Jump to content
BulForum.com

Електронни книги


Recommended Posts

Пускам тази тема с надежда, че има достатъчно хора, да си коментираме моделите, места за сваляне на книги, ревюта и прочие.

 

ereaders.jpg

 

Може би малко представяне ще е уместно за всеки.

 

Аз имам Kindle - последния модел, без Touch. Преди имах Kindle keyboard, но дефектира от лакът в дисплея :D

Нямам опит с други четци, но съм безкрайно доволен от Kindle. Аз исках просто устройство да чета книги - нищо повече! За тази дейност, Kindle e много добър избор - перфектен контраст, никаква умора в очите, батерията държи 3-4 седмици при много интензивно четене.

Книги свалям от читанката. Предимно фентъзи. Ако някой иска препоръки, мога да му дам.

 

Ами това е за начало.

Вие сте наред!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Аз имам Kindle Touch от около 3 месеца.Лесен за употреба,майка ми която до тогава не беше пипвала тъч започна да се оправя с функциите доста бързо.И аз свалям от читанката повечето са научна фантастика и фентъзи.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с Kindle 3G keyboard + Special offers - внесен от Щатите. Цените на моделите с рекламните скрийнсейвъри са по-ниски от тези без, като рекламите се включват само в режим Stand by, без да пречат на четенето и без да се натрапват. Всъщност, са доста приятни. Паметта е 4 GB, мисля, че няма Kindle с по-голяма памет. Моделът поддържа безплатна интернет връзка навсякъде, където МТел има покритие. За съжаление, браузърът не е от най-удобните за употреба, разбира се е черно-бял и не поддържа флаш, т.е. можеш да си провериш поща, форуми, новинарски сайтове, но не и да гледаш клипове и пр. За батерията и e-ink екрана вече е споменато, потвърждавам отличните впечатления. Регистрирал съм устройството в Амазон, което ми дава някои предимства - мога да организирам книгите по колекции, получавам промоционални безплатни аудио книги. Моделът поддържа mp3 формат, както и Text-to-Speech функция за текстове на английски (доста удобно вечер, когато очите са изморени за четене и можеш просто да пуснеш книгата да ти се чете). Множество варианти за настройване големина на шрифт, междуредие, брой думи на ред и т.н. Има вградени 2 тълковни английски речника и е достатъчно само да посочиш с курсора дадена дума, за да се появи значението й на страницата. Моделът позволява и водене на бележки, правене на отметки и съхраняването им в отделен файл, в който след всеки отбелязан цитат е уточнено произведението и автора. Свалям засега от Читанка, като по-новите книги търся на английски по торентите. Вероятно изпускам доста неща, но е факт, че е една от най-удачните ми покупки до момента.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ъъъ ценовото ниво е сходно.Не виждам дали има слот за карти с памет.И това wi-fi...с какъв браузър е?Може ли да се ползва и за дзяпане в нета? (като таблетите примерно) Само в амазон ли мога да влизам и да си купувам техни книги?Не поддържа epub..

Батерията е наполовина по-малка от тази на Престижиото.

Link to comment
Share on other sites

Мисля че няма слот,но на 2gb знаеш ли колко книги можеш да събереш :D 

Да с wi-fi можеш да се ровиш в интернет,но с тоя дисплей си е малко гадно.За epub Има calibre convertor.За батерията нямам идея как е точно при този модел,но при тъч-а държи 1-2 седмици като през повечето време майка ми го оставя на screensaver.

Мисля че можеш само от амазон да купуваш книги,но и там не съм наясно защото не съм купувал.Сигурно Жоро или някой друг ще знае.

Link to comment
Share on other sites

С две думи, с нищо не превъзхожда Престижиото.

С по-слаба батерия е, няма слот за карти памет, не можеш да слушаш музика от него...Ви-фи ако ми трябваше, щях да си купя таблет...

Link to comment
Share on other sites

Аз си взех PRIVILEG MID-7D / GPS . Доволен съм батерията кара 3 часа ако пусна 720p филм през hdmi . С интернет към 6-7 ч. Само за четене немога да кажа но на режим в готовност може и 5 дена да изкарa или повече .

Link to comment
Share on other sites

Още някой да сподели нещо?

Г-н Сотбисе, май вие бяхте налазили едно престижио преди време, ако не се лъжа?Я споделете мнението си, моля.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм се насочил към това: http://www.barnesandnoble.com/p/nook-simple-touch-barnes-noble/1102344735
Има го и с подсветка - за нощно четене.
За $80 мисля, че дори не си заслужава да се замисля човек. Тук не знам колко е и дали се предлага обаче.

Link to comment
Share on other sites

Не ти препоръчвам "Prestigio PER3162BN" . Имам точно същото и не съм доволен от живота на батерията. При интензивно четене се налага да го зареждам на 3 дни, и то ако го гася когато го оставя за повече от 10-15 минути. Досега не съм успявал да направя повече от 1200 - 2000 прелиствания независимо че търговците декларират 6000. Това осначава средно 3-4 книги с едно зареждане. Изглежда че лимита при това устройство е времето за работа - около 23 часа...

Все пак удобството да четеш на E-ink екран си е несравнимо. Като изключим недостатъчното в сравнение с другите устройства време за работа в останалото Престижиото ми си е точно това което очаквах - не ми товари очите, и след цял ден гледане в екраните на работата ми помага да се отпусна и почина с приятна книга.

Един съвет от мен - ако купуваш четец за книги, освен че трябва да е с E-ink екран, гледай да има странични бутони за прелистване. За тъчскрийн не мога да кажа нищо, но бутоните в долната страна на устройството не са удобни - четеца не е смартфон или таблет. MP3 плеъра, браузера, и WiFi връзката са второстепенни екстри.

Книгите си ги тегля от читанката и от http://www.mirknig.com/ на Руски.

Link to comment
Share on other sites

Абе аз съм се уверил,че за електрони четци съществува само една марка и това е  Kindle!Аз имам  Kindle4 и съм много доволен.Жена ми скоро си закупи Blaupunkt Livro и имах възможност да ги сравня.Киндъла печели почти по всички показатели!А за тези Prestigio вообще не може да става дума!Съветвам всеки,който иска да си закупи четец да се насочи към Kindle.

Link to comment
Share on other sites

Wolf, благодаря за подробностите.Допълнителните екстри не ме интересуват, освен може би музикалния плеър.

Gymishev би ли казал, с какво този Киндъл, превъзхожда това Престижио, освен с цената?Аз на марки не робувам.Wi-fi, сурат тефтер и тъч скрийн не са ми нужни.За това си има таблети.Аз искам да чета книги и понякога да слушам музика.

Link to comment
Share on other sites

Хм освен да ти дам да я видиш за 1 седмица,ако си пред толкова голяма дилема.Номера е че аз нямам много вяра на китайските работи сглобени в България. Примерно плейърите DIVA.Лошото е че тая седмица ще ходя в Калофер и изобщо няма да оставам в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

Хм освен да ти дам да я видиш за 1 седмица,ако си пред толкова голяма дилема.Номера е че аз нямам много вяра на китайските работи сглобени в България. Примерно плейърите DIVA.Лошото е че тая седмица ще ходя в Калофер и изобщо няма да оставам в Пловдив.

 

Мултимедийните плейъри на DIVA в частност са OEM продукт с лого DIVA на него. Та дали е PlayON!, Privileg или квото е там, продукта си е един и същи. С чипове на Realtek и други еднакви компоненти. За музикалните не знам. Изглеждат евтини.

 

Идеята ми е, че не трябва да си предубеден като марка. В случая обаче - Kindle копията не струват. magdanoz40, въпроса не е само до хардуерни характеристики в случая.

Link to comment
Share on other sites

Magdanoz, за мен Kindle-a си струва всеки лев, хем аз дадох доста повече, отколкото е в момента. Устройството просто е страхотно изработено, лесно за употреба, с много дълъг живот на батерията.

Лично аз имам един portable Calibre на флашка тип кредитна карта в портфейла, и където и да ида, библиотеката си е с мен. 

Относно пространството, и 100 GB да е, едва ли ще го напълниш. Аз в момента имам около 60-70 книги и всичко е съвсем ок.

А за музика и прочие, не мисля, че е много удобно да слушаш от електронния четец. Има си куп други устройства, далеч по-подходящи за целта.

Link to comment
Share on other sites

Между другото се оказа,че има и фалшиви калъфи за Киндъл,които не струват 20$+ както оригиналния,а са почти същите :)  

Link to comment
Share on other sites

Между другото се оказа,че има и фалшиви калъфи за Киндъл,които не струват 20$+ както оригиналния,а са почти същите :)

Ако ти е удобно да споделиш от къде могат да се купят ще съм ти благодарен! :))

Link to comment
Share on other sites

Аа един приятел ми беше казал за някакъв магазин до брилянтин в който имало калъфи за 5-6лв.Не помня обаче точно къде е този магазин :( 

Link to comment
Share on other sites

Добре.Благодаря за мненията.Ще ида да ги видя на живо.Гледам че в Техномаркет ги има.Око да пипне, ръка да види.

Днес случайно влязох в магазин Вега на малката главна в Пловдив. Оказа се че продават SONY PRS T2 за 285 лева. Помолх едно от момчетата да ми го покаже и бях впечатлен от устройството. Тъчскрийна си е удобство. Написаните на сайта ТТ данни също впечатляват и мисля че ако се вземе вместо Киндъл няма да е грешка.

Link to comment
Share on other sites

От съвременните електронни книги съм купувал Nook Simple Touch и Sony PRS-T2.

И двете са ОК, като Nook-a е андроидско устройство и след root-ване могат да му се инсталират приложения.

И двете поръчах по Интернет, като с Nook-а беше по-сложно, защото (поне като поръчвах) нямаше възможност за доставка до България от официалния сайт.

Като поддържани формати също няма особена разлика - и двата четат EPUB и PDF. Sony-то има вграден browser, с който обаче е супер досадно да се работи. За съжаление не винаги успявам да сваля книга от chitanka.info директно през вградения browser...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...