Jump to content
BulForum.com

Какви летни гуми да избера


muhaha

Recommended Posts

Понеже идва лято и вече ще започваме да сменяме гумите, а доста често срещам "умния" съвет - "Сложи си по-добрите гуми отпред!", ще поместя само един копи/пейст от препоръките на Michelin:

 

ЗА ПЪЛЕН КОНТРОЛ, МОНТИРАЙТЕ НОВИТЕ ГУМИ НА ЗАДНАТА ОС

Задните колела не са свързани с волана, което прави определянето на сцеплението по време на шофиране изключително трудно. Запазването на оптимална ефективност изисква редовни проверки на налягането и състоянието на гумите, особено при смяна на позицията на гумата, тъй като много превозни средства изискват различно налягане на предната и задната ос. От съображения за сигурност на задната ос винаги се монтират нови или най-малко износените гуми, за да се гарантира:

    По-добър контрол при аварийно спиране или остри завои
    По-малък риск от загуба на контрол над превозното средство, особено върху влажни повърхности
    По-добро поведение на пътя, особено в трудни ситуации, независимо от това дали колата е с предно или задно предаване

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

 

 

Първия клип е от официалната страница на Мишелин.

Аз си признавам, че никога не съм го и чувал това.

Link to comment
Share on other sites

няма сила на света да ме накара да сложа гуми които нямат сцепление на предния мост на личния ми автомобил, или на някой близък.

 

най-опасния тип поведение на автмобил е да няма възможност за насочване на движението и да не може да спира нормално... за да нямаш сцепление на задния мост = несъобразена скорост в завой + неправилна работа с волана... кои хора карат така?

Link to comment
Share on other sites

О, извинявам се тогава - и какво е различно от целта ВИНАГИ двете предни да са "най-нови" и читави? Дори когато се въртят сезонно? 

Link to comment
Share on other sites

Сещате ли се, че в случая говорим за каране на мокро? Знаейки елементарните природни закони, то е близко до акъла, но рядко се замисляме по-основно...и първосигнално (Коста, извинявай...и аз преди време мислех като тебе...) слагаме по-износените гуми отзад (в момента мога да цитирам поне 5 обяви от OLX за продажба на стари гуми със забележката "Абе за отзад стават"). Лично съм го изпитал на гърба си с кофти гуми на задния мост на мокро, че и имах идиотизма да търпя положението повече от половин година, мислейки си, че нещо колата ми се е разцентровала и по тая причина на 3 пъти просто щях да се убия на пътя при скорости не по-високи от 60-70 км/ч.  Така че, момчета и момичета - ако нямате възможност да слагате по 4 еднакво хубави гуми (а като гледам в страната така май карат поне 80% от движещите се) - слагайте по-добрия чифт отзад, без значение с какво предаване ви е колата! Изключение се прави само за тия дето имат БМВ-та и основно дрифтят с тях. :D

Link to comment
Share on other sites

И защо да ги слагаме отзад по-точно? Извън кинетиката и БМВ бараките - с какво контролираме задницата? 

Link to comment
Share on other sites

Искаш да кажеш, че не вярваш на препоръките, дадени не от мен, а от доста по-достоверно място...или че мислиш горните 2 клипчета за фалшиви...или че просто не си наясно какво става със задницата на кошницата (ти) в завой с невисока скорост на мокро? Ама какво ли обяснявам, ти нали си с 4 еднакво износени гуми, та всъщност не те касае...

Link to comment
Share on other sites

Нз какво мокро сънуваш, аз ти казвам, че и на мокро като ти изтърве предницата ... знаеш какво става. За аквапланинг не мисля, че има смисъл да говорим, разумните хора не карат с високи скорости в проливни дъждове и не си слагат и по-износените гуми отпред... виж, батките с Х5 и всякакви семейни дизелчета ванове карат масово с гуми "за мъгла" - ако си чувал лафа - и ме изпреварват с 180км аз като карам със 70 при як валеж ... да не говорим ако е сухо как ме разминават извънградско като карам с 90 ... но да не се отплесваме. 

 

За 100% ок положение = 4 нови еднакви гуми.

 

Другите положения различни от това са НЕ желателни, по-малко нежелателно за мен е гуми 100% гуми отпред и други отзад. 

 

____________________________
 

Нз какъв ти е сетъп-а на колата , но за доста завои 70км/ч са висока скорост ;) 

Link to comment
Share on other sites

И аз не знам какъв ти е сетъпа на колата, но през оня период с ония идиотски гуми, на мокро, на завои които ги знам наизуст с каква скорост мога да ги взема и на мокро, и на сухо,  защото тия пътища съм ги минавал десетки пъти (а един конкретен 100-километров път - стотици, понеже по него карам редовно повече години, отколкото са ти в ЕГН-то)...та точно на тия до болка познати пътища, като започна да ми носи тая ми ти кола...направо си помислих, че нещо се е счупило, понеже точно задницата се въртеше. Даже след като открих проблема и изхвърлих гумите, поне година след това на дъжд и завои ме беше страх дали няма пак да ми се завърти отзад...то е нещо като усещането при продължително земетресение - дни след това ти се струва, че "май отново започва да тресе" без да има нещо. :)

А иначе не е добре нито да ти занесе предница, нито задница, но докато с предницата най-много да се забиеш с нея в банкета, не ща да ти разправям какво се получава като изгубиш контрола над задницата, хеле пък ако си с предно като мене, където и газ не може да подадеш в тоя момент...и спирачка не те спасява...просто си неуправляем и само се молиш в тоя момент около тебе да няма никой. ;)

 

П.П. Мисля, че разбра, че не говоря за аквапланинг, който и в движение в права посока + локва може да те отнесе. Замисли се защо хората когато се качват в междуградски автобус, предпочитат да сядат на по-предни места...и като хинт - не е единствено заради по-лошите амортисьори на задната ос на автобуса. :))

Link to comment
Share on other sites

Няма смисъл от четене - и Кумхо са толкова зле като ония от Мишлен, които нищо не разбират. :P

 

P.S. И тия, дето редовно ги чета с ревютата явно също не са наясно...ама карай, по-важно е това, в което всеки вярва.

Link to comment
Share on other sites

А мен практиката и преживяванията от личен опит ме карат да вярвам на производителите...а честно казано преди тази случка с ония гуми не бях се замислял над този въпрос и го карах стадно по думите на форумните спецове - "Слагай старите отзад и си готов!". А не е да не ми е носила и предница и задница, че да не знам кое е по-страшното...ама няма нищо де... не пожелавам нито на Коста, нито на Виден, нито на когото и да било да го научава по трудния начин...

Link to comment
Share on other sites

Гумите - изкомбени или избомбени са тези, които можеш да контролираш - разбира се донякъде. Всичко друго са ТОТАЛНИ глупости и не ми пука кой ги е казал. ФИЗИКА има КИНЕТИКА има - в Булфорум обаче не ги отразяват тия неща пълноценно. 

Link to comment
Share on other sites

Не разбрах всичко от това, което каза, но по-важното е ти да си наясно. :popcorn:

 

П.П. Мислех, че покрай спора "Народа vs народът" (където категорично не беше прав) си си взел някаква поука, но след това "...ТОТАЛНИ глупости и не ми пука кой ги е казал...", установявам, че само съм си мислил...

Link to comment
Share on other sites

А мен практиката и преживяванията от личен опит ме карат да вярвам на производителите...

Да, ама Виден е винаги прав.

Link to comment
Share on other sites

Колкото и на някои да им присяда - 99% прав. НО - все по-малко ще го виждате/четете, защото му писна от лайкове 

Link to comment
Share on other sites

Между другото, това със слагането на новите гуми отзад, а не отпред, съм го чувал и преди от няколко човека, като единият е наистина доста грамотен по темата. Именно, защото на колите с предно примерно, нямаш контрол над задницата, затова новите (или по-запазените да речем) гуми, трябва да са отзад.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

аз вече взех 2 летни 17ки от изключително нестандартна марка с показатели 

 

280 treadwear

AA tracktion

A temperature

 

B - сцепление на мокро

 

ако са читави (до 100км пробег ще ви кажа) ще напиша марка, цена и т.н.

 

ще сравнявам директно с Мишлен Пилот Спорт 2, който до сега ми е бил на предния мост

 

220 treadwear

AA tracktion

A temperature

 

B - сцепление на мокро

с различни смеси на вътрешната и външната част на гумата

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...