Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

'Вениш' най-вече си е препарат за петна, а аз между другото току що привърших двата белина-цикъла (със и без) по съвета на Гадо. ;)

Link to comment
Share on other sites

Вениш е препарат с прекис, т.е. "активен" кислород. Действието му е сходно с това на хлора в белината. Може и да стане с вениш, но белината е по-хард заради съдържанието на натриева основа - мор за всичката органична цивилизация. На последната се дължат миазмите.

П. П. В климатизацията нещата с миризмите са същите, но НЕ СЕ ПОЛЗВА белина, а друг тип химия.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Най-безвредното е с оцета. Половин-една бутилка на дълга програма с високи градуси, може всеки месец за хигиена. Почиства котлен камък и подобни също.

Link to comment
Share on other sites

Важно е и трябва да се знае! На доста от препаратите пише да не се смесват с други, но рядко се чете.

Хлора няма начин да не се усети, но въпросът е принципен.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

То затова се използват оцет и сода (а не белина), защото са по-безопасни и също важно - не вредят на околната среда като се изхвърлят във водата после.

 

Те също правят реакция, с която примерно се поддържат чисти и лъскави сребърните изделия - който продава сребро, там верижки, пръстени, знае...

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив човек може да си разпечата 2-3-5 страници от файл?

Продадох си миналата година принтера, щото се ползваше веднъж на 2 години за няколко страници (неспешни), пък и с новите виндовси надали щеше да се подкара покрай драйвери.

Но чат пат се налага 1-2-3 листа да се разпечатат, и отдавна се чудех къде човек може да си разпечата нещо дребно от флашка или от URL (по-добре).

Даже се чудех, че би било по-удобно ако има онлайн услуга такава някаква... пращаш, плащаш, и получаваш известие да отидеш да си вземеш разпечатаното отнякъде в града. За 2-3 страници в годината не ми се поддържа принтер.

Все още има институции и изостанали "места", където се ползват хартиени документи и "добавки" към подавани документи, чието съществуване на хартия отдавна е абсурдно, но..

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив човек може да си разпечата 2-3-5 страници от файл?

Продадох си миналата година принтера, щото се ползваше веднъж на 2 години за няколко страници (неспешни), пък и с новите виндовси надали щеше да се подкара покрай драйвери.

Но чат пат се налага 1-2-3 листа да се разпечатат, и отдавна се чудех къде човек може да си разпечата нещо дребно от флашка или от URL (по-добре).

Даже се чудех, че би било по-удобно ако има онлайн услуга такава някаква... пращаш, плащаш, и получаваш известие да отидеш да си вземеш разпечатаното отнякъде в града. За 2-3 страници в годината не ми се поддържа принтер.

Все още има институции и изостанали "места", където се ползват хартиени документи и "добавки" към подавани документи, чието съществуване на хартия отдавна е абсурдно, но..

За коя част на града ти трябва?

 

Покрай самите институции винаги има център за принтиране и/или попълване на документ.

 

Покрай ПУ, МУ, ТУ има много ксерокси, които биха ти свършили работа. Покрай училищата все още има по 1-2 книжарници и там също може да принтираш.

Link to comment
Share on other sites

Аз знам за един копирен център до ПУ-то, на тази улица която отива към "Пожарната". Там го правят това разпечатване от файл. Само че после трябва формат на флашката за всеки случай или на диск записано ако приемат още.

 

Иначе и в интернет залите в града става, ако успее някой да ги намери :)

Link to comment
Share on other sites

Мерси, не знаех, че ксероксите и/или книжарниците предлагат подобна услуга, явно моите съображения за сигурност и мерки срещу вируси са малко (доста) параноични, явно на тия места не им пука много за вируси и подобни и не помислих, че може масово да се предлага :) . Но пък за пари, и ако имат антивирусни, явно им е премерен риск.

За югосредната част на града за предпочитане.

Това са едни ксерокопия от дипломи и лични карти/шоф. книжки, пратени по мейл, и първо се събират в папки преди да се отиде в "институцията".

Явно ще се обиколят някои ксерокси и книжарници, мерси.

 

Иначе за флашката - това ми беше и другото питане - тия "бонуси", които могат да се лепнат, нали формат ги оправя? Че флашки не ползвам също отдавна (само по интернет всичко), бях чувал че може да се лепнат неща, които се вклиняват по-дълбоко и формат да не ги оправи... или е пресилено?!

Autorun всякакви, са ми спрени навсякъде.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Мерси, не знаех, че ксероксите и/или книжарниците предлагат подобна услуга, явно моите съображения за сигурност и мерки срещу вируси са малко (доста) параноични, явно на тия места не им пука много за вируси и подобни и не помислих, че може масово да се предлага :) . Но пък за пари, и ако имат антивирусни, явно им е премерен риск.

За югосредната част на града за предпочитане.

Това са едни ксерокопия от дипломи и лични карти/шоф. книжки, пратени по мейл, и първо се събират в папки преди да се отиде в "институцията".

Явно ще се обиколят някои ксерокси и книжарници, мерси.

 

Иначе за флашката - това ми беше и другото питане - тия "бонуси", които могат да се лепнат, нали формат ги оправя? Че флашки не ползвам също отдавна (само по интернет всичко), бях чувал че може да се лепнат неща, които се вклиняват по-дълбоко и формат да не ги оправи... или е пресилено?!

Autorun всякакви, са ми спрени навсякъде.

Ходил съм в една книжарница до ТЕТ там отваряха флашките под safe mode. Другите места не съм обръщал внимание как отварят флашките. 

Link to comment
Share on other sites

Не съм специалист и аз по флашките, само знам, че ако трябва да нося насам натам някоя, ще си взема една от тия с истинското хардуерно "заключване" срещу запис (щото имало много с копче дето действа само като забрана на софтуерно ниво). А около ПУ-то има две зали и направо от интернета може да се принтира там.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Ок, мерси.

Сега, дай идея за такава флашка, възможно по-евтина :) . 4ГБ стигат. Да я има по бг магазините.

Че гледам че хардуерното заключване май отдавна не било на "мода".

Link to comment
Share on other sites

Аха, по БГ магазините, ама в някой друг, по-добър свят :). То и на запад се съмнявам да ги има под път и над път в наличност.

 

Аз преди 1-2 години попаднах на статия, в която обясняват тоя момент с реалното заключване, и бяха дали един два модела, дето са направени така, ама чак пък да ги има (или техни алтернативи) в кварталния технополис примерно, силно се съмнявам. Само с поръчка по интеренет.

Link to comment
Share on other sites

Да оказа се екзотика. Намерих някакви Кенгуру, по $40+ за 16ГБ. Не, мерси :) . За 1-2 пъти в годината, по-скоро бих хвърлял всяка флашка след едно ползване в книжарница, при условие, че най-евтините 4-8ГБ вече са под 10 лв :Р .

Имам една евтина goodram 16GB със смешни скорости (3-4МБ/с write), ползвал съм я вече няколко пъти за инсталации и ъпдейт на БИОС, не вярвам да умре баш тоя 1 път в годината като отида да разпечатвам, а и да умре, не е никаква драма - ще се върна и ще взема друга :) . То ако един формат е достатъчен, ми е все едно тогава.

 

Иначе тряя се измисли някакъв начин без флашки да се обменят файлове, по-универсален. Хрумват ми няколко варианта, някои от тях включват сканиране на qr код в книжарницата, примерно за лесно "прехвърляне" на URL с файловете, откъдето да се свалят или качат :Р . И други по-удобни и общи алтернативи.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

 

Не ги смесвайте!!!!!   Дори само остатъци от тях да има пак е възможен проблем. Мисълта ми е някой да не реши да направи номера с оцета и белината едновременно. Последния случай беше от една тоалетна - яко кислол (разредена киселина) за да махне котлен камък и после белина за микроби, избелване и хигиена. Става реакция и директно се отделя хлор, който дори може да не усетиш как вдишваш и вече си долу на пода, и ако няма никой друг наблизо да ти помогне си си отишъл от тоя шибан свят. Оцета пак е някаква киселина ... така че - УМНАТА!

 

Извинете за офтопика, но ми се стори важно да го кажа ...

 

ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО!!!

 

В студентските години точно така щях да се убия. Заливам аз като тъпак стълбището на фамилната кооперация (бяла мозайка) с кислол, но в магазина нямаха 20 бутилки и допълних с фаянс. Такава бомба се получи като взеха да наливам от втория, че слава богу стълбище голямо, та успях да избягам с изгорял нос, гърло и парещи от болка очи... Та една тъпотия може да ссилно съществена и да убие човек. Още 10 секунди в хлорния облак и можеше да ме няма отдавна... 

Link to comment
Share on other sites

Зависи за какъв бюджет гд говориш . Най доброто място за мен е Равнища но е малко соленко така да се каже . Не е много много в планината но комплекса в Старосел също е много хубав .

Link to comment
Share on other sites

На мен ми бяха препоръчали някакъв комплекс в Брацигово, но не ми остава време да го посетя :( Май ще е догодина ...

Link to comment
Share on other sites

Като цяло за бяджет не ми се дават излишно пари за лъскаво, дето нали няма да ми влезе в употреба. Искам приличен хотел, с басейн, на прохладно място в планината, където мога да почина за един уикенд с жена и дете (бебе). Желателно е да не е на повече от 2 часа път с кола от Пловдив, заради детето, но ако си заслужава може и да се направи с почивка пътуването.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...