Jump to content
BulForum.com

Прабългарски бойни изкуства


Blitz^^

Recommended Posts

Мара. Днес се загледах в нещо кат реклама на някво шоу което представя прабългарски бойни изкуства. Някой да има повече инфо??? Различни раззновидности... някви уроци ала бала. Стана ми много интересно, щото на демонстрацията приличаше на нещо средно между източните бойни изкуства и побой на мач. Мноо е яко.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Искам да попитам кой точно прабългарин дойде и показа принципите на "прабългарското" бойно изкуство?

 

А теб кой древен японец те посвети в тайните на каратето?

Link to comment
Share on other sites

А теб кой древен японец те посвети в тайните на каратето?

 

 

ами в азиатските страни бойните умения се предават от поколение на поколение и връзката е непрекъсната. не ти ли се струва странно че прабългарското бойно изкуство се появи чак сега.

Link to comment
Share on other sites

аз бих казал че прабългарско бойно изкуство няма. просто някой е решил да направи пари по този начин :zzz

Е, чак пък да няма... Интересно как ли сме били такива изроди и сме мазали наред, ако не сме могли да се бием..

Друг е въпроса, че не вярвам да се е запазило нещо от това, систематизирано, което да се предава и днес... За мен също, който претендира, че преподава някакво българско бойно изуство е самозванец.

Link to comment
Share on other sites

Ами както се е предавало на изток бе майна. Единствената разлика е че там е било масово а тука по един-двама кавали са го знаели.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Има прабългарско бойно изкуство, още си спомням когато от стария клуб по WT ни водиха на демонстрация и там имаше едни такива "прабългари" които играеха хоро и мятаха по един удар междодругото :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Наличие на прабългарски бойни техники в миналото - да.

Наличие на връзка между този водевил, дего то показват по телевизията, и някогашното "бойно изкуство" ... Едва ли.

 

 

Не ме разбирайте погрешно, и на мене ми се иска да сме побеждавали наред, да сме пердашели японците и китайците с някакво наше си карате, да не сме били под робсто някое и друго столетие, да не сме си загубили изцяло старите знания заради това робство, но съкровеното ми желание не може да промени историята. Налага се да се примирим просто.

Правя уговорката, че за цялостна старобългарска система, в стил Шао Лин, с унифицирани методики на траниране и също така унифицирани начини за придобиване на степени, едва ли може да става дума, но все пак армията е учила някаква тактика все пак. Липсата на документи доказва ако не липсата на факта на съществуването на такова нещо, то поне факта, че то до нас не е стигнало.

 

Нека не се излагаме, както правят едни люда на запад от границата ни, с измишьлотини. Ние си имаме богата, преобладаващо славна и най-вече - ИСТИНСКА история. Не сме като тях, да ни се налага да си измисляме такава.

Edited by cheese
Link to comment
Share on other sites

Дам - прабългарски бойни изкуста - датиращи от 20 век - са много "прабългарски" бих споделел на първо място ...

Интересно ми е как са се предали през поколенията към текущите тренъори като нема нищо което да сочи че изобщо е имало нещо подобно ...

хммм хммм хммм

 

на първо четене в тези "прабългарски" бойни изкуства забелязвам доста сходства с Карате, Айки будо, Джудо ...

 

както и да е - приемам името за символика ...

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

еми май би трябвало да има нещо такова, защото когато са водели прадедите ни ръкопашен бой не вярвам да са били само с юмруци :blink:

 

а някой да знае в пловдив къде има такова нещо , да се види за какво става дума ?

Link to comment
Share on other sites

еми май би трябвало да има нещо такова, защото когато са водели прадедите ни ръкопашен бой не вярвам да са били само с юмруци :blink:

 

а някой да знае в пловдив къде има такова нещо , да се види за какво става дума ?

И в Пловдив може да се намери, но по селата най-лесно може да се научиш на българските бойни изкуства, както вика едно познато животно - ХО-РЕ-МАГ системата :bgrin:

Edited by poznai
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Искам да попитам кой точно прабългарин дойде и показа принципите на "прабългарското" бойно изкуство?

Бойните И са свързани с въоръжението.ТЪи като от цар Борис битките са срещу Византия Оръжията са подобни на тях.Затова въпроса за прабългарите няма практическа ст.ББИ от Борис насам е Ето това е втория вик .Командата е Дай а изпълнението е свик Ето.ВИкът дава хормони както УРА,в япония е КИай.Във връзка с ЕТО произлиза от боя с мечове има 10м. ст. Но днес реално постижими са 1-2.Над 5м ст.околните неса разбирали какво става а са виждали резултата.Основната цел на Ето е Бързина и точност.Затова целта е да се печели с един удар.ПРи бой без оръжие целта е същата.Но това може да стане ако имате висока скорос и точност.

Наличие на прабългарски бойни техники в миналото - да.

Наличие на връзка между този водевил, дего то показват по телевизията, и някогашното "бойно изкуство" ... Едва ли.

 

 

Не ме разбирайте погрешно, и на мене ми се иска да сме побеждавали наред, да сме пердашели японците и китайците с някакво наше си карате, да не сме били под робсто някое и друго столетие, да не сме си загубили изцяло старите знания заради това робство, но съкровеното ми желание не може да промени историята. Налага се да се примирим просто.

Правя уговорката, че за цялостна старобългарска система, в стил Шао Лин, с унифицирани методики на траниране и също така унифицирани начини за придобиване на степени, едва ли може да става дума, но все пак армията е учила някаква тактика все пак. Липсата на документи доказва ако не липсата на факта на съществуването на такова нещо, то поне факта, че то до нас не е стигнало.

 

Нека не се излагаме, както правят едни люда на запад от границата ни, с измишьлотини. Ние си имаме богата, преобладаващо славна и най-вече - ИСТИНСКА история. Не сме като тях, да ни се налага да си измисляме такава.

Не подценявайте Някогашна България .Калоян е от малкото победили рицари.Освен това има победи над Византияизт. Римса империя а Рим е владеел света.

Ами както се е предавало на изток бе майна. Единствената разлика е че там е било масово а тука по един-двама кавали са го знаели.

Зада постига успехи БАрмия не е била от овчари..Калоян натикал рицарите в хлъзгави места .Как ще ги натикаш като те са провеждали Р турнири. ВБЪлгария армията е провеждала постояно състезания по военно изкуство.Ив.Вазов в драмата Борислав пище че Борислав герои от войната достигна висок пост Иска да се ожени за дъщерята на царя която го обича.Борислав е победил в рицарски бой прочут рицар военно аташе в б-я.Изпратените от царя войници да го заловят обаче не успяват да се справят и тои избягва без да убие никой.Така че товаче някой на някои нещо казал е несериозно 

Link to comment
Share on other sites

Има прабългарско бойно изкуство, още си спомням когато от стария клуб по WT ни водиха на демонстрация и там имаше едни такива "прабългари" които играеха хоро и мятаха по един удар междодругото :lol:

по времето на комунизма имаше боксьори свет. шампиони които се биеха без гард ръцетедолу.това идва от прлабългарите тъй като те са конници и противника е под коня т-е ръцете са винаги ниско долу.

по времето на комунизма имаше боксьори свет. шампиони които се биеха без гард ръцетедолу.това идва от прлабългарите тъй като те са конници и противника е под коня т-е ръцете са винаги ниско долу.

на снимката съм  в удар с крак тъй като това ми е хоби преди време бяхкачил клип във  в-бокс Бви-български военни изкуства .Който иска може да го види ако е още там  има обяснения и демонстрацйи на удари

Дам - прабългарски бойни изкуста - датиращи от 20 век - са много "прабългарски" бих споделел на първо място ...

Интересно ми е как са се предали през поколенията към текущите тренъори като нема нищо което да сочи че изобщо е имало нещо подобно ...

хммм хммм хммм

 

на първо четене в тези "прабългарски" бойни изкуства забелязвам доста сходства с Карате, Айки будо, Джудо ...

 

както и да е - приемам името за символика ...

Сходството с източните Би е тъй като не се съобразяват соръжието       катаната се държи с две ръце  как на кон ще държиш катана. Прабългарската сабя се държи с една ръка но ръцете се сменят т-е и в едната и в другата ръка.Повечето хора са тренирали източни б и и затова гибэркат.

Link to comment
Share on other sites

по времето на комунизма имаше боксьори свет. шампиони които се биеха без гард ръцетедолу.това идва от прлабългарите тъй като те са конници и противника е под коня т-е ръцете са винаги ниско долу.

на снимката съм  в удар с крак тъй като това ми е хоби преди време бяхкачил клип във  в-бокс Бви-български военни изкуства .Който иска може да го види ако е още там  има обяснения и демонстрацйи на удари

Сходството с източните Би е тъй като не се съобразяват соръжието       катаната се държи с две ръце  как на кон ще държиш катана. Прабългарската сабя се държи с една ръка но ръцете се сменят т-е и в едната и в другата ръка.Повечето хора са тренирали източни б и и затова гибэркат.

В западните страни и в България боините традиций се  загубват тъй като с навлизането  на оръжията с изстрели армийте като японската и китайската губят боя.Холандските корсари  завладяват японски и китайски кораби без проблем  това са факти.Вбългария е известна легендата за Ангел войвода, които изпратил на бея който го преследвал следната бележка.Бей имам три курщума ако не се оттеглите на разстояние с първия куршум ще уцеля върха на знамето ти. Докато четял се чулизстрел и върха се счупил, свтория ще убия хрътката ти с втория изстлел убил хрътката и с третия изстрел ще те уцеля в главата. БЕя веднага се оттеглил на разстояние. С настъпването на ноща ангел и хората му се спасили от блокадата

Link to comment
Share on other sites

Пич, с кого разговаряш?

Или демонстрираш някаква форумна ката? Тоест разговор с въображаем събеседник  :lol:

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Боините изкуства се дулят на две  едните са към уличния бои или ръкопашен бои без оръжие  един с.у един  каквито са ММИ Боино самбо Боино джудо и др а другите са военни иезкуства. Българското Да   Дао е към първите. Ето- изкуството на военните е към вторите които произлизат от боевете с мечове и щитове.При тях не можете да се борите с противник на земята защото веднага ще загубите воини к които еправ ще ви намушка   тои има предимство Когато воиник остане без оръжие е същото    целта му е да отнеме меч и да се бие всяко падане на боиното поле е олосно някои отгоре ще ви намушка.освен това при воино не се знае колко са противниците може да се наложи да се води бои с.у много противници.Например още при първото сражение лрочутия Ц Симеон 1 за малко не е бил убит.Вражеската армия го заобградила с цел да го убият.С  помощ а  на воини наи вероятно с високиэстепени по Ето  по това време са били 10 м ст като над пета са смятани за много високи тои е пробил обсадата  и се е изтеглил към столицата.Загубил е битката носе е спасил.


При   военните изкуства целта е да се спечели с един удар защото противниците може да са повече от един.За да свалите противника с един удар скороста трябва да е много висока.Затова при степените около пета не се е разбирало много какво става виждал се е само резултата. В днешно време реално постижими са 1„2 м ст, т е степени за воиници  останалите нагоре са за голямо маисторство . В цялата армия ст 7- 8 са били десетина.

Link to comment
Share on other sites

Човече, заболява ме главата, като правя опити да чета глупостите, които пишеш?! Не знам с кой браузър си, но който и да е - има шибан spell check - за БОГА сложи си нещо такова! Кой да е мангал от Столипеново ще пише по-грамотно и по-разбираемо от теб!

Link to comment
Share on other sites

Не сме на урок по краснопис.

 

"Правопис" вероятно искаш да кажеш....освен ако онова горното не си го написал на ръка. :)

 

Не го слушай Пешо, той напоследък е малко изнервен...а ти продължавай, много е интересно...и сподели дали ходиш редовно на сбирките на Братската могила и Гребната база.

Link to comment
Share on other sites

Не, не сме на урок по правопис. Но е елементарно уважение към останалите участници в даден форум*, да се стараеш да пишеш грамотно. Голям българин, голям патрЕот, учиш родни бойни изкуства ама чак пък толкоз, че да учиш родния си език не, нали?

Отделно, ако писането грамотно е прекалено голямо усилие - на всеки един браузър може да се сложи приставка, която да проверява правописа вместо теб.

Пламене, стига си тролил човека...

___________________________
* То в тая тема май няма други участници...

Link to comment
Share on other sites

Не го троля - аз съм широко скроен човек, с богата обща култура и за разлика от тясно скроените хора (като тебе :P ) много неща са ми интересни. Хората имат клубове по интереси, какво знаеш ти...като ги гледам по сбирките на Братската могила, как са се облекли с ония ми ти шлемове и щитове, препасали мечовете на кръста...ей така отвътре ми идва да яхна коня и да извикам "БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!!!"...ама какво ли знаеш ти...даже и кон си нямаш - кон с капаци такъв... :ghost

Link to comment
Share on other sites

Вероятно. Но е строго тематично и систематично...имам предвид - 'прабългари' и всяка седмица, включая боеве с мечове, щитове и т.д. (това последното - само ако си учил руски :bgrin: ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...