Jump to content
BulForum.com

Продукти-боклуци, от които да се пазим


Recommended Posts

Всъщност е тумблиране, но както и да е печатна грешка.

Всеизвестно, е че пътят на месото в големите вериги магазини си е един и същ от време оно, а именно - замразено на кокал, прясно охладено, овкусено и накрая на топлата витрина. Вносни пилета, вносни прасета, вносни телета, масово само леви пилешки бутчета по магазините, десните за износ и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

масово само леви пилешки бутчета по магазините, десните за износ и т.н.

 

Тука ми е интересно къде е логиката... Десните са нещо по-специални ли? 

Link to comment
Share on other sites

Ако не се лъжа, свързано е с ваксините - в кой бут ги бодат. Съответно той не е за предпочитане.

 

Да, това е причината. И не само ваксини, бият се също различни хормони за по-бърз растеж, антибиотици и прочее, и всичко в единия бут. 

По принцип в наши дни пилешкото е най-манипулираното месо и освен ако не е от домашната кокошка на баба ви- желателно е да се избягва!

Освен, че е бъкано с гореизброените химии, преди време бях чел някаква статия, че днешното пилешко е с 40% по-мазно, отколкото е било през 50-те години (статистиката се отнасяше за САЩ, но все пак е показателна за тенденцията).

Link to comment
Share on other sites

Освен, че е бъкано с гореизброените химии, преди време бях чел някаква статия, че днешното пилешко е с 40% по-мазно, отколкото е било през 50-те години (статистиката се отнасяше за САЩ, но все пак е показателна за тенденцията).

 

Моето мнение за мазнините вече е друго - че са полезни. И то точно животинските от естествено хранени/гледани животни - съдържат мастно-разтворимите витамини A, D, E и K (за разлика примерно от зехтина, който има само малко E) и служат за пренасяне и съхранение на тези витамини из тялото ни.

 

Fat-soluble vitamins use the fats that we eat as a transport system to get around our body, and are stored in those fatty tissues and our liver.

 

Ей ги на, тия от швейцарските алпи, защо са имали и здрави зъби:

http://i.imgur.com/dYqVJ6M.jpg

http://i.imgur.com/Zw9mMWb.jpg

http://i.imgur.com/wlGm0Yu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Е много ясно че са полезни, животинските мазнини са преработени и складирани хранителни вещества. Естествено като всяко друго нещо не трябва да се прекалява с тях и е нужно да се съчетават с други храни, които да регулират холестерола.

 

На мен ми е интересно дали някой има надежден постоянен източник на свежо месо от млади телета (не дърти млекодайни крави)?

Link to comment
Share on other sites

 

Моето мнение за мазнините вече е друго - че са полезни. И то точно животинските от естествено хранени/гледани животни - съдържат мастно-разтворимите витамини A, D, E и K (за разлика примерно от зехтина, който има само малко E) и служат за пренасяне и съхранение на тези витамини из тялото ни.

 

 

Ей ги на, тия от швейцарските алпи, защо са имали и здрави зъби:

http://i.imgur.com/dYqVJ6M.jpg

http://i.imgur.com/Zw9mMWb.jpg

http://i.imgur.com/wlGm0Yu.jpg

 

Естествено, че са полезни в определени количества, проблемът е, че тези мазнини, за които говориш (естествените мазнини от животни, хранени с натурална храна) вече почти не се срещат, дори и при домашните животни. А мазнините в пилешкото, за които споменах горе са много далеч от "естествени" и "натурални" и съответно полезни.

Грубо казано е все едно да равняваш мазнините в маслото и маргарина: първото е източник на витамини и полезни мастни киселини, второто води до инфаркт.

Ясно, че примерът не е много точен, но мисля схващаш идеята.

 

На мен ми е интересно дали някой има надежден постоянен източник на свежо месо от млади телета (не дърти млекодайни крави)?

 

Трудна работа, почти невъзможна.

Евентуално може да пробваш тук: http://www.livadi.bg/index.php?route=product/category&path=67_74

Link to comment
Share on other sites

Е много ясно че са полезни...

За някои е ясно. А масово други само си пазят холестерола и смятат virgin olive oil-а за течното злато (при все, че българите едно време са на мнение, че става предимно и само за мазане на цървулите).

 

Естествено, че са полезни в определени количества, проблемът е, че тези мазнини, за които говориш (естествените мазнини от животни, хранени с натурална храна) вече почти не се срещат, дори и при домашните животни. А мазнините в пилешкото, за които споменах горе са много далеч от "естествени" и "натурални" и съответно полезни.

 

Грубо казано е все едно да равняваш мазнините в маслото и маргарина: първото е източник на витамини и полезни мастни киселини, второто води до инфаркт.

 

То се подразбира вече, че всичко изкуствено трябва да се избягва. Ама както първо беше споменал без подробностите, излизаше все едно всичко мазно по принцип не е хубаво.

 

А иначе се намират и в момента качествени неща на пазара и от хора (със сигурност в пъти по-добри от по магазините).

Link to comment
Share on other sites

Тука ми е интересно къде е логиката... Десните са нещо по-специални ли? 

Това за левите бутчета съвсем случайно го разбрах на един семинар с колеги от различни фирми. Идеята за това се базира на някакво изследване, на някакви учени, че всичките боклуци с които тъпчат пилетата се натрупвали основно в левия бут. Как и защо точно в левия бут, а не в лявото или дясното крило, трътката, човека не можа да ми обясни, техничар е все пак, а не химик/биолог или там както се казват учените дето правят тези изследвания. Факт е обаче, че там където работи, всички бутчета за бг пазаара са само леви и една трета от така наречените български пилета са внос от Латвия, а фирмата  е може би най-големия дистрибутор и производител на пилешки продукти у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Аз малко неуморно, но и тук ще вдигна "аларма" какво да НЕ купуваме.

Не купувайте втора употреба сплит-климатици от обяви БЕЗ да можете да ги тествате на място поне 2 часа!!!

Аз изгорях така и сменях компресор на такъв климатик, а продавачът беше много уверяващ и уж вдъхващ доверие! Или си водете майстор да го огледа и тества екстензивно! Един добър майстор само като го види, ще лъснат лъжи за това колко бил нов, дали е интервениран, дали компресора е някой боклук...

Аз реших да се доверя, и това беше ОГРОМНА грешка. Лъжците не си личат от пръв поглед, днес лъжата е начин на живот, имайте предвид!

Даже разни познати по принцип за други части понякога ме "съветват" като продавам нещо развалетно, да го продавам за работещо, все някой ще клъвне. Или някой дефект да се премълчава. Не че набързо не би се хванала подобна измама.

Направо съм потресен в какво упадъчно общество живеем, в което измамата се е превърнала в основна парадигма на живот!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Кашкавал Пършевица... Години наред го купуваме, но това, което взех от МЕТРО в петък не бих нарекъл кашкавал. Някакъв ужас просто. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пробвай кашкавал "Сълзица" на Доспат. Помачорите са добри.

Като искаш да ядеш кашкавал - отиваш на пазарчето на Юндола и си купуваш кашкавал. От същото място може да си купиш и сирене.

Кеф ти краве, кеф ти овче. Същото важи както за сиренето, така и за кашкавала.

Бабите са поне 10. Режат директно от питата/буцата и опитваш. Цената е народна: 12лв. килограма (за кашкавала).

В магазинната мрежа няма да намериш това на което се казва кашкавал или бяло саламурено сирене.

Link to comment
Share on other sites

Напротив - намира се, но не става за 5-6 лева килограма. Сиренето на ВЕРЕЯ е отлично, както между другото всичките им продукти. Аз вече се старая на максимум да купувам всичко само от български производители. Предвид какво може да стане ако попаднеш на грешната баба, засега избягвам тротоарната търговия. 

Link to comment
Share on other sites

+1 за Верея. Между другото всички марки на ОМК (Верея, Фибела и тн) напоследък рязко дръпнаха напред в качеството, което е похвално, защото обикновено е точно обратното: започват с летящ старт и после плавно надолу. 

Пресен пример ми е киселото мляко на Маджаров: беше с отличен вкус в началото като го пуснаха, в момента става само за мазане на слънчеви изгаряния. 

Въобще, ако говорим по принцип, постоянството в качеството е огромен проблем за българските храни. В смисъл, понякога разликите от партида до партида на уж един и същи продукт са толкова големи, че чак се чудиш дали някой не е объркал етикета/опаковката.

Link to comment
Share on other sites

Да не е уроки, но ВЕРЕЯ са безкомпромисни. И така трябва - предпочитам да дам 14+лв за кило сирене, но да знам, че е сирене или поне най-близо до истинското сирене. Маслото им също е страхотно. 

 

В тоя ред на мисли - осирането с времето - нека не забравяме и Орехите. В началото луканката бе прилична, после стана гумена, сега кой знае каква е - от години не купувам. 

Link to comment
Share on other sites

Последно Домлян по БДС приличаше на истинско. Тва Верея е сравнително добре спрямо останалите. Елена беше добре, сега мисля не става просто...

Link to comment
Share on other sites

Оспех с вереята...клиенти са ми....какви неща разказват....химия и металургия....

 

Аз пък само ще наблегна на "оспеваемостта", а иначе другото си го купувам от магазина, щото баби в центъра не продават. :lol:

 

@Магданозе, какво казват твоите клиенти-металурзи за пастьоризираните им пресни млека - да ги пием или не, понеже от години всеки божи ден съм като Леон...по 1 литър 3% пастьоризирано "Верея" (натурално и във вид на капучино), вкусно ми е и друга марка не купувам, но след твоите думи се замислих по въпроса за натрупването на химическите елементи.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък само ще наблегна на "оспеваемостта", а иначе другото си го купувам от магазина, щото баби в центъра не продават. :lol:

 

@Магданозе, какво казват твоите клиенти-металурзи за пастьоризираните им пресни млека - да ги пием или не, понеже от години всеки божи ден съм като Леон...по 1 литър 3% пастьоризирано "Верея" (натурално и във вид на капучино), вкусно ми е и друга марка не купувам, но след твоите думи се замислих по въпроса за натрупването на химическите елементи.

 

Пий си млякото с кеф и не се втелясвай много-много в тия мохабети тип "една жена ми каза".

 

Прави впечатление, че в днешно време, когато достъпът до информация никога не е бил по-лесен, масово хората изпростяват до степен, в която се доверяват на всякакви шарлатани и самозванци да им дават акъл за собственото им хранене и здраве. Всяка втора тъпа п*тка вече е нутриционист, диетолог, консултант по здравословно хранене, а най-лошото е, че интернета и социалните мрежи им дават достъп до твърде широка аудитория от също толкова тъпи п*тки, които са готови да си пият урината и да се тъпчат с активирани бадеми. Уж живеем в информационния век, а никой вече не търси информация, вместо това хората се доверяват на случайни непознати.

Колегата по-горе един от Верея му разказал... ама кой точно: директора, началник-производство, технолога, работника на линията, бай Ставри шофьора или леля Пенка чистачката? Защото от шестимата ще чуеш шест различни версии...

А истината е една: консервантите и добавките в храните са цената, която плащаме за да имаме изобилието от продукти на една ръка разстояние и за дълъг период от време. Няма как един продукт да е хем чист и натурален, от естествен произход и без добавки и в същото време да трае с месеци и да го има в кварталната бакалия на 5 метра от вкъщи и да е наличен постоянно. Просто нЕма такъв филм. 

Който иска само натурално и без добавки: отива на село, строи плевня, взима крава, пасе, дои и тн... 

Link to comment
Share on other sites

Така-така...прясно мляко Верея, кисело не.

Чудно защо ли овчето мляко в качето на село издържа с месеци без да се вкисне? Сигурно е пълно с консерванти? Хъм...Глупости не ми се слушат..Тъпчат химия, защото не им е качествен и истински продукта....

Деус, напълно прав си за т.нар диетолози...но има си бизнесмени, които държат да продават истински продукт, колко и странно да звучи за България.ОМК не са 100 едни от тях....

Може да пробвате кисело мляко Родопчанка 1100 гр. кофичка.Не малките.

Link to comment
Share on other sites

Може да пробвате кисело мляко Родопчанка 1100 гр. кофичка.Не малките.

 

Пробвал съм го - изглежда натурално, но защо не от малките?

Link to comment
Share on other sites

Приказката за ОМК тръгна от там, че по мои наблюдения в момента качеството им е много по-добро, отколкото преди 5 години, примерно. И визирах най-вече киселото мляко Фибела. Иначе аз най-често купувам Домлян 3,6%, това дето уж е по БДС. За мен лично това е киселото мляко, което най-много се доближава до истината (без да имам претенциите, че съм опитвал абсолютно всички кисели млека на пазара- не споря, че може да има и по-добри). Освен това, Домлян са единствената марка, която запази относително постоянство в качеството през годините. Всички други от по-известните: Маджаров, Родопея, Елена и тн в даден момент сговнясаха нещата.

 

Няма как един индустриален млекозавод (ако си влизал в ОМК- ще разбереш какво имам предвид) да произвежда продукт, същия като този в качето на село. А овчето ти мляко не се вкисва по ред причини, които не ми се занимава да разисквам в момента, но най-важната е суровината. Между другото, купешкото кисело мляко, ако е направено кадърно и от КАЧЕСТВЕНА СУРОВИНА- също няма да се вкисне с месеци и то без никакви консерванти, гарантирано ;)

 

И споменавайки суровината- обществена тайна е, че в България суровото мляко е крайно недостатъчно и в голямата си част- с лоши физикохимични и микробиологични показатели. Просто никой не гледа крави- няма финансова изгода. Затова много производители внасят: едни сурово мляко от Чехия и Унгария, други сухо мляко от Полша, трети- млечен протеин и тн. и така се създава усещането, че всички "тъпчат химия". Ако в България се произвеждаше достатъчно мляко на конкурентна цена- уверявам ви, че никой нищо няма да тъпче. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...