Jump to content
BulForum.com

Чуйте новия ми ДЪБСТЕП


X-sert

Recommended Posts

Дълго време работих по това парче.Ако някой разбира от мастъринг моля да пише къде имам слаби места за да мога да коригирам :)

 

http://snd.sc/YZn6TL

Link to comment
Share on other sites

Човече, това пращи та се не трае. Като ти удари баса на 1:05 и после този фрагмент на 2:40, направо имам чувството, че слушалките ми ще се разпаднат, а са някакви гадни за Скайп и е намалено. Не знам изобщо ако го пусна на слушалките в къщи какво ще чуя.
Трябва да инвестираш малко в мониторни слушалки или колони ако искаш да се занимаваш с музика. За по 60-70лв има хубави мониторни слушалки на AKG.

А преди да говоря за парчето, искам да кажа, че слушам дъбстеп много рядко и то по-често ако е премесено с елементи на електро. Иначе не ми харесва стила. Еднообразен е.

Та парчето ми идва някак скучно. Трудно го изслушах цялото. Може и от леката ми непоносимост към жанра да е. Можеби трябва да го украсиш с още елементи. Мелодията в началото също не ми допадна особено. Начина по който fade-in-ва също. Очаквана и предвидима е. Просто някакси знаеш какви ще са следващите тонове още преди да си ги чул.

Link to comment
Share on other sites

Еднообразно, иначе не зле като за дъбстеп. Трябва повече да разчупиш дроповете в средата и края според мен, така са просто малко по-бас версии на първия. Запази някакви малки елементи от него или само в началото, но после вкарай някаква изненада. Или поне съкрати песента с минута-минута и половина. Само по waveform-а се чете песента и се вижда кое как се повтаря.

За качеството на самия звук не мога да говоря, защото го слушам на работа - колонките тук не знам дали и 10лв струват. И то като нови. А те хич не са.

 

От бръждящия дъбстеп най-добър си остава Dubba Johny Dubstep Tutorial-а и това е. Други примери, които бих ти посочил са Emalkay - When I look at You и Metaphra - Causality.

 
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за мненията!
w00x чуй го на хубави слушалки за да чуеш съб баса доста по-добре ще звукне :)

Link to comment
Share on other sites

Няма да коментирам музикалните достойнства на дъбстепа, защото още не съм го чул. Обаче го заредих в редактора и искам да попитам каква е била идеята на суперидиотския RMS от -7.4 dB? Държа да напомня, че всичко, дето е под -12 dB хич не става по-яко, а най-често смачано и премодулирано.

 

Едит: Сега докато пиша този едит го слушам...апаратурата ми е професионална и понася доста издевателства на всякакви RMS-и, раздути суб баси и още такива. Качеството на саунда е изненадващо добро, предвид невъзможния RMS, парчето звучи доста агресивно, но малко доскучава...обаче пък е кратко и таман започна да ми досажда и - свърши. :)) Не съм фен на този стил, но като цяло ми харесва.

Link to comment
Share on other sites

Какво е RMS?Аз съм само любител и тази терминология ми е чужда.

Link to comment
Share on other sites

Средното ниво. Започне ли песента/инструментала ти да изглежда в редактора като правоъгълник, да знаеш, че си прекалил с RMS-а. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

А от къде мога да си сваля такъв редактор?

 

Аз повече съм работил по самата композиция отколкото по честоти и децибели понеже просто нямам такива знания.Не че откъм композиция е идеално де :D

Link to comment
Share on other sites

Отвсякъде, пробвай торентите например. Само имай предвид, че след като вече веднъж тотално си скапал средното ниво, никой редактор не може да ти го върне обратно - то е все едно от MP3-ка да искаш да й възстановиш 20-те килохерца. :bgrin:

А като казах "правоъгълно" - виж как изглежда твоето на картинка...хич не е красиво. ;)

 

a899693028e2cf31.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fruity Loops 9 Studio Edition

Link to comment
Share on other sites

А като казах "правоъгълно" - виж как изглежда твоето на картинка...хич не е красиво. ;)

 

a899693028e2cf31.jpg

 

Ouch!

X-Sert, удариш ли лимита се получават изкривяванията за които ти споменах одеве. А като удариш лимите, се получава точно това, което ти е показал Midex. Няма дефиниран пик на половината ти трак. Това и при диджействане и при правене на музика не е добре, защото се получава clipping и тоновете просто изчезват, за да се спаси апаратурата. Реално - влизаш в червеното, а трябва да си в жълтото.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ouch!

Реално - влизаш в червеното, а трябва да си в жълтото.

 

 

В това т..нар. "червено", обикновено производителят оставя известен аванс, затова няма проблем ако просветва от време на време, но не и да свети като дискотека по време на записа или при миксдаун. :grin:

И това, че при мен не бръжди, защото съм със скъпа апаратура, изобщо не означава, че при Вокса на работата няма да му избие слушалките от скайпа.

Link to comment
Share on other sites

Е добре какво да направя сега?Да намаля мастър волума?Само средите?Само ниските?Само високите?

 

Всичко? :D

Link to comment
Share on other sites

В това т..нар. "червено", обикновено производителят оставя известен аванс, затова няма проблем ако просветва от време на време, но не и да свети като дискотека по време на записа или при миксдаун. :grin:

И това, че при мен не бръжди, защото съм със скъпа апаратура, изобщо не означава, че при Вокса на работата няма да му избие слушалките от скайпа.

 

Аз се старая да не ми влиза в червеното изобщо. Само ако мига е ок, но да ми светят половината от червените диоди... В програмата за миксиране, MASTER-а ми е на -8dB - -9dB. Миксовете ми стават малко по-тихи, но не ми реже честотите.

 

Е добре какво да направя сега?Да намаля мастър волума?Само средите?Само ниските?Само високите?

 

Всичко? :D

 

Пробвай да намалиш Master-а и виж какво ще стане. Аз не знам ти как не си го чул това бръждене...

Link to comment
Share on other sites

Е добре какво да направя сега?Да намаля мастър волума?Само средите?Само ниските?Само високите?

 

Всичко? :D

 

Правиш ли разлика между сила и честота на звука? Не работя с FL, но в никакъв случай не пипай честотите, а пробвай това, дето ти препоръча Вокса с мастера, щото пък ако започнеш поотделно да смъкваш слайдерите на каналите, има опасност да промениш баланса между отделните канали.

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/dimitar-rujinov/x-sert-cyberpunk-remaster 

 

Намалих мастъра с 2.5 dB.Също така намалих гейна на ниските средите и високите с около 0,5 на компресора.

Като цяло просто стана по тихо.Аз друга разлика не чувам с моите слушалки.

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/dimitar-rujinov/x-sert-cyberpunk-remaster 

 

Като цяло просто стана по тихо.Аз друга разлика не чувам с моите слушалки.

 

Абсолютно си прав - сега е същото, но малко по-тихо, с RMS -10.4 dB. :P  Реално се оказва, че нямаш премодулация в общото ниво след мастера, а преди него, защото след като си го намалил с 2.5 децибела само си смъкнал пиковото ниво с 2.5 децибела, което респ. оказва влияние и на RMS-а, но ни най-малко не помага картинката пак да не си изглежда като правоъгълник - така слушалките на Вокса пак ще си бръждят, но поне няма да му ги избиеш. :laughing1:

 

7c4033e0ef48b0eb.jpg

 

 

Жалко, че не работя с FL, за да ти кажа конкретно кое и какво да пипнеш. Според мен обаче, ако не си забравил случайно някаква опция от типа "normalize" и др. такива при самия микдаун, май няма да се разминеш с коригиране на нивата на отделните канали. Като начало смъкни всеки плъзгач на всеки един канал от използваните инструменти симетрично с няколко степени...или най-добре просто си направи нов микс с по-ниски нива на всеки един канал.

Link to comment
Share on other sites

Проблема е бил в това че съм сложил много жесток лимитер на мастър канала.Изравнил е нивата на абсолютно всичко...

Което не стига до задането ниво-увеличава го, което го надхвърля- реже го.Проблема обаче се появи когато се опитах да намаля силата на левъла на лимитера или въобще да го изключа...Всичко звукна по съвсем различен начин.Някои инстументи бръждяха други не се чуват трети заглушават всичко.Цяла вечер си играх с настройките.Скоро ще го кача и ще го постна ей така заради упражнението. :D

Link to comment
Share on other sites

На мен ми хареса. Като композиция и това, че ползваш доста счупена хармония на места - тамън като за дъбстеп. Е, има някои дреболии, които не ми допадат, но като цяло е много добро. Има проблеми с честотите, но това не е никак лесна материя. Това, което мога да те посъветвам е да напънеш малко касата около 80Hz и около тях някакъв плътен бас да пълни(само, че ако ще вдигаш касата на 80Hz, изрежи тази честота от баса) и да добавиш повече пънч на барабанчето или да вдигнеш атаката, щото звучи много flat. След това можеш да сложиш един компресор на бийта и да го вдигнеш като ниво. На аутрото бих добавил някакъв скромен лийд или пад да е по-развито от интрото - има мегдан. И за да няма проблеми другите като го слушат, сложи един лимитер на мастер канала. Кривочите са много добри! Браво!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Ами ето крайния резултат.С нов мастъринг, няколко промени в композицията, и ново клипче :D

 

EDIT: Ютуб прецаква малко качеството :(
 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...