш да го "излъжеш", че все още на "входа" има свързан ПС/лаптоп, а не рутер.

 

Ако ресетнеш настройките, могат да те усетят колкото и в момента - демек те от самото начало знаят, че си с рутер, защото това може да се проследи по много начини.За това моя съвет е да се ресетне самия рутер и да се въведат нещата на ново.Защо?Защото най-вероятно след спирането на тока, рутера ти така или иначе, се е ресетнал при което е станало следното (в рамките на конспирацията):

 

1) всичко е по деф. което означава, че името на мрежата вече и друго и лапоп-а ти за това не я вижда ( потърси дали в обхват имаш мрежа без парола с име от рода на Linksys ).

2) Има интернет и всичко останало, защото пак по деф. на WAN-а слуша за DHCP и си взима само ИП

3) Имаш интернет като се свържеш с кабел, защото отново по деф. на LAN портовете е пуснато DHCP което раздава адреси от 192.168.1.100 до 192.168.1.254

Link to comment
Share on other sites

Както каза първия колега... преди мен са направили така че да лъжат че е включено PC, вместо рутер.... че според доставчика е забранено. И кой ли е този доставчик.... май не сте били в студетнски град.... то ако я намаше тази забрана нали се сещате че половин блок ще е с един рутер :rolleyes: Доставчика е Megalan. А рутера не се е реснал, всичко си стой както си беше... (името на рутера, паролата, IP-тата и прочие) така че не е от това. Може евентуално да е изгоряло нещо но ме съмнява. И ето това което четох: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080704173231AAN6HU0

Link to comment
Share on other sites

Добре нека тогава започнем така:

 

1) С какъв фърмуеър е рутера?Стандартен или dd-wrt или някакъв друг? (за да те ориентираме в менютата)

2) Къде го виждаш това съобщение - "Windows unable to conect to...."?Виждаш ли мрежата?Опита ли да я изтриеш и да я добавиш на ново?

3) С какъв Windows си? (за да те ориентираме по настройките)

 

Преди слагаха ттл 1ца за да не може да се връзват повече от едно устройства, но мисля че това отпадна.Може да е локално само за студенски :D

Link to comment
Share on other sites

1) До колкото знам е със "stock" софтуер, немога да кажа със сиг, но евентуално мога да го снимам от PC-то на скрийшот да ти покажа менюто. (от снимките който намирам в google като напиша "linksys wrt54gl setup" се различава)

2) Съобщението ми го показва като намеря мрежата през лаптопа (Wi Fi) и се опитам да свържа. Пробвах и с други лаптопи... все мекия. Мрежата се открива от всичко, лаптопи ... iPhon-а ми... даже я намирам от кафето което е на 200 метра от нас с телефона (сами сметнете от къде ще я хвана с лаптопа), но нищо не може да се върже към нея. На лаптопите който се пробвах да вържа изписва горенаписоното: "Windows unable to conect to...." (като името на рутера ми е многоточие :laughing: )

3) На лаптопа съм със Седмица, на домашния с XP.

Link to comment
Share on other sites

Не ми е същото меню но това го "ръчках" от домашния комютър (след като лаптопа не свързваше) и при мен MAC филтъра беше изключен (не го и пипах). Сигурен ли си че е от него ? В момента точно немога да го тествам.... за това питам :)

Link to comment
Share on other sites

Вчера се случи същото и при мен.

Отиваш на Manage Wireless networks и триеш мрежата/иконата.След това се кънектваш на ново.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...