Jump to content
BulForum.com

Шум в Line-in-а


w00x

Recommended Posts

Наскоро си купих един DJ пулт с вградена звукова карта. През USB се свързва и се задава на софтуера да използва звуковата карта на пулта. Така слушалките могат да се включат към пулта, а теоритично, изхода от картата на пулта се включва в усилвател или колони, за да излезе и основния звук.

 

Аз нямам усилвател или колони, затова включих изхода на пулта към Line-in на звуковата карта (Creative X-Fi Extreme Music) и от там през тонколоните на компютъра ми излиза звука.

 

Проблема ми е, че като включа пулта, без да върви никаква музика, дори малко усилени - през тонколоните се чува неприятен шум. Не е определен шум. Просто шум. Като се увеличат до край - шума се чува доста осезаемо. Изобщо, ама изобщо не е нужно да се заслушваш. Той направо си се чува ясно. Звука се променя като мърдам скрола на мишката, като въртя разните врътки по контролния панел на картата (софтуерно) и т.н. Като изключа пулта (On/Off копчето), звука намаля, но продължава да се чува. като разкача кабела от пулта, звука не се чува вече, но то реално няма и източник. Само един кабел.

 

Като увелича от пулта звука, който се подава към слушалките (при абсолютно всичко спряно) също се чува шум, но той е просто бял шум (не съм сигурен дали точно това е белия шум). Просто шум, стандартен за по-евтин усилвател примерно.

 

Пробвах да закача към изхода от пулта директно слушалки. Увеличих звука от звуковата карта на пулта до край и не се чува толкова силен и неприятен шум, колкото през Line-in-а.

 

Въпроса ми е. Този шум хардуерен ли е, софтуерен ли е? От пулта ли идва или от звуковата карта на компютъра? Може ли да се оправи някак или поне да се намали?

 

Картата ми е най-долу в кутията. Над нея има безшумна видеокарта, която обаче грее. Общо взето в кутията ми е шумно. Има много твърди дискове и вентилатори. Знам, че на вътрешните звукови карти, това им влияе.

 

Не искам да купувам друга звукова карта, защото ако ще купувам друга звукова карта за 100лв, по-добре да купя едни активни мониторни тонколони и да си ги вържа. И без това тия мойте не стават за такова нещо. Абсолютно никаква точност на звука.

Link to comment
Share on other sites

...

Пробвах да закача към изхода от пулта директно слушалки. Увеличих звука от звуковата карта на пулта до край и не се чува толкова силен и неприятен шум, колкото през Line-in-а.

 

...ако ще купувам друга звукова карта за 100лв, по-добре да купя едни активни мониторни тонколони и да си ги вържа.

Сам си си отговорил на половината въпроси ;)

Каквото и да генерираш, то е съпроводено от макар и нищожен шум. Подаваш го по USB на пулта, той усилва и на свой ред добавя шум, който ти връщаш пак да се усилва през линейния вход. Затова и нивото на шума намалява на слушалки, защото прекъсваш обратната връзка!

За пукането при скролиране пробвай с различно местоположение на пулта / мишката по USB-тата и опитай да редуцираш устройствата, включени на USB.

П.П. И още нещо - вместо да изключваш пулта, измъкни USB кабела от компютъра и сравни резултата. Освен това от миксера на компютърната карта сложи mute на всичко, което не ползваш - например микрофон, CD и т.н.

Link to comment
Share on other sites

За пукането при скролиране пробвай с различно местоположение на пулта / мишката по USB-тата и опитай да редуцираш устройствата, включени на USB.

П.П. И още нещо - вместо да изключваш пулта, измъкни USB кабела от компютъра и сравни резултата. Освен това от миксера на компютърната карта сложи mute на всичко, което не ползваш - например микрофон, CD и т.н.

 

Ще пробвам да изключа всичко, защото имам много неща накачени.

 

Пулта не мога да го изключа от USB, защото от там идва освен звука - и захранването. Не съм си купил адаптер. От миксера на всичко съм сложил MUTE. Дори през друг режим на Creative Console-а пробвах.

 

Мисля да инсталирам софтуера на лаптоп и да пробвам да прикача към ресивера на домашната система само за тест. Да видя поне дали шума е толкова неприятен, пък то се е видяло, че ако ще се занимавам с това - трябва да купя монитори. То на тези колони нищо не се разбира. През слушалките (AKG K77 (мониторни)) се чува едно, а през колоните съвсем друго.

Link to comment
Share on other sites

...Пулта не мога да го изключа от USB, защото от там идва освен звука - и захранването.

Тогава използвай USB кабел с феритни пръстени в двата края.

Като този например:

manhattan-390361-kabel-usb-2-0-a-mini-4pin-1-8-m-siv-tsvyat-bg-431123.jpg?1290532016

Link to comment
Share on other sites

Освен варианта за шум от USB, имай предвид, че масовите зв. карти имат Line In колкото да се каже че имат. Спестили са качествени елементи на входа защото масовия юзър не ползва лайн ин, затова правят максимално скапан и евтин вход, който не става за "професионални" цели ;) Ако ще се занимаваш с такива работи си вземи нисък клас професионална карта като M-Audio 2496, 192, E-MU 0404 и тн.

Link to comment
Share on other sites

Ами на мен реално Line-in-а не ми трябва особенно. Включил съм там единствено, за да излиза някакъв звук, защото нямам монитори или други колони. Само системата за компютъра ми е и това е единствения начин.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Пробвай да прекъснеш оплетката на USB кабела.Вземи си един най-обикновен кабел прережи му изолацията и оплетката и пробвай. Друго за което се сещам е, че входа на картата и изхода на пулта може да не са съгласувани (по съпротивление) и от там да идва шума.Провери по х-ки "какво" се свърза към входа и "какъв" точно е изхода.

 

П.П. Сигурен ли си, че пулта не е калпав и просто той така да си работи.

Link to comment
Share on other sites

Ако пулта ти е с чинчове (а би трябвало)пробвай с такъв кабел да вържеш тонколонките директно към изхода

CABLE-Audio-Y-Splitter-2-RCA-Male-to-1-3-5mm-Female-Cwholesale.jpg

Също така пробвай да докоснеш самите чинчове като са включени и виж дали има разлика

Link to comment
Share on other sites

Тонколоните директно не можах да свържа, но свързах слушалките. Нямаше толкова шум, колкото през Line-in на картата. Имаше нормално количество бял шум характерен за по-евтина озвучителна техника.

Link to comment
Share on other sites

Ангеле, съветът който ти даде kenеr е много добър, но когато прекъсваш екранировката, направи го само от едната страна (не и от двата края). Пробвай го задължително и напиши отзив. Добре е и да прекараш няколко пъти кабела през феритен пръстен, такива пръстени можеш да си купиш от ВикиВат - стотинки са. Сигналът който подаваш от едното устройство към другото е на ниво предусилвател и поради тази причина една не добре екранирана жица си става чиста проба антена, която може да ти вкара сумати шум.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...