Jump to content
BulForum.com

Препоръки за монитор


vikktor

Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

VGA като интерфейс избягвай с цената на почти всичко. Не че не става, но там има двойно преобразуване, и задължително да има DVI поне. DVI / HDMI / DisplayPort са цифрови интерфейси, тях искаш, качеството на теория (а и практика) не зависи от междинни преобразувания на сигнала. VGA е аналогов (стария) стандарт, с двойното преобразуване на сигнала и загуба на качество, трептения и други такива.

 

Колкото до LCD, LED... различни неща са. Всички са LCD (технологията с течни кристали), а LED в случая показва как се осветява панела. Като цяло осветлението бива CCFL (по-добрите като цяло, студено-катодни луминсц. лампи) или LED (с диоди, по-евтината и най-често по-калпава имплементация). По възможност търсиш CCFL осветление на панела или по-скъп LED.

 

Трепкането (ШИМ, PWM - широчинно-импулсна модулация, pulse-width modulation) - технология за управлението на яркостта на подсветките, която се предпочита за да е евтин монитора. При нея намалянето (регулирането) на яркостта на дисплея (ПОДСВЕТКАТА, една от горните технологии) е свързано с променяне на ширината на запълване на времеви интервали, през които подсветката свети. Избира се някаква референтна честота, примерно да кажем 100 херца (твърде ниска и вредна за очите), при което имаш 10ms периоди, чието запълване се регулира на принципа "светнал-изгаснал" (подобно на фурните с терморегулатор, където регулатора включва и изключва реотана за да поддържа/регулира дадена температура). В случая ако искаш 50% яркост, в тези 10ms периоди, 5ms от тях подсветката е изгаснала, 5ms е светнала, най-грубо казано. При 70% имаш 7ms светнала, 3ms изгаснала, и така.

При относително ниска избрана референтна честота (най-често под килохерц за евтиния, защото има и други фактори за избирането на честотата, примерно послесветене на лампата), се получава главоболие при по-ниска избрана яркост. Затова ШИМ се счита за кофти технология, особено при ниска честота. Обикновено про 100% яркост няма ШИМ, защото няма и смисъл. Но 100% яркост е немислимо да се ползва при днешен монитор, защото е прекалено ярко.  По-скъпите монитори (а вече има и не толкова скъпи) могат да нямат ШИМ, но трябва специално да се гледа. Има ШИМ монитори с по-висока честота, които изобщо не пречат на повечето хора. Моя е с ШИМ, на около 18% яркост го гледам, но освен при специфични тестове, не ми пречи и не забелязвам това, главния ми монитор е вече на над 7 години.

 

Контрастът - гледаш статичния контраст, който като минимум да е 1000:1, но повечето днес са така и е напълно достатъчно. Понякога трябва да се гледат и ревюта, защото в рекламата пише 1000:1, но на практика след измерване, се оказва 850:1 примерно :) . При всички случаи за контраст вече почти няма да имаш притеснения, освен ако не вземеш някой абсолютен боклук. Динамичния при десктоп работа изобщо не го гледай и го игнорирай. При телевизорите работи добре, имам 2 LG-та, и въпреки негативното ми отношение към тази технология, нямам проблем с нея при телевизор, за мен лично в началото беше леко парадокс.

 

Друго за гледане - неравномерна подсветка - при тъмни фонове основно, и доста често при IPS монитори. Това е до бройка и трябва да се гледа внимателно ако ще те дразни.

 

За TFT, IPS ит.н. - характеристика (основна) на матрицата, определяща някои основни недъзи или позитиви на монитора като цяло. Накратко:

TFT/TN (често се употребява като едно и също за този тип матрица) - една от първите, сравнително най-евтина за изработка, най-бърза като цяло (за игри подходяща, макар че днес вече е почти без значение все още лекия превес в бързината за повечето геймъри). Днешно време като цяло е добре да я избягваш, макар че един добър TN монитор може да е по-добър от един по-калпав IPS/*VA.

Основни (и почти единствени) недостатъци - по-лоша възпроизводимост на цветовата палитра (по-малко цветове), основно заради 6-битовия характер на почти всички такива матрици, и недобри ъгли на видимост. При нормална работа почти не се забелязва, но ако ще се занимаваш с точно предаване на цветове (prepress), да се избягва. Има и *IPS матрици, които също са 6-битови обаче :) . Все повече човек трябва да внимава като пазарува, че всеки гледа да го подмами и заблуди. За ъглите на видимост - особено при гледане  по-отдолу на екрана, горната част осезаемо потъмнява. Някои модели са по-добре, но при всички случаи проблеми няма в 99.9% от времето ако го гледаш нормално или леко отгоре (т.е. мониторът да е леко ниско на бюрото, а не на някаква поставка) - за неумора на очите това е и правилния вариант за мен поне. Страничните ъгли на видимост не са толкова лоши, но при нормално ползване фронтално, страничните ъгли изобщо не играят роля. Вертикалния ъгъл може в редки случаи на големи плътни тъмни фонове, да се забелязва лекото потъмняване на горната част на екрана - но само при някои редки случаи.

IPS/*VA - както ти казаха, като цяло една от двете ще взимаш. При първата имаш малко по-добро бързодействие, но често страдат от неравномерни подсветки и синеене/светене в някои от ъглите при тъмен фон, което адски дразни някои хора. *VA с по-дълбоки контрасти, и като цяло може би наистина е добре към такъв да се ориентираш.

 

Като цяло това са основните неща, които трябва да се имат предвид, описани накратко.

То затова изборът на монитор не е особено лесна задача ако човек е малко по-придирчив - трябва да гледа сумати неща.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

 

ми ей тези ми харесаха:

 
ASUS VZ249H
HP 24es
AOC I2369VM
AOC I2481FXH
BENQ GW2470H / BenQ VZ2470H

 

Странно ми е, че никой от мониторите които си предпочел, нямат DVI, а само VGA и HDMI. Аз лично предпочитам да ползвам DVI входа пред HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Да, действително е така.

 

Аз също предпочитам DVI, но по-нагоре колега беше написал, че няма разлика м/у двата, за това гледах да обърна повече внимание дали е подходящата матрица (след като прочетох IPS vs VA излезе, че IPS е по-добре), контраст и дизайн.... аз не съм такъв човек - много чета ревюта, сравнявам модели и цени, избирам с месеци, но приятелката ми ми се кара и за това просто поръчах asus-а. Хареса ми, че рамката му е почти невидима, притеснява ме това, че най-вероятно би се клател при по-страстно писане на клавиатура (зависи и от клавиатурата де, щото съм поръчал една китайска механична). Бих взел DELL - имаше с прилични характеристики, по-скъпи и по-грозни и единствения им + беше USB, но 1) по-скъпи са (отиват към 500) и 2) много са грозни на външен вид. 

 

В крайна сметка се притеснявам, че колегите от форума ще се разсърдят, че не съм взел под внимание коментарите им. Но не е така. Може би накрая се получи така, че въпреки коментарите, съм направил грешен избор, но съм взел в предвид всеки един коментар и мнение, единствено пропуснах коментарите за EIZO :) по обясними причини. Не защото не ги одобрявам. 

 

Та благодаря на всички за взелите участие. Научих доста и изборът на следващият ми монитор ще е 1 идея по-лесен.

Link to comment
Share on other sites

ASUS VZ249H


да, от там, този 

макар че го намерих на друго място на стандартна цена за 320-330 лв така че реалната му цена не е 400 лв :) в емаг мониторите са много скъпи.

 

само че нещо става с поръчката ми, от 8:30 още е с непотвърдено плащане

Link to comment
Share on other sites

Не виждам този с какво се отличава от този, който съм поръчал

 

да поясня - ОТКАЗАХ всякаква поръчка от емаг и не желая повече да отварям линкове и да им вдигам тарфика на емаг :)

Link to comment
Share on other sites

Не виждам този с какво се отличава от този, който съм поръчал

 

да поясня - ОТКАЗАХ всякаква поръчка от емаг и не желая повече да отварям линкове и да им вдигам тарфика на емаг :)

 

В промоцията им имаше един супер изгоден 27" IPS Dell намален от 599 на 315лв.

Link to comment
Share on other sites

Щеше да я разместиш. :) И на мен стаята ми не беше предвидена за голям телевизор и големи тонколони, но смених всичките мебели и направих пълно разместване, за да ги разположа правилно. :D Няма да си първия, няма да си и последния дето купува мебели, за да си помести средствата за забавление. :D

Link to comment
Share on other sites

Добре де, сега има включено нещо, което постоянно променя светлината в зависимост от цвета на страница - примерно, като отворя ей това http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php и става тъмно, а като се върна на форума (понеже съм на класическата бяла тема) и става по-светло и това автоматично. WTF?

Link to comment
Share on other sites

Като човек, който се занимава повече от 5 години с изработка на мануали, винаги ги чета, преглеждам и коментирам (чисто професионално), но този монитор няма manual различен от 4 картинки за fast start-up или express plug-and-play. И освен това т.к. този монитор и съответно технологията е нова за мен явно има нещо, което не знам че го има. Сензорите за светлина не са ли само за лаптопи и телефони? И освен това не става въпрос за светлината в стаята, а за светлината на съдържанието на монитора. Ако гледам нещо светло - е светъл, ако гледам нещо тъмно и монитора потъмнява.

Link to comment
Share on other sites

Що се отнася до сензорите на външна светлина - и двата ми лаптопа имат такъв, както и двата лаптопа на жена ми, а също имам и на още 2 компютърни монитора (на единия дори съм му лепнал лепенка върху сензора, че да не отчита). Трябва да имаш поне 30-40 страници мануал, в които да е описана всяка една функция и подробност на този монитор - абсурд е да са те оставили само с Quick start guide. Виж да не е включен динамичния контраст или някоя друга автоматика, която е характерна за този модел...разрови се из менютата...

Link to comment
Share on other sites

Това е динамичен контраст или някоя друга "подобряваща" функция. Отвори менюто на монитора и разгледай. Изключи ги всичките и виж дали още е така.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...