Jump to content
BulForum.com

Маслен радиатор vs подов конвектор


Recommended Posts

Е, исках да помогна, но виждам че няма смисъл. Аз бях дотук.

Да помогнеш как? И с какво?

И другите конвектори като noirot, atlantic... etc. са на същия принцип и са на почти 30-40% по-ниски цени, но явно рекламата им куца в България.

И трите марки имат такива нагревателни елементи:

 

convector-heater-500x500.jpg

 

и се произвеждат във варианти с механични или електронни терморегулатори. На практика работят еднакво и се различават само по продажната цена... и мястото където са произведени. Това е простата истина. Всичко друго е реклама и маркетинг.

 

За хората, интересуващи се от конвектори, съветвам да помислите за лъчисти такива. Много удачен уред, който си избива иначе не малкото пари като цена. Маслените радиатори умряха. Не за друго, а токът вече е безумно скъп.

По-голяма глупост не бях чел отдавна.

И лъчистите и конвеционалните конвектори работят на един и същи принцип: колкото консумират, толкова топлина отделят. За разлика от климатичните системи, които работят на друг принцип и при най-ефективните от тях 1kW електрическа енергия произвежда почти 9 кW топлинна. Вярно, продават се само в Япония, но и моделите за Европа са добри. Имат COP 5.7+

Taka, че ако говорим за "избиване" на пари, то това е възможно само с климатик от най-висок клас. Всичко друго е ала-бала и колкото консумира, толкова топли, без значение кой и къде го е правил.

Не се изказвай неподготвен друг път. И както някой правилно беше отбелязал в подписа си: не разбираш от топлотехника. Аз ще допълня, че не разбираш и от електротехника.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Силно некадърен и неграмотен човек може да препоръча климатик за отопление. СИЛНО НЕКАДЪРЕН И НЕГРАМОТЕН.

С удоволствие бих водил дълбокомислен разговор на тема дюлгерство с теб, но материята ми е далечна... а и не се знае и ти доколко я владееш.

Не виждам да си казал нещо смислено в тази тема, освен да плюеш срещу мен, и да твърдиш откровени глупости, но простено ти е. Явно толкова ти е умственият багаж.

 

Лека вечер и дано се събудиш с една идея по-умен утре.

Link to comment
Share on other sites

Ама разбира се! Високотехнологично образован "гений", който си е купил скъпо тенеке (демек тарикат продавач му го е начукал хубаво така) и недоволства от това тенеке, се опитва да ни обясни как не си е купувал скъпо тенеке. Смях в залата. За чий го спомена тоя конвектор, дето си го купил изобщо? Защото останахме с впечатление, че се оплакваш нещо от него. Факт е, че явно са ти набутали някакъв боклук, ти почти си го каза сам, ама нали, то не е точно в гъза, ами около в гъза, както казва вица.

 

===============

 

Тъй като е ясно накъде върви "дискусията", смятам да последвам примера на колегата пампоров и да оставя техническия гений да се наслаждава на норвежкия си конвектор от Китай.

Link to comment
Share on other sites

Препоръчайте ми конвектор Теси или Делонги. Около 120-140лв. Изобщо има ли смисъл от такъв или ще гори като ламя?

Става дума за кухня /10м2/, която се ползва малко, но няма как да мине без отопление, а в момента ползват духалка, която смуче като бясна.

Този дали ще свърши работа? Или пък някой от тези?

 

И къде е удачно да се монтира? Под прозореца или в другата част на стаята?

 

А тези и по-специално модела 1500W е на промо в Технополис на 189лв. със 7 години гаранция?

Link to comment
Share on other sites

Препоръчайте ми конвектор Теси или Делонги. Около 120-140лв. Изобщо има ли смисъл от такъв или ще гори като ламя?

Става дума за кухня /10м2/, която се ползва малко, но няма как да мине без отопление, а в момента ползват духалка, която смуче като бясна.

Този дали ще свърши работа? Или пък някой от тези?

 

И къде е удачно да се монтира? Под прозореца или в другата част на стаята?

 

А тези и по-специално модела 1500W е на промо в Технополис на 189лв. със 7 години гаранция?

Вземи си лъчист конвектор:

http://www.airelec.bg/?page_id=11&record_id=6

доволен ще останеш... и от цената и от меката топлина :)

===========

 

Ако двата конвектора са на сходни цени, вземи френския, но гледай да е произведен във Франция.

Имай в предвид, че като цена на електроенергия ще плащаш точно толкова, колкото и духалката. Може и повече защото конвектора, за да затопли едно помещение трябва да работи минимум 3 до 6 часа (Адакс дават толкова при добре изолирани помещения за които са нужни 25-35W топлинна енергия на м3). Сещаш се защо, нали ( ;) Икономията на енергия (доколкото изобщо може да се говори за такава) идва от там, че когато вън е -10 а в помещението е 4-5 и искаш да стане 25, то това са цели 20 градуса които трябва да се наваксат) при това конвектора не се изключва, той поддържа температурата в помещението на зададената - също като климатика (сравнението е неудачно, защото климатика си е един вид термопомпа). Това, естествено важи и за духалките, но презумпцията при тях е изключително бързо отопляне (заради интензивния и принудителен топлообмен) и след това да се спират.

Общо взето си смени духалката, като гледай да купиш такава с по-голяма площ на нагревателя. Няма смисъл от конвектор специално за кухня.

Освен това смятай поне по 65W/m3 електрическа (тя е и топлинна мощност защото КПД на нагревателя е почти 100%), така че ако е конвектор - 1500W минимум, но ако искаш да отопляш по-бързо - направо 2000W си вземи.

На всички конвектори им дават монтажа да става под прозореца.

Link to comment
Share on other sites

Тая духалка имам чувството, че направо побърква електромера.

Ще бъде сменена със сигурност. Тези френските ще ги видя утре. Като цяло няма лошо мнение за тях, дори ги препоръчват.

Ако не едно Теси и пак ще е по-добре.

Link to comment
Share on other sites

 

 

За разлика от климатичните системи, които работят на друг принцип и при най-ефективните от тях 1kW електрическа енергия произвежда почти 9 кW топлинна. Вярно, продават се само в Япония, но и моделите за Европа са добри. Имат COP 5.7+

Ъъъъ.... Бях се зарекал да не ръчкам повече лайно като тебе, че само смърди по-силно. Обаче, Високотехнологични ми оФчарю, Вие ми оправихте вечерта :bowdown: Ще Ви замоля да ни просветлите нас невежите юзъри, как при COP 5.7 от киловат електрическа се получават "почти" 9? Нещо формулка така ако може или поне салфетката на която сте правили тез изчисления да ни покажите? Щот моят скромен опит ми говори, нещо съвсем друго. И ако на Вас, понятието "хибриден климатизатор" не Ви говори нищо, то на мене ми говори много. Пак според скромния ми опит в този тип машини има и вградена керосинова или газова горелка (дори и в момента подритвам една такава). Таа... добре ще е леко да се пообразовате по темата, преди да правите подобни смели изказвания. Сега Ви оставям да ровите Гугъл, та белки са светнете за какво точно Ви говоря ;)

 

П.п. Ма верно подобна дивотия не бях чувал от едно, поне десетина години :lol: :lol: :lol:

 

Силно некадърен и неграмотен човек може да препоръча климатик за отопление. СИЛНО НЕКАДЪРЕН И НЕГРАМОТЕН.

Ооо..., благодаря ти, Видене. Това горното дето си го изплющял ще се постарая да ти го припомня. "СИЛНО НЕКАДЪРЕН И НЕГРАМОТЕН" Дообре....

Link to comment
Share on other sites

Ъъъъ.... Бях се зарекал да не ръчкам повече лайно като тебе, че само смърди по-силно. Обаче, Високотехнологични ми оФчарю, Вие ми оправихте вечерта :bowdown: Ще Ви замоля да ни просветлите нас невежите юзъри, как при COP 5.7 от киловат електрическа се получават "почти" 9? Нещо формулка така ако може или поне салфетката на която сте правили тез изчисления да ни покажите? Щот моят скромен опит ми говори, нещо съвсем друго. И ако на Вас, понятието "хибриден климатизатор" не Ви говори нищо, то на мене ми говори много. Пак според скромния ми опит в този тип машини има и вградена керосинова или газова горелка (дори и в момента подритвам една такава). Таа... добре ще е леко да се пообразовате по темата, преди да правите подобни смели изказвания. Сега Ви оставям да ровите Гугъл, та белки са светнете за какво точно Ви говоря ;)

 

П.п. Ма верно подобна дивотия не бях чувал от едно, поне десетина години :lol: :lol: :lol:

 

 

Ооо..., благодаря ти, Видене. Това горното дето си го изплющял ще се постарая да ти го припомня. "СИЛНО НЕКАДЪРЕН И НЕГРАМОТЕН" Дообре....

То и аз се бях зарекъл да не отговарям на лайна като вас, но след като сме почнали...

След като си толкова тъп, че да не можеш да видиш ТОЧКАТА, която означава край на изречението. След нея следва друго. Та, помъчи се още малко:

За разлика от климатичните системи, които работят на друг принцип и при най-ефективните от тях 1kW електрическа енергия произвежда почти 9 кW топлинна. Вярно, продават се само в Япония, но и моделите за Европа са добри. Имат COP 5.7+

Мога да ти помогна и да ти дообясня: Тези, които се продават на европейския пазар и имат COP 5,7, произвеждат 5,7kW топлинна енергия с един киловат електрическа, а тези които имат COP=9, произвеждат 9kW топлинна енергия с един киловат електрическа.

Съжалявам, но по-просто не мога да го обясня. Може би колегата ти ще успее, о, ПРОСветлителю.

Link to comment
Share on other sites

Тая духалка имам чувството, че направо побърква електромера.

 

Естествено, два киловата и половина е... biggrin1.gif

 

Ооо..., благодаря ти, Видене. Това горното дето си го изплющял ще се постарая да ти го припомня. "СИЛНО НЕКАДЪРЕН И НЕГРАМОТЕН" Дообре....

 

Ти да не би да се засегна нещо пак без да съм те споменавал? laughing1.gif

Link to comment
Share on other sites

Тая духалка имам чувството, че направо побърква електромера.

Ще бъде сменена със сигурност. Тези френските ще ги видя утре. Като цяло няма лошо мнение за тях, дори ги препоръчват.

Ако не едно Теси и пак ще е по-добре.

Ако искаш утре ела по някое време да видиш кое как на живо. Стаята в която съм го монтирал е около 10,5 м2. Ще видя само кога ще се обадят от Булсат-а.

Звънни ми профилактично към 11 :)

=======

А ако слушкаш ще те закарам да видиш неръждаемата стойка която монтирах. Тръба 50x4 за паница 80 см :lol: ... ама като нямаше други свободни отпадъци...

А анкерите са 12-ки. Само шайбите на болтовете са дебели 3,5мм... блях. Видях как се гъне инбус 8 като ги затягах.

Дано удържи паницата :laughing1: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

То и аз се бях зарекъл да не отговарям на лайна като вас, но след като сме почнали...

След като си толкова тъп, че да не можеш да видиш ТОЧКАТА, която означава край на изречението. След нея следва друго. Та, помъчи се още малко:

За разлика от климатичните системи, които работят на друг принцип и при най-ефективните от тях 1kW електрическа енергия произвежда почти 9 кW топлинна. Вярно, продават се само в Япония, но и моделите за Европа са добри. Имат COP 5.7+

Мога да ти помогна и да ти дообясня: Тези, които се продават на европейския пазар и имат COP 5,7, произвеждат 5,7kW топлинна енергия с един киловат електрическа, а тези които имат COP=9, произвеждат 9kW топлинна енергия с един киловат електрическа.

Съжалявам, но по-просто не мога да го обясня. Може би колегата ти ще успее, о, ПРОСветлителю.

Оди са гръмни, ве тъпак. За по-сигурно си намери 45-ти калибър, та да има шанс да пробие тъпата ти тиква. Какво има преди и какво след точката ти не е важно, смотльо! В случая е важно безумието което си написал! Ако за теб топлотехниката е тъмна Индия, за мен тя е професия от 20 години насам. И за да не започнеш пак да плещиш глупости, че видиш ли, кат много съм знаел що съм бил обикновен техник, ще взема да те пооткрехна леко. В Пловдив има няколко сериозни сгради, чийто ОВ системи са проектирани и изпълнени от мен. Япония не се намира в друг континуум, тъпако, и там важат същите физични закони, които важат и в Европа.

COP. 9 Лелеее... :Facepalm: Ти наясно ли си, за какво изобщо говориш и какво изобщо се случва в една такава система? От тази простотия дето упорито си я защитаваш, си личи до колко си наясно впрочем. Ай със здраве и пак те съветвам, пообразовай се малко в материята, преди да се изказваш по такъв категоричен начин!

 

Ти да не би да се засегна нещо пак без да съм те споменавал? laughing1.gif

Ми... щот, нали... То и аз препоръчвам климатиците за отопление... Даже май и на тебе :rolleyes: :lol: Нищо де.... Както казах - Ще ти го припомня, но в подходящ момент ;)

Link to comment
Share on other sites

Оди са гръмни, ве тъпак. За по-сигурно си намери 45-ти калибър, та да има шанс да пробие тъпата ти тиква. Какво има преди и какво след точката ти не е важно, смотльо! В случая е важно безумието което си написал! Ако за теб топлотехниката е тъмна Индия, за мен тя е професия от 20 години насам. И за да не започнеш пак да плещиш глупости, че видиш ли, кат много съм знаел що съм бил обикновен техник, ще взема да те пооткрехна леко. В Пловдив има няколко сериозни сгради, чийто ОВ системи са проектирани и изпълнени от мен. Япония не се намира в друг континуум, тъпако, и там важат същите физични закони, които важат и в Европа.

COP. 9 Лелеее... :Facepalm: Ти наясно ли си, за какво изобщо говориш и какво изобщо се случва в една такава система? От тази простотия дето упорито си я защитаваш, си личи до колко си наясно впрочем. Ай със здраве и пак те съветвам, пообразовай се малко в материята, преди да се изказваш по такъв категоричен начин!

 

 

Ми... щот, нали... То и аз препоръчвам климатиците за отопление... Даже май и на тебе :rolleyes: :lol: Нищо де.... Както казах - Ще ти го припомня, но в подходящ момент ;)

Да ти покажа един цитат от страницата на Дайкин от далечната 2006/7:

 

Daikin’s highly efficient heat pumps provide either heating or cooling for shops, offices or industrial buildings, while its heat recovery-equipped systems provide simultaneous heating and cooling for offices or industrial buildings, all from a single system.

What is heat recovery?

Heat recovery is achieved by diverting exhaust heat from indoor units in cooling mode to areas requiring heating. Heat recovery in other words helps you reuse the energy available in one or more areas, and dispatch it to other areas in the same building. Heat recovery systems achieve the highest COP levels in the industry (up to 9*), making these systems the champions of energy efficiency.

 

За съжаление забравих адреса на френския сайт където се обсъждаха и съпоставяха високотехнологичните климатични системи. А и не ме вълнуваше толкова - не ми е професия, но такива извадки си ги записвам.

Обясни на инджинерите-смотльовци от Дайкин какво може и какво - не в климатичната техника, нали си междугалактически капацитет.

============

 

Може да подхвърлиш и една снимка на салфетката ти, където си смятал инсталациите на голеееемите сгради в Пловдив. Ще ми бъде интересно все пак :)

Link to comment
Share on other sites

Да ти покажа един цитат от страницата на Дайкин от далечната 2006/7:

 

 

 

За съжаление забравих адреса на френския сайт където се обсъждаха и съпоставяха високотехнологичните климатични системи. А и не ме вълнуваше толкова - не ми е професия, но такива извадки си ги записвам.

Обясни на инджинерите-смотльовци от Дайкин какво може и какво - не в климатичната техника, нали си междугалактически капацитет.

============

 

Може да подхвърлиш и една снимка на салфетката ти, където си смятал инсталациите на голеееемите сгради в Пловдив. Ще ми бъде интересно все пак :)

Начии... с две думи - Иди са гръми! На човек който ми приказва, че 1 Kw ел. енергия се трансформира в 9 Kw топлинна такава, просто няма какво да обяснявам :lol: Само мога да те поздравя с откриването на перпетуум мобиле :bowdown: :bowdown: :bowdown: И нали ти казах и по-горе.... 45-ти калибър за по-сигурно ;)

Link to comment
Share on other sites

Другари, пролетарии, колеги.... Ще оставя "любезния" разговор без да разадавам излишни наказания, но се надявам оттук нататък като се "обичате", да се "обичате" културно и в рамките на правилата. Лицето future - за теб това е ПОСЛЕДНО предупреждение. Пиша го публично, да няма неразбрали. Следващата и поредна подобна изява ще е последна, след като за няма 48 часа заслужи поне две официални наказания и явно си решил, че тоя Форум ти е бащиния и може да се лигавиш с потребителите му. МНОГО си сгрешил а.к.а WRONG MOVE. Или ще говориш възпитано с хората, или няма да говориш тук.

 

Останете си със здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Звучи интересно, вероятно можеш да си го сложиш вместо тапети...Но друг е въпроса колко е ефективно...а да, и колко парици е....Хмъ, 35лева/кв.мт....без термостата и разните му джадавки...

Link to comment
Share on other sites

В Бриколаж пенсионерите са на опашка. Като прочетох на рекламата колко е "икономично" замалко да изкупя наличното количество :)

После се светнах, че все пак рекламата е именно за пенсионери та се спрях.

Майтап.

======

 

Ето ти сайта на производителя:

http://www.felixkorea.net/english/e_sub101.html

 

поне са корейци. Питай ги тях най-добре.

Link to comment
Share on other sites

Принципно с тази технология отопляваме терариумите... Скоро ще я включа ефективно и на моите, но определено не виждам да е евтина, нито икономична.

Link to comment
Share on other sites

А тези и по-специално модела 1500W е на промо в Технополис на 189лв. със 7 години гаранция?

 

Ползвах такъв Аirelec в спалнята под прозореца и бях доволен като цяло,обаче гълта ток като за световно...Според мен не си заслужава парите,вземи си евтино Теси...На първата година го разкарах и си монтирах инверторно Фуджицу,друга бира повярвай ми :beer: А тея конвектори по хиляда лева бройката просто без коментар :bgrin:

 

 

п.п.На работата ползваме някакъв конвектор куча марка който има и вентилатор-много сполучливо изделие излезе обаче лапа ток като ахмед доган еврофондове :laughing:

Link to comment
Share on other sites

А тези и по-специално модела 1500W е на промо в Технополис на 189лв. със 7 години гаранция?

 

 

Ползвах такъв Аirelec в спалнята под прозореца и бях доволен като цяло,обаче гълта ток като за световно...

 

Чак пък "за световно"...повече от киловат и половина няма как да е. ;)

Link to comment
Share on other sites

Чак пък "за световно"...повече от киловат и половина няма как да е. ;)

Тъй де. 1,5 x 24 x 30 x 0,8 = 864kWh... средно 158 лева на месец. Ко му плащаш. Сложил съм му един нормален коефициент от 0.8 за непрекъсната работа.

И тва за едно стайче от 15 кв.м. Ами ако е апартамент като моя от 100 кв.м? Ще плащам повече от една средна месечна заплата за ток - над 800 лева.

Тва ако не е "като за световно" - здраве му кажи :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Ако коефициентът за работа е 0.8, човек преди да се замисли за отопление, трябва сериозно да се замисли за изолация.

Аз имам два норвежки радиатора (оригинални - лично съм ги купил и донесъл от Норвегия).

С 1250W и 1000W отоплявам две стаи по 12кв.

Това + климатик за хола + всичко останало дето се нуждае от ток = 189лв. за най-студения месец на миналата зима.

Link to comment
Share on other sites

Тъй де. 1,5 x 24 x 30 x 0,8 = 864kWh... средно 158 лева на месец. Ко му плащаш. Сложил съм му един нормален коефициент от 0.8 за непрекъсната работа.

И тва за едно стайче от 15 кв.м. Ами ако е апартамент като моя от 100 кв.м? Ще плащам повече от една средна месечна заплата за ток - над 800 лева.

Тва ако не е "като за световно" - здраве му кажи :)

 

 

При положение че монтирах два качествени инверторни климатика(18-ка Дайкин и 12-ка Фуджитсу,с които отоплявам 100 -на квадрата етаж) и не плащам повече от 180 лв зимата разбирате какво имам предвид под "за световно" :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...