Jump to content
BulForum.com

Tема за Хард Дискове


w00x

Recommended Posts

Дисковете се хладят с 1 12-ка на половин обороти с резистор

Това е безмислено, само хабиш енергия на вятъра. Далеч по-лесно е да го пуснеш на 5V или на 7V, като използваш множеството захранващи напрежения, които ти осигурява PSU-то :)

 

А и видяхме, че зависи от закрепване, от конкретни въздушни потоци, от местположението му в кутията спрямо останалите и т.н.

Тук искам да добява, че много голямо значение има къде е датчика.За пример на моят диск датчика е на платката, а при мен се обдухва отдолу, съответно като резултат от датчика получавам стайната температура, а реално е с няколко градуса по-висока.

В крайна сметка една температура м/у 40-45 градуса е напълно приемлива, поне за моите критерии, за домашна работна станция. Прави ми впечатление, че дори и с най-бохавите кутии на пазара, тези стойности се постигат лесно, без допълнително охлаждане на диска. Достатъчно е само кабелите да са подредени и прибрани, и разбира се кутията да е затворена ;). Но винаги едно охлаждане на диска, си е една идея по-голяма сигурност на най-ценното :laughing: .

 

Някъде в нета бях чел, че е по-добре потока на вкарващите да е малко по-голям от на изкарващите, за да се продухва праха, който влиза през отворите по кутията (вместо да се засмуква такъв, ако вентилаторите вкарват малко).

И аз съм попадал на подобни писания, но идеята заради която използваха този похват, беше с цел да се подобри разпределенито на свежия поток в кутията. Но лично съм скептично настроен към този похват. Според мен далеч по-важно е да се спази правилото - свежия въздух да се вкарва в долната част на кутията и съответно топлия да се изкарва в горната част. По този начин газовете се движат по нормалния за тях път, след като се загреят, а именно на горе.

Преди време попаднах на друг интересен похват, при който правиха следното:

По целия преден преден панел имаше големи вентилатори които вкарваха въздух, съответно същото количество вентилатори имаше и в задния края на кутията. В резултат се постигаше голямо количество поток на свеж въздух в посока успоредна на дължината на кутията. Но дали наистина работи като хората този похват, нямам възможност да проверя.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Ето ме и мен след известни тестове с посоката на въздуха.Получиха се доста интересни резултати.Та значи 1-во обърнах предната 12-ка, да вкарва въздуха навътре.После обърнах страничната 8-ца да изважда въздуха.Затворих кутията и... о чудо, температурата на Хард 2 слезе с цели 4-ри градуса,странното тук е че Хард 1 свали само с 1 градус.

Оказа се че, компа стана и по-тих с гореописаната конфигурация на вентилаторите.Но по едно време, като се загледах в оборотите им,забелязах нещо, на пръв поглед странно:

предната 12-ка вдигна оборотите от 950 на 980,същото се случи и със задната 12-ка която ги направи от 1500 на 1550,а още по-интересното е,че този на процесора ги свали с цели 200 оборота :woot.

Извода е че, отпред трябва да влиза,а отзад да излиза. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте!

 

Мисля да си взимам нов хард и съм се спрял на WD HDD 750GB SATAII Caviar Green Power 7200rpm 32MB cache. Аз в момента съм с един стар Maxtor, който не ми е създавал никакви проблеми от както го имам, а и Уиндоуса от почти 2 години даже и не съм го преинсталирал. Въпроса ми е дали ще трябва да инсталирам уиндоуса на новия хард диск или не е проблем да си стои на стария?

И също така защо същия хард диск, който съм си набелязал в Global System Solutions струва 121 лева, а в PIC с 16 cache струва 133 лева?

 

 

П.С. Дъното и всички останали части са ми сменени преди година и нещо и поддържат Sata интерфейс. Общо взето си оставих само харда, понеже никога не ми е трябвало чак толкова място, но вече стана належащо.

Link to comment
Share on other sites

За цените - нищо фрапиращо като разлика - съвсем в рамките на нормалното е.

 

За диска - можеш да си оставиш стария и да не преинсталираш ако само нов диск си взел обаче новия диск ще ти е доста по-бърз и компютъра ти ще работи малко по-добре ако операционната система е инсталирана там. Ако не те вълнува толкова бързодействието - свиркай си и го закачай като 2ри

Link to comment
Share on other sites

Освен по отношение на бързодействието, предполага се, че новия диск ще има по-висока надеждност от стария и именно за това е желателно на него да е операционната система.

Моят съвет е, щом с Уиндоус няма никакви проблеми, да се клонира стрия диск на новия, да се буутва от WD-то, и, след като се провери дали всичко с данните е наред (след седмица например), тогава вече стария диск да се изтрие.

Link to comment
Share on other sites

Мерси много и на двамата!

Поръчах диска днес, във вторник ще го взема.

Мисля за сега да си карам с уиндоуса на стария хард и да не барам нещата, но даже и при най-малкия проблем веднага ще го инсталирам на новия хард :)

Link to comment
Share on other sites

Мисля за сега да си карам с уиндоуса на стария хард и да не барам нещата, но даже и при най-малкия проблем веднага ще го инсталирам на новия хард :)

Не съм сигурен дали си ме разбрал правилно.

При клониране на двата диска и буутване от новия, ти пак ще си караш със СЪЩИЯ Уиндоус, реално за тебе и компютъра няма да има НИКАКВА външна промяна, освен във това, че ще имаш доста по-голямо бързодействие, дължащо се на по-високия трансфер на новия диск (и по-малкото време на достъп), както и на това, че при клонирането на практика се извършва дефрагментация на файловете и те се "подреждат" в последователни сектори на новия диск.

Link to comment
Share on other sites

Не съм сигурен дали си ме разбрал правилно.

При клониране на двата диска и буутване от новия, ти пак ще си караш със СЪЩИЯ Уиндоус, реално за тебе и компютъра няма да има НИКАКВА външна промяна, освен във това, че ще имаш доста по-голямо бързодействие, дължащо се на по-високия трансфер на новия диск (и по-малкото време на достъп), както и на това, че при клонирането на практика се извършва дефрагментация на файловете и те се "подреждат" в последователни сектори на новия диск.

Ако се извърши посекторно клониране, даже дефрагментация няма да има :) .

Освен това след клонирането може да се наложи да извърши някои прости действия по възстановяване на бутващия дял на новия диск, ако примерно ползва Vista, иначе може и да не тръгне от новия диск. То е защото номера на новия диск се прави различен, и все пак за Windows това е различен хардуер, да не забравяме. Друг диск с друг сериен номер, капацитет и т.н.

Иначе и аз съм за клонирането. Новият диск може да е 2-3 пъти по-бърз от стария!

Link to comment
Share on other sites

Аз препоръчвам клийн инстал на новия хард, стария да остане закачен, програмите инсталирани на него си работят дори и офлайн. Общо взето най без проблемно спорен мен.

Link to comment
Share on other sites

...програмите инсталирани на него си работят дори и офлайн. Общо взето най без проблемно спорен мен.

Би ли пояснил това?

Програмите от стария диск както са инсталирани там, ще работят и под новия (чист) Windows, така ли?

 

Едно че според мен това е най-проблемно-възможния вариант, второ това е една от причините да се премести на новия, програмите да са на него, то ако беше само за един OS...

Клонирането е работа за 10 мин, безболезнено, и всички настройки, на ОС, програми и абс. всичко си е както преди.

Link to comment
Share on other sites

Работят си разбира се, какво общо имат старите програми със новия уин, аз тва не ми е ясно. Но всичко е според зависи, аз нямам никакви проблеми...:)

Link to comment
Share on other sites

Ами например новия Вин е с "чисти" регистри, програмите вече се намират на дял, различен като означение спрямо преди, някои могат да имат проблеми с това, но дори само липсата на регистрите за немалка част ще е голям проблем. Те регистрите са за това :) , ползват се от много софтуер и държат милиони записи информация. Доста програми вървят и така разбира се, или не ползват регистри, или държат само примерно някакви MRU-та..

Това е проблемен начин и ако държи поне малко на консистентност и сигурност, аз не бих му препоръчал само уин да преинсталира. Клониране е решението за мен.

Link to comment
Share on other sites

Добре, след като процедурата е бърза и сравнително безопасна ще пробвам да клонирам уиндоуса на новия диск.

Някой да има предпочитания за програма, понеже видях, че има няколко различни, а за сега не ми се е налагало да ползвам такова нещо. С Уиндоус ХР съм, ако има някакво значение.

Link to comment
Share on other sites

Acronis trueImage, примерно от Hiren's Boot CD, там има ентърпрайс server версията мисля.

Аз лично го правя през трети харддиск, където имам инсталиран труимидж. От него клонирам между други два харда.

Link to comment
Share on other sites

Не че нещо ама ако всичко си работи добре и си доволен от бързодействието защо се буташ да правиш неща които потенциално могат да ти излезнат "солено"? Като решиш да преинсталираш тогава качвай на новия диск начисто всичко, дотогава си работи с 2та диска и си свиркай (говорим ако те удовлетворява скоростта с която работи компютъра ти, ако искаш да работи по-бързо и ти се занимава е друг въпрос)

Link to comment
Share on other sites

Не съм сигурен дали клонирането на диска е добра идея. Последният път опитах да направя подобно нещо. Освен информацията от дяла, ми копира и размера на дяла върху новият диск. Реално дял 10ГБ го премести на новият диск, отново на дял 10ГБ. После трябва да се увеличава тоя дял, че да не е 10ГБ и общо взето стават безсмислени размотавания.

 

Моят съвет е да си караш с този Уиндоус там където си му е мястото. Щом е на 2 години и е ХП, нищо чудно скоро да решиш да го сменяш със 7. Тогава направи един отделен дял от свободното място на новият диск (ако е останало такова) и там направи новата инсталация, а старият го дръж 2-3 месеца и малко по малко си го прехвърли по папки и изтрий ненужното.

 

Колкото до марката на диска, нямам лични наблюдения над WD, но ти така или иначе си го поръчал вече.

Link to comment
Share on other sites

Ами разбира се, че при клониране по подразбиране на новия диск дялът ще е същия по размер :) . Останалото е преоразмеряване на дялове.

Обаче Acronis предлага опция за преоразмеряване на дял в процеса на клониране. Това го пробвах само с несистемен дял и резултатите са нормални, дяловете са си Ок, даже става дума за клониране на Win2008.

Нищо не губи ако пробва, или става, или не. Оригиналния диск просто бива прочетен, по него не се бара нищо (трябва и да внимава много при опциите на Акронис, защото мисля имаше една дали да бара Archive флага на клонираните файлове, но може ид а се лъжа).

Link to comment
Share on other sites

Не знам защо ги имате всичките тези проблеми при клонирането!

Аз си работя със GHOST и нямам абсолютно никакви проблеми с него!

И дефрагментация си прави, и автоматично си променя размера на дяла, който се клонира, ако новия дял е по-голям!

Тази програмка също я има в Hirens-а.

Link to comment
Share on other sites

Взех харда, всичко си му е наред. Няма да го барам, че да не вземе да се прецака нещо. Още повече, че аз работя от компютъра и ми е изключително важно да имам стабилна машина денонощно, каквато в момента имам. Като се преебе нещо след време, което е неизбежно, ще сложа Уиндоус 7 и толкова :)

 

Благодаря на всички за отделеното време!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Трябва да взимам нов хард. Нещо около 100 лева, 500GB или 1TB и да не бръмчи и стърже много :) . Seagate, Toshiba, Hitachi или WD? Преди на WD се препоръчваше само черната серия, още ли е така? Другите марки как са в момента? Гледам, че повечето са 7200rpm, a cache-а варира  16-32-64, повече ли е по-добре?

Link to comment
Share on other sites

Още е така - взимай си WD или разбира се Хитачи, но те са скъпи. Друго не ти трябва. SEAGATE вече сериозно се дискредитираха, поне пред мене. Повече техен диск няма да купя. 

Link to comment
Share on other sites

Още е така - взимай си WD или разбира се Хитачи, но те са скъпи. Друго не ти трябва. SEAGATE вече сериозно се дискредитираха, поне пред мене. Повече техен диск няма да купя. 

И на живо ти го казах - Хитачи никога не са били по-скъпи от останалите. Не знам откъде черпиш тази информация.

 

Фиба - аз съм имал бая хардове и съм най-доволен от хитачи като цена - производителност. Горе-долу така определям класацията - Хитачи, WD, Тошиба, Сийгейт.

 

В момента в Емаг имат намаления точно на хардовете. Може да погледнеш тези:

 

http://www.emag.bg/hard-disk-1tb-hitachi-ultrastar-a7k1000-7200-oborota-minuta-32-mb-sata-3-3gb-s-hdd-sata2-1000hit/pd/DKGNRMBBM/

http://www.emag.bg/hard-disk-wd-blue-1tb-7200-ob-min-64mb-sata-3-wd10ezex/pd/E8G7KBBBM/

 

Ето и една евтина Тошиба:

http://erabg.com/products/details/part/1TB-TOSHIBA-32MB-SATA3-7200/

Link to comment
Share on other sites

Още е така - взимай си WD или разбира се Хитачи, но те са скъпи. Друго не ти трябва. SEAGATE вече сериозно се дискредитираха, поне пред мене. Повече техен диск няма да купя. 

 

НЕ взимай Хитачи. По-евтини са, но за сметка на това са и доста по-шумни. Не си заслужава.

Link to comment
Share on other sites

Дискове се взимат такива, като за сървъри или NAS. Хем са (обикновено) по-бързи хем са определено по-надеждни и то много. Гледам в emag има за 154лв един WD Red: http://www.emag.bg/hard-disk-wd-red-1tb-64mb-sata-3-wd10efrx/pd/E9ZDKBBBM/

 

Ако се поръча през фирмата ще мога да си взема ДДСто и ще легне около 128лв.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...