Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Защо, по дяволите на лаптопите входните отвори, откъдето вентилаторите взимат свеж въздух са все отдолу? Имам чувството, че е за да могат разни производители на охлаждащи подложки да си продават боклуците, както и лаптопите често да дефектират вследствие прегряване.
Толкова по-добре щеше да е да можеш спокойно да го оставиш на легло, диван, крака, а той да си взима въздух отнякъде отстрани примерно. Кой каквото ще да ми говори, има начин да не е отдолу, моят например отзад има място, както и отстрани, топлия излиза отзад отдясно.
Мен ме е страх да го оставя на меко или на краката си.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Подложките ги измислиха много след лаптопите все пак... Може и да греша, но няма как да се осигури достатъчно площ на засмукващ вент освен отгоре или отдолу. Все пак се търси максимално загребване на хладен въздух. Представи си да ти зее дупка отгоре някъде. Отделно колко е опасно да влезе нещо в нея. Хората са го премислили преди да го направят там. А има много и различни начини да си сложиш лаптопа на краката, в леглото и т.н. Да не забравяме, че си има и защита ако прегрее.

Link to comment
Share on other sites

Подложките ги измислиха много след лаптопите ве пак... Може и да греша, но няма как да се осигури достатъчно площ на засмукващ вент освен отгоре или отдолу. Все пак се търси максимално загребване на хладен въздух. Представи си да ти зее дупка отгоре някъде. Отделно колко е опасно да влезе нещо в нея. нората са го премислили преди да го направят там. А има много и различни начини да си сложиш лаптопа на краката, в леглото и т.н. Да не забравяме, че си има и защита ако прегрее.

За всичко това имам контрааргумент.

 

Подложките няма как да се появят на пазар ако няма целевия продукт, за който са направени. Това не означава, че предварително не е "мислено" за бъдещето и какви безсмислени продукти покрай лаптопите (а и всеки друг продукт) да могат да пробутат на пазара. Това айде, може да се вземе на майтап малко, но във всяко нещо може да има доза истина.

 

Място за засмукване има бол, а и в случая говоря не да местят и преструктурират вентилатора, а с въздуховод откъде да взима свежия въздух. Както излиза отзад през отвор, голям около 1х5 см в размери, през подобен може и да засмуква, дебитът на подобен отвор е много по-голям, предвид какво излиза от изпускателния. В момента вентилатора загребва от под него оребрен отвор в пластмасата, с подобна площ. Останалите ребра по пластмасата отдолу по целия корпус са за конвективно охлаждане предполагам, защото вента смуче само от под него. Това може да направят да идва от другаде, и пак да е оребрено, филтър и квото трябва. Под лаптопа почти винаги има повече боклуци, отколкото отстрани би сложил човек. Прах влиза повече отдолу.

За слагане на легло аз се сещам само за един начин, и той е свързан с пълно блокиране на долната част.

Да, за премислянето си прав. Че са премисляли, е така, но... да не довършвам.

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен с теб изобщо относно засмукването. Няма как да се поеме по-ефективно въздух отстрани. Не и конвенционален вент. Ако има някой специалист ОВИ тук да обясни laughing.gif

 

Освен това не забравяй какво чудо се пробват да натъпчат в маскимално тънка кутия и че има приоритети при подредбата на частите.

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен с теб изобщо относно засмукването. Няма как да се поеме по-ефективно въздух отстрани. Не и конвенционален вент. Ако има някой специалист ОВИ тук да обясни laughing.gif

 

Освен това не забравяй какво чудо се пробват да натъпчат в маскимално тънка кутия и че има приоритети при подредбата на частите.

Твое право е да не си съгласен.

Но според мен има как да е пак толкова ефективно, и още как. Защо не. Отдолу отворът е на площ почти колкото изходния. С един малък и широк тънък въздуховод съвсем нормално може да смуче отдругаде, така че да не мислиш постоянно да е върху равна и твърда повърхност или като е в/у краката ти да е така че все да не блокира там. Или по принцип да правят вътрешния леаут с мисъл за това. Но не, те го правят с мисъл да е отдолу. Има 100 начина да се измисли вътрешния леаут на един лаптоп.

 

Виж за пример този, двата в случая май са exhaust отвори, но принципно погледнато единия може да е входен. Абсолютно нищо не пречи от гл. точка на капацитет за въздух. И на моя има място за още 1 отвор. Да не говорим за от едната страна, където имам само 2 USB-та.

Link to comment
Share on other sites

Теди, не ми се спори, за мен няма как странично да се засмуче ефективно въздух от нормална перка, а не виждам възможност за инсталация на перка тип "охлюв" странично (отделно че тя ефективна само, когато е широка). В момента ми се спи и не ми се обяснява. Явно не разбираш от вентилация. Работата далеч не е в това да има дупка някъде.

Link to comment
Share on other sites

Теди, не ми се спори, за мен няма как странично да се засмуче ефективно въздух от нормална перка, а не виждам възможност за инсталация на перка тип "охлюв" странично (отделно че тя ефективна само, когато е широка). В момента ми се спи и не ми се обяснява. Явно не разбираш от вентилация. Работата далеч не е в това да има дупка някъде.

Еми добре, ще чакам разясненията ти с любопитство, аз не споря, само изказвам мнение. Че може. Не знам какво имаш предвид да разбирам от вентилация, може би има такава специалност в някой университет.., но стига целия въздуховод или мястото, откъдето ще смуче, да има съответния капацитет да не се получава увеличаване на скоростта някъде, не виждам защо не. И не става дума за охлюви, а за нормален вентилатор, който не смуче отдолу, а му се докарва въздух просто с къс въздуховод на 90 градуса отстрани. Това означава вента просто да е някъде по-нагоре, за да има място под него за тръбопровода. Не бих се учудил и ако има такива изпълнения. Освен за в най-тънките нетбуци, мисля че е напълно осъществимо. И без това лаптопите са качени на крачета сравнително нависоко за да има отдолу пространство за охлаждане, не пречи на мястото под вента да има издадено като 5-ти крак от пластмасата, да направи място на въздуховода даже.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме, че си има и защита ако прегрее.

 

Има защита - дръжки! Моят така се прецака - от прегряване...в случая не става дума за самоизключване на процесора при даден праг на температурата, а за прегряване на елементите около него. При мен точно от такова прегряване се беше прецакало захранването му, а от предишни прегряванеия чак се беше деформирала пластмасовата решетка отдолу (точно тая, от която смуче въздуха). Сигурно е трудно в толкова ограничен обем да се измисли алтернативен поток на въздуха, но няма невъзможни неща...просто и така върви, а и нали от време на време трябва да се поразвали нещо, че да си купиш ново...

Link to comment
Share on other sites

Купи си свестен другия път laughing.gif

 

На брат ми Тошибата е много мощна и си нямаш понятие каква температура е на изхода. Забравял съм чаша наблизо и след това пари. При все че и течност има вътре tounge.gif И въпреки това няма никакви грижи. А когато стигне определена температура (МНОГО преди да е фатална за който и да е компонент) си друсва сам шътдаун и толкоз. Неведнъж се е случвало и няма никакви проблеми.

 

Има и друга - уникална за мен способност. Работи без батерията само със зарядното - класика.

 

Теди, предложението ти в най-добрия случай удвоява дебелината на машината или поне на част от нея. Прави си сметката. И да - има си специалност Отопление и Вентилация, има си и специалисти по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

@tedy - Мислиш ли, че си първия който си е мислил за нещо такова? :) Хората правят лаптопи от десетелетия, така че...

Другото което е, не знам дали си отварял лаптоп, но просто това "а му се докарва въздух просто с къс въздуховод на 90 градуса отстрани" няма как да стане.Дебелината ще се увеличи поне с 1см, което си е.... доста.

Link to comment
Share on other sites

@tedy - Мислиш ли, че си първия който си е мислил за нещо такова? :) Хората правят лаптопи от десетелетия, така че...

Другото което е, не знам дали си отварял лаптоп, но просто това "а му се докарва въздух просто с къс въздуховод на 90 градуса отстрани" няма как да стане.Дебелината ще се увеличи поне с 1см, което си е.... доста.

Мамка им мръсна тия с изолацията, явно са решили че няма да ме оставят да спя това лято, наред с шибания телефон, който забравих да изключа, та една патка решила да звъни в 8, и като й се каза, че спя до късно, съм 99% сигурен че 10-тина мин. след това тя звънна само веднъж колкото да ме стресне БАШ когато позаспивах малко преди ония педераси с изолациите да почнат с поредната порция "шлайфане" :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 .

 

По въпроса, както казах, почти съм сигурен че наред с това, че им е по-лесно да правят по-тънки лаптопи, да не мислиш че не са и щастливи, че така шансовете за прегряване се увеличават, и че голям % хора изобщо или не знаят или не четат инструкции за неблокиране на долницата, както каза Мидекс, добре дошло за тях, чат пат трябва човек да си купува и нови неща. Колкото по-скоро, по-добре.

Същата работа с мониторите Самсунг, добре познати "програмирани дефекти", появяващи се около и след края на гаранциите, с изгаряне на разни компоненти около захранването или таковата на матрицата, инвертора, и др.

И да не е с 1см, половин би стигнал ако говорим за "ШИРОК", макар и тънък въздуховод, нали се сещаш. Не е като да не съм виждал охлаждане на лаптоп, вкл. моя, който под вентилатора има немалко място до пластмасата, отделно от това, че съвсем не говорим за неосъществимо супер инженерно предизвикателство в областта на охлаждането в тънки пространства да се направи да смуче отдругаде а не отдолу. Не на мен тия, както каза Мидекс, всичко е възможно, по-тънък вентилатор, защо не и охлюв за засмукване, а и тук не мисля, че трябва да си завършил 5-годишно образование в областта на засмукването на свеж въздух.

Просто така им е по-лесно, по-евтино, и ... по-изгодно с оглед дефектирането. Както и да го сучем, има го и тоя момент.

Link to comment
Share on other sites

Защо, по дяволите на лаптопите входните отвори, откъдето вентилаторите взимат свеж въздух са все отдолу? Имам чувството, че е за да могат разни производители на охлаждащи подложки да си продават боклуците, както и лаптопите често да дефектират вследствие прегряване.

Толкова по-добре щеше да е да можеш спокойно да го оставиш на легло, диван, крака, а той да си взима въздух отнякъде отстрани примерно. Кой каквото ще да ми говори, има начин да не е отдолу, моят например отзад има място, както и отстрани, топлия излиза отзад отдясно.

Мен ме е страх да го оставя на меко или на краката си.

Има и такива, на които отворите им не са отдолу. Примерно моя, отворите за засмукване на свеж въздух за охлаждане са му отпред. Можеш без никакъв проблем да си го слагаш по легла и дивани и няма никаква опасност да прегрее. Така и по-малко се нахаква вентилатора и радиатора с боклуци и прах поради простата причина, че отворите са далече от самия вантилатор и го няма ефекта на прахосмукачката. Отделно и охлаждането на компонентите по дънната платка, харда и рама е подобрено.

Link to comment
Share on other sites

теди предлагам да си конструираш лаптопа на мечтите и да го пуснеш на пазара. да видим тогава как ще ти се отдаде реализацията с 50-60% по-висока цена поради custom елементите.хората работят със стандартни решения за да постигнат някакъв комплект характеристики на крайния продукт. кат прецакаш единия, все отнемаш от друг. например за да увеличиш дебита на въздуха през по-малки странични отвори ще ти трябва по-спец или по-виоскооборотна перка, от там по-виосок шум и по-голявма консумация на ток и то от компонент, който не осигурява първичните характеристиките на изделието.и малко история: първите наистина по-портативни лаптопи (от ерата на пентиум) са с изцяло пасивно охлаждане, а дори те трябваше да се ползват на твърда и равна повърхност. но после хората почнаха да си ги ползват без да ги вадят от чантите и да ги пържат в собствен сос. а след това почна състезанието на мегахерците и съответно почна да се произвежда повече топлина и се завърна нуждата от активно охлаждане. та избери си - пасивно охлаждане и скорост на браузване като от пентиум 1 или 2GHZ, ама пък малко да се съобразяваш как да го ползваш.

Link to comment
Share on other sites

..

Не искам да влизам в излишни спорове, но явно всеки чете както си иска. Не че и на мен не ми се случва.

Лаптопите затова са лаптопи, преносими - често им се налага да работят в различни обстоятелства, върху крака, легла и т.н.

Но явно можело, за справка виж предното мнение, на jijane, не знам неговия дали е струва $2000-3000 или е custom-made по поръчка само за него, и дали е дебел 4-5 санта без капака, но явно може.

Прав си, че стандартът е такъв какъвто е, но при добро желание изобщо не трябва да се правят генерални промени в леаута, че да трябва аз да се заемам да правя лаптопи на мечтите и т.н. измислици.

Казвам че може, при това да не излиза по-скъпо от няколко долара (примерно), колкото да се вкара един въздуховод и да се попремести с няколко мм някой друг чарк или пластмасата да е малко по-друга - все неща, които са дребни на фона на бройките които продават. Същото и с чиповете, цената им е смешна, защото продават милиони, независимо какви промени правят по тях и ги усъвършенстват.

 

И да не се появи пак менние да правя лаптоп на мечтите си щом толкова искам да не смуче отдолу, да кажа пак, че това са просто размисли на глас на един изнервен човек, вкл. от това постоянно да мисли за проклетия лаптоп да не го поставя в леглото/дивана/краката, и постоянно да го повдига или да подлага отверки отдолу ако е върху легло, та да отблокира малко отворите отдолу.

Лаптопът ако не се поставя върху легло, за какво говорим, това е част от ежедневно ползване на страшно много хора, и не трябва да е част от специалните грижи или вниманието при ползване, щом може и да не е така. Аз си пазя техниката, вкл. с това да подлагам предмети отдолу ако е върху меко, но с всичко друго съм свикнал (тегло, матрица, топлина и т.н.), но не и с това да внимавам постоянно да не блокирам отдолу.

Link to comment
Share on other sites

С един малък и широк тънък въздуховод съвсем нормално може да смуче отдругаде, така че да не мислиш постоянно да е върху равна и твърда повърхност или като е в/у краката ти да е така че все да не блокира там. Или по принцип да правят вътрешния леаут с мисъл за това. Но не, те го правят с мисъл да е отдолу. Има 100 начина да се измисли вътрешния леаут на един лаптоп.

Първото слабо място в теорията за широк и тънък въздуховод е, че при подобни сечения (каквито са допустими в кутията на лаптопа) се намесва много сериозно факторът Кавитация (Виж в Гугъл). Второ, всяка промяна на посоката на потокът въздух е свързана с намаляване на дебита. Има определени мерки които могат да се предприемат за намаляването на този ефект, но те са (да не кажа неприложими)много трудно приложими в такова устройство (цената и габаритите му биха скокнали чуствително), примерно - всички "завои" да бъдат ориентирани в посоката на ротация на турбината, радиусите на "завоите" трябва да бъдат кратни (няма да навлизам в подробности) на диаметъра на турбината, последователните промени в посоката (по X,Y,Z) трябва също да следват посоката на ротация... Има и още доста "несъществени" подробности, които слагат прът в колелото на тази идея... Все пак да не забравяме, че има и високонапорни вентилатори (които биха помогнали до някъде), но пък... веднага изскача въпросът - Кой би искал лаптопът му, да звучи като прахосмукачка....?

Естествено, всичко за което споменах по-горе... важи за масовата продукция.

Държа да отбележа, че въпреки "контра аргументите" които ще измъкнеш от някъде..., не мисля да участвам по-нататък в дискусията!

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

gado, и аз не мисля да споря повече, мисълта ми беше, че не е толкова трудно колкото го изкарвате всички, явно има такива модели, потокът в един лаптоп е далеч от високоскоростен и дебитен че всички тия фактори, за които споменаваш, да оказват чак такова влияние. Все пак не мисля, че някой от този форум още по-малко от Вас, е участвал в разработката на лаптоп че да знае точните доводи защо дадено решение е такова или онакова. Ясно е, че цената е определяща, за дадена дебелина, но просто споменах, че това много ме дразни, както и други хора очевидно, с отишли си от прегряване машини.

Link to comment
Share on other sites

Ей, корава глава си laughing.gif

 

Още снощи си знаех, че Галин ще обясни подробно технически нещата. Ти обаче като си си навил нещо - спиране няма. НАРОЧНО са направени всички лаптопи в цял свят откак ги има с цел да горят. И най-новите също - особено с цел да дразнят тебе. Край - съгласихме се. tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Напротив, вие, с изключение може би на jijane, сте по-корави глави и едва ли не, според вас е невъзможно. Вярвате на всичко, което ви се хвърли в очите и на пазара, че така явно е било най-добре. Просто явно икономически погледнато така е било най-просто и изгодно и точка. Каквито и теории да ми развива Галин ли е не знам (предполагам gado имаш предвид), съвършено doable е това без да има особено увеличение на шума и другите неща, с изключение Може би на формата на някои пластмаси и леко наместване на някои чаркове или по-друга форма на кулърите. И повярвай, разположението на входните отвори ОТДОЛУ не дразни само мен. ;) . Не вярвам да не дразни всеки който се опитва да ползва машината на нещо различно от твърдо бюро и мисли за дълголетието на машината си. И много ясно че вече има някакъв стандарт за кулъри, вентилатори и т.н., но какво ли щеше да стане ако още от самото начало нещата се бяха стандартизирали в насока в по-ефективно охлаждане... Примери има не един как в историята се налагат технологии и решения, които очевдино не са най-добрите, според мнения на специалисти даже.

Наистина не разбирам пък защо толкова ревностно отказвате да помислите че е възможно, бих помислил, че работите в сферата на ремонтите на лаптопи :laughing:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Защото си имаме малко понятие от вентилация. А Галин много - това му е работата.

 

А ти като само повтаряш МОЖЕ, защо не ни го обясниш технически, след което да го патентоваш и да светнеш тия нещастници от Сони, Дел, Тошиба, Ейсър и прочее други производители как се прави? Защото само едното МОЖЕ нищо не означава реално, нали така?

 

Ние не че не вярваме и не ни се иска, просто знаем че не може - поне на тоя етап. Ако можеше, надпреварващите се като луди производители щяха да се избият кой да го внедри първи, не мислиш ли?

Link to comment
Share on other sites

Точно това е разликата, че аз не мисля по този начин: "надпреварващите се като луди производители щяха да се избият кой да го внедри първи".

Т.е. че ако "е можело, са щели да се избият да го внедрят". Точно на производителите и корпорациите, които имат основно икономически интерес всичко да е максимално евтино, а където може ей така "по ръба" и да се осигури лекинко да е по-вероятно да се поразвали след време по-скоро, е МНОГО вероятно да е мислено така и не може да се дава като меродавен пример, с хора съм говорил именно за тия "програмирани дефекти", ерудирани хора, занимаващи се от десетилетия с много неща в тази сфера, в различни времена различни хватки и тактики се ползват.

Технически не мисля, че има какво да се обяснява, един специалист по дизайна на лаптоп ако му се даде задача да го направи по най-подходящия начин от А-Б, дори съобразявайки се с наличните дъна, и да измисли само куълъра и "кафеза", съм 100% сигурен че ще го направи, съвсем отделен въпрос е с наличните ресурси колко би струвало вече да се нагоди за по-изчанчен дизайн, производствени линии и всичко. А с това не би се нарушили основните х-ки на ергономичност.

 

В противен случай Вие твърдите, че това не е възможно, което е най-малкото смехотворно. Мое мнение, не го налагам на Вас, надявам се, че със сарказмите не налагате вашето на мен :punk

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не щяха да ти се "избият" кой да "ти ГО" внедри :D

 

A който върви против пазара с аргументи за целесъобразност обикновено го тряскат в главата с пачки "тъпите" и да си трае. За какво им е на производителите вечно работещ (или много по-дълго от сега), непрегряващ лаптоп?

Малко като оня момент с японската техника от "едно време". Била вечна. Ок, вечна и за това вече никой не я прави така.

 

Производителите правят продуктите си така, че ако е възможно в деня в който ти изтече гаранцията вече да има дефект или да не работи. Това е икономически изгодно, това е тяхната цел - специално при високотехнологичните отрасли аз имам такова впечатление.

 

И, да. Аз нищо не разбирам от техника, наистина трудно боравя с технически пособия и двете ми ръце са леви.

Link to comment
Share on other sites

Защото си имаме малко понятие от вентилация. А Галин много - това му е работата.

 

А ти като само повтаряш МОЖЕ, защо не ни го обясниш технически, след което да го патентоваш и да светнеш тия нещастници от Сони, Дел, Тошиба, Ейсър и прочее други производители как се прави? Защото само едното МОЖЕ нищо не означава реално, нали така?

 

Ние не че не вярваме и не ни се иска, просто знаем че не може - поне на тоя етап. Ако можеше, надпреварващите се като луди производители щяха да се избият кой да го внедри първи, не мислиш ли?

 

А ти можеш ли да обясниш технически защо не може? Сигурен съм, че не можеш. В интерес на истината аз притежавам творение на тея "мизерници" от Ейсър, което няма дупки нито отдолу, нито отстрани. Има само отпред точно под тъчпада и да ти кажа честно мизерниците от Ейсър са си свършили доста добре мизерната работа относно охлаждането на въпросната мизерна машина.

Не е толкова трудно за изпълнение такъв тип охлаждане, недейте да го изкарвате все едно се налага да се измисля нова физика. Дайте и да не намесваме кавитацията, че е толкоз слабо застъпена специално в охлажданията на лаптопите, че няма накъде повече.

Link to comment
Share on other sites

И, да. Аз нищо не разбирам от техника, наистина трудно боравя с технически пособия и двете ми ръце са леви.

 

За чий чеп се обаждаш тогава???

 

-------------------------------------

 

Теди, няма нищо да ти налагам, но ще задам следния въпрос, понеже знам че си голям фен на конспирациите:

 

Според теб кое е по-изгодно на произволно избран производител - да разчита на шепа глупаци, чиито лаптопи ще изгорят поради неправилна употреба или да въведе пръв на пазара иновация, желана от болшинството потребители, което ще увеличи дяла му значително в глобален мащаб - респективно и печалбите?

 

Внимателно прецени колко струват лаптопите по света, на колко време ги сменят хората БЕЗ да са повредени и т.н. - пообмисли малко нещата...

Link to comment
Share on other sites

и що си мислите че топлината е единствения фактор за стареее на електронните елементи особено при ултрависоката им плътност в сегашното поколение интегрални схеми? а принципно е много по-лесно да сложиш един-два реда в упътването за употреба забраняващи полагането на изделието върху нетвърди и равни повърхности, отколкото да му смениш първоначалния дизайни да прекроиш поточните си линии.

а според мен производителите нямат нужда да внедряват системи за искуствено състаряване, тъй като плащат на маркетинговия си отдел предостатъчно и масовия потребител знае че на всеки две години има нужда от нова джаджа.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...