Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

за съжаление понякога ми се налага да оправям заглавията по на близо 30% от новите теми, за да са по-ясни обявите...

ех какво да се прави ;-) имал съм време - занимавал съм се...

пък и какво да правим, че има хора които автоматично бутат reply и правят солидни цитати, когато цитирането е напълно излишно - това впрочем го има в общите правила на форума...

(имам предвид ситуациите, в които се цитира цялата обява още с първия отговор "давам ХХлв")

 

Мисля че трябва да се позволи след като искаш да  промениш цената, да го направиш с нов пост.  Пример: имам за продажба дъвка, която е обявена март месец за продаване, но тъй като няма заинтересовани темата ми за един месец отива на майната си?!

Ако напиша на ново обявата ще си изпрося "increase на процентчето.", а ако променя цената чрез едитване никой няма да забележи промяната защото съм на 8888 страница.

никой не забранява да дадеш промяна на цената с нов пост, а просто е посочено, че примерно ако продаваш нещо за 300лв ще е доста прозрачно да пуснеш нов пост, че го продаваш за 299лв. мисля, че трябва да прочетеш отново това което си цитирал...

 

и нещо което винаги съм повтарял - правейки коментар към някаква стока вие вдигате темата, повишавате интереса към обявата, че и спор заформяте и усилвате това многократно... какво се случва със приличните обяви - отиват назад...

също се случва и когато е непълна информацията дадена в обявата - заваляват въпроси в темата - резултата същия - тая обява дето бат Гойко всичко подробно написал отишла назад - неа кой да ски'а

затова се въведе и правило...

ще трябва да добавя към него и изрично задължително опоменаване дали конфигурация се продава на части...

 

ще коментирам само моята номинация 20% на star_net:

"Added to warn level on Feb 9 2005, 10:31 AM

Коментари и обиди в Buy/Sell"

http://www.warez.ru/invision/index.php?showtopic=26710

Съвсем същата номинация получи от мен и DEVIL_in_PLD... мисля че понататъшни коментари са излишни

 

айде, че не съм спал и вейке не видвам ко пиша...

Edited by LifeFeel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Абсолютно неадекватно е да се пише давам 30-40 лева или обратното.

 

Като не е твърда цената - дава се по-високата , пише се, че може да се коментира на лични и точка...

Link to comment
Share on other sites

Spored men tazi tema se nujdae ot spe6no zatvarqne,za6toto:

1.-choveka podnesal temata ne znae za kakvo stava vapros po sveta.

 

2.v biznesa kupuvam-prodavam ili vsekakvi sdelki s pari sa vazmojni vsekakvi predlojeniq i otklikvaniq zatova pazara e svoboden vseki da predlaga po kakavto na4in smetne za dobre i kupuva6tiqt i prodava6tiqt mogat da se dogovarqt po na4ini izgodni za tqh dvamata nezavisimo kolko nelogi4ni sa te.

 

3.Kakvo ti pre4i po kakav na4in se vartqt sdelki tuk ne moga da te razbera ti nqkakav notarius li iska6 da si prosto ne znam za6to se ma4i6 da izlaga6 nqkakvi tvoi teorii kakvo trqbva i kak trqbva.

 

4.Mislq 4e tozi forum e e donqkade ekvivalent na razgovor na ulicitata mejdu horata stiga da ne se stiga do prikazvane na grubi ne6ta taka 4e kakvo ti pre4i koy kak,za6to i koga pak specialno v temata buy/sell kadeto se sre6tat vinagi naprav pogled absurdni ne6ta no tova e jivota

.

5.Ne se zasqgay mnogo prosto izkam da ti kaja 4e ne si prav za koeto ti sam be6e pomolil ;)

Link to comment
Share on other sites

@FORCEBYTE

 

Този форум си има правила! :angry:

Нека поне постовете са по правилата,нали?

Всеки който поства в тази секция трябва (и се е съгласил) да се съобразява с тях , а ако не го пряви ще си получава съответната санкция...........за това естествено разчитаме на модераторите и администраторите.

Edited by connect
Link to comment
Share on other sites

- Не трябва да имаш само тука - казал един борец посочвайки десния си бицепс - Трябва да имаш и тука - ... и посочил левия ...

Link to comment
Share on other sites

Buy/Sell - 5235 topics

ако някой иска да обърне внимание - говорим си за раздела от форума, който има два пъти повече теми от всеки друг (даже и от Others)

 

когато започвах преди няколко месеца имахме 70-80 страници по 40 теми на страница, а сега имаме над 130... над 90% от това количество теми съм ги изчел целите...

 

(да, да - знам, че съм най-съвършено комплексираният от целия комплексарски екип... :-) )

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали моето мнение е точно за тук, защото е малко в страни от темата за цените на стоките, но пак е малко косвено свързано с проблемите в buy/sell. По-скоро искам да предложа една идея (не знам, може и някой да я предложил преди мен, но просто не съм го видял досега) : не може ли да се направи по един подфорум за продажбата на (примерно) компютри/компоненнти и GSM-и, защото ако един човек търси нещо конкретно, той ще знае точно къде да го търси, и ще попадне на повече обяви в същата насока. Търсил съм и GSM, и компютърни части, така че предполагам на всички се е случвало да търсиш примерно видео карта и да попаднеш на обяви за GSM-и, паяци, колела ... (мисля, че ме разбрахте). Като идея само. Сори за оффтопика.

 

EDIT - а, и не може ли продадените и/или затворените теми да се трият, колкото повече (излишни) теми, толкова повече информация, която на човек няма да му трябва. Разбирам че е добре да се знае на каква цена се е продала стоката Х, но все пак малко или много минава време и темите си стоят (тук може и да бъркам, но виждам доста затворени теми на които отдолу пише "продаден" или нещо от сорта)

Edited by bl8
Link to comment
Share on other sites

Лично мен ме дразни ,че не може да се правят коментари по цените от всички , т.е. мога да се направя на ушким зайнтересуван и да направя такъв ,но защо ?

Дразни ме това ,че някой си ще вземе парите на някой който не разбира от това което купува .

UUUUUUUUUUUUPPPPPPPPPPPP !!!

Mislq 120 leva za karta sys 256mb sa suvsem priemliva suma xmas.gif

Ako beshe 128mb bez da zamislq shtqh da q dam za 90 kinta za sega trqbva da pomislq

Ето този господин искам да коментирам . Картата била 256 мб и затова й иска 120 лева . Ама да го питаш него ,защо си е взел 256 мб карта ? Сега иска да набута и някой друг ... Да си вземе 128-те мб и да я продаде за 90 кинта :D , така или иначе полза от тях няма . Някой ще си каже "Леле тая карта е 256 мб , дай да я взимам ..."

Айде сега дано съм заслужил и Warn :P :)

Edited by ShitHappen
Link to comment
Share on other sites

В сферата на моите фантазии се върти една идея, със сигурност няма да се осъществи, но просто като идея.

Ако човек търси в този форум нещо специално, в момента говоря за buy/sell, пише някакви думи в търсачката, но много рядко намира ефективно това което иска. Било поради небрежно написани обяви, било поради това, че някой 'прудава видиокартъ'. Разбирате ме.

Не може ли да се обособи нещо като keywords, в постовете, по някакви правила, с което търсачката да намира точно това което се търси, например само за този раздел?

 

Пост:

Продавам видеокарта GF FX5500 128MB/128but/TV/DVI

ХХ лева.

 

---

sell GF FX 5500 128MB 128b TV DVI

---

Абе нещо такова... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Може, но всички знаем колко хора ще го правят. Естествено, заради това, че няма да разберат как да го правят, а това няма да го разберат оти няма да прочетат туй дето требе да се прочете :/ все пак може да стане ако вземе да се реже наред известно време, но хич не ми иска това да става, защото ще е грубо и грозно.

 

ShitHappen, ако те дразни - пиши на човека на PM и изразявай колко е нечестно, неправилно и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че трябва да се наказват и тези, които злоупотребяват с чужди теми.

 

Лично на мен ми се е случвало да пусна тема, че купувам HDD и в интервала между две мой влизания се оказва, че ми предлагат добра оферта, а друг НАГЪЛ тип си пуска постове и да купи диск, които се прелага на мен. Нямаше да имам нищо против, ако бях отказал офертата, но като искаш HDD си пускаш СОБСТВЕНА тема :sayjin

Link to comment
Share on other sites

nqkoi pat praskate warn bez nikvo adekvatno obqsnenie

Em taka e kato stapi6 nakrivo posle si vika6 em 4e za tva li ama krivoto si e krivo kazvati go 4oveka s 100%warn i prekaral 10dena suspend :rulez: za tova kato polu4i6 warn pii edna studena voda :beer: i si kaji a we te ey taka bez ni6to nqma da sa go slojili ;)

Link to comment
Share on other sites

предложение, ето как други си решиха проблемите.

 

Правила на раздел "Далавери" във форум-а на HardwareBG.com:

 

1. Задължително е в заглавието на темата да се упомене характера на сделката. Тоест, в заглавието задължително трябва да се каже дали става въпрос за продажба, замяна или търг*. При обявяване на търг, правилото за упоменаване на характера на сделката също важи.

Например:

- Продавам записвачка модел ХХХ.

- заменям записвачка модел XXX за записвачка модел YYY.

- Купувам записвачка модел ХХХ.

- Продавам на търг* записвачка модел ХХХ

Теми в чието заглавие не фигурура характера на сделката ще се трият без предупреждение!

 

* Правилата за обявяване на "търг" ги търсете в края на поста.

 

2. Задължително е в темата да присъства кратко описание на продаваният/продаваните компоненти с техните основни характеристики.

 

3. Забрането е пускането на многобройни теми от един и същи потребител. Всички покупки или продажби трябва да се групират в една тема в конкретният раздел определен за целта.

Всеки потребител има право да има само по една активна тема в двата раздела "Купува" и "Продава" и един активен "Търг" с съответните раздели.

 

4. Забранено е "bump"-ването на теми от авторите им по-често от веднъж на 24часа!

 

5. Задължително е упоменаването на цена в обявите освен ако обявата не е конкретно и само за размяна. Обяви без обявена цена ще се трият без предупреждение!

 

6. Забранена е продажбата на пиратски софтуер!

 

7. Забранена е продажбата на CD-KEY-ове без оригиналните носители на софтуера (FDD/CD-ROM/DVD-ROM и т.н.).

 

8. Забранено е да се постват линкове към други сайтове освен ако не става въпрос за показване на снимков материал и спецификации.

 

9. Строго се забранява постването на линкове и препратки към други обяви, базари, търгове и ценови листи!

 

10. Забранява се "викането" в заглавията на темите или в самите теми. За незапознатите, за "викане" се смята когато се пише само с главни букви.

 

11. Забраняват се публични коментари по обявената Жена, освен ако самият автор изрично не е упоменал, че приема такива! Пазарлъците да се "извършват" посредством лични съобщения. Ако не сте доволен от цената - пишете PM на "търговеца", а не пишете в самата тема!

 

12. Задължително е "инициатора" на дадена сделка да упомене изрично e-mail адрес и/или телефон за връзка и местонахождението си в темата. Изключения се приемат само ако информацията се съдържа в сигнатурата на конкретният човек.

 

13. Забранено е пускането на теми от дилъри, вносители и търговци!

 

14. Забраняват се реклами на вносители, дилъри и търговци във форума!

 

15. Забраняват се "проучвания" за цена на даден компонент или стока!

 

16. Забранява се продажбата на услуги!

 

17. Постове от типа " Имаш PM" са нежелателни и ще бъдат трити.

 

 

- По-горе изброените правила важат за всички членове на форума!

- Изключения няма и няма да има!

- При неспазване на правилата ще се предприемат сурови мерки, включително и крайни (ban)!

- Администрацията на HardwareBG.com си запазва правото да променя, мести, трие всякакви постове и теми при неспазване на по-горе изброените правила!

- Администрацията на HardwareBG.com също така си запзава правото да "ban"-не всеки потребител, по всяко време, заради неспазване на правилата!

- HardwareBG.com не носи отговорност за сделки сключени благодарение на кореспонденция във форум-а.

- Всеки потребител носи лична отговорност за сделките които сключва! При доказване на неблагонадеждност и злонамереност от страна на потребител, администрацията на HardwareBG.com си запазва правото да забрани достъпа на този потребител до форума!

- HardwareBG.com не носи отговорност за нанесени морални или материални щети на потребители на форума.

 

Полезни съвети при търговия във форума

 

1. Винаги пазете разписката която удостоверява, че сте изпратили стоката.

2. Винаги искайте трите имена, адреса и телефонният номер на човека с който търгувате. За да сте сигурен - обадете се на телефона който ви е посочен! За предпочитане е телефона да е стационарен, а не мобилен!

3. Ако се съмнявате в коректността на даден търговец - направете проучване с PM до модератор или други потребители на форума.

4. Ако имате проблем със закупената стока - веднага се свържете с продавача, не се опитвайте да отстраните проблема сам! Ако му имате телефона - обадете му се!

5. Когато ползвате куриерска услуга, за предпочитане е плащането да се исвърши с наложен платеж.

6. Ако плащате предварително - направете проучване за благонадеждността на търговеца.

7. Пазете кореспонденцията с търговеца/купувача.

8. Вземайте под внимание датата на регистрация и броя на постовете на даден участник когато сключвате сделка с него!

9. Ако дадена сделка ви изглежда прекалено хубава за да е истина - има голям шанс да е така, затова - внимавайте!

 

* Правила при обявяване на търг

 

Задължително е обявяващият търга да заяви следните неща:

 

- Какво се продава с кратко описание .

- Начална цена за наддаване.

- Стъпка за наддаване.

- Блиц цена (цена на която би продал стоката веднага).

- Краен срок на търга.

 

При приключване на търга (изтичане на крайният му срок) стоката се продава на човека посочил най-високата цена. При положение, че продаващият стоката се отказва от търга и не желае да продаде стоката на достигнатата цена - следва ban за продавача. Ако купувача не закупи стоката на договорената от него цена - следва ban за купувача!

Link to comment
Share on other sites

Buy/Sell - 5235 topics

.............

 

Ми помислете малко бе хора, вие сте правоимащите - що не направите валидност на темите примерно темата без постове над 1 месец се трие. Затворена тема се трие след 1 седмица. Ясно и просто и като ти изтече периода си пускаш нова тема, и си забранявате УП-ването. Иначе к'во имаш тема, че продаваш ТВ от преди 3 месеца и никой вече не знае, кой ти ходи на повече от 2-3 страници ??? а търсачката работи по 1 дума когато и е кеф, по 2 посмъртно не зацепва. Намалете обема от към стари и излишни теми.

 

Едит :

 

типичен пример :

Prodavam TV-Tunner Lenco, ne e nsihto osobeno, baziran e na BT 878 TV Chip-a na conexant i zatova raboti s driveri na pixelview. Bez FM, bez remote - 15$, s remote +8$.

 

темата е от Feb 27 2003 а последното мение е от Mar 1 2003 и все още е отворена - дали наистина го продават още ? ;)

 

 

Отговор на въпроса на Dreamer след моя - LifeFeel се оплаква че има много стари теми. А старите теми пречат като цяло - промер: имам стара тема и според правилата не мога да си продавам ТВто на фиксирана цена без да я променя, ако не искам да свалям цената каква ми е алтернативата да си изкарам темата по напред ? Нова тама WARN, UP - WARN, да вдигна цената (ама не с 1-2 лв. че пак WARN) - или аз сам нещо глупав или и аз незнам ... но идваш пускаш тема и след 2-3 дена ако не са ти купили стоката или сваляш цената или нарушаваш правилата, или си заминаваш и теглиш една на Модовете :) че не са измислени правилата добре е ясно на всички, просто съберете мнения и изберете най-добрите. Направете форума лесен за ползване а не човек да се чуди : "... да пиша ли сега или не. Аиде няма, че мнението ми не отговаря на правило 56, точка 1, параграф А, 3ти абзац отдолу на горе ..."

Edited by ala-bala
Link to comment
Share on other sites

Чак пък толкова...

 

май се забравя, че този раздел тук е между другото, а не цел на форума/сайта.

 

Старите теми пък какво пречат? Нали си седят и отиват назад!?

Link to comment
Share on other sites

Ми помислете малко бе хора, вие сте правоимащите - що не направите валидност на темите примерно темата без постове над 1 месец се трие. Затворена тема се трие след 1 седмица. Ясно и просто и като ти изтече периода си пускаш нова тема, и си забранявате УП-ването. Иначе к'во имаш тема, че продаваш ТВ от преди 3 месеца и никой вече не знае, кой ти ходи на повече от 2-3 страници ??? а търсачката работи по 1 дума когато и е кеф, по 2 посмъртно не зацепва. Намалете обема от към стари и излишни теми.

Ти си помисли - доста прибързано се хващаш за тази чудесна твоя идея за 'триенето'. (Замислял ли си се защо не се трият и темите с извършените сделки?) Естествено имаш достатъчно самочувстие да си абсолютно сигурен, че си прав и надменно и обидно да хвърлиш едно "Ми помислете малко бе хора" щото на тея хора по принцип тая дейност им убягва - стилът ми е доооста познат...

 

Отговор на въпроса на Dreamer след моя - LifeFeel се оплаква че има много стари теми. А старите теми пречат като цяло ...

 

LifeFeel не се оплаква! LifeFeel е посочил всичко това за да се сетим за колко много неща се опитваме да си свършим работа в този раздел на форума => нека правим по-малко глупости за да не си пречим! Изобщо кой ти дава право да се опитваш да надникнеш в комплексния разум на LifeFeel?!?

И на кого и как пречат старите теми не разбрах? Иначе за изтриване на стари теми не мога да преценя сам - ще оставя и Dreamer да ви отговори - слушайте го! - рядко се намират хора с толкова много опит из тези неща.

 

 

Ще добавя днескашните номинации 20% (но не ДДС):

 

cTo9H

-----------

Коментари в Buy/Sell:

 

"вие сте се чалнали с тия колелета ве..."

"хахаха.....nevermind..."

 

http://www.warez.ru/invision/index.php?showtopic=28099

====================================================

 

 

dimi_5

-----------

Повторно пускане на тема в buy/sell за едно и също нещо:

 

"Продавам портативен принтер"

 

 

 

да добавя:

мисля си няколко часа по идеята на ala-bala и първо да повторя Dreamer:

"май се забравя, че този раздел тук е между другото, а не цел на форума/сайта." и още да добавя - ala-bala ти звучиш напълно убеден, че твоята работа трябва да се свърши, обявата ти да може винаги да се вижда и форума е длъжен да ти осигури това. Е това тук е форум - имаш тема - няма интерес към нея - отива си назад. И като се опитах да мисля - предложението ти не се връзва с форума, а по-скоро със специално организиран on-line пазар... в духа на понятието форум (за мен) съм по-склонен да обсъждам коментиране на стоки и цени но за съжаление сме много далеч от достигане на някакви 10-20% адекватни и свястни коментари, а и повечето хора настояват за свободен пазар

 

(а и ако са свястни заглавията на обявите - за колко време ще прегледаш последните 100-200 - за няколко минути без никъво search...)

Edited by LifeFeel
Link to comment
Share on other sites

Abe Dreamer , ne si li si zadaval vaprosa dali tezi koito puskat temite ne sazdavat 50% ot OFFtopicite vav sekciata BUY/SELL kato naprimer tazi Цък koiato si zatvoril i nakazal horata koito davat realnite pari za dadenata stoka vse pak vsi4ki u4astnici v tozi topic biaha pravi ( tozi koito ia prodava se e nabutal da ia lupi skupo ot kvazer , v skladovete na TCM naistina gi ima po 90 , i realnata cena na vtora upotreba - 30-40 vse pak realnata pazarna cena e tazi koiato niakoi e gotov da plati ) Az vse ostaviam s vpe4etlenieto 4e tozi koito e pusnal topica e za warn i ne samo za tazi tema i ma o6te dosta ot tozi sort.

Ne mislia 4e e pravilno niakoi koito prodava ne6to skupo da e prav a puk tezi koito mu davat realnata cena da sa spameri

Edited by otoboto
Link to comment
Share on other sites

otoboto, (как ти звучи "абе otoboto") ти използваш израза "koito davat realnite pari" - ДАВАТ ... а никой от наказаните не е предложил цена, а просто си е хвърлил коментара. Например:

 

"afe pi4..nz ti za kolko leva si q kupuval ama na skladovete su6tata ti sistema q prodavaha za 90 leva na kak si misli6 4e 6te i vzeme6 100 ...ako kaje6 po normalna cena moje.. "

 

съвсем естествено получава warn

 

а "Bih dal 30leva.No za 100 i duma da ne stava." - не е наказан

 

otoboto, тези които създават topic - не правят off-topic докато не почнат да пишат мнения извън темата, а ако темите които създават не са за тук - или се махат или се местят

 

сега ми кажи - преди да пишеш тук - прочел ли си всичко в темата (или по точно какво написах аз в предишните си постове) ?

Link to comment
Share on other sites

Имаме следното предложение:

 

Предлагам да се пусне специална тема в която да се пишат отзиви за даден участник по дадени сделки, били те положителни или отрицателни. По този начин се надявам да се сведат до минимум, намеренията на злонамерени продавачи, с цел набутване. Идеята ми дойде след като изгорях с един мобилен телефон. Надявам се да е полезна на повечето участници и да изгарят като мен. 

Все пак си мислех да е пусна в общата, но сметнах за по-добре вие да го направите като админ 

Да се надявам че скоро ще има 

 

БЛАГОДАРЯ

Edited by LifeFeel
Link to comment
Share on other sites

otoboto, (как ти звучи "абе otoboto")

 

Извинете Господин LifeFeel , не предполагах , че така ще се разсърдите от обръщението ми към Господин Dreamer не съм искал да го обидя или накърня някое негово чувство просто исках да прозвучи като приятеско обръщение - все пак пишем от сумати време в един и същи форум - PenFrend - така да се каже. :D

Довиждане . Благодаря и Лека Нощ.

 

i Heavy Metal :punk

 

P.S. Az se otkazvam da sporia s vas koi prav koi kriv , 4e koi sam AZ 4e da kaja na admina kvo da pravi . Moga samo da vi kaja 4e niama da stignite vzaimno razbiratelstvo , tui kakto horata koito slu6at 4alga mraziat Metala i obratno tezi koito slu6at Metal mraziat 4algata s leki izkliu4enia samo kat se napiat :D ta i tuk taka.

Hora mnogo interesi razli4ni umniat si e umen glupaka e glupak , za6to ne ostavite vseki da si e takuv kakuvto e ami triabva da se pravi na takuv kakuvto ne e kato iska da кОпува да копува , kakvo mu 4ete6 lekcii i komu e nujno tova :confused

za6to ne probva6 da se otpusne6 malko i po-malko kontrol da uprajniava6 na sekciata Kopuva / Prudava ne 4e mi pre4i na men prosto mislia za stresa koito si pri4iniava6 i izgubenoto vreme za kontrol nad foruma . Vse pak foruma e ZA potrebitelite . Nali ? ili ?

Link to comment
Share on other sites

към LifeFeel, благодаря за отговора на предложението. :punk

 

dimi_5

-----------

Повторно пускане на тема в buy/sell за едно и също нещо:

 

"Продавам портативен принтер"

Link to comment
Share on other sites

Не мога да разбера след като има отделни стаи за футбол, хокей на трева, кърлинг и т.н. няма отделни раздели Hardware за GSM, компютърни компоненти, аудио видео, всичко останало.

Това малко или много ще намали "UP" "Шут" "горе на черешата" и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...