Jump to content
BulForum.com

Муай Тай


UzITo

Recommended Posts

Кру е, да, обаче наш'та мила федерация по кик-бокс много яко орева, когато Вихрен се писа "Кру" и заради това сега му се вика "сенсей".

 

<edit>

за всички, които не дойдоха на семинара:

 

Artyom-Vihren.jpg

 

</edit>

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

нали да си сенсей трябва да имаш трети дан в японско бойно изкуство

(киокушин,окинава,шотокан и др.)

той има ли ?

Link to comment
Share on other sites

Вихрен не се занимава от вчера с МТ.Бил е и в родината на МТ. А трети дан няма как да има, защото той не практикува японско БИ. Освен това трябва да си изясниш понятието сенсей.

poznai беше дал линк към даобг , в който е обяснено надълго и нашироко понятието сенсей.Ако те интересува потърси.

Link to comment
Share on other sites

нали да си сенсей трябва да имаш трети дан в японско бойно изкуство

(киокушин,окинава,шотокан и др.)

той има ли ?

 

всъщност, за да си "сенсей", трябва да имаш втори дан ;)

Link to comment
Share on other sites

В киокушинкай примерно 1,2 дан са семпай, 3, 4 дан са сенсей, 5 дан и нагоре са шихан.

 

 

QUOTE(Kontra)

шихан идва от ши ( учител ) и хан ( модел, образец )

 

сенсей ние си го таковаме като учител, ма всъщност извън контекста на бойните изкуства и малко по-буквално казано е обръщение към некой по-дърт от тебе , с който ... се уважавате

 

във връзка с шиханството и има ли то почва у нас също е интересно да се каже, че ако шихан се мисли като " майстор ", то тогава си е съвсем в реда на нещата сейко шихан да се превежда като " баш майстор "

 

 

QUOTE(Amida)

Буквално преведено "сенсей" означава "по-рано роден". Или, това е човек по-мъдър от теб в дадена област и затова, ако иска, ще предаде опита си, в тази област, на теб. Затова и "сенсей" е синоним на "учител", но според мен, двете значения се разминават много. За "шихан" знам че е титла, която се дава на любим сенсей. В смисъл, че шихан може да стане само човек, който е много обичан от учениците си и те по такъв начин показват уважението и признанието си към него. Или, "шихан" е сенсей на сенсеите, но за дадена голяма група ученици.

 

 

QUOTE(МАГИСТРАТ)

Ако позволите да взема отношение само за думата сенсей. Сенсей идва от китайстото сиеншън или буквално първи роден. Има значение на господин и тъй като това е учтива форма, тя се налага като уважително за учител. Японците го взаимстват от там. Както знаете, в настоящия момент, на мъжете учители в БГ казват господин, господине. Това е етимологията на сенсей. Всякакви там метафори са художествени измислици. Болшинсвото от вас са отговорили правилно.

 

 

QUOTE(Onq)

Лингвистично,сенсей е учител,водач и с това име би следвало да бъде наричан притежателя на най-висшата степен в доджото,бил той и без дан!

Семпай е човек,който е започнал да се занимава с нещо преди тебе самия,което обаче включва и разлика от един ден,така че всички които са в доджото отпреди вас са семпай...

 

 

QUOTE(Onq)

По принцип в Japan се вика сенсеj и на доктора, и на жепееца, и на всеки който е по-запознат от тебе с дадена материя. Но често има и ироничен оттенък.

При нас, в доджото, няма сенсей, няма семпай, има поклон в началото, "онегай шимас" в смисъл че ние се молим да бъдем научени, а инструктора, пак с "онегай шимас" един вид ни благодари за проявения интерес. Уважението е взаимно.

Има и такива шматки с лилави колани които си позволяват да се държат надменно (но в никакъв случай не те карат да изближеш пода например, само поведението им е такова сякаш са с 15 дана) но с тях нещата ги уреждаме на спаринга.

В края на тренировката инструктора обикаля всички за да се здрависа с тях и си благодарим.

Имаш и "онегай шимас" в началото на спаринга и ...тва е

Предполагам че в БГ някои хора се правят на по-свети от Бог, но то си е тяхна работа. Трениращия си запазва правото дали да уважава инструктора си като човек или не.

Link to comment
Share on other sites

всъщност, за да си "сенсей", трябва да имаш втори дан ;)

първи и втори дан е семпай !

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Може да разгледаш и тази тема. Тренировки в Пловдив има вторник и четвъртък, от 19.30 и събота от 13.30 на бул. Марица 104. Треньорът се казва Вихрен и доколкото ми казаха бил пич B) За таксата обаче не знам, сори... Поздрави :)

Информацията актуална ли е все още? Може да съм дърт, но съм надъхан! :)

 

10X

Link to comment
Share on other sites

по-актуална няма на къде!

заповядай в събота в 13:30, а ако не можеш - във вторник и/или четвъртък от 19:30, у-ще Димитър Благоев thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Еми в Кирил и Методий( Дим. Благоев ) още си се провеждат курсове по Муай Тай ,нали?Защото като гледам от кога е последният пост...Имам интерес да се запиша ,та дайте малко по темата.

Link to comment
Share on other sites

Еми освен да съм ви изтървал за малко или да греша даскалото.Нали за това зад Съдебна палата говорим?

 

Edit:Ако във вторник или четвъртък имате пак тренировки пак ще дойда ама тоя път поне 15 мин по-рано да не се получи пак такова разминаване.

Link to comment
Share on other sites

Да, зад съдебна палата се намира... влизаш в двора на дсакалото и от там се запътваш към физ салона им.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здрасти!

Мислим с едно приятелче да се запишем да тренираме муай тай. Интересува ме дали още се провеждат в събота тренировки, както е написал @VeGor, и ако е- къде можем да ви намерим тази събота ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

v4era s edni priqteli bqhme do Blagoev oba4e nqma6e nikoi i paza4a kaza 4e imalo vakanciq ili ne6to takova ? iskam da popitam koga 6te zapo4nat pak trenirovkite tai kato iskame da se zapi6em i sa6to ako moje nqkoi da kaje kolko leva e na mesec i nqkakvi otdelni raboti triabva li da se kopuvat ?

Link to comment
Share on other sites

Някъде в началото на септември ще се подновят тренировките. Точна дата не знам. 25 лева е на месец за 3 тренировки седмично. Отделно неща, които трябва да си кОпуваш са бинтове, шорти, ръкавици, гума за уста. Евентуално можеш да си купиш протектор за слабините и протектори за краката.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...