Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Въпрос - ако имам едни 1200-1300 лева за климатик, какво е по-добре да се вземе...12-ка хиперинвертор втора употреба (от фирма), на 110 волта от Япония, с всичките недостатъци като по-малка гаранция, преобразуване към 220 волта и др. или нисък клас нов инвертор 18-ка (примерно такъв), като се има предвид, че площта на помещението е към 25 квадрата (стандартна височина), но от двете страни е преходно с други 2 помещения и се опасявам, че когато се отворят вратите, 12-ката просто ще трябва да работи нон-стоп и тогава е все тая дали е супер-хипер. На всичкото отгоре аз няма да живея там и няма да имам контрол какво става и кои врати колко ще стоят отворени, тъй че засега клоня към по-мощен, пък макар и нисък клас. Ако имах 2-3 пъти по-голяма сума, нямаше да задавам въпроси, но на този етап имам възможност само за 1 климатик, който трябва да бъде разположен точно в това помещение.

 

Без да съм специалист по топлотехника ще отбележа, че не съществува 12-ка, която да топли стандартно помещение от 45-50 кв.м. (предполагам там някъде ще са 3-те помещения).

Сега, ако имаш 30 см. външна изолация от каменна вата с висока плътност и си на етаж, различен от 1-ви е друг въпрос.

Ниската сума и непредвидимата квадратура за отопление предполага да вземеш климатик 18-ка. Аз бих събрал още 300 лв. и бих се насочил поне към този:

https://vimax.bg/Mitsubishi-Electric/invertoren-klimatik-mitsubishi-electric-msz-sf50vemuz-sf50ve-18000-btu-klas-a.html

който е предвиден да отоплява 50кв.м.

Или бих потърсил добра 18-ка внос от Япония втора употреба.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това ти е цената на нов MITSUBISHI ELECTRIC 12-ка.

 

И за какво ми е след изброените обстоятелства - само заради това, че е Мицубиши ли? Дори и хиперинверторите ги оразмеряват за обем въздух и каква ми е ползата, че ще взема хиперикономичен климатик от реномирана (и любима на Виден) марка, оразмерен за 25-30 квадрата, след като няма как да знам дали там някой няма да държи вратата към другата стая отворена? Надали ще си промени дебита с овърклок, когато площта нарасне на 50 квадрата...просто ще се налага да работи нонстоп, при което всички ползи за хиперинвертора ще изчезнат, отделно няма да може да поддържа необходимата температура в тая кубатура и ще се амортизира за по-кратко време...а даже и не е хиперинвертор, както забеляза Ангел.

 

Аз бих събрал още 300 лв. и бих се насочил поне към този:

 

С допълнението, че 'този' е 1900 лева, монтажи...ала-бала...проблемът е, че 2 бона в този момент няма как да дам за климатик, а искам да сложа до месец. Ако е до събиране и не бързах, нямаше да задавам въпрос, а просто щях да събера 2-3 бона за две 12-ки и да си ги сложа нормално в двете стаи. ;)

Link to comment
Share on other sites

С допълнението, че 'този' е 1900 лева, монтажи...ала-бала...проблемът е, че 2 бона в този момент няма как да дам за климатик, а искам да сложа до месец. Ако е до събиране и не бързах, нямаше да задавам въпрос, а просто щях да събера 2-3 бона за две 12-ки и да си ги сложа нормално в двете стаи. ;)

Значи нещата стават максимално прости: взимаш някакъв климатик за 1200 лв. и си готов. Кеф ти 18-ка, 24-ка.

За тези пари (нов) само китайска пръчка може да вземеш. Колкото и как работи - какъвто ти късмета.

Другият вариант е да кандидатстваш по програмата за енергийна ефективност и да си вземеш обратно 20% от цената на климата и монтажа.

В Пиреус условията са по-добри. Ако не те кефи Пиреус - в ОББ. Това са двете банки тази година.

Така ще надхвърлиш малко лимита от 1200 (ще ти излезе чисто около 1500-1550), но ще имаш добра машина и ще плащаш малко ток.

Ако ще взимаш китаец, иди във Вимакс (ако имаш карта за лоялен клиент на Виваком). Отстъпката е 7%, която не е за пренебрегване.

 

Това е инверторен климатик, а не хипер-инверторен.

 

Това е най-евтиния хипер-инвертор 12-ка на Mitsubishi:

 

https://vimax.bg/klimatici/hiperinvertorni-klimatici/hiperinvertoren-klimatik-mitsubishi-electric-msz-fh35vemuz-fh35ve-12000-btu-klas-a.html

Няма смисъл да се пънеш, след като 25-ца няма как да покрие изискванията за кубатура/квадратура. Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Значи нещата стават максимално прости: взимаш някакъв климатик за 1200 лв. и си готов. Кеф ти 18-ка, 24-ка.

За тези пари (нов) само китайска пръчка може да вземеш. Колкото и как работи - какъвто ти късмета.

 

То 24-ка трудно за тия пари, а и не виждам нужда от чак толкова, щото някой ден в едната от другите стаи задължително ще се се сложи един отделен и тогава тая 24-ка не виждам за какво ще е, след като няма да е хубав клас, че да може да дава икономия на поддържащ режим. А за късмета си прав - когато преди 15 години взимах една китайска пръчка с надпис "Елит", хората ми казваха да очаквам да работи най-много до година-две след като й изтече гаранцията, а 'пръчката' така и не мръдна през тия 15 години...на всичкото отгоре и аз даже прекалявам с тормоза върху нея в жегите, че я пускам на турбо и държа отворен я прозорец, я врата, за да ми се опреснява въздуха. :P  Така че при китайците всичко е до късмет...а въпросът го пуснах с надеждата най-вече да го прочете Галин и той да ми каже неговата гледна точка, щото останалите тук сме просто "потребители на климатици". ;)

Link to comment
Share on other sites

Няма смисъл да се пънеш, след като 25-ца няма как да покрие изискванията за кубатура/квадратура.

 

Това беше извън запитването на Midex.

Link to comment
Share on other sites

 

И за какво ми е след изброените обстоятелства - само заради това, че е Мицубиши ли? Дори и хиперинверторите ги оразмеряват за обем въздух и каква ми е ползата, че ще взема хиперикономичен климатик от реномирана (и любима на Виден) марка, оразмерен за 25-30 квадрата, след като няма как да знам дали там някой няма да държи вратата към другата стая отворена? Надали ще си промени дебита с овърклок, когато площта нарасне на 50 квадрата...просто ще се налага да работи нонстоп, при което всички ползи за хиперинвертора ще изчезнат, отделно няма да може да поддържа необходимата температура в тая кубатура и ще се амортизира за по-кратко време...а даже и не е хиперинвертор, както забеляза Ангел.

 

Пъво заради това, че е Мицубиши. И не ми е любима тая марка на мен, а ме е научил Галин на нея. И вече съм купил два климатика. Втората 12-ка дето я показа Ангел охлажда много по-голяма площ от предвиденото. Наемателите не знам колко си затварят вратите, но последно като бях там беше хладно и приятно. И те самите казват, че са много доволни. Климатикът им е в дневната , но охлажда и целия хол (30 квадрата), че и спалнята им. И понеже и друго ме е учил Галин - да казвам по веднъж - повече няма да повтарям. Негови са думите "като не искаш да ме послушаш тази вечер ще си легнеш по-прост, вместо по-умен". Много добре съм ги запомнил.  

Link to comment
Share on other sites

И понеже и друго ме е учил Галин - да казвам по веднъж - повече няма да повтарям. Негови са думите "като не искаш да ме послушаш тази вечер ще си легнеш по-прост, вместо по-умен". Много добре съм ги запомнил.  

 

Добре е ти да си повтаряш тази сентенция и тъй като предпочитам да слушам професионалистите, смятам да не те послушам, а да изчакам него, пък ако той ми каже да взема 12-ка, тогава ще се замисля дали да не взема такава.

Link to comment
Share on other sites

То 24-ка трудно за тия пари, а и не виждам нужда от чак толкова, щото някой ден в едната от другите стаи задължително ще се се сложи един отделен и тогава тая 24-ка не виждам за какво ще е, след като няма да е хубав клас, че да може да дава икономия на поддържащ режим. А за късмета си прав - когато преди 15 години взимах една китайска пръчка с надпис "Елит", хората ми казваха да очаквам да работи най-много до година-две след като й изтече гаранцията, а 'пръчката' така и не мръдна през тия 15 години...на всичкото отгоре и аз даже прекалявам с тормоза върху нея в жегите, че я пускам на турбо и държа отворен я прозорец, я врата, за да ми се опреснява въздуха. :P  Така че при китайците всичко е до късмет...а въпросът го пуснах с надеждата най-вече да го прочете Галин и той да ми каже неговата гледна точка, щото останалите тук сме просто "потребители на климатици". ;)

Галин е професионалист и доколкото съм чел мненията му тук, едва ли ще ти каже нещо по-различно.

МЕ са безспорен лидер не само в Европа и това никой не го отрича. Проблемът е там, че искаш да решиш едно уравнение в което няма фиксирани известни величини. Не се знае точната кубатура, не се знае типа строителство, изложение, етаж, подова настилка, дограма, стъклопакети (тип и квадратура) и т.н. и т.н.

Галин ще иска да знае тези неща за да може да направи поне груби сметки.

Според мен (лично мнение) най-добре се чуйте с него по телефона и проведете един сериозен разговор. Отделно от това той със сигурност ползва и отстъпки, както може да ти направи и монтажа както трябва и на добра цена.

Колеги сте тук, едва ли ще откаже помощ на колега в нужда.

Другият вариант е да питаш единия от модераторите в сетком (мисля че беше Александър или Александър1). Той е от Пловдив.

Отделно от това, аз също съм с МЕ клима. И смея да твърдя, че се справя с поне 10% по-голяма кубатура от посочената като максимална в характеристиките му.

За тези около 50 квадрата просто ти трябва много добра 35-ца (по новите стандарти) с КОП поне 5.5, за да може да ти отдава около 7+ kW топлинна енергия. Не, че няма, но няма на тази цена от 1200 лв. с монтаж. Другият вариант е 50-ка с по-лош КОП, но с поне 8+ kW отдавана топлинна мощност. И нея няма да намериш за тези пари. 

За теб е важно отдаваната топлинна мощност да е 7+ kW (при 5-7 градуса), защото при -10 и надолу тя ще падне до и под 3 kW, с които няма как да стоплиш 50 квадрата.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Галин е професионалист и доколкото съм чел мненията му тук, едва ли ще ти каже нещо по-различно.

 

Той знае какво да каже, но най-вече ми се ще да разбера мнението му за японските хиперинвертори секънд хенд, понеже на цената на оная Осака в линка ми по-горе, мога да взема хиперинвертор с отдаване на 7 киловата при охлаждане и 9 киловата при отопление, оразмерен за по-големи квадратури. но спокойно работещ и с по-малки, при това харчещ почти символично за такова отдаване.

Link to comment
Share on other sites

Да се включа и аз със запитване:
Налага ми се закупуване на 3 броя климатици.
Трите стаи/ средно по 12 квадратни метра/ цял ден са под лъчите на слънцето, с външна изолация и 6-камерна дограма, като зад кнауфа на тавана има 5 см. минерална вата!
Климатиците ще се ползват и за отопление и за охлаждане.
И тъй като не играя "държавна лотария", предложения от по 1000 лева за 9-ка ще са непосилни за мен. Виждам някакви марки като Aux, Arieli и тем подобни за първи път, като цените са около 700 лева за брой!
Преди две години взех 12-ка Fuji и прави пепел всекидневната ми от 38 квадрата, но както написах - нямам сили за тази марка, пък било то и 9-ка!
 

Link to comment
Share on other sites

Той знае какво да каже, но най-вече ми се ще да разбера мнението му за японските хиперинвертори секънд хенд, понеже на цената на оная Осака в линка ми по-горе, мога да взема хиперинвертор с отдаване на 7 киловата при охлаждане и 9 киловата при отопление, оразмерен за по-големи квадратури. но спокойно работещ и с по-малки, при това харчещ почти символично за такова отдаване.

 

Ако си попаднал на такова животно... на тази цена, аз не бих се замислил, особено ако дават и година гаранция.

Напиши модела, че ми е любопитно на какво си се натъкнал.

Link to comment
Share on other sites

Да се включа и аз със запитване:

Налага ми се закупуване на 3 броя климатици.

Трите стаи/ средно по 12 квадратни метра/ цял ден са под лъчите на слънцето, с външна изолация и 6-камерна дограма, като зад кнауфа на тавана има 5 см. минерална вата!

Климатиците ще се ползват и за отопление и за охлаждане.

И тъй като не играя "държавна лотария", предложения от по 1000 лева за 9-ка ще са непосилни за мен. Виждам някакви марки като Aux, Arieli и тем подобни за първи път, като цените са около 700 лева за брой!

Преди две години взех 12-ка Fuji и прави пепел всекидневната ми от 38 квадрата, но както написах - нямам сили за тази марка, пък било то и 9-ка!

 

 

Aux и Arielli е едно и също, тоест Ариелито е Aux. Моята девятка на Aux прави хладилник в стаята, ама буквално! Според човекът, който ми ги монтира и който ми монтира климатици от 2000г., тези и топлят добре. Макар, че за тая квадратура ти трябва по-скоро седмица, но те са много скъпи.

Link to comment
Share on other sites

Aux и Arielli е едно и също, тоест Ариелито е Aux. Моята девятка на Aux прави хладилник в стаята, ама буквално! Според човекът, който ми ги монтира и който ми монтира климатици от 2000г., тези и топлят добре. Макар, че за тая квадратура ти трябва по-скоро седмица, но те са много скъпи.

 

Добре, че не си взел 12-ка, щото щеше стаята да стане фризер :lol:

 

Викаш, Аукса лятото прави Антарктида, зимата - Сахара и малко харчи. А аз будалата да се каня да дам 3 бона за некакъв съмнителен МЕ Зубадан.

 

Недей подвежда човека с чуто отнякъде, защото това творение на китайската инДЖинерна мисъл работи (охлаждане и загряване) до 0 градуса по целзий външна температура:

https://vimax.bg/Aux?product_id=65632

За сметка на това има 5 годишна гаранция на компресора и WiFi модул за дистанционно управление! :lol: :lol:

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Не го подвеждам. Как да ти кажа... Този човек, както казах го познавам от 2000г. До момента, сигурно покрай мен и мои приятели е изкарал едно 10000-12000лв. от монтажи само. До момента, няма нито една, ама нито една забележка. Каквото ми е казал и каквото ми е монтирал, всичко работи. Дори скоро се сетих, че 2002 монтира един Elite 12-ка, но не знам модела на мой роднина, та го питах как е климатика и той ми каза следното:"Зимата топли, лятото охлажда. Профилактика не е видял...". Колко му гори е друга тема, но работи. Та този, който ми монтира климатиците, работи от 9 сутринта, до 8 вечерта. През ръцете му минават много хора, като някои го питат, други му казват какво да им монтира. Аз си питам, защото после, ако нещо стане, него ще го боли глава. Както знаеш, не съм никак лесен клиент, а той е имал случай да го разбере, макар и да няма връзка с неговата работа. 

Колегата казва, че иска евтин вариант. Намери му евтино МЕ за 700лв. с монтажа и да скача.

Когато аз избирах AUX-а, имах вариант и за Gree, защото определено търсех евтин климатик, та двата имаха разлика около 200лв. в крайната цена, та избрах най-евтиния... По-евтино беше само Arielli, но го нямаше в тоя момент или нещо такова беше, а и разликата беше 20-30лв., които ми бяха през някъде, защото по-следващия ден беше с температура 43 градуса и трябваше моментално да реша проблема с климатика в спалнята. Тааа така...

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Добре, че не си взел 12-ка, щото щеше стаята да стане фризер :lol:

 

Викаш, Аукса лятото прави Антарктида, зимата - Сахара и малко харчи. А аз будалата да се каня да дам 3 бона за некакъв съмнителен МЕ Зубадан.

 

Недей подвежда човека с чуто отнякъде, защото това творение на китайската инДЖинерна мисъл работи (охлаждане и загряване) до 0 градуса по целзий външна температура:

https://vimax.bg/Aux?product_id=65632

За сметка на това има 5 годишна гаранция на компресора и WiFi модул за дистанционно управление! :lol: :lol:

За какво ти е тоя Зубадан в Пловдив? Очакваш да стане -30 ли?

Link to comment
Share on other sites

Не го подвеждам. Как да ти кажа... Този човек, както казах го познавам от 2000г. До момента, сигурно покрай мен и мои приятели е изкарал едно 10000-12000лв. от монтажи само. До момента, няма нито една, ама нито една забележка. Каквото ми е казал и каквото ми е монтирал, всичко работи. Дори скоро се сетих, че 2002 монтира един Elite 12-ка, но не знам модела на мой роднина, та го питах как е климатика и той ми каза следното:"Зимата топли, лятото охлажда. Профилактика не е видял...". Колко му гори е друга тема, но работи. Та този, който ми монтира климатиците, работи от 9 сутринта, до 8 вечерта. През ръцете му минават много хора, като някои го питат, други му казват какво да им монтира. Аз си питам, защото после, ако нещо стане, него ще го боли глава. Както знаеш, не съм никак лесен клиент, а той е имал случай да го разбере, макар и да няма връзка с неговата работа. 

Колегата казва, че иска евтин вариант. Намери му евтино МЕ за 700лв. с монтажа и да скача.

Когато аз избирах AUX-а, имах вариант и за Gree, защото определено търсех евтин климатик, та двата имаха разлика около 200лв. в крайната цена, та избрах най-евтиния... По-евтино беше само Arielli, но го нямаше в тоя момент или нещо такова беше, а и разликата беше 20-30лв., които ми бяха през някъде, защото по-следващия ден беше с температура 43 градуса и трябваше моментално да реша проблема с климатика в спалнята. Тааа така...

 

Този климатик може и да охлажда, но да топли - едва ли. Колко ще му бъде отдаваната топлинна мощност при -10? А при -15? А при -20?

При 0 градуса навън е 3 киловата, ОК, а при -10 като стане под 1 киловат, какво правим? Как с 1 киловат ще стоплиш 15 квадрата?

Ненапразно те попитах "А зимата?". Ти каза - само охлаждане. ОК, за охлаждане става. Но, за топлене - забрави. Като дойде зимата няма да забравя да те питам как работи :)

За 700 лв. с монтажа - нямам идея какво може да си вземе (говоря за ново), но каквото и да вземе, то ще бъде същото.

Сега, човек похарчил 2-3 хиляди за каменна вата на тавана да се прави, че няма пари за нормален климатик от 1000-1200 лв., нямам думи, а и не ми се занимава с проблемите на такъв тип хора. Нали се сещаш, че 5 сантиметра каменна вата за таван е меко казано... айде да не казвам, сещаш се.

Да се оправя.

За какво ти е тоя Зубадан в Пловдив? Очакваш да стане -30 ли?

 

Имам много пари за харчене, за това. По-добре попитай някой друг за какво му е телефон за 1500+ лв. или айфонь за 2000 лв. Или защо си е направил тунинг за 5к лева на кошник (автомобил) за 1к лв., или защо си взима телевизор за 3-4к лева с кредит или защо си слага газова уредба на нов автомобил за 50к+ лева.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Сравнението ти не е правилно.

Да си купиш тоя климатик в нашия климат е като да си вземеш 4 сандвича с ясната представа, че ще изядеш 1 и да хвърлиш другите 3 на боклука.

Link to comment
Share on other sites

Сравнението ти не е правилно.

Да си купиш тоя климатик в нашия климат е като да си вземеш 4 сандвича с ясната представа, че ще изядеш 1 и да хвърлиш другите 3 на боклука.

 

Не съм те питал за какво и как да харча парите си. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...