Jump to content
BulForum.com

PayPal


po_taka

Recommended Posts

1 hour ago, w00x said:

Има някакво объркване. Пейпла ПРЕВЕЖДАТ пари по сметката ти. Не теглят пари. Ако искаш да заредиш пари в Пейпал акаунт от сметка - процедурата е друга.

 

Точно така и тогава минаваш през външна система в която си въвеждаш юзъра и паролата от ел. банкиране :)

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ясно, мерси.

Щото бях останал с впечатление, че някак (вероятно с някаква допълнителна auth процедура..) някои хора, които четох в нета, могат да плащат чрез пейпал, използвайки директно регистриран банк акаунт. А то вероятно просто се минава през top up и след това от баланса..

Quote

през външна система в която си въвеждаш юзъра и паролата от ел. банкиране

Е, надали в някаква външна система си въвеждаш точно креденшълите от е-банкирането на собствената банка, освен ако не те пренасочват точно към е-банкирането на банката ти.

Link to comment
Share on other sites

Не забравяй, че в Бг банките те таксуват за получяване на превод във валута. Примерно при Уникредит за всеки получен превод в евро, ти плащаш по 7 евро такса. При райфайзен е 8 евро, ако не се лъжа. Не знам колко ще е в долари. Вероятно ще е нещо подобно.

Link to comment
Share on other sites

В конкретното питане сметката-получател е левова...

... и затова питах "Кой конвертира валутата (USD-->BGN), Пейпал или банката?"...

... и затова казвам, че ако е банката, тогава на разликата между курс купува на ПИБ и фиксинга, може да се гледа като на комисионна от около 1.8%

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tedy said:

Ясно, мерси.

Щото бях останал с впечатление, че някак (вероятно с някаква допълнителна auth процедура..) някои хора, които четох в нета, могат да плащат чрез пейпал, използвайки директно регистриран банк акаунт. А то вероятно просто се минава през top up и след това от баланса..

Е, надали в някаква външна система си въвеждаш точно креденшълите от е-банкирането на собствената банка, освен ако не те пренасочват точно към е-банкирането на банката ти.

 

Да, някакъв вид пренасочване е. Странното е, че говорим с банката и то с три различни служителя и все ми казват, че не са партньори с въпросните trustly. Вече те как са избрали кои банки да добавят...

trustly2.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, plameni said:

В конкретното питане сметката-получател е левова...

... и затова питах "Кой конвертира валутата (USD-->BGN), Пейпал или банката?"...

... и затова казвам, че ако е банката, тогава на разликата между курс купува на ПИБ и фиксинга, може да се гледа като на комисионна от около 1.8%

Таксата е за превод на валута. Ако получиш евро в левовата си сметка, те автоматично ще бъдат конвертирани от банката в левове. Таксата от 7 евро обаче ще си я заплатиш ;).

Link to comment
Share on other sites

А как стои въпросът когато withdraw към дебитната карта? Отново имаме $ баланс в PP към левова сметка в ПИБ.  Все някъде се превалутира, а при withdraw май не виждам да може да се избере кой да извърши това, а и не съм гледал скоро, но мисля, че не съм засичал подобна 20-тина левова разлика извън споменатите такси за банката и пейпал. Това може би означава, че ПП превалутира предварително преди да достигне ПИБ. Дърпал съм и по-малки суми, примерно $100 и имам спомен, че щях да забележа ако имаше 15-20 лв 'необяснени' (извън 1% за банката и $2.5 за ПП или нещо такова близо).

 

Иначе за trustly да, като го видях и аз се сетих, че това беше май системата за top up :) . Реално мен не ме и интересува толкова точно тази "посока" на парите, защото ако няма баланс, ПП просто си дърпа от картата, не би ми се занимавало да запълвам баланса преди това, а разликата колко да е и колко бих спестил... стотинки за малки суми или няколко лв за големи?...

 

Edit: Разгледах подробно Тарифата на ПИБ (голям PDF файл) за дебитни карти и разплащателни сметки и никъде не видях елемент по отношение такси за входящ превод в чуждестранна валута, визирам 7-те евро/долара. netrootbg, дали пък ПИБ да няма такава такса?

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не гледаш правилната графа. Дебитна карта няма нищо общо с получаване на международен превод по сметка.

 

Имат си такса. Процент от сумата е.

Link to comment
Share on other sites

Превод към карта е по - различен. Тогава банката превалутира и има и такса от нейна страна. По - малка е обаче от 7 евро. Всички банки в Бг те таксуват за входящ превод във валута. Даже преди време повишиха таксите. Разбира се, всички банки го направиха задружно.

 

Погледах тарифите на ПИБ. Наистина не пише за такава такса. Не ми се вярва да са я махнали.  По - скоро е на някое допълнително договорче или анекс. Някой който е при тях, може да каже.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, plameni said:

До 500 евро няма такса.

Над 500 е "0.10%, мин. 5 евро, макс. 150 евро"

Не че някога съм имал желание да съм им клиент, но щях да съм избягал веднага при тази тарифа.

Link to comment
Share on other sites

w00x, затова писах, че огледах всичко за дебитни карти И разплащателни сметки, наясно съм, че има разлика между карта и сметка, макар картата да е към сметката.

 

plameni, къде я има тази подробност за 500-те евро? Навсякъде в Тарифа-та за Входящи Преводи е изрично написано "без такса".

Едит: А да, намерих го, кредитни преводи в полза на клиенти на ПИБ. Аз гледам да withdraw и без това суми до $500 на веднъж и затова явно не съм видял такива такси. Ако ги превеждам на порции от по $500, не съм видял също проблем.

13 minutes ago, netrootbg said:

Не че някога съм имал желание да съм им клиент, но щях да съм избягал веднага при тази тарифа.

Че другите банки много по-добре ли са и нямат такси дори над 500 евро??

5 евро мин. за над 500 евро си е пак 1% от сумата (намаляваща под 1% с увеличаване на сумата).. която май и за под тази сума си я имаше поне последно като гледах, и вероятно вече я няма...

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tedy said:

Че другите банки много по-добре ли са и нямат такси дори над 500 евро??

5 евро мин. за над 500 евро си е пак 1% от сумата (намаляваща под 1% с увеличаване на сумата).. която май и за под тази сума си я имаше поне последно като гледах, и вероятно вече я няма...

Аз на всеки 2 седмици си получавам заплатата. При Уникредит плащам по 7 евро. Получава се 182 евро на година. При тях не е процент от сумата. Фиксирана е таксата.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, netrootbg said:

Аз на всеки 2 седмици си получавам заплатата. При Уникредит плащам по 7 евро. Получава се 182 евро на година. При тях не е процент от сумата. Фиксирана е таксата.

Ок, ама както и да го смятам, пак е вероятно повече отколкото би било при ПИБ.

Съвсем грубо, ако речем, че получаваш примерно по 2000 евро на превод, плащаш 7 евро. При ПИБ това би било 0.1% или 2 евро, което е < 5 евро, значи имаме 5 евро, което е < 7 евро. Или аз нещо се бъркам?

По още груби сметки, трябва да получаваш поне над 7000 евро на всеки 2 седмици за да почне да става вече по-скъпо при ПИБ.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tedy said:

Ако ги превеждам на порции от по $500, не съм видял също проблем.

 

Но тогава на всяка порция ще кихаш в Paypal по $2.5

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Пуснати 44,19 EURO (ПИБ е банката)

Ако пускаш друга валута (долари или паунди), първо се превалутират в евро и после тръгват към сметката. Дори и да имаш сметка в БГ банка в долари или паунди, пак paypal прави превалутиране, освен ако не им се обадиш и им кажеш изрично каква валута искаш да ти пращат.

fibank.jpg

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tedy said:

Съвсем грубо, ако речем, че получаваш примерно по 2000 евро на превод, плащаш 7 евро. При ПИБ това би било 0.1% или 2 евро, което е < 5 евро, значи имаме 5 евро, което е < 7 евро. Или аз нещо се бъркам?

Бъркаш сметките.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, plameni said:

 

Но тогава на всяка порция ще кихаш в Paypal по $2.5

Така е, но явно пак е 2 пъти по-евтино от 5-те евро ако надвиша 500 евро наведнъж. А тези порции мисля, че ги спазвах защото пейпал имаше подобно ограничени по стари спомени, $500 на транзакция или нещо такова.

 

Quote

Бъркаш сметките.

Как по-точно?

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Последните ми сметки показваха, че за теглене на по-големи суми от Paypal към левови сметки в български банки, в зависимост от валутата, най-изгодни са следните схеми:

 

Paypal --> EUR --> [Paysera --> BGN] --> Българска банка
Paypal --> USD --> [Transferwise --> BGN] --> Българска банка

 

И си проверете лимитите за съответните операции...

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Добавих нова карта в Paypal и се убих да търся къде беше опцията за това кой прави превалутирането, банката или Paypal.

После се сетих, че @Midex беше пиннал директния линк в първия пост.

Все пак успях да намеря пътя до опцията и моля, някой модератор да го добави в поста, защото директният линк в някой момент може и да спре да е валиден.

 

Account Settings -> Money, banks and cards -> Set Automatic Payments -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options (индивидуално за всяка добавена карта в Paypal)

 

Link to comment
Share on other sites

При мен е малко по-различно, не знам защо. Ако става въпрос за същото:

Settings > account > payments > Your preferred way to pay > change > Choose your preferred way to pay online > избираш ПейПал или картата

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, plameni said:

Добавих нова карта в Paypal и се убих да търся къде беше опцията за това кой прави превалутирането, банката или Paypal.

После се сетих, че @Midex беше пиннал директния линк в първия пост.

Все пак успях да намеря пътя до опцията и моля, някой модератор да го добави в поста, защото директният линк в някой момент може и да спре да е валиден.

 

Account Settings -> Money, banks and cards -> Set Automatic Payments -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options (индивидуално за всяка добавена карта в Paypal)

 

 

Готово.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mobi said:

При мен е малко по-различно, не знам защо. Ако става въпрос за същото:

Settings > account > payments > Your preferred way to pay > change > Choose your preferred way to pay online > избираш ПейПал или картата

 

 

 

Не става въпрос за това.

Идеята е да се стигне до тук:

Paypal-01-Manage-Funding-Sources.png

 

за да може в Conversion Options за всяка добавена карта да се избере предпочитания начин на превалутиране:

Paypal-02-Conversion-Options.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, plameni said:

 

Не става въпрос за това.

Идеята е да се стигне до тук:

Paypal-01-Manage-Funding-Sources.png

 

за да може в Conversion Options за всяка добавена карта да се избере предпочитания начин на превалутиране:

Paypal-02-Conversion-Options.png

 

 

 

Това сигурно е някакъв Бизнес акаунт.

И при мен липсват не само тези опции, но и елементите от този "път" до въпросните conversions options, до които отдавна и аз не мога да се добера. Може да се стигне до funding sources, но единствено може да се избере кой/коя от картите/банк_акаунтите да се ползва като радио бутони!

Мен отдавна обаче не ме интересуват точните курсове, защото не плащам някакви огромни суми, а за някои неща пейпал е общо взето единствен начин да се плаща (вкл. регулярно). Няколко ст. или 1-2-3 лв повече или по-малко... За стотина $ или нещо такова, не ми е особен приоритет за да дълбая повече, а достатъчно и аз съм търсил, но не можах да намеря тези опции. Това на шота горе прилича на стария дизайн на ПП, освен там някак да може да се достъпи примерно през линк от гугъл.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...