Jump to content
BulForum.com

Ubuntu 9.10 Live + SIS 190 + Samba


slan

Recommended Posts

Здравейте,

при буутване от LiveCD на Убунту 9.10, всичко ток. Задавам като първо парола на руут(стандатрно без знак) от "System", правя проверка на липсвашите ъпдейти, които не инсталирам(прави се ъпдейт на репозитарето), и правя шаринг на Downloads, иска инсталация на Самба сървиса, свалят се пакетите на Samba(бяха версия 2.3.х) и се инсталират. Делогване и логване.

Вързах ги с кросоувър кабел(черен на цвят), едната мрежова е Марвел 1 Гигабит под Уиндоус 7 х64(марвелкси драйвери)(със и без файъруол) на първият лаптоп(Лаптоп 1), другият проблемният е със SIS190-100 Мбита жична мрежова карта и 4965AGN Интел безжична(Лаптоп 2). На мен ми изглеждаше в началото като проблем на Линукса с SIS картата, след тестовете не съм убеден, че е така. Затова и безбройните тестове със различни дистрибуции. Но при този тест е най-явно корена.

 

Копирване под Самба от Лаптоп 1 към Лаптоп 2 е със скорост 11,5-12 Мбайта. Обратното, от лаптоп 2 към лаптоп 1, има начално забавяне от 80 секунди и започва копирване с 40 килобайта в секунда. Ако в настройките на Самба Сървър(GUI) сменя стандартните "User" на "Server" ми се покачва променяшо се на 220-350 кбайта.

Под инсталирана Федора 14 е подобно, Самба сървър 3.5.8, Копирване от Лаптоп 1 към Лаптоп 2 е 2,8-3,5 Мбайта, обратното е 480-600 килобайта.

Най-високите досега постигнати скорости със Самба са със само определена версия на PCLinuxOS 12.2010, които са 11 мбайта на 6 мбайта, с версията 04.2011 са пак ниските(4,5 Мбайта Л1 към Л2) стойности. Заради различните команди на Слака от Дебиана не го предпочитам.

OpenBSD изкараха наскоро нов драйвер за SIS190, не съм го тествал, точно това BSD, друго, бепе по-зле от Уиндоус 3.11. Пък и като не знам техните команди, едно време под DOS бях много добър.

 

Ако някой има понятие за тези страности, щото на мен ми свърши фантазията. Само за да подкарам Самба, Pyload и Deluge под Fedora 14 съм чел 8 часа мнения в нета. Виновника да не тръгва беше SElinux измежду другото настройките му.

Link to comment
Share on other sites

Днес направих втората версия тестове за Самба връзка.

 

Свалих Убунту х64 10.10(9.10 беше х86 версия) LiveDVD и стартирах лаптоп 2 с нея.В конзолата с "passwd ubuntu" сменям паролата, правя шаринг на "Downloads", на LAN връзка за IPv4 давам опцията " Заедно с други компютри" и свързвам с кросоувър кабела(Самбата се инсталира от DVD-то). Кънектвам се към лаптоп 2 по IP адрес и парола/юзер. Копирвам 130 мб файл от лаптоп 1(л1) кзм л2, скоростта нормална, към 11 мбайта. Обратното, скоростта пада значително на 50 кбайта и прекъсва със съобщение за грешка при копиране.

За да изключа възможният фактор "различните операционни системи не са съвместими", правя следната промяна“

 

Лаптоп 1: Убунту 9.10, LiveCD, x86, Марвел LAN

Лаптоп 2: Убунту 10.10, LiveDVD, x64, SIS190 LAN, Самба версия от DVD-то

 

От л2 правя шаринга и се конектвам от л1 към л2 по кросоувър кабел. Копирам тестовият файл от 130 мб-12 мбайта/сек. Обратното копиране беше с мизерната скорост от 60 кбайта и щеше да трае над 1 час.

Някой ако може да ми помогне, лаптоп 2 е с последният БИОС, който намерих. За моите целими трябва висока скорост от Л2 към Л1. В момента го правя чрез външен усб хард, но е доста неудобен начин.

Link to comment
Share on other sites

Днес направих третата серия тестове с трети комп. Конфигурацията беше:

 

лаптоп 1: Уиндоус 7 х64, Марвел гигабит ЛАН

лаптоп 2: PCLinuxos 12.2010, x86, SIS 190

Десктоп(д1): Уиндоус 7 х86, 3ком гигабит ЛАН.

 

Скоростта от д1 към л1 беше 35 Мбайта, обратно към 50 Мбайта.

Скоростта от д1 към л2 беше 3,5 Мбайта, на 60 кбайта при обратно копирване.

 

Направих си труда на лаптоп 2 да инсталирам Уиндоус 7 х64 SP1, макар за целта ми да не ми трябва Уиндоуски комп, лаптопа ше е 24 часа в нета и трябва да е с Линукс, с Федора, понеже настройките на сигурността и ми харесаха, при CentOS 5.6 не можах да подкарам мрежовата карта и е с по-стар Кернел и поддръжка само на ext3 хардове.

 

Инсталирах и последните ъпдейти за Ундоуса, които бяха излезли. Рестартирам, правя нова папка и я шарвам. Твърдo IP адрес на ЛАН картата за IPv4 и на двата компа. Конектвам се по IP. Драйверите за SIS 190 са тези от Уиндоус със дата 26.02.2009 и версия 2.0.1039.1680

 

Скоростта от л1 към л2 беше 12 мбайта

Скоростта от л2 към л1 беше 11 мбайта

 

Както изглежда, е това което подозирах, драйверите под Линукс за SIS 190. Бъгави. Изглежда трябва да инсталирам други драйвери, но не знам как става?

Link to comment
Share on other sites

Четох, четох и почти нищо не разбрах.Рядко има толкова омотан пост :wacko:

 

От къде сваляш въпросните драйвъри?Потърси ли други по модела на чипсета?

Link to comment
Share on other sites

Проблема го реших. При автоматично MTU при свързване на два компа стойността е 1500 байта. SIS190 картата губи много пакети, което се вижда от ifconfig. При сойност под 1024 байта, примерно 1000, вече няма грешни пакети. Скоростта между л1 и л2 замерено не е 100 мгабита, но търпима. Според разработчик на Линукс кернела, вече е имало доста пачове за тази мрежова карта с един и същи проблем.

 

Ако някой друг има подобен проблем, от Network Connections->Edit Connections->Wired->Auto eth0->MTU се поставя на 1000

 

PS: Днес тествах новата дистрибуция Убунту 11.04. При автоматично MTU скоростта е много бавна. От бързия тест, който проведох, оптимално беше 1024: при копирване на 110 мб файл нямаше нито една грешка и със скорост 12 мб.

 

PS2: Линукс е много бъги за мен, като такъв неискащ да кърти ден и нощ на конзолата да компилира кернела.

 

Инсталнах Уиндоус ХП СП3: Лаптопа след три дена използване се нагрява по-малко, отколкото с Федора 14/PCLinuxOS_2010.12.

 

Целта ми е постигнах под Уиндоуис ХП СП3: Стрийминг медиа сървър(фауелце медиа плеър(мързи ме да го напищша на английски)). същото и като клиент. възможно само под порта Удепе 1234.

При мен значи върви: Мюторент 2.2.1, пилоад и фауелце плеър. Има страшно много бъгове в фауелце плеъра 1.1.9, изпратих им крещ репорта. но бъги отвсякъде. Само 4 часа работа. не съм го ползвал преди

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...