Jump to content
BulForum.com

Проблем с ТФТ монитор Самсунг


gadniqt

Recommended Posts

Ами проблема е следния,по празниците мой познат си купува ТФТ Самсунг 22" (точният модел не го знам) и като си пусне някой филм от компютъра и ако не е застанал точно с/у монитора,даже и съвсем малко да е "кривнал",образа се променя много....така де като седи точно с/у него - картината е идеална,а като мръдне леко и цветовете се променят,абе изобщо картината се променя доста.Трябва някаква настройка ли да се бара по картината? Другото,което ми идва е да го пуснем на цифровият кабел да видим,че сега е на аналоговия да не би от там да е проблема(макар че не ми се вярва).

Link to comment
Share on other sites

Аз съм със Самсунг 2253bw, но нямам такава "екстра"...трябва да застана почти на 180 градуса отстрани, че да ми се променят образа и цветовете...вярно, с цифровия кабел съм на нативната резолюция, но не ми се вярва от един аналогов кабел да има такива промени... ;)

Доста хора от форума са със Самсунг монитори...нека и те да кажат...

Link to comment
Share on other sites

Аз съм със Самсунг 2253bw, но нямам такава "екстра"...трябва да застана почти на 180 градуса отстрани, че да ми се променят образа и цветовете...вярно, с цифровия кабел съм на нативната резолюция, но не ми се вярва от един аналогов кабел да има такива промени... ;)

Доста хора от форума са със Самсунг монитори...нека и те да кажат...

"нативната" резолюция какво е?

Дали не е от видеокартата нещо,че тя му е вградената в дъното и то няма кой знае какво да се бара по нея.

Link to comment
Share on other sites

"нативната" резолюция какво е?

Ами това е стандартната най-добра резолюция (и в практиката - задължителна) за всеки един TFT монитор, за разлика от CRT мониторите, които нямат такава и там може да пуснеш с еднакво качество на образа всяка една резолюция, която се поддържа от конкретния монитор.

За 95% от широкоекранните 22"-и монитори "нативната" е 1680Х1050. Всичко, което се различава от тези цифри ще ти дава замазана картина, трудно четящи се букви (особено по-ситните) и респ. - главоболие и парене в очите след няколко часа взиране. Като добавим и аналоговата връзка (вместо цифровата) - нещата се влошават още малко. Затова първо си качи драйвера на монитора и след това провери от самото меню на монитора (обикновено най-последното в колоната/редицата) на каква резолюция работи в момента и накрая пусни MagicTune, която идва в пакет с монитора (или може да си я изтеглиш от сайта на Самсунг).

Ако видеото на дъното ти съвсем случайно има и цифров изход - не се колебай да го използваш и в този случай няма да правиш абсолютно никакви настройки (освен на осветеността и цветовете и то - само по желание).

Link to comment
Share on other sites

Ами това е стандартната най-добра резолюция (и в практиката - задължителна) за всеки един TFT монитор, за разлика от CRT мониторите, които нямат такава и там може да пуснеш с еднакво качество на образа всяка една резолюция, която се поддържа от конкретния монитор.

За 95% от широкоекранните 22"-и монитори "нативната" е 1680Х1050. Всичко, което се различава от тези цифри ще ти дава замазана картина, трудно четящи се букви (особено по-ситните) и респ. - главоболие и парене в очите след няколко часа взиране. Като добавим и аналоговата връзка (вместо цифровата) - нещата се влошават още малко. Затова първо си качи драйвера на монитора и след това провери от самото меню на монитора (обикновено най-последното в колоната/редицата) на каква резолюция работи в момента и накрая пусни MagicTune, която идва в пакет с монитора (или може да си я изтеглиш от сайта на Самсунг).

Ако видеото на дъното ти съвсем случайно има и цифров изход - не се колебай да го използваш и в този случай няма да правиш абсолютно никакви настройки (освен на осветеността и цветовете и то - само по желание).

Мерси за изчерпателният отговор !!!! Ще видя на каква резолюция е, ама май не е от там....пробвах с друга резолюция и пак е така :)....пък и не остана какво да се "човърка" по тоя монитор :)

Link to comment
Share on other sites

На мен ми изглежда като дефектен панел.

 

Друг вариант е в реалност да не се променят цветовете чак толкова много, а просто твоя приятел да няма база за сравнение, различна от CRT.

 

Цветовете се променят при местене - да. Oсобено ако е някой от по-евтините варианти.

 

Само при филми ли се получава? При десктопа има ли го? Ако е само при филми, то най-вероятно се получава заради ниското качество и от там малкото цветове на Rip-овете. Също и по-тъмната среда.

 

Повече ли се променят цветовете в сравнение с друг CRT монитор на същия клип/филм?

Link to comment
Share on other sites

Според мен 100% е от това, че до сега не е бил бил пред монитор с ТН панел. Спокойно, с времето ще свикнеш. Но най-добре виж и на друг монитор с такъв панел, дали пак ще е същото като гледаш филм.

По принцип, при евтините модели с ТН матриците си го има този "дефект", така че го приеми за нормално.

Link to comment
Share on other sites

Според мен 100% е от това, че до сега не е бил бил пред монитор с ТН панел. Спокойно, с времето ще свикнеш. Но най-добре виж и на друг монитор с такъв панел, дали пак ще е същото като гледаш филм.

По принцип, при евтините модели с ТН матриците си го има този "дефект", така че го приеми за нормално.

Хм,според мен не е нормално :)......така де гледал съм бая ТФТ-та, то даже измислени марки монитори го нямат това "явление" и си е добре картината.По-принцип май само при филми се забелязва(на десктопа като че ли го няма ) особено лицата на хората като ги гледаш в филма и направо си е доста очебийно :)

Link to comment
Share on other sites

По какъв начин се променя? Стават от кожен цвят, сини? Или Зелени? Розови?

Ами незнам точно как да го обясня,но примерно лицето като гледаш централно си е идеално,но като мръднеш леко става едно "плоско" и леко бледо......така де не се забелязва нито скули нищо.....все едно е едно петно с еднакъв цвят....седи плоско....само така могада го обясня :)

Link to comment
Share on other sites

Ако е с аналогов кабел има една опция Clock и Focus ако не са добре нагласени се получава този ефект. Да се настройва с онлайн тестове и тем подобни и доста трудно. Аз опитах и не стана нищо хубаво. Ако към монитора има диска с драйвъри го инсталирайте. Там има едни картинки и е обяснено какво точно да се направи. Само цветовете са въпрос на "вкус" за мен, но Clock и Focus трябва да са точно нагласени.

Link to comment
Share on other sites

Ще ползвам темата, за да не отварям нова. Монитора ми е Samsung SyncMaster 2232BW 22 инча. Проблема е, че като стоя пред него 30-40 минути очите много ме заболяват, имам още 2 монитора единия е Samsung 17 инча пак TFT, а другия е 19 инча CRT и при тях този проблем го няма независимо колко стоя. Възможно ли е нещо матрицата да му е прецакана или да работи на по-ниска честота отколкото му е зададена?

Link to comment
Share on other sites

Според мен, по-скоро проблема ти е от прекалено увеличен контраст. Ти на колко го държиш? Аз в началото също не можех да свикна с моя и ме заболяваха очите след известно време, но като намалих контрастта на 25-30, положението се подобри значително.

Link to comment
Share on other sites

Според мен, по-скоро проблема ти е от прекалено увеличен контраст. Ти на колко го държиш? Аз в началото също не можех да свикна с моя и ме заболяваха очите след известно време, но като намалих контрастта на 25-30, положението се подобри значително.

Ами то си има някакви заводски настройки за картината (text, internet, dynamic constrast, sport, movie, game), аз съм го оставил на интернет.

Link to comment
Share on other sites

Честно да ти кажа, не познавам човек, който да ги ползва тези настройки. За мен са крайно неудобни. Пробвай както ти казах, намали контрастта на 30 и виж как ще е. И най-добре си клибрирай монитора и не ги ползвай тия фабрични настройки.

Link to comment
Share on other sites

Честно да ти кажа, не познавам човек, който да ги ползва тези настройки. За мен са крайно неудобни. Пробвай както ти казах, намали контрастта на 30 и виж как ще е. И най-добре си клибрирай монитора и не ги ползвай тия фабрични настройки.

виж за контраста не се бях сетил и май е на 100% .....ще го намаля и ще видя...иначе с тея заводките настройки пак е същото

Link to comment
Share on other sites

Ти дори и да намалиш контраста, после ако използваш някой от готовите настройки, пак ще ти върне контраста, според конкретната настройка.

 

Използвай този сайт, за да си калибрираш монитора: http://www.lagom.nl/lcd-test/

Link to comment
Share on other sites

Освен дразнене на очите, високите контраст и яркост водят до по-бързо захабяване на монитора и по-кратък живот.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Мониторът ми прави странни номера, екрана започва да трепти или да бражди, незнам как точно да го опиша,все едно като на телевизор да му размърдаш антената и екрана целия започва да трепти. Когато размърдам мишката спира трептенето за 3-4 секунди и пак почва. Пробвах да мърдам мишката без да спирам и трептенето не се появява. Монитора ми е Samsung SyncMaster 2232BW. Явно е от мишката и всичко, кето е на usb вход, защото като изключа мишката, клавиятурата и джойстика трептенето спира.

Link to comment
Share on other sites

Пробвай с друго захранване и/или видео карта.

 

Имах същия проблем, оправи се след сменяне на машината :D Проблема беше най-вероятно от заминаващо захранване.

 

Освен дразнене на очите, високите контраст и яркост водят до по-бързо захабяване на монитора и по-кратък живот.

 

Бе....не съм съгласен, монитора ми (Samsung SyncMaster 152v) работи на 50 яркост от 7 години и още не е здал багажа :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...