Jump to content
BulForum.com

За качеството на храните, които консумираме


Recommended Posts

Саламите хвърлени за брак не отиват в кренвиршите поне при нас.Слагат се в малотрайните салами като Хамбургски, телешки и камчия.А за кренвиршите да не говорим.Вътре няма месо има само - кожа, нишесте, протеин и подправки.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Салама му Бургас на Маджаров е страшен ... а за сиренето Смес и е той е супер но чух на скоро че го правил със сухо мляко ..... ама мен пак ме кефи ///

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Вчера ми надуха главата по новините за качеството на храните които ядем.....та си викам - добре, че имам радио и телевизия, иначе откъде да разбера, че ядем боклуци :confused

Link to comment
Share on other sites

Някой да си каже мнението за "Бор-Чвор", произвеждат само млечни продукти, обаче не съм пробвал май нищо, а ми казаха, че киселото мляко им е добре направено... струва около лев и нещо май?

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Teddy-King,

 

благодаря ти, че си споделил опита си.

 

Другото - за продуктите на Маджаров и как точно AssassiN ги определи като много добри ;) Правел съм микробиологичен анализ на млечните му продукти. Нямаш си идея за каква зоологическа градина става въпрос под микроскопа. И всичко беше значително над допустимите норми. Едно от нещата,които никога не бих купил, това е неговото масло. Дано се е взел малко в ръце, защото опитите ми бяха фрапиращи и незабравими.

 

Това обаче ме съсипа. Не за нещо друго, а защото обикалям целия град, само и само, за да си купя от топеното сирене на Маджаров. Ти ме съкруши. Такъв фен като мен това сирене едва ли е имало...

 

 

Иначе по темата.

По неведоми пътища се озовах в хранителната сфера. Темата тук съм я пропуснала, но живо следях как се развива проблема за качеството на храните в медиите. За съжаление няма механизъм, който да измерва качеството на даден хранителен продукт. Има системи за контрол на безопасността, но никой не може да задължи производителите как и с какви съставки да правят продуктите си. На практика те могат да съдържат всичко, стига то да отговаря на критерия безопасност.

Според регламентите, които са въведени, всеки един потребител би могъл да прецени сам за себе си дали да консумира даден продукт или не. Проблемът е, че потребителите трудно разчитат цялата информация на етикета, просто защото тя непонятна за тях.

Другият проблем са самите магазини - на витрина в насипно състояние се продават множество продукти. Купувайки ги, потребителите са лишени от информация за срока на годност, състава на продукта, в някои от случаите производителя(примерно на табелката пише само произход: България), при какви условия да съхранява закупения продукт, тел. за връзка с производителя и т.н.

 

Затова например си купувам само индивидуално опаковани продукти. Там си пише всичко и най-малкото зная до кога е годен продуктът.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

От къде да си купя сирене и хляб, но по държавен стандарт?

Днес гледах по новините, че имало само две марки сирене, но така и не казаха кои са.А хляб не съм виждал никъде!

Link to comment
Share on other sites

За сирене мога смело да препоръчам на всички да опитате Тертер - от дете не съм опитвал подбно нещо. За да не се чудите защо хлопа саламура в кутията знайте, че тя е извън грамажа на самия продукт. Още не съм разопаковал кашкавала да опитам и него. Най-вероятно и той е на високо ниво. Най-после да видя продукт на висока цена, който си струва парите.

 

Сиренето на СД Костови ЕМК също е отлично.Намира се трудно само в определени магазини.

 

Истински стойностен купешки хляб все още не съм видял. Почти съм сигурен, че няма. Аз лично вече не купувам хляб, откакто имам машина и си го правя сам.

Link to comment
Share on other sites

Златна Добруджа правят БДС, но не карат до Плд. Технологично е невъзможно. Просто срока му е почти изтекъл докато го доставят от заводите до Плд. Иначе за машинен хляб техния е стандарта - поне според мен.

Link to comment
Share on other sites

Още не съм разопаковал кашкавала да опитам и него. Най-вероятно и той е на високо ниво. Най-после да видя продукт на висока цена, който си струва парите.

Вчера пробвах кашкавала, добър е. :)

Link to comment
Share on other sites

За сирене мога смело да препоръчам на всички да опитате Тертер - от дете не съм опитвал подбно нещо. За да не се чудите защо хлопа саламура в кутията знайте, че тя е извън грамажа на самия продукт. Още не съм разопаковал кашкавала да опитам и него. Най-вероятно и той е на високо ниво. Най-после да видя продукт на висока цена, който си струва парите.

 

Сирене онова зеленото "био" сирене от Пикадили също е много добро.

Link to comment
Share on other sites

Колко струва това Тертер сирене? Само да не кажете 20+ лв.

Кутията от 800 гр. май беше към 13-14 лева.

Link to comment
Share on other sites

Струва си кашкавала Тертер -my ass!!! Кашкавал кат кашкавал, не е нещо невероятно, страхотно уаууу. Да , хубав е ама е 25.лв килото!!! На други марки с цена 15 лв/кг примерно Филипополис е същия. И бтв синьото сирене с масленост 60,65,75% е върха и знаеш за какво плащаш, а цената е 20-30 лв/кг според марката.

Link to comment
Share on other sites

Извинявайте ама 20-тина лв за кг сирене - друг път. Каквото ще да е.

Намерих си за около 7-8 лв килото някакво сиренце от едно местенце и вече няколко месеца хапвам оттам, супер си е. Не виждам защо хубавото сирене трябва да е безбожно скъпо като за нашите стандарти.

Link to comment
Share on other sites

Струва си кашкавала Тертер -my ass!!! Кашкавал кат кашкавал, не е нещо невероятно, страхотно уаууу. Да , хубав е ама е 25.лв килото!!! На други марки с цена 15 лв/кг примерно Филипополис е същия. И бтв синьото сирене с масленост 60,65,75% е върха и знаеш за какво плащаш, а цената е 20-30 лв/кг според марката.

 

Да бе да... камембера обикновено е към 50лв/кг (говоря наизуст утре ще погледна да видя как върви в пикадили и била)

 

Освен това тези за които говориш са доста различни неща. Едното е сирене другото като кашкавал такова но не е баш кашкавал.

Link to comment
Share on other sites

Колко струва това Тертер сирене? Само да не кажете 20+ лв.

 

Цитирам МЕТРО фактура:

 

Сирене ТЕРТЕР 800 гр. - 12.71 лв.

 

Кашкавал Тертер 900 гр. - 16.02 лв.

 

Като тествал сиренето - струва си ги.

 

Струва си кашкавала Тертер -my ass!!! Кашкавал кат кашкавал, не е нещо невероятно, страхотно уаууу. Да , хубав е ама е 25.лв килото!!! На други марки с цена 15 лв/кг примерно Филипополис е същия. И бтв синьото сирене с масленост 60,65,75% е върха и знаеш за какво плащаш, а цената е 20-30 лв/кг според марката.

 

Говориш глупости. Не се изказвай неподготвен. Продуктите на Филипополис далеч не бих окачествил като топ качество, камо ли да ги сравнявам с Тертер.

 

Извинявайте ама 20-тина лв за кг сирене - друг път. Каквото ще да е.

Намерих си за около 7-8 лв килото някакво сиренце от едно местенце и вече няколко месеца хапвам оттам, супер си е. Не виждам защо хубавото сирене трябва да е безбожно скъпо като за нашите стандарти.

 

 

Намерил си си нещо средно за 7-8 лева килото (да не беше по-беличко така или по-мекичко?). Сирене под 9 лева килограма не може да се счита за стойностно.

 

 

Link to comment
Share on other sites

..

Намерил си си нещо средно за 7-8 лева килото (да не беше по-беличко така или по-мекичко?). Сирене под 9 лева килограма не може да се счита за стойностно.

Не мисля, че можем да поставяме такава твърда граница на качественото и некачественото.

 

"да не беше по-беличко така или по-мекичко?"

- беше доста по-вкусничко и консистентно от боклуците от по 2-3-4 лв. За мен това е достатъчно. Не мисля, че си струват двойно по-скъпите сирена, но то е въпрос и на виждане и вкус в крайна сметка. Ям достатъчно сирене че да давам луди пари за нещо, което е само малко по-добро, евентуално. Опитвал съм всякакви сирена, за протокола. Затова питах за това Тертер. Нямам интерес, при тази цена.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ако ти се ръфа палмово масло и/или бъркоч със сухо мляко, при това нискокачествен - гризкай сирена под 9 лева килото. За зреене и прочее на "продукта" даже няма какво да коментираме. Това няма право да се нарича сирене дори. Здравето си е твое - ти решаваш.

Link to comment
Share on other sites

Ясно, значи хляб няма да се яде ( не че ям, но бих пробвал да видя какво са сътворили по стандарта ).

Колкото до сиренето, след като почнаха да "бичат" яко реклами на този Тертер, му се заканих и аз, но чакам заплата :laughing:

 

Другото което си мисля, че е доста възможно на много хора да са им се изменили вече "вкусовите рецептори" за даден продук и да харесват повече мод-а отколкото оригинала ;) Все пак не малко години ядем боклуци!

 

П.С. Определено качествено ( според стандарт ) сирене няма как да струва 20лв:

 

"- В зависимост от качеството на млякото, по стандарт 1 килограм сирене се произвежда от 6-7 литра мляко. Значи суровината на старта е 4.20 лева. Производствените разходи са 1 – 1.50 лева. Тоест, 1 килограм сирене струва около 5.50 лева на изхода на мандрата без ДДС. Т. нар. фабрично-заводска цена. С ДДС става 6.60 лева."

 

и нещо за палмовото масло:

"Палмовата мазнина вредна ли е?

- Проблемът не е в палмовата мазнина. В Европа не е забранена, използва се, но там продуктите се правят от рафинирано палмово масло, а тук – от нерафинирано."

Link to comment
Share on other sites

Ясно, значи хляб няма да се яде ( не че ям, но бих пробвал да видя какво са сътворили по стандарта ).

Колкото до сиренето, след като почнаха да "бичат" яко реклами на този Тертер, му се заканих и аз, но чакам заплата :laughing:

 

Другото което си мисля, че е доста възможно на много хора да са им се изменили вече "вкусовите рецептори" за даден продук и да харесват повече мод-а отколкото оригинала ;) Все пак не малко години ядем боклуци!

 

П.С. Определено качествено ( според стандарт ) сирене няма как да струва 20лв:

 

"- В зависимост от качеството на млякото, по стандарт 1 килограм сирене се произвежда от 6-7 литра мляко. Значи суровината на старта е 4.20 лева. Производствените разходи са 1 – 1.50 лева. Тоест, 1 килограм сирене струва около 5.50 лева на изхода на мандрата без ДДС. Т. нар. фабрично-заводска цена. С ДДС става 6.60 лева."

 

и нещо за палмовото масло:

"Палмовата мазнина вредна ли е?

- Проблемът не е в палмовата мазнина. В Европа не е забранена, използва се, но там продуктите се правят от рафинирано палмово масло, а тук – от нерафинирано."

 

Опитай го - няма да съжаляваш ако изобщо някога си ял от истинското българско саламурено сирене. Аз си признавам, че изпих и саламурата. А да топнеш парченце моцарела в саламура на Тертер - priceless....

 

Тоз първия цитат - по-добре да не го коментираме. Много дълго ще анализираме пътя на ПРЯСНОТО мляко до сиренето и неговите заместители - предимно сухото мляко. Много дълга история, която не е за тая тема. Как може някои хора да се доверяват на издокаран вкус, спекулирайки със собственото си здраве е интересен казус. И отделно спекулирайки с джоба си, защото тая математика по-горе е много различна в нЕкои ситуации.

 

Относно палмовото масло - вече сме го дъвкали тоя проблем. Нерафинирано палмово масло в хранителен продукт е чисто престъпление.

Link to comment
Share on other sites

Не е само сиренето. Ако трябва да не "спекулираме" със здравето си, трябва всички да получаваме по 10-15000 лв заплата на месец. Който ги взима, радвам се за него. Това исках да намекна.

И отново - тази граница от 9 лв не мога да я приема за сериозно. Дядо ти мраз спомена за сирене 50 лв килото. Тогава той да каже, че под 30 лв не е сирене и е компромис със здравето ли?

Масово хората ядат сирене по 2-3 лв килото, особено пенсионери.

Виждал съм преди години хора са изследвали и сирена между 10 и 20 лв, се оказали същите боклуци, ако така ги наречем. Високата цена (или етикета) не е никаква гаранция, особено в страна като нашата. Съгласете се. Може вероятността да е по-добро да е по-голяма, но само толкова. Днес ще проверят едно две партиди, утре ще спрат, ще почнат да залитат... Абсолютно нормален номер в такава страна, а и не само.

Link to comment
Share on other sites

Не е само сиренето. Ако трябва да не "спекулираме" със здравето си, трябва всички да получаваме по 10-15000 лв заплата на месец. Това исках да намекна.

И отново - тази граница от 9 лв не мога да я приема за сериозно. Дядо ти мраз спомена за сирене 50 лв килото. Тогава той да каже, че под 30 лв не е сирене и е компромис със здравето ли?

Масово хората ядат сирене по 2-3 лв килото, особено пенсионери.

Виждал съм преди години хора са изследвали и сирена между 10 и 20 лв, се оказали същите боклуци, ако така ги наречем. Високата цена (или етикета) не е никаква гаранция, особено в страна като нашата. Съгласете се. Може вероятността да е по-добро да е по-голяма, но само толкова.

 

 

Теди, и си прав, и не си. Както искаш приемай цената, аз от опит ти казвам, че за стойностно сирене това е минимума - не те задължавам да ми вярваш. Тази тема не е за такива коментари, ако искаш спретни една "Млечни продукти" и да се обясняваме там.

 

2-3 лева килото НЕ Е сирене. Пенсиноерите току като теб се заблуждават и гледат цената на лъжливата опаковка.

 

Високата цена не е никога гаранция за високо качество, затова коментирам от опит. Между другото сме били стопани на немалка мандра, та знам кое какво и как. Пример за некадърен продукт и висока цена са ти Орехите и Маджаров. Пак дълга тема не за тук....

 

Сирената от 20-30-50 лева килограма не се произвеждат в България (има и доста по-скъпи). Подобни сирена си заслужават всяка стотинка поради други причини, които пак не е редно тук да дъвчем.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...