Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Реших, че ще е хубаво да имаме една тема, където да споделим предимствата и недостатъците на отделните дистрибуции (говоря САМО за линукс!), всеки да каже мнението си за тях, а и да препращаме начинаещите насам, за да могат лесно да се ориентират какво да си сложат.

На всички е ясно, че лоша дистрибуция няма, проблемите могат да дойдат само от потребителя, който я ползва. По принцип за младоците се препоръчват дистрибуции, които са по-така за десктоп, примерно : Mandrake, Fedora (Red Hat), SuSE и т.н. По-трудни са Slackware (която от самото начало търси максимална близост с UNIX), Debian и доста новият Gentoo. Иначе всеки може да пусне на PC-то си една от многото bootable дистрибуции, най-известни от които са: KNOPPIX, Slax, Damn Small Linux, Mandrake Move, Tilix, GNOPPIX и т.н. А ето и кои са по-големите дистрибуции (тази информация коя е голяма и коя малка съм я взел от distrowatch.com , където дефакто се показва от каква дистрибуция колко пъти на ден е влизано в сайта, тъй че това не е много достоверно) :

 

ubuntu.png -mandrake.png -fedora.png -mepis.png -suse.png

debian.png -slackware.png -gentoo.png -knoppix.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Започнах с Red Hat 7.0, бърза и бъгава :) Продължих с RH 7.2, понеже тогава компютъра ми беше доста слаб, много се кефех на скоростта на Red Hat. Докато не излезе 8.0 с адски бавните (спрямо моя комп) кде и гном, реших да сменя дистрото - пробвах Mandrake - ужасих се :) .......инсталирах Slackware и от тогава за друга дистрибуция не съм и помислял :)

 

Slackware не е толкова трудна, колкото я изкарват! Препоръчвам я на всеки!

Link to comment
Share on other sites

Мен по едно време ми втръсна от тоя уиндоус и реших да си сложа някой линукс, който ПРАВИ ТОВА, КОЕТО МУ КАЗВАМ. Не ми трябваха някакви невероятни графики. Аз компа освен за програмиране, гледане на филми, слушане на музика и за интернет - за друго не го ползвам. Slackware се оказа точно това, от което имах нужда. Може би на времето, когато за да си подкараш модема, звуковата карта и принтера трябваха месеци, слака беше труден, но вече с напредването на линукса всичко е доста по-лесно. Гледал съм и други дистрибуции, чел съм доста за тях, но като цяло или ми са струват бозави или преценям, че едва ли ще ми вършат по-добра работа от Slackware. Харесва ми, че работи някак си .. как да го кажа .. на по-ниско ниво. Можи би бих пробвал дебиан или генту, дори тези дни бях на път да си сложа Дебиан, но разбрах, че версията, която съм свалял два дена от Белгия и която излезна преди 1 месец, всъщност е доста стара :) А пък и тия дни ще излиза нов слак (10.1) та .. засега оставам на Slackware, bacause it works.

Link to comment
Share on other sites

Ми аз съм от днес(благодарение на Shade) със Слак.Нямам база за сравнение,затова гласувам за него.Иначе малко съм поразглеждал Кнопикса.

Link to comment
Share on other sites

Всичките съм ги ползвал... :). Най-удобни за ползване за мен са Дебиан и Федора. Няма да изброявам предимствата им...Всеки LIN си има предимства....

Link to comment
Share on other sites

V momenta sym sas Slackware 10.0 i sedq na nego za6toto raboti. Haresva mi, no ne moga da ocenq napylno predimstvata mu, za6toto nqmam baza za sravnenie (mesec-dva sas SuSE), a i sym lamer i ne moga da napravq realna ocenka :) Zasega sym dovolen, 4e raboti i pravi tova, koeto iskam :)

Link to comment
Share on other sites

За сега никоя друга дистрибуция не ме е радвала така както Debian. Харесвам и Gentoo, поради богатата пакетна система (emerge) и оптимизацията му за i686 машини и богатия хендбук, но не удобрявам "дървената" инсталация, която има.

Link to comment
Share on other sites

fedora core 3...

tazi distributsiya se razviva stra6no barzo,instaliraneto na rpm paketi stava lesno s noviya "yum" manager,imam vsi4ki nujni programi,lesno se namirat rpm paketi,interneta mi e barz,desktopa mi e barz,si4ko e po hubavo.Ve4e ne polzvam winslows otdavna...nay dobrata distributsiya,ne mi e sazdala problem ni vednaj,instalatsiyata e burza(30 minuti+vremeto da si nabavya nujnite rpm-i:opera,bittorrent,gtk gnutella,video lan player,xmms,i oshte nyakolko drugi lib faila) :) :) :) :)

 

probval sam:

mandrake,suse,debian,yoper,redhat7....i fedorata

chuval sam che knopix bila yaka...

Link to comment
Share on other sites

Добре, какво толкова им харесвате на тия пакети? Какво Ви пречи да инсталирате от сорса? Можеш да си огледаш всичко, да си настроиш всичко ... Само разархивираш .tar.gz-то и пишеш

./configure --prefix=/<dir> --<options>

make

make install

и готово .. деа нам, винаги ми се е струвало по-хубаво. Можи бе не по-бързо, но определено по-хубаво. И определено дава повече власт при инсталацията.

 

А каква е тази богата пакетна система на Gentoo? Винаги съм си мислил, че за дебиан има най-много пакети ("Debian GNU/Linux provides more than a pure OS: it comes with more than 8710 packages, ..."). Тва Gentoo започва да ми се набива в очите с всеки изминал ден.

 

Относно това за федората .. изброени си доста предимсва на *линукса* като цяло, но май нито едно от тях не е специално за федората :)

Link to comment
Share on other sites

haha,znam kak stava...

prosto kato e nujno da slagash lib failove (library-ta) i za nyakoi opredeleni drugi,si e 4ista bolka v vrata i tova koeto stava za 10 minuti,po tozi na4in stava za 2 4asa...

Linux e mnogo yak kato tsyalo,saglasen sam s tova :D

Link to comment
Share on other sites

Относно това за федората .. изброени си доста предимсва на *линукса* като цяло, но май нито едно от тях не е специално за федората

 

 

Я не подклаждай flame....... :) , а по-хубаво си тури едно BSD да мирясаш :D :) .

Link to comment
Share on other sites

Дебиан заради package management-a му, многото разработчици, супер-редовното обновяване на unstable release и многото прекомпилирани пакети. Пък и други неща ама тея стигат :)

Link to comment
Share on other sites

Всичките съм ги ползвал... :). Най-удобни за ползване за мен са Дебиан и Федора. Няма да изброявам предимствата им...Всеки LIN си има предимства....

Ah, Vlado, Vlado. Samo lyji sipe6 tuka. Goliam patron stana, a ne moje6 da mi obqsni6 kak da si oprawq Sound-a. Are pyrwo naprawi 1-2 dobri dela i togawa razprawqi 4e si bil polzwal wsi4ko. Ima razlika mejdu wijdal i polzwal, nali razbira6?

Link to comment
Share on other sites

Ah, Vlado, Vlado. Samo lyji sipe6 tuka. Goliam patron stana, a ne moje6 da mi obqsni6 kak da si oprawq Sound-a. Are pyrwo naprawi 1-2 dobri dela i togawa razprawqi 4e si bil polzwal wsi4ko. Ima razlika mejdu wijdal i polzwal, nali razbira6?

 

XAx...Съвсем правилно съм си написал ве...Всичките съм ги качвал на пс-то и съм ги ползвал. Не се правя на патрон. А звука ти как искаш да ти го надстроя ве, като не мога да разбера какъв е точният проблем. Ти какво чакаш да дойда и да ти оправя звука ли :angry1 ?

Link to comment
Share on other sites

Ah, Vlado, Vlado. Samo lyji sipe6 tuka. Goliam patron stana, a ne moje6 da mi obqsni6 kak da si oprawq Sound-a. Are pyrwo naprawi 1-2 dobri dela i togawa razprawqi 4e si bil polzwal wsi4ko. Ima razlika mejdu wijdal i polzwal, nali razbira6?

Какво значи 1-2 добри дела? 1-2 пъти да ти качи дистрибуция и да ти оправи драйверите? Трай си там.

Link to comment
Share on other sites

А бе имам един въпрос .. като стана дума, че федората е много бърза. Можете ли да ми кажете колко бързо ви зарежда хоум директорията примерно. Щото аз като цъкна на нея (на Slackware) и чакам доста повече отколкото на уиндоус да кажем. Примерно 3-4 секунди. А на уин като цъкна на Ц-то и веднага си влиза. Може би е заради тромавия Konqueror де, ама искам да знам как стои въпроса и на другите дистрота.

Link to comment
Share on other sites

А бе имам един въпрос .. като стана дума, че федората е много бърза. Можете ли да ми кажете колко бързо ви зарежда хоум директорията примерно. Щото аз като цъкна на нея (на Slackware) и чакам доста повече отколкото на уиндоус да кажем. Примерно 3-4 секунди. А на уин като цъкна на Ц-то и веднага си влиза. Може би е заради тромавия Konqueror де, ама искам да знам как стои въпроса и на другите дистрота.

В Windows Explorer-a е вграден и част от него се зарежда още при boot. Така е дори и с IE-то, заради това зарежда бързо.

 

По същата причина се крашва регулярно!

Link to comment
Share on other sites

А бе имам един въпрос .. като стана дума, че федората е много бърза. Можете ли да ми кажете колко бързо ви зарежда хоум директорията примерно. Щото аз като цъкна на нея (на Slackware) и чакам доста повече отколкото на уиндоус да кажем. Примерно 3-4 секунди. А на уин като цъкна на Ц-то и веднага си влиза. Може би е заради тромавия Konqueror де, ама искам да знам как стои въпроса и на другите дистрота.

 

 

Принципно не ползвам КДЕ...Най-вероятно е от тромавия Konqueror :) .

Link to comment
Share on other sites

Само стартирането му е бързо на гнома, забележи само колко памет гълта при работа и тогава говори колко е лек :)

 

Ще глътне по-малко като цъвнат налъмите :P

Link to comment
Share on other sites

Мен ако питате особена разлика между различните дистрота няма. Не правя особена разлика кое как ми върви (ползвал съм Mandrake, Slack, Debian, Knoppix). А пък това дали ще има готови пакети, инсталери и т.н. не е кой знае какъв минус - все пак с три реда човек може да си компилира всичко от сорса :P Харесвам Slackware, защото мога да правя каквото си поискам в конзола, а не като на тъпия Mandrake (лично мнение, за мен си е тъп-не ме кефи и тва е B) ) да щракам един куп глупости.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...