Jump to content
BulForum.com

Въпроси относно Firewalls за Windows


Botev1912

Recommended Posts

Имам малък проблем с настоиките на Windows-а.Ако някои даде компетентно мнение ще му бъда много благодарен.Та така:

Наскоро си принсталирах Windows-а и ми се появи проблем с една игра която си бях качил.Преди перинсталацията вървеше без никакви проблеми сега обаче като я стартирам и компа ми забива.Т.е. като забие и като отворя task managera и дам на performance това CPU Usage ми е на 100 процента и неще да спадне.Разпитах напред назад и ми казаха че било от драиверите.Аз си изтеглих наи новите драивери за моята видео карта инсталирах ги и пак ми дава същият проблем.Това ме навежда на мисълта че има някаква настроика на Windows-а която не съм оправил обаче не знам нито коя е нито къде е?Затова очаквам предложения и предположения :P :P :P Мерси предварително :punk :punk :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Инсталирах си Zone Alarm Security Suite, обаче след 1-2 безпроблемни тръгвания започва да забива. При стартиране на уиндоуса някакъв процес vsmon завзема целия ресурс на процесора и тва трае страшно много време. Доколкото разбирам това е някакъв монитор на програмата.

Някой има ли идея далиможе да е породено от конфликт с друга програма, грешни настройки или просто прецакана версия? Принципно не използвам стени и антивируси и нямам проблеми, но сега направих чиста иинсталация и ми се иска да се задържи такава повечко време. А Zone Alarm доста ми харесва и като интерфейс, а и всички я сочат като най-сериозна...

Link to comment
Share on other sites

Противно на глупостите които се разнасят за 99% от потребителите вградената firewall във windows SP2 е изключително добро решение. Верно е че няма красив интерфейс и че контрола на някои програми чрез нея е малко труден но това което е предимство пред други заместители е че windows firewall тръгва още със стартирането на компютъра докато всичко друго се активира като service. Това означава че за определен период от време компютъра е незащитен. После идва и проблема с ресурсите. До сега не съм срещнал заместител който да ползва по малко ресурси от windows firewall и въпреки че имам пре достатъчно памет и процесора е бърз това все пак е нещо.

 

Обаче най важното е че повечето хора наистина нямат нужда от firewall. Добра антивирусна програма е задължителна обаче firewall много често пречи повече от колкото помага. Това не е сървър на който хората разчитат да работи винаги и вероятността да бъде хакнат персонален компютър на връзка под 10mbps е нищожна. За какво тие ботнет който работи 8-9 час на ден макс и има 2mpbs download и 200кбпс upload? Така че преди да си слагаш firewall е хубаво да си отговориш на няколко въпроса

1) имаш ли наистина бърз интернет

2) работили ти компютъра по 24 часа поне 2-3 дена в седмицата

3) имаш ли инсталиран web server или някаква програма за remote connection

4) директно ли си свързан към интернет ( без рутер )

5) съгласен ли си да се занимаваш с администриране на достъп на програми до интернет

 

Ако си отговорил(а) с да на поне 3 тогава може да ти трябва firewall. В противен случай карай си с антивирусна само и се радвай че живота ти е лесен ( поне една малка част от него ). Разбирасе антивирусната трябва да се ъпдейтва често ( обикновенно всеки ден за по-сигурно ). Но повечето програми имат настройки за автоматичен ъпдейт.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Не е нужно ли , не е само да хакерите , а до сигурност , но много хора не го взимат на сериозно .

Според мен е по-добре да има само защитна стена без антивирусна , от колкото само защита против вируси и да се мислиш за защитен .

Наистина , че на виндолса стената е лека и простовата и пак върши много работа , но предпочитам да си сложа нещо с което ще имам повече контрол над нещата , за да знам какво точно се случва по всяко време ... все пак антивирусната спира зловредният код като е вече в компютъра , а стената може да го спре преди това и няма толкова голяма опастност от повреда върху операционната система след това .

п.п. Много е лесно да хванеш компютърен вирус и антивирусната да не го улови на време , но няма да обсъждам тази тема сега .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Моята антивирусна - BitDefender Internet Security 2010 - ми дава следното:

 

System is receiving a protocol 176 packet: 94.40.70.98

This program is clean (scanned with the antivirus engine)

 

И така няколко пъти поред - само protocol и IP-тата са различни

protocol 154 ip 124.73.244.177 protocol 195 ip 122.226.46.86 protocol 142 и т.н.

 

IP-тата ги гледах - от Китай, Полша, за/от протокол не разбирам.

 

Въпросът ми е какво означават тези съобщения на антивирусната и какво точно се опитва да стане с компютъра?

Link to comment
Share on other sites

http://www.iana.org/assignments/protocol-numbers/protocol-numbers.xml

Тия протоколи изглеждат не-assigned, според мен е просто интернет-шум, без да има място за притеснения.. Възможно е да са автоматизирани скриптове отнякъде, които тестват подред машини, които по някакъв начин могат да реагират неадекватно на такива номера, но.. според мен нямаш грижи.

Според мен Битдефендер се прави просто на интересна. Изкарва ти попъпи ли или гледаш лога..

Link to comment
Share on other sites

Pop-up-и ми изкарва. И ме кара да потвърдя дали разрешавам или блокирам.

Всъщност преди няколко месеца преинсталирах операционната система и съответно антивирусната. Тогава си сканира нещо антивирусната и едно след друго ми излязоха към 20 - 30 подобни съобщения (всичките с различен протокол и IP). Аз всичките ги одобрих защото пишеше на всички "This program is clean". И после не са се появявали.

 

Преди няколко дни сложих лан кабела на друг компютър със същата антивирусна и пак ми извади едно по едно тези съобщения. Не мога да кажа дали са същите като преди няколко месеца. На пръв поглед изглежда има някакъв постоянен "натиск" по кабела :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...