Jump to content
BulForum.com

Фото дилема


zenit-e

Recommended Posts

Порових се тук и там, поразпитах този онзи за мнение... Но колко повече мнения, толкова повече мнения.

 

Спрял съм се на два компактни фотоапарата (в случая думата "компактни" не е много удачно да се ползва).

 

Първия е PANASONIC/LUMIX DMC-FZ48EP-K. Подробни ТТ данни има тук.

 

Втория е SONY DSC-HX200VB. Подробни ТТ данни има тук.

 

 

На мене нищо не ми говорят тези неща затова питам Вас. Апарата ще се ползва най-вече в режим AUTO.

 

 

EDIT: Тук фактора цена не е с особена тежест.

Link to comment
Share on other sites

За толкова пари - ДСЛР. Примерно Никон 3100 + 18-55 ВР

 

Мда, покрепям ЧефоС. Прочети review-тата в dpreview. Едва ли някой ще добави нещо повече тук :)

 

Ако търсиш наистина компактен апарат, тогава трябва да се насочиш към нещо подобно на това, което Woox спомена. И... недей да правиш грешка да купуваш техника от technomarket... Има си специализирани магазини, където ще получиш и много добри цени на аксесоарите.

Link to comment
Share on other sites

За толкова пари - ДСЛР. Примерно Никон 3100 + 18-55 ВР

ОК, обаче още колко пари трябва да дам за обективи, раница за да ги държа вътре, а и инструкцията за тяхната експлоатация е мнооого по дебела, ако ме разбираш...

 

 

 

Аз бих взел това.

Предлагаш ми да взема апарат с 10МП и 3.8 х оптичен зуум :confused

 

И с какво той е по-добър от 18.2 МП и 30X оптичен зуум на Сонито освен че е по-скъп?

 

 

 

Прочети review-тата в dpreview.

Не случайно казах че подробните описания нищо не ми говорят и за това чакам помощ от Вас. Нали все пак за това са форумите.?

Link to comment
Share on other sites

Заложи на Сони или Олимпус.

 

Щом парите не са от значение виж този:

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&product=10544&show=additional

този:

http://www.technomarket.bg/products/09119282/sony-dsc-hx10vb

и този:

http://www.technomarket.bg/products/09119329/sony-dsc-wx100b

 

този Олимпус и предния модел са отлични машинки:

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&product=10410&show=additional

Link to comment
Share on other sites

ОК, обаче още колко пари трябва да дам за обективи, раница за да ги държа вътре, а и инструкцията за тяхната експлоатация е мнооого по дебела, ако ме разбираш...

 

И с какво той е по-добър от 18.2 МП и 30X оптичен зуум на Сонито освен че е по-скъп?

 

 

Пример:

 

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&product=7530&show=additional

 

Има си обектив, чанта, памет в комплекта. Не ти трябва да купуваш нищо допълнително. Като размери ще е малко по-голям от турбосапунерите които си посочил.

Има си АУТО режим, който си се справя отлично ... ако не ти се чете дебелата книга с инструкции.

 

Да не споменавам за ръчните режими на снимане, снимането в RAW, възможността за надграждане на системата с обективи ... и всички предимства на един ДСЛР

 

 

А относно пикселите и зуума - грешката на всеки неразбиращ.

 

С две думи - повече пиксели на по-малък сензор = по-лошо качество на снимката.

 

С малко повече думи - виж тази картинка. На сонито сензора е 1/2.3 на никона е APS-C. Сам си прецени повечето пиксели на колко пъти по-малка площ са събрани.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg

 

Повече зуум - по-размазани снимки. Зуум 30 - неизползваем без статив и самоснимачка ...

 

 

П.С. Разгледай и G серията на Канон ако искаш нещо компактно - примерно G12

Или безогледалка - примерно Сони Некс 5

Link to comment
Share on other sites

Тези сонита разчитат на Сони оптика, аз залагам на Калр Цайс. Според "разбирачите" това е по-добрия вариант.

 

Има си обектив, чанта, памет в комплекта. Не ти трябва да купуваш нищо допълнително...

 

...и всички предимства на един ДСЛР

 

...................................

 

С малко повече думи - виж тази картинка.

 

Повече зуум - по-размазани снимки. Зуум 30 - неизползваем без статив и самоснимачка ...

 

ЧефоС, това фото ще се ползва освен само от мен и от жена ми. Ако аз почти нищо не разбирам от фотоапарати, то тя НИЩО не разбира. Какво остава да се занимава със смяна на обективи и т.н. Между другото 4ГБ картата в комплекта е нищо, ако решиш да снимаш клип с ФУЛ ХД :laughing1: Аз съм се замислил за 32/64 ГБ с висока скорост на запис.

 

От картинката абсолютно нищо не разбирам.

 

Снимах в магазина с всичките 30 зума с подпряна ръка и повярвай ми стават снимките.

 

 

До сега съм снимал със сапунерка на 8г. с 8х зум та съм се решил да се кача мааалко по-на високо. :tongue

Link to comment
Share on other sites

Аз също бих те посъветвал да вземеш DSLR.

 

Преди бях писал във форума, че ако някой дава 400 - 500 лева и нагоре за фотоапарат няма смисъл за такива пари да взима сапунерка. Щом ще снимаш на режим ауто няма да имаш проблеми - просто се натиска копчето за снимане :) Знам какво е да не си запознат с техниката - например аз когато снимам с DSLR и го дам на други хора да снимат отначало се стряскат малко и искат обяснение как се работи с апарата. Но при режим ауто е много лесно.

 

Ако имаш един обектив няма какво да сменяш, нито пък да го откачяш от тялото. Той постоянно си стои закрепен за фотоапарата. Едва ли да се намери подходяща чанта ще е проблем :)

 

Коментирам малко отгоре-отгоре без да навлизам в детайли...

Link to comment
Share on other sites

Тези сонита разчитат на Сони оптика, аз залагам на Калр Цайс. Според "разбирачите" това е по-добрия вариант.

На разбирачите им прати много поздрави :)

Оптиката на Сони (G) се произвежда също в заводите на Карл Цайс, но няма логото на същия. Оттам и по-ниската цена. Освен това субективното усещане при апаратите с оптика на Сони е за по-добра снимка. Ако не вярваш, пробвай с два апарата (с оптика на Цайс и на Сони) и ще се убедиш.

Вместо да слушаш глупости, иди в някой магазин и хвани апаратите в ръка, снимай, гледай, копирай си снимките и дай във фото да ти ги извадят, разгледай ги и тогава сам си прецени.

 

Мога да се обзаложа на каквото "специалистите" предложат, че от 20 снимки (на хартиен носител) на масата пред тях, правени със "сапунерки" и DLSR... няма да имат повече от 50% успеваемост при познаването коя снимка с кой апарат е правена. При това, половината от тези 50% ще бъдат чисто налучкване.

Link to comment
Share on other sites

Отново напълно подкрепям ЧефоС.

 

Ако наистина никога няма да пипнеш ръчните настойки и нямаш да се занимаваш по-сериозно с фотография, даже може да се насочиш и към нещо от по-нисък клас от G-класът на Канон. Например, провери IXUS HS серията. В последните модели не знам как е, но преди имаха навика да използват матрици от G-класът.

 

В миналото имах един от първите модели на Панасоник като този, който си посочил в първия пост. Честно казано втори път не бих купил подобен апарат - тежи, голям е, а снимките бяха прекалено шумни. А и не ми харесваше и цветовата гама.

 

Сони също не пих купил - за 2 годни ползване два тяхни модела от W-серията се скапаха, а и имаха прекалено много SW бъгове и често забиваха.

Link to comment
Share on other sites

Предлагаш ми да взема апарат с 10МП и 3.8 х оптичен зуум :confused

 

И с какво той е по-добър от 18.2 МП и 30X оптичен зуум на Сонито освен че е по-скъп?

 

Сравни качеството на снимките и сам ще си отговориш на въпроса. Тоя зуум няма абсолютно никакво значение. Тоя апарат е с 16:9 сензор и широк обектив. Освен това имаш много ръчни настройки. Гледай или това, или аналозите на Sony, които са ти показали горе. Тоя 30х зуум ще го използваш само, за да го показваш на приятели. Нищо друго.

 

Тези сонита разчитат на Сони оптика, аз залагам на Калр Цайс. Според "разбирачите" това е по-добрия вариант.

 

По-добра от тази на Leica?

Link to comment
Share on other sites

Тоя зуум няма абсолютно никакво значение.

Има. Оптичния зуум говори за качеството изработка на оптиката и оптичния стабилизатор.

Ако зуум-а е цифров - прав си, няма никакво значение.

======

 

Leica имат отлични оптики дори на сапунерките, но цветовете не ми допадат. С моя апарат мога да покажа снимка, правена с максималния зуум от 18x от ръка... и много хора биха се изненадали, че не е правена със статив. При това обекта е подвижен - лодка с рибар в язовир :)

Link to comment
Share on other sites

Оптичния зуум говори за качеството изработка на оптиката и оптичния стабилизатор...

Предполагам, че си правиш майтап :laughing1:

Фактора на увеличение не говори много за качестовото на оптиката. Качеството и се определя от ъгъла на изкривяване, пропускането на светлина, способността за фокусиране и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, че си правиш майтап :laughing1:

Фактора на увеличение не говори много за качестовото на оптиката. Качеството и се определя от ъгъла на изкривяване, пропускането на светлина, способността за фокусиране и т.н.

Които при зуума-а са?

Според теб, ако при увеличение 20 пъти, изкривяванията се увеличат с 10% при един тип оптика и с 20% при друг... качеството и на двете оптики е едно и също, така ли?

Link to comment
Share on other sites

http://www.magezinepublishing.com/equipment/images/equipment/Cybershot-DSCHX200V-4066/highres/DSC00173_1330469377.jpg

 

Прекрасно представяне с 30 зуум на сонито :bowdown: Напълно използваем ... детайли, цветове, острота ...

 

 

А тази нокия има 41МП, не се занимавайте изобщо с фотоапарати ...

http://www.engadget.com/2012/02/27/nokia-announces-808-pureview-belle-os-4-inch-display-41-megap/

Link to comment
Share on other sites

Които при зуума-а са?

Според теб, ако при увеличение 20 пъти, изкривяванията се увеличат с 10% при един тип оптика и с 20% при друг... качеството и на двете оптики е едно и също, така ли?

Правилно, качеството не е еднакво, защото изкривяването е различно :)

 

Виж сам снимката на ЧефоС, която е направена в мрачен Лондон :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.magezinepublishing.com/equipment/images/equipment/Cybershot-DSCHX200V-4066/highres/DSC00173_1330469377.jpg

 

Прекрасно представяне с 30 зуум на сонито :bowdown: Напълно използваем ... детайли, цветове, острота ...

 

 

А тази нокия има 41МП, не се занимавайте изобщо с фотоапарати ...

http://www.engadget.com/2012/02/27/nokia-announces-808-pureview-belle-os-4-inch-display-41-megap/

Между другото, ако искам да ти покажа колко НЕ струва твоя DSLR ще направя снимка с такива настройки, че свят ще ти се завие. Ако ще апарата ти да струва 100к юру, обектива - тоже.

И не отваряй тема за МПикселите, такава дискусия въобще не се води в темата. За мобилни телефони също никой не говори в момента.

 

Правилно, качеството не е еднакво, защото изкривяването е различно :)

И изкривяването идва от?

========

 

Ще се опитам да обясня накратко.

Ако трябва да вземеш от конвейра най-добрата оптика... как ще я избереш? На вид са еднакви, минали са през едни и същи машини, еднаква обработка... би следвало да са и с еднакви параметри, нали? Но, не са. Ще започнеш да ги тестваш, нали? И къде според теб ще проличат геометричните дефекти и изкривявания? При максимално приближение (увеличение), нали?

Е, затова казвам, че тест се прави при максимален зуум. И това е най-обективният тест за качествено изработена и сглобена оптика. А оптичната стабилизация не се тества от статив. Или се тества със статив според теб?

Link to comment
Share on other sites

Искам примерна качествена снимка с 30х зумм от сапунерка от ръка

 

още един пример за сонито:

http://photos.expertreviews.co.uk/images/front_picture_library_Expert_Reviews/dir_336/er_photo_168079_52.png

 

1/400 ф5.6 исо100 - достатъчно висока скорост и ниска чувствителност - гаранция за липса на шум и острота. Да ама не ...

 

 

 

А МП ги намесих защото автора на темата твърди че 18МП са "по-добри" от 10МП

 

Ами направете сравнение на картинката на това сони с 18МП с картинката на G12 което е 10МП ...

 

 

 

A твърдението че колкото повече зуум са сложили - толкова е по-качествена оптиката е равносилно на твърдението че колкото повече МП са сложили на възможно по-малък сензор то качеството на снимката ще е по-добро.

Link to comment
Share on other sites

A твърдението че колкото повече зуум са сложили - толкова е по-качествена оптиката е равносилно на твърдението че колкото повече МП са сложили на възможно по-малък сензор то качеството на снимката ще е по-добро.

A бе пич, ти правиш ли разлика между оптичен и цифров зуум?

Какво значи да сложат 100x оптичен зуум?!

В темата не се говори за цифров зуум и интерполация.

Ето 2 снимки, правени на ръка, на терасата преди малко, без възможност за избор на ъгъл на светлината и прочие, правени с дъртата ми сапунерка на Панасоник FZ28, с максималният зуум от 18x, при автоматични настройки. Включваш и снимаш.

 

p1020350nz.jpg

 

p1020351q.jpg

 

Това е суров материал. Ако отделя 5 минути за фотошоп разликата ще е огромна.

==========

 

За съжаление, в момента не е налично Сонито на дъщеря ми за да щракна и една снимка с него, но другата седмица ще го направя.

Link to comment
Share on other sites

снимките които цитирам НЕ СА с цифров зуум. Никъде не съм споменал за цифров зуум ... И снимките са от конкретното сони.

 

FZ28 / FZ38 са най-добрите турбосапунери все още ненадминати по оптични показатели ...

 

и от 18 до 30 зуум има доста разлика ...

 

 

 

А иначе ...

 

http://sortable.com/camera/Canon-PowerShot-SX50-HS

 

този е с 50 зуум

Link to comment
Share on other sites

Ето ти и с включен цифров зуум до 33x, та да стане на твоето, макар много добре да знаеш, че с тази интерполация всичко отива по дяволите. Снимката е 8 мегапиксела, та да стане още по-гадна.

 

p1020354dz.jpg

 

и с максималният цифров зуум от 72x:

 

p1020355i.jpg

 

Снимките са с поредни номера, да не кажеш после, че съм снимал 100 и съм подбрал тези.

При такова увеличение, без оптична стабилизация, от ръка... резултата е такъв.

Link to comment
Share on other sites

Четох, четох и сега да се уточним... Твърдо няма да е ДСЛР - причините са много.

 

От горе посочените апарати кой си заслужава?

 

 

EDIT: future, как мога да отскоча до твоята тераса, че ми се е дояла една ябълка :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...