Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

:P може да си мислете, че се базикам с темата на Дриймър,но не е така.Просто неговата тема ми даде идея за тази.

Т идеята ми е тук да си дадете мненията кои са ви любимите съчитания "алкохол-мезе"

например ракия с шопска салата е една стара и изпитана комбинация.

Аз лично напоследък много обичам да си пия водката със зелени маслини вътре с бадем или чушка.

 

Сега сте вие даваите идеи... как да се наслаждаваме още повече на алкохолните напитки.

 

 

Хахаха по-нататък някой може да се сети и да напише тема за разредетата :lol:

Edited by morty
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За да остана верен на себе си и на идеята си, че е добре колкото може повече неща човек да си прави сам. Рецепта за едно прекрасно винено мезе !!!

 

Пастърма от телешко сърце.

 

Две или три големи телешки сърца.

Сол.

Вода.

 

Подправки :

50 грама кимион

50 грама мляна чубрица

20 грама чимен

30 грама кимион

30 грама чесън на прах

150 грама червен пипер

 

От солта и водата се забърква саламура, чиято гъстота се преценява със сурово яйце. Като се пусн яйцето, трябва да си подава над повърхността на водата с площ колкото 50 ст. Почистеното от жили и мазнотии сърце се нарязва на филии и се кисне в тая саламура дванадесет часа, притиснато с нещо, токо, че да не изхплуват парчетата. След това парчетата се изплакват с вода и се отцеждат.

След като се изцедят, се овалват в смес от гореописаните подправки и се окачват да съхнат. При студено и сухо време стават за по-малко от седмица.

 

Можете да питате Grimjaur за това мезе, той ще ви обади какво е чудо :D

Link to comment
Share on other sites

За мен червеното вино си подхожда с "по - яки" мезета, расли на кокал :) както се казваше в една реклама с "нещо сухо"

Също става и с карантийка: пържени пилешки дробчета, агнешки чревца пръжнати с лук и масалце :rolleyes:

 

стига толкова , че ми се допи вино сега :D

Link to comment
Share on other sites

За да остана верен на себе си и на идеята си, че е добре колкото може повече неща човек да си прави сам. Рецепта за едно прекрасно винено мезе !!!

 

Пастърма от телешко сърце.

 

Две или три големи телешки сърца.

Сол.

Вода.

 

Подправки :

50 грама кимион

50 грама мляна чубрица

20 грама чимен

30 грама кимион

30 грама чесън на прах

150 грама червен пипер

 

От солта и водата се забърква саламура, чиято гъстота се преценява със сурово яйце. Като се пусн яйцето, трябва да си подава над повърхността на водата с площ колкото 50 ст. Почистеното от жили и мазнотии сърце се нарязва на филии и се кисне в тая саламура дванадесет часа, притиснато с нещо, токо, че да не изхплуват парчетата. След това парчетата се изплакват с вода и се отцеждат.

След като се изцедят, се овалват в смес от гореописаните подправки и се окачват да съхнат. При студено и сухо време стават за по-малко от седмица.

 

Можете да питате Grimjaur за това мезе, той ще ви обади какво е чудо :D

 

 

Бог да те поживи дето я показа тая работа!!!!

Колегата Раков явно се е облажил покрай тебе

При първа възможност съм го спретнал това

Само не знам къде мамка му да ги суша, на терасите някак рисковано ми се види...

Edited by R_a_p_t_o_R
Link to comment
Share on other sites

Само не знам къде мамка му да ги суша, на терасите някак рисковано ми се види...

Така е! много внимавай , защото тия чайки веднъж пред очите ми ми свиха 1 парче луканка. Колко съм я псъвал мама и мръсна. А на еди колега му оръфаха половин буца сирене.... какво да направиш... бедни студенти бяхме... няма хладилник, всичко на прозореца... ееех как си я пазех тая луканка за някой запой, ама тая чайка ми развали плановете.

Edited by Rafaello
Link to comment
Share on other sites

Така е! много внимавай , защото тия чайки веднъж пред очите ми ми свиха 1 парче луканка. Колко съм я псъвал мама и мръсна. А на еди колега му оръфаха половин буца сирене.... какво да направиш... бедни студенти бяхме... няма хладилник, всичко на прозореца... ееех как си я пазех тая луканка за някой запой, ама тая чайка ми развали плановете.

 

Повече ме пртеснява изложението ми - изток-запад

 

Няма как да избегна слънцето - това ме тревожи

 

Птиците не толкова в случая - гълъби и врабци едва ли ще се нахвърлят хехехех

 

Чайки не кацат при мене

Link to comment
Share on other sites

Птиците не толкова в случая - гълъби и врабци едва ли ще се нахвърлят хехехех

Чайки не кацат при мене

Не кацат, защото нямаш мезелъци. Окачи ти пастърмата пък да видим дали няма да долетят мама им хищна.

Link to comment
Share on other sites

Мама му стара ся хептен ме Гплаши хахахах

 

Не ми стига слънцето ами и тия диванета

 

Студено е иначе пускам двамата котаци отвън, но пък тогава рискувам те да напраат белята

 

I can't catch a break!

 

Cheese, давайте идеи за безопасно сушене

Link to comment
Share on other sites

Cheese, давайте идеи за безопасно сушене

 

 

за сушенето са ми казвали че става и в хладилник, но трябва да се сложи отворен плик ориз за да се абсорбира отделената влага на месото. и е хубаво да се остави непосредствено под камерата без да се опакова с нищо.

Единствения проблем е че ще се омиришр целия хладилник от подправките, но ако имаш втори излишен хладилник няма да имаш проблем.Надявам се да съм ти бил полезен, м/у другото днес отивам да си купувам сърца и да пробвам рецептата ти :)

Link to comment
Share on other sites

Аз изобщо не обичам да ям докато фиркам! Най-вече защото ми се омесват вкусовете. :tongue

и аз така, и майка ми ме обяви за алкохоличка-тва били първите признаци :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

и аз така, и майка ми ме обяви за алкохоличка-тва били първите признаци :wacko: :blink:

 

това не са първите признаци - това са може би някъде третите признаци

 

ма няя са плашиш, не си достигнала още истината

Link to comment
Share on other sites

Като голям фен на пастърмата реших да си прежаля труда и да си направя от тая хава, ама нямам никаква идея отде да намеря телешки сърца... Някой ще ме светне ли?

 

Метро бе мойто момче

 

Възможно е да има и при оня арабин там в безистена с/у аптека Марица - ако има при него ще са пресни пресни

Link to comment
Share on other sites

Можете да проверите и в магазин "Зорница"(намира се точно срещу паркинга на Панаира).Там продават доста неща и от опит знам, че не са лоши :D Все пак хората са си производители :punk

Link to comment
Share on other sites

az i ba6ta mi kato sednem na po edna rakiq v po golemite slu4ai az si jula vodka i na masata toi nikoga ne q ostavq bez nqkvo suho meze mnogo se qdosva ako nqma ta na nego si zima lukanka az oba4e sq zaradi obicata na ezika ne moga da q qm i na men mi zima edno tanko meze su6enca mu vika mmm omazvam se ina4e ima ve4eri kato sednem na po wisky pred kaminata zima le6nici i bademi awe gusto kvo da vi govorq ba6ta mi e cenik na taq tema na masata ako nqma pove4e mezeta ot kolkoto alkohol se drazni toi obi4a da si hapva mezeta ne slu4aino e 120 kila(ne e debel)

 

a nai me radva kato sednem na rakiq maika mi pravi 6kembe na gril poraseno s ka6kaval mucka kvo da vi govorq sqka ve4er bqsna promivka na stomaha are piite edno i za men pak az dove4era 6te vi go varna :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cheese тоя пост е за мойта веселата тема май

 

Отивам миналия петък в Метро и се сещам за твойта рецепта...

 

Добре ама не я помня въобще в съответния даден момент - и вместо телешки купих свински сърца

 

Миналия ден ги обработих по рецептата, но промених подправките

 

Сега висят отвън и се веят

 

За протокола ще спомена че нямаме атаки от птици вече трети ден хахах

 

Очаквай инфо скоро за резултата - едва ли ще изкарат седмица без да ги зачекна

Link to comment
Share on other sites

Cheese тоя пост е за мойта веселата тема май

 

Отивам миналия петък в Метро и се сещам за твойта рецепта...

 

Добре ама не я помня въобще в съответния даден момент - и вместо телешки купих свински сърца

 

То там телешки сърца и без това няма....или поне и двата пъти, в които проверявах се случи да няма. Ще трябва сам да си заколя теле :(

Link to comment
Share on other sites

Cheese както споменах и по-рано не издържах и смъкнах едно парче от пръта

 

СТРАХОТНО! Иска си обаче да постоят още - шибаното влажно време им пречи да съхнат

 

Така че да знаете - става и със свински сърца пастърмата - и става много добре

 

Но съм променил подправките

 

При тотален успех ще напиша какви са

 

ЕТО ГИ хубавките как се люшкат на пръта

 

Вижда се и как едно липсва хахах

Edited by R_a_p_t_o_R
Link to comment
Share on other sites

Както си и знаех първата партида пастърма от свински сърца имаше колосален успех дори и сред хора, които не консумират подобен род субпродукти /на мен пък баш те са ми любими/.

 

Така че както обещах преди - ето моята модифицирана рецепта, базирана на тази на Cheese:

 

Пастърма от свинско сърце:

 

Пет или шест свински сърца.

Сол.

Вода.

 

Подправки :

80 грама червен пипер

30 грама мляна чубрица (смес горска + градинска 50/50)

10 грама мадраско къри

15 грама черен пипер

15 грама чесън на прах

 

От солта и водата се забърква саламура, чиято гъстота се преценява със сурово яйце. Като се пуснe яйцето /пробвайте с повече от едно - не всички показват еднакво/, трябва да се подава над повърхността на водата с площ колкото 20 ст. Почистеното от жили и мазнотии сърце се нарязва на филии и се кисне в тая саламура дванадесет-четиринадесет часа, притиснато с нещо така, че да не изхплуват парчетата. След това парчетата се изплакват с вода и се отцеждат.

След като се изцедят, се овалват в смес от гореописаните подправки и се окачват да съхнат. При студено и сухо време стават за по-малко от седмица.

 

Някои полезни съвети лично от мен:

 

1. Парчетата трябва да са тънки /0,8-1см дебелина/. Това помага да изсъхнат по-бързо и качествено.

 

2. Завържете парчетата ПРЕДИ да ги оваляте в подправките - ако го направите след това доста подправка ще изпада от парчетата, а и ще се омърляте.

 

 

Ето някои снимки, които направих докато подготвях днешната два пъти по-голяма партида:

 

1. Нарязани, изкиснати, измити - в процес на цедене: ТУК и ТУК

 

2. Изцедени и навързани: ТУК и ТУК

 

3. Подправка /в действителност е оранжево-кафеникава/: ТУК

 

4. Оваляни в подправки и готови за пръта: ТУК

 

5. Окачени на заветния прът /който си е дръжка от парцал хахах/: ТУК

 

6. Не забравяйте да си приберете останалата подправка за по-нататък /между другото върви с почти всичко и е много много вкусна/: ТУК

 

 

НАЙ-ВАЖНОТО:

 

След пет до седем дни сваляте от пръта и кобинирате с едно от ТЕЗИ трите според предпочитанията ви.

 

Държа да спомена, че приготовлението е изключително просто и ако предварително си имате подготвени връзчици отнема около 30 мин. /без да включвам кисненето/

 

ПРИЯТНА КОНСУМАЦИЯ НА ВСИЧКИ

 

Още веднъж - благодарности на Cheese

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...