Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Да попитам съвсем предварително и ориентировъчно - в рамките на 1000-1100-1200 коя марка става? Гледам, че се предлагат LG, Samsung, Panasonic..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да става за какво? Каква площ? 

Инверторен. Стенен. За топло и студено. Грубо 15-20 кв.м.

Link to comment
Share on other sites

Спокойно си взимаш МИТСУБИШИ 12-ка и забравяш - ще ти излезе около 1300, но си струва ВСЕКИ лев. Иди в КЛИМАКОМ срещу Водната палата. 

Link to comment
Share on other sites

Daikin-ите заслужават ли си повечето пари? Ще разгледам какво предлагат тези Климаком.

Link to comment
Share on other sites

Не - и аз така си мислех, но от много места съм чувал, че не си струват парите, а най-важното място - Галин - също ми го каза.  

Link to comment
Share on other sites

 

Спокойно си взимаш МИТСУБИШИ 12-ка и забравяш -. 
Съгласен. Имам и Даикин ФХ50. Мицубишито е по-добър. Даикините от масовия клас са доста зле направени, едно почистване си е сага със сваляне на цялото вътрешно тяло и носене в сервиз. Нищо общо със старите от Япония които вкарваха.Turn off this option! SM-G900F Turn off this option!
Link to comment
Share on other sites

И още нещо, в което не вярвах, докато не се убедих сам - това чудо гори къмто 30-40 лева ток на месец. С толкова се вдигна сметката на дядо ми след като му го сложих, като спокойно отопля двете му стаи дори при -20. Не вярвах на един от инсталаторите, който ми го каза (и той на баба си монтирал и изхвърлил всички печки), но сметките го потвърдиха. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Да споделя една лоша преживелица преди 2 седмици, когато единия от климатиците се повреди, за да събудя аларма във всеки, дръзнал да купува климатик сплит-система 2 ръка БЕЗ възможност да го тества поне 2-3 часа! Конвенционален Sang, изкарал повече от 13 години. Компресора му отиде. Явно блокира и спря да тръгва. Всичко останало по климатика беше наред.

Благодарение на "майстор", който ми каза, че "за нищо не става", реших да го заменя с втора употреба.

От няколко 12-ки, които нацелих по обяви, се спрях на 2-3 броя, и най-добре изглеждаше един LG. Според продавача, работещ идеално, без проблеми и т.н. Свален , с прибран фреон. Никога неремонтиран, бил сложен нов 2012-та от фирма. Викам си Ок, за нов не ми се даваха пари, а този с монтажа щеше да ми излезе около 450 лв.

На място човека ми се видя доста надежден и "Ок". 100 пъти повтори колко идеално е работещ и как никога не бил ремонтиран, даже предложи да си докарам майстор да го види. Нямах наличен свободен майстор, а и жегата беше страшна! Реших да се доверя, макар че рядко го правя, а и за пръв път купувам климатик 2 ръка - ГОЛЯМА грешка.

 

Дадох 150 лв за монтажа (при него "майстора" си остави ръцете при една от тръбите но това е отделна тема), тръгна климатикът, отдъхнах си. Това трая точно 15 мин общо - 5 мин. след като си тръгнаха майсторите компресора изключи. Викат му кликсониране, явно прегрява. Оставих го 1-2 часа, и пак тръгна, и така няколко пъти. Идва майстора, вика кликсонира, хвърляй го. Брех маа му стара. Отделно от това се оказа, че климатикът е доста по-стар от 2012 И Е отварян за смяна минимум на малък кондензатор за вентилатора. Дотук 2 чисти лъжи от продавача. Много се нервирах, основно заради лъжата и невъзможността при лична среща да разпозная толкова изпечени лъжи. Явно днешно време повечето пъти човек по никакъв начин не може да разпознае изключителния упадък на хората, защото лъжата се е превърнала в начин на живот. Човекът не беше видимо беден, и недоумявам как е възможно за 100-тина -150 лв (спрямо ако го продаваше за развален) човек да падне до подобни невиждани низини!!!

 

Та имейте предвид, че НИКОГА да не купувате втора ръка климатик (сплит) без екстензивен тест и оглед!!! Те не ги свалят ей така работещи, НЕЗАВИСИМО какво ви залъгват като причина! Купих и един мобилен климатик междувременно за да спася положението докато се намери свободен майстор за вече монтирания развален такъв, и този мобилния се оказа перфектно работещ, но него го пробвах два пъти за по половин час поне.

 

За LG-то извиках друг майстор, срещу около 160 лв му смени компресора (с гаранция), срещу още 50 оправи и проблема с една тръба, заложен от "майстора", който го монтира (направо невероятно, още при монтажа я усука при изкривяването и ми стана лошо като видях, но все пак те са майсторите и не се възпротивих тогава, не разбирам много от климатици, макар че покрай тоя вече станах половин майстор и аз), и климатикът вече работи перфектно, духа ледено и е много доволно. Доволен останах от тоя майстор, който смени компресора, бързо и непипкаво работи, БЕЗ да се оплаква. ХЕМ това не му е основен бизнес. Даже смятам да сменя компресора и на вече сваления Sang и ще стане отново нормално работещ да го сложа някъде.

 

Та.... нагледах се на "кадърни" (и самоуверени) майстори, на "коректни" продавачи. Все повече се ужасявам в какви времена живеем. Климатикът ми излезе почти като нов (над 600 лв), но предвид до 1000 лв на какви нови боклуци, едвам изкарващи гаранцията си, можех да попадна, не съжалявам много.

Просто ИЗБЯГВАЙТЕ климатици 2 ръка около 300 лв, огромна вероятност е да са с заминали/заминаващи си компресори или друг проблем, който даже може да се проличи веднага дори да ви го "демонстрират" за 5-10 минути. Каквито и причини да ви баламосват, изключително рядко е да ги свалят/сменят работещи. Особено с R22. Моя беше грешката, че избързах и не се запознах поне малко. Но дори така, и да бях взел друг 2 ръка, можеше и да не попадна на по-добър. Както и да е, за около 600 лв, накрая имам мощно работещ климатик, с гаранция за компресора, и не съм много разярен, просто разчитах на коректност от продавач, а такава днешно време просто НЯМА.

Link to comment
Share on other sites

Ако някой "майстор" каже, че климатик "за нищо вече не става" и "трябва да купуваш нов", просто го гониш без да му активираш чипа за асансьора дори и викаш някой друг. Все едно да ти изгори ЛАН картата на компа и да го смениш с друг.

 

И при нас едното ЛГ се развали в горещата събота, сменихме един кондензатор за няма и десет лева и отново си работи както преди 15 години. Но майсторът беше съсед, а някой случаен мизерник спокойно можеше да се пробва да "рециклира" половината работещи части предвид това че бяхме на зор.

Link to comment
Share on other sites

Да, аз имам "опит" с тоя кондензатор, сменяни са такива на стария санг и други климатици, и аз самия купих нов за около 9 лв и го смених на стария санг преди преживелицата. Е, нямаше резултат, тоя път си беше компресора просто.

Поне тоя новия кондензатор отиде в "новия" LG, да не го мисля няколко години него поне, че тия кондензатори явно са вид консуматив. Смених и малкия кондензатор за fan-a.

Наистина зорът с жегата беше голям, и човек понякога не мисли съвсем трезво :Р .

За ЛАН картата - така е, макар че в случая с климатик компресорът е най-скъпата и важна част, която най-често се поврежда. Монтажът и неговата цена обаче се оказват най-възпиращия момент при експериментите с климатици :) . Трябваше просто да оправя санга и само срещу < 200 лв всичко щеше да е забравено отдавна. За съжаление попаднах на втория майстор (без кавички) малко късно.

 

То подобен е проблемът и с автомобилите - заради един износен педал хвръкнаха хиляди левове по разни "майстори" и сервизи :sick: просто сменящи де що "заподозрат".

Link to comment
Share on other sites

Ми при мен поне освен компресори, друго не се е повреждало. Иначе такива дреболии да, случват се, но един елементарен тест би го показал, и един дори средно малоумен майстор би трябвало да го хване, преди да отписва целия климатик.

Ти вероятно говориш за инверторен климатик - там нещата са по-сложни и има повече неща за развала, то е ясно, особено платки, работещи на външни условия. Все пак, имам и 3 други, инверторни, не са първа младост, единия (дайкин 18 ) е 24/7, още им няма нищо..

 

Кондензаторите са си консуматив, отвсякъде го чувам, на 4-5-6г. макс. доста често се налага смяната им, и препоръчват профилактично да се прави, защото може от кофти кондензатор да се развалял и компресора. Особено като се има предвид при какви температури се налага да работят особено лятото у нас. Един кондензатор колкото при по-висока температура работи, толкова по-бързо му се скъсява животът. На санга, мисля че два пъти е сменян за 13 години.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Теди, що не пита да те пратя да си вземеш компресор бре? За моят LG мултисплит 12+9 компресорът чисто нов е 260лв. Сега не се сещам какво платих на Галицин да го монтира... Кви са тия дерибеи и наглеци дето набутват хората така нагло не знам... 

Link to comment
Share on other sites

Еми... 100лв компресора и 60 лв смяната му. Дано кара по-дългичко, уж сложил хубав за разлика от сваления, ще видим, той не се ползва интензивно, само вечер дори в жегите. Набутването беше от моя страна със купуването на самия уред 2 ръка. Но ако работи дълго, няма да съм толкова недоволен в края на краищата.

Link to comment
Share on other sites

И колко ти излезе цялата галимация с демонтаж на стар, монтаж на тоя "перфектния", ремонт на "перфектния" и т.н.? За около 700лв. с монтаж има отлични климатици с поне 3 години гаранция и въпреки, че нямат фул екстри, си работят много прилично, особено на охлаждане. Гаранция каква ти дадоха на "новия" компресор?

Link to comment
Share on other sites

Добре де, като сме тръгнали - 12-ка на боговете от Мицубиши е около 1300... Само с тока си избиваш парите, вече два такива бисера имам. 

Link to comment
Share on other sites

Вече писах колко излезе - около 600 лв или малко отгоре (не искам да ги смятам точно вече). Както писах, беше грешка да взимам 2 ръка, макар че и за това не съм много сигурен - 700 лв са, ама НАЙ-евтините боклуци, които не съм сигурен колко ще изкарат.

Гаранцията на компресора е 6 месеца. Работата беше, че вече бяха дадени над 400 лв за този климатик, и тепърва да давам още 1200 за нов, някак не вървеше. Така стана по-добре, срещу още около 200 вече има работеща машина, пък колкото изкара толкова. Все на някого трябва човек да се довери, а човека ме увери, че слага хубав компресор, макар 2 ръка, засега работи добре.

Ако се монтира чисто нов климатик, отново се доверяваш на монтажниците, не мога сам да си го монтирам, а там също могат да станат сакатлъци при монтаж, както се случи на един нов преди години, който постоянно пускаше фреон от едни гайки, които така и не ги оправиха "майсторите".

Климатикът се ползва малко, предимно вечер и в големие летни жеги, дори в момента е около 30 в стаята и няма нужда, пуска се когато надмине 30. Тъй че и ток няма кой знае какъв да се избива.

Жилището смятаме да се продава скоро, и това беше другия фактор да не искам да давам много пари за климатик по принцип. Навсякъде другаде си имаме инвертори (4 броя).

 

Демонтажите струват 30 лв. При подобен демонтаж вече и аз мога да го правя, без да запазвам фреони и т.н., както и демонтажниците (не) направиха.

 

P.S. Като цяло няма нищо лошо в пазаруването 2-ра ръка, доста неща съм купувал така (вкл. оt olx ) без премеждия (даже повече премеждия съм имал с нови стоки от магазин, както и с продажба на мои неща в олх), просто в случая не бях подготвен като отидох и човека явно разпозна колко съм бос в климатиците и жестоко ме подхлъзна с лъжи. Но нищо, Оня горе помни.

Вече ще знам - само срещу около 180 лв (примерно с малко допълване на фреон след това) се сменя компресор, и можех да мина само с такава сума, но парен каша духа. Жегата беше страшна и ми трябваше нещо бързо, и затова.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Именно, Видене. И да не е Мицубиши. Може да е Фуджицу, Тошиба /имат модели с доказани около 110W поддържаща консумация зимно време и лятно около 80W, което е колкото една крушка/... Гледа се нисък минимум. Да не говорим, че има някои модели, които имат около 10 степени на вентилатора и когато минат в режим поддръжка, просто не се усеща, че работят. А като е само за охлаждане и един климатик от 700лв. върши работа, като това, че е 700, не значи че е боклук. Примери много. Ако е само за охлаждане, смисъл да налива пари няма. Ако ще топли - друга бира. Но и в двата случая, тея гимнастики, дето е правил Теди, са крайно скъпи, с гаранция 6 месеца и с цената на нерви и дискомфорт. Скоро слагах климатици, консултирах се с Галицин, гледах, четох малко, като можеше и повече, но моментът беше натоварен и колкото-толкова.

Link to comment
Share on other sites

Теди също му беше яко напекан задника и и избърза  :grin: 

Минал съм и аз по тия пътеки. Галицин затова по светло не иска да се качва на покрива ми вече  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Гимнастиките почнаха с решаването да купя 2 ръка от обява. След това просто не исках да губя вече вложени ~400 лв в монтиран климатик.

Климатикът ще се ползва и за малко топло зимата. Вече го пробвах, топли.

"Крайно скъпи" не бих казал, споделих цената какво излезе всичко. Остава нервите, но всяко зло за добро - имахме един майстор, който викахме от години, и това беше повратната точка да спрем да работим с него (поддържаше и другите наши климатици, макар и рядко, и все нещо имаше). Ако този сега работи по-дългичко, поне 2-3г (ако не сме продали жилището), аз лично ще съм доволен. Сега в големите жеги даже беше чудо че не чаках много за монтаж, че и след това за оправянето.

Иначе инверторите са дайкин 18-ка, фуджицута, и една тошиба. Дайкина е по-старите, за новите чувам само лоши неща, поне тия под около 2000 лв. На дайкина само нещо въртележката вътре беше се разсвирила, та уж й сменяха едни лагери миналата година. То и нашите гаранции са гаранция франция често та...

 

P.S.

Интересно ми е толкова ли са големи ползите от инверторите спрямо конвенционалките, колкото следните, или е силно пресилено? По мои наблюдения повечето от точките са силно пресилени или от почти никакво значение.

1. At least 30% - 50% cheaper to run as it consumes less power
2. Far quicker to achieve desired temperature
3. The start up time is reduced by 30%
4. Much quieter
5. No temperature fluctuations, maximising comfort level
6. No voltage peaks from compressor

 

1 - някой горе каза, че в режим охлаждане почти нямало разлика в работата на двете технологии. Мисля, че беше някой капацитет :) . Единия работи на принципа старт/стоп, другия 'плавно'. При това малко да се губи..

2 - това ми се струват глупости.

3 - а?!

4 - а?! външното тяло може би малко, защото компресора не работи на пълни обороти през цялото време докато "работи".

5 - Да, флуктуации +-1 градус, чудо голямо.

6 - да, това да. Но това никога не е било проблем при нормално окабеляване..

 

Изобщо, като се замисля, преди години човек можеше да си вземе за 300-400 лв нов климатик, който изкарва 13+ години, сега нещо ги "забраниха"(?!) и най-евтините са тройно по-скъпи, и среден климатик 12-ка трябва да се бръкнеш 1500 лв...

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Абсолютно са си верни нещата. И аз не вярвах, но е така. Климатикът се избива за 2-3 сезона само в ток. 

Това само ако е 24/7 през цялата година, и пак не е сигурно. Ако съвсем грубо спестяваш по 10 лв на месец, това са 120 лв на година или 360 за 3 години при условието че през цялата година се ползва. Разликата между конвенционален и инвертор е далеч по-голяма в ценово отношение. То не че вече се продават конвенционални.

И не включваме по-скъпия ремонт и поддръжка при повреда след няколко години :) , но т'ва как да е.

И освен безспорната (все пак) някаква икономия на ток, имаше и други 4-5 точки в списъка :) .

Не отричам инверторите, по-добри са като характеристики и т.н., но недостатъците също са налице. Отново ще дам пример с автомобилите - компютри, чудесии, и няма сервиз, който без да те измами да оправи някаква дреболия, а всички се хвърлят на компютъра, на не знам си кво и фърчат хилядарките. Ся, верно че и москвича не си е работа, но.. :D .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Теди, не е така - разликата е ОГРОМНА. Аз с мултисплита сега лятото имам към 150-200 лева на месец ток САМО за него. Един вид 10 месеца охлаждане или къмто 3 сезона сами близо 2000 лева в ток, а могат да бъдат под 800 - сещай се. 

При дядо Мицубишито 12-ка при все дето му зеят вратите и работи нон стоп - не повече от 30 лева на месец. Това важи и за отопление зимата - само с това се топли, като тази вълшебна машина НЕ гасне и на -20. Моят боклук за отопление и дума не може да става - едно не може да стопли помещенията и второ - стане ли сериозен студ той повече време "мисли", отколкото да работи. 

С две думи - разликата е от земята до небето буквално - и в консу мация, и в КПД, и в комфорт, и т.н. и т.н.

 

Link to comment
Share on other sites

Не отричам ползите, просто в случая заех тази позиция от принципна гледна точка, и се радвам на подобна дискусия, колкото и да е безсмислена за някои.

Идеята ми беше, че разликата в цената прави все още конвенционалните подходящи за някои начини на употреба и места. И добре че са пределно прости и дори на вторите употреби само с един компресор в 99% от случаите и си готов.

 

Иначе за огромната разлика - само при едни и същи условия ако си тествал специално в продължение на седмици или месеци, може човек да каже за разлика.

За КПД-то не разбрах съвсем, прощавай невежеството ми, говоря като лаик. Нали и двете ползват един и същ принцип на Карно? Единия включва/изключва за да поддържа температурата, другия варира оборотите на компресора. Когато работят примерно на максимална мощност (единия винаги е така когато върти), би следвало да няма разлика (при охлаждане). Инвертора започва да намаля компресора като достигне температура, а другия просто ще изключи и ще варира температурата +- около 1 градус в помещението. Откъде по-точно идва тази ОГРОМНА разлика, която някак не съм забелязал?

 

Твоя мултисплит как така 200 лв на месец само той? Да не е конвенционален? И какви 3 месеца охлаждане :) , аз освен лятото 2 месеца на студен режим и 3-4 зимата на топъл, сигурно около 7 месеца в годината климатик не се ползва :) .

И тук вратите зеят, работят 3 компютъра 24/7/365 и конвенциналката не съм засякъл да добавя повече от 20-тина лв на месец, мога да сравня консумацията понеже е относително константна. Вярно, че се ползва предимно вечер до към 1-2 през нощта до 26-27 градуса.

Също за отоплението каква е хавата, какво в инверторната технология помага климатикът да работи до -20 вместо до -5 за повечето конвенционални?

 

Комфортът е свързан единствено с този диапазон +-1 градус, който инверторния до голяма степен избягва в идеални условия (не се отварят врати и не се влиза/излиза от стаята). Шумът от вкл/изкл на външното тяло го изключвам, той е вън на терасата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...