Jump to content
BulForum.com

3G Интернет от мобилните оператори


Recommended Posts

И трите мобилни оператора в момента предлагат Интернет по 3G (HSDPA, HSUPA, UMTS) и GPRS/EDGE (EDGE май само от Мтел).

Очевидно това има повече смисъл при лаптопите.

 

Дава ви се SIM карта (или вие може да имате такава, вероятно и да е активирана за данни), и USB модем, който наподобява флашка, в който се пъха сим картата и посредством мрежата на оператора, чрез модемна свързаност имате интернет навсякъде, където има покритие.

Мислех тази тема да стане място за обсъждане на детайлите около услугата от операторите, защото наскоро (тия дни) се оглеждах за тази възможност и наистина има доста подробности.

Аз лично се спрях на Мтел и взех VMC пакет, с модем 3.6 мбита K3565-Z.

В Пловдив постигнах около 250-300 КБ/с, което е напълно удовлетворяващо.

Недостатък се явява високият пинг при този начин на връзка към интернет. Към бг сайтове примерно е около 80-100 мс. Стряскащо е първоначално, но като за мобилен нет се оказва че не е толкова пречещо. Даже на Глобул видях по други форуми, че е по-висок.

 

Избрах Мтел, защото единствени имат засега EDGE покритие, и на местата, където няма 3G, а има EDGE, скоростите са около 25 КБ/с, докато при другите оператори, ако няма 3G, модема спада до GPRS с 2-3 КБ/с, което очевидно не става за нищо.

Поред на технологиите:

GSM - обикновена гласова услуга.

GPRS - пренос на данни с около 2-3 КБ/с реално. Подходящо основно за WAP интернет на мобилни джобни устройства.

EDGE - подобрен GPRS с теоретични скорости около 32 КБ/с, реално чета, че се стигат до към 25.

3G - до 7.2 мбита (само в София и Варна мисля), и 3.6 в другите градове. Реално чувам за скорости до около 300-350 КБ/с макс, аз тук казах че постигам до 300 при малкото ми опити.

 

Очевидно, при почти еднакви покрития на Мтел и Глобул за 3G, Мтел е по-добре защото има EDGE за местата без 3G. А EDGE има на доста места според картата на покритието.

 

Единственото, което като съвет навсякъде видях, е НЕ взимайте от Вивател подобна услуга.

 

МТел и ГЛобул предлагат и предплатени пакети с предплатени карти (примерно Прима), като се зарежда трафик от наличните по картата пари, с SMS.

 

Интернетите са на трафик и 1 ГБ, валиден за 1 или 3 месеца, е около 30 или 40 лв. Мтел имат пакети с валидност само 1 месец, за предплатените.

Предплатен пакет към Мтел (а и към Глобул) има предимството, че имаш карта с нромална валидност 1г., а си зареждаш интернет когато решиш с SMS за 25, 350 или 1024 МБ. Условието е единствено да си поддържаш картата жива както е при нормалните предплатени.

 

Модемът на Мтел е кодиран. Има начини да се декодира, доколкото разбрах мтел срещу някаква сума предлагали, но има и програми за целта в нета. Това ако решите да го ползвате с друг оператор.

Хубавото е, че драйвера и софтуера, всичко е на самия модем, понеже той е вид флашка, и се засича и като устройство в Windows. С аутоплей или със стартиране на екзето от вътре, всичко се инсталира бързо и лесно. Този ZTE K3565-Z има и слот за micro SD. малък и удобен.

 

Ако вече имате Прима, отделно може май да се закупи модем от мтел или Глобул, и да се активира картата за данни. Обаче доколкото видях модемите отделно са доста скъпи.

 

Хубав момент е, че докато е в модема, през софтуера може да се получават и изпращат SMS-и. И очевидно е по-добре една карта само за интернета да се ползва, защото ако си ползвате основната Прима (или договорната), докато е в модема, няма да можете да звъните или да ви търсят.

 

Мисля, че това е доста добра услуга за интернет когато си навън някъде или на почивка, 1ГБ не е толкова малко, макар и да идва скъпо.

Windows Vista/2008 поне като пробвах, нямат някакви особени паразитни вътрешни си трафици, които да увеличават трафика докато са в idle.

 

Споделяйте впечатления, и основно къде по морето, балкани, има или няма добро покритие :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Добре,че не си се подлъгал по ниските цени на Вивател...Интернета им е гола вода,имам тяхна карта и ми късат нервите,даже в Пловдив има дупки на които е неизползваем :angry: На глобул 3Г покритието е доста добро и е съпоставимо с това на Мтел.

Link to comment
Share on other sites

Ползвам само това на Глобул. За другите нямам впечатление, затова и не мога да съпоставям. За Глобул - покритие имат почти по всички пътища. Дори в дън гори странджански, чат пат се появява GPRS, разбира се 2.5G

 

Забравих да спомена - впечатленията ми са от подвижни обекти в цялата страна. Вивател категорично не стават за нищо! МТел пък са най-коректни в отчитане на реалния трафик.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Днес взех за временно ползване модемче ZTE mf 637 с глобулска карта,скрийншотове:

 

661218794.png

 

 

 

661223908.png

 

 

Това в Пловдив към 21:40,прави ми впечатление високият пинг,иначе скоростите не са лоши...Само не видях как се проверява изразходваният трафик,изобщо дали може да се следи в реално време?

Link to comment
Share on other sites

Днес взех за временно ползване модемче ZTE mf 637 с глобулска карта,скрийншотове:

 

661218794.png

 

 

 

661223908.png

 

 

Това в Пловдив към 21:40,прави ми впечатление високият пинг,иначе скоростите не са лоши...Само не видях как се проверява изразходваният трафик,изобщо дали може да се следи в реално време?

Ако не се лъжа в сайта my.globul.bg трябва да имаш регистрация тази с която си проверяваш сметката и минутите има и поленце дето ти проверява трафика, а и на 123 трябва да е включена тази опция.

П.П Шефа има такава глобулска хава и е с 2ГБ трафик въпроса е само да не надвишаваш, че работата става сериозна. Един приятел така хал хабер си нямаше и накрая на месеца получи сметка от 800 лева :)))

Link to comment
Share on other sites

Как зарежда саитовете с тоя пинг.

 

Зареждат се абсолютно безпроблемно,спрял съм флаша от браузъра за да не ми се зареждат реклами и др. Не е като на лан или оптика разбира се,но е напълно приемливо като бързина.

 

Ако не се лъжа в сайта my.globul.bg трябва да имаш регистрация тази с която си проверяваш сметката и минутите има и поленце дето ти проверява трафика, а и на 123 трябва да е включена тази опция.

П.П Шефа има такава глобулска хава и е с 2ГБ трафик въпроса е само да не надвишаваш, че работата става сериозна. Един приятел така хал хабер си нямаше и накрая на месеца получи сметка от 800 лева :)))

 

Може и така,другия вариант е чрез изпращане на смс 30 до номер 1000 връщат репорт от сорта:

"Kam 24/12, 12:30 ste polzvali 56.20 MB ot Paket GoWeb 2500MB.Priyatno sarfirane.''

 

Иначе за трафика е ясно че трябва да се внимава,иначе...

 

 

Вчера бях до Глобул да си взема, даже и някаква промоция хванах, трафика ми е неограничен.

 

Я дай някакви подробности,условия на договора ала-бала...

Link to comment
Share on other sites

Зареждат се абсолютно безпроблемно,спрял съм флаша от браузъра за да не ми се зареждат реклами и др. Не е като на лан или оптика разбира се,но е напълно приемливо като бързина.

 

 

 

Може и така,другия вариант е чрез изпращане на смс 30 до номер 1000 връщат репорт от сорта:

"Kam 24/12, 12:30 ste polzvali 56.20 MB ot Paket GoWeb 2500MB.Priyatno sarfirane.''

 

Иначе за трафика е ясно че трябва да се внимава,иначе...

 

 

 

 

Я дай някакви подробности,условия на договора ала-бала...

 

 

Ами месечна такса от 24лв, неограничен трафик, първите 2500MB пише ще са предоставени на най-високата достъпна скорост, след това на 128Kbps. Договора е за 1 година. Не се сещам друго ако ти се сетиш за нещо конкретно питай.

Link to comment
Share on other sites

Ами месечна такса от 24лв, неограничен трафик, първите 2500MB пише ще са предоставени на най-високата достъпна скорост, след това на 128Kbps.

Ясно,това е същия план само дето не може да се набуташ след изчерпване на пакета...което никак не е малко,като се замисля

Link to comment
Share on other sites

Всяко свързване с интернет гълта ли от сметката в СИМ картата?

Изглежда гълта, защото накрая като проверих в GSM картата, се оказа че има някакви стотинки, а имаше 5 лв в началото. А не съм се сетил да проверявам и това. Т.е. отделно имам мегабайтите в сметката заредени, отделно имаше 5 лв в картата, които примерно може да се ползват за разговори или каквото. 5-6 пъти съм пускал SMS от лаптопа колкото да проверя остатъка, но едва ли е от него, защото уж е безплатен.

Общо сигурно съм се свързвал към 20-30 пъти, та си мисля че някакви малки стотинки взима при всяко набиране. Става дума за мтел с прима.

Някой има ли наблюдение над това?

Link to comment
Share on other sites

Теди,глобул-ци взимат пари за проверка на трафика със смс при абонати на договор,едва ли при Мтел ще пропуснат да го направят за предплатена карта...От скоро и разговорите към 123 и *88 се таксуват...

Link to comment
Share on other sites

Извадка от сайта на мтел:

За проверка за наличния обем от данни (MB), изпратете безплатен SMS на кратък номер 1796 със съдържание Balans.

Не съм засичал дали е вярно, макар че не смятам че ще лъжат толкова явно. Пък и 10-тина проверки макс. едва ли ще струват 5 лв.

 

В момента съм изчерпан от МБ и не мога да проверя, но дали имаш представа дали и колко струва всяко свързване/набиране към интернет, на баланса на сумата в самата карта?

 

И друго, дали някои предлагат сравнително неограничена по време валидност на трафик? Често ми трябва примерно 10-тина МБ трафик в някои периоди на лаптопа (не говоря за прекъсвания на основния ми интернет), а валидността от 30 дни на пакетите е меко казано идиотско хрумване. Щеше да е добре да е както самите СИМ карти - 1 година напред ако заредиш с поне 10 лв. 1 месец е абсурдно и смущаващо за occasional нужди. Поне 6 месеца щеше да е толкова по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ясно,това е същия план само дето не може да се набуташ след изчерпване на пакета...което никак не е малко,като се замисля

 

за кой пакет по-точно става въпрос? защото аз на страницата на globul не мога да открия неограничен за 24 лв. на месец, при който след изчерпването на първоначалните трафик да не ти начисляват ползваните MB ... щото аз това разбирам под "неограничен".

Link to comment
Share on other sites

за кой пакет по-точно става въпрос? защото аз на страницата на globul не мога да открия неограничен за 24 лв. на месец, при който след изчерпването на първоначалните трафик да не ти начисляват ползваните MB ... щото аз това разбирам под "неограничен".

 

 

Това беше (а може и още да е) промоция. Питай на място в някой от центровете им. Просто до изчерпване на 2,5 ГБ трафик ползваш максималната скорост, която мрежата позволява. След 2,5-тия ГБ скоростта се лимитира до 128 кбита (естествено пак ако мрежата позволява :D).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Писах и в "нестандартни въпроси",но сега видях и тая тема и мисля че е по-вероятно тук да получа отговор - на М-тел конкретно тези "Surf" пкаети ( http://mtel.bg/mc/pricebroadband.php? ) как аджеба се активират ако ще се ползват на мобилен телефон? Примерно искам да си пусна m-tel pro surf, трябва ли да си закупувам нова карта или мога да прикрепя този план към сегашната ми карта за разговори на м-тел ? :S И ако мога да го сложа към сегшната си карта този план,как мога да го заявя ? :/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Някой да ползва нета на Виваком? Трябва да взема 3G интернет, който ще се ползва от хора в с. Рогош. Мрежата на Глобул там е леш и 3G няма. Вариантите са на Виваком или на М-Тел. Като на Виваком е 10лв., а на М-Тел 20. Ако могат да се спестят тези 10лв. ще е добре, но ако не ще взема на М-Тел. Някой ако има впечатление от Виваком 3G интернета да пише.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

досега доволен от 3G на Виваком не познавам...особено извън големите градове

 

Някой да ползва нета на Виваком? Трябва да взема 3G интернет, който ще се ползва от хора в с. Рогош. Мрежата на Глобул там е леш и 3G няма. Вариантите са на Виваком или на М-Тел. Като на Виваком е 10лв., а на М-Тел 20. Ако могат да се спестят тези 10лв. ще е добре, но ако не ще взема на М-Тел. Някой ако има впечатление от Виваком 3G интернета да пише.

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам мобилен интернет от Globul - активирал съм си пакет към моята си SIM карта. Вързвам се към лаптопа през Bluetooth, така че няма нужда от допълнителни договори, модеми и т.н...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

за какви модеми говорите че не схванах. Не става ли въпрос за интернет през телефона? Ако е така не би трябвало никакви модеми да ви трябват, нито нова сим карта. Просто трябва да се активира услуга интернет от оператора и готово. Като сте в къщи може да се ползва wireless интернет и да не се хаби трафика

Link to comment
Share on other sites

за какви модеми говорите че не схванах. Не става ли въпрос за интернет през телефона? Ако е така не би трябвало никакви модеми да ви трябват, нито нова сим карта. Просто трябва да се активира услуга интернет от оператора и готово. Като сте в къщи може да се ползва wireless интернет и да не се хаби трафика

Ако прочетеш първия пост ще видиш, че става дума за 3G. HSDPA, UMTS, EDGE и т.н. Модемът, който се ползва е именно такъв. А и не всеки има телефон, поддържащ HSDPA, UMTS и т.н. Отделно говоренето за модеми е просто част от темата, става дума за интернет от операторите, кой къде е качествен, скорости, устройства и т.н. Защото "интернет" през телефона е разтегливо понятие. Да, тук се ползва СИМ карта, но далеч не е задължително да е през телефона. През телефона ползвам GPRS примерно, ползвам го като модем, почти никога през WAP (тъпо е). и така.

Link to comment
Share on other sites

Ами да. Точно 3G. Всички нови телефони поддържат 3G и може да имаш нет през оператора без никакви модеми. Изчетох цялата тема. Много хора в САЩ имат 3G интернет през оператора и не ти трябва допълнително устройство

Link to comment
Share on other sites

за какви модеми говорите че не схванах.

Ами да. Точно 3G. Всички нови телефони поддържат 3G и може да имаш нет през оператора без никакви модеми. Изчетох цялата тема. Много хора в САЩ имат 3G интернет през оператора и не ти трябва допълнително устройство

Ясно е, че не си схванал . . . защото се ограничаваш само с телефоните . . .

 

Имат се предвид устройства, чрез които мобилни и стационарни компютри могат да имат достъп до интернет навсякъде в зоната на покритие на съответния оператор.

mobile_internet_devices.jpg sprint_3g-4g_usb_modem_u300_4.jpg

И трите оператора предлагат такива устройства:

ГЛОБУЛ

ВИВАКОМ

М-ТЕЛ

Link to comment
Share on other sites

Ясно е, че не си схванал . . . защото се ограничаваш само с телефоните . . .

 

Имат се предвид устройства, чрез които мобилни и стационарни компютри могат да имат достъп до интернет навсякъде в зоната на покритие на съответния оператор.

..

....

Именно.

Колкото до модемите, използването на допълнителен модем (в крайна сметка дали GSM апарат или отделен, пак се ползва като модем) има поне 2 предимства спрямо ползването на интернет, използвайки телефона.

1. Имаш си примерно СИМ карта само за данни, а не като свържеш телефона да не можеш да говориш или да е вързан да е около компютъра.

2. Телефоните почти винаги са по-тежки и по-големи от съответните модеми. И освен ако не го вържеш с Bluetooth някак и да подкараш така 3G конекцията, имаш сравнително голям GSM, размятащ се на жица до лаптопа.

3. Софтуера за връзка е в самия 3G модем, пъхаш и след минута вече си в нета. При ползване на GSM, трябва сам ръчно винаги (ако го ползваш на различни лаптопи или ПЦ) да търсиш и инсталираш софтуери и конекции/модеми/драйвери в OS, освен ако не си разнасяш и CD за целта.

4. Мога да се сетя и още.

 

Предимствата на GSM-а са че имаш само едно устройство и за двете нужди. Но пак, да говориш докато сърфираш в нета.. Е, удобство ще е ако подкараш връзката през BT, и лаптопа има BT, така жици няма да се подмятат въобще. Остава предимството, че имаш една карта само за данни и не закачаш тази с която говориш. Освен ако нямаш GSM с 2 карти, 3G и да работи в смесен режим :) .

 

Темата е за всичко, а и в БГ далеч не всички са толкова богати като в USA и всеки да е с 3G телефон ;) . Така че не виждам какво не разбираш в обсъждането и на модеми. Визирам Botev1912.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...