Jump to content
BulForum.com

Тайната на дюнер-кебапа?


Recommended Posts

Мислех си знае ли някой, и ако знае - да сподели, моля, каква е тайната на дюнер-кебапа? Имам предвид конкретно пилешкия дюнер. Как става толкова вкусен? Аз, като си пека месо вкъщи не мога да докарам такъв вкус. Знам, че има подправки някакви, които се слагат, но какви точно? Как се приготвя маринатата за месото? Айде, който знае - моля да пише!

Link to comment
Share on other sites

На дюнера тайната му е в соса. В нашия форум тайната я поразбули @cheese в този пост. Аз продължавам да го доразвивам и в даден момент (когато преценя, че е поне 99% идентичен с оригиналния) ще постна моя вариант.

Link to comment
Share on other sites

В Германия доста често съм ял дюнер кебап, който няма нищо общо с лайната, които продават тук!!! Веднъж направих глупостта да ям такова произведение от реномирана нашенска верига - хем ми стана лошо, хем беше отвратително, хем никакво месо нямаше в него!

Link to comment
Share on other sites

Не съм напълно съгласен важна е и марината в която се държи месото,иначе тайната на дюнерите на аладин наистина е в соса за мен но на тия до халите е в месото :) просто като мина покрай дюнерите месото ухае прекрасно :D

Link to comment
Share on other sites

Тайната е във всички съставки.А и да не говорим,че наще дюнери,които продават тук нямат нищо общо с истинските турски дюнери :)

Link to comment
Share on other sites

Незнам...май май никой не се замисля като поства....Дюнета във вида му който е в БГ е така наречения Арабски дюнер...И си е баш сътщия.Дюнера който ядох в Истанбул,ядох на 3 места,беше леко казано безвкусен и определено малък! Дюнери който правят в западна европа Америка и тн е по тяхен собствен си модел,но те струват много и вкуса им е коренно различен от всеки друг. А за тайната на вкуса на месото е в подправките и марината,имам познат който работи там ще го поразпитам и ще ви пиша:) айде със здраве!

Link to comment
Share on other sites

Порциите най-често са 1/2хляб или цял хляб поне в Бурса е така имаха навика да ръгат само месо но слагат вече и други неща но истината се крие в Искендер кебап тва си е варианта на дюнера в чиния мен много ми хареса :) и доста наяжда,а иначе наистина ако подбараш рецептата за марината кажи :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
В Германия доста често съм ял дюнер кебап, който няма нищо общо с лайната, които продават тук!!! Веднъж направих глупостта да ям такова произведение от реномирана нашенска верига - хем ми стана лошо, хем беше отвратително, хем никакво месо нямаше в него!

Много си прав човече.

Аз също съм ял в Германия, добри са там ги правят предимно турци и са с много месо и лук без прословутите картофи с които пълнят нашенският дюнер.

Ял съм и в Испания много месо домати и зеле/няма картофи/.

Ял съм и в Гърция, там ми харесаха наи _много Цяло шишче месо/сувлаки/ с картофи, но соса е мама мия ,не знам точно какво съдържа, но има вкус на горчица и още нещо .Не е като нашият ,които според мен съдържа кисело мляко и чесън на прах и има отвратителен вкус.

Както виждате всяка държава има различни дюнери и различни вкусове и които не е опитал другите си мисли че нашите са върха на сладоледа

Дано ви се удаде възможност да излезнете из Европата за да видите, че нашите са жалка имитация на Дюнер

Дано съм бил полезен

Link to comment
Share on other sites

а за другите държави-доста цигани правят дюнери там ;)

Това за циганите ме уби. :blink:

Да не си ходил та знаеш. :)

Или просто си чешиш пръстите и трупаш постове :bgrin:

Аз специално в Гърция не съм видял такивал.Там гърци съм виждал.

В Испания, някакви индиици и араби продават, но чак пък цигани не съм зърнал.

Не, че нямат такива ,но са много мърэеливи и събират само старо желязо.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Дюнерът е традиционна турска питка (от турски döner kebap) пълна с месо, в повечето случаи агнешко, но и много често телешко или пилешко. Гърците имат свой вариант на дюнер наречен гиро (gyro), а арабите шаварма (shawarma). В българия дюнерът е смес между всички изброени по-горе и нашата традиционна кухня, което прави българският дюнер страхотно вкусен и неповторим. Рецепта за дюнер вижте тук

Link to comment
Share on other sites

СТОП! Я моля поясни, как е ТУРСКА тая питка по-точно? В смисъл скрий си упътването, ползвай Гугъл и помисли как ще отговориш. 

Link to comment
Share on other sites

СТОП! Я моля поясни, как е ТУРСКА тая питка по-точно? В смисъл скрий си упътването, ползвай Гугъл и помисли как ще отговориш.

Дюнер кебаб е месото, което турците използват и слагат в тънък хляб обиkновено - лаваш (Lavash)

или пита( Pita bread). Лавашът е тънък и мек хляб произлиза от Армения и се използва най-често в Турция и Иран за направата съответно на дюнер и шаварма. Пита е гръцкият вариант на лаваш!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Много си прав човече.

Аз също съм ял в Германия, добри са там ги правят предимно турци и са с много месо и лук без прословутите картофи с които пълнят нашенският дюнер.

Ял съм и в Испания много месо домати и зеле/няма картофи/.

Ял съм и в Гърция, там ми харесаха наи _много Цяло шишче месо/сувлаки/ с картофи, но соса е мама мия ,не знам точно какво съдържа, но има вкус на горчица и още нещо .Не е като нашият ,които според мен съдържа кисело мляко и чесън на прах и има отвратителен вкус.

Както виждате всяка държава има различни дюнери и различни вкусове и които не е опитал другите си мисли че нашите са върха на сладоледа

Дано ви се удаде възможност да излезнете из Европата за да видите, че нашите са жалка имитация на Дюнер

Дано съм бил полезен

 

Гръцкия дюнер е много по-различен от турския и арабския. Гърците му викат Gyros. Прави се от свинско месо. Соса за който говориш е горчица с майонеза. Най-вкусния, който съм ял в Пловдив е до спортното училище на гребната. На гърба на ресторант Миконос.

Link to comment
Share on other sites

Интересен коментар - 11 години по-късно....  :laughing1:  :laughing1:  :laughing1:

 

В тоя ред на мисли гърците от Гироленд на Васил Априлов втори път се издънват с гироси това лято... Силно съм разочарован. Картофите са сухи и смарангясани, гиросът няма нищо общо с това, което съм ял преди. Ще им дам един последен шанс с надеждата, че е лято и са занемарили работата поради липса на студенти. Ако обаче наесен ми продадат пак такъв ... продукт ще приключим отношенията...  

Link to comment
Share on other sites

И аз се отказах от тях. Нищо общо с продукта, с който се наложиха, а порцията още малко ще я докарат до 10 лв... Жалка история. Къде има подобни места? Онзи, дето беше първия, на кръстовището с Пещерско, премести ли се или приключи?

Link to comment
Share on other sites

Интересен коментар - 11 години по-късно.... :laughing1: :laughing1: :laughing1:

 

В тоя ред на мисли гърците от Гироленд на Васил Априлов втори път се издънват с гироси това лято... Силно съм разочарован. Картофите са сухи и смарангясани, гиросът няма нищо общо с това, което съм ял преди. Ще им дам един последен шанс с надеждата, че е лято и са занемарили работата поради липса на студенти. Ако обаче наесен ми продадат пак такъв ... продукт ще приключим отношенията...

Смениха се собствениците,за това вероятно...пробвай на Миконос,не са никак лоши.

Link to comment
Share on other sites

И аз се отказах от тях. Нищо общо с продукта, с който се наложиха, а порцията още малко ще я докарат до 10 лв... Жалка история. Къде има подобни места? Онзи, дето беше първия, на кръстовището с Пещерско, премести ли се или приключи?

 

Там си е, онези не съм ги опитвал... Но явно ще ги опитам. Срещу тях направиха пък турско капанче, трябва да тествам и него. 

 

Смениха се собствениците,за това вероятно...пробвай на Миконос,не са никак лоши.

 

Ако са се махнали гърците - отписвам го веднага. 

Link to comment
Share on other sites

Хихих  :D  Ама въобще не съм обърнал внимание, че поста е толкова стар. 

Извинявам се ако съм причинил неудобство с вдигането на толкова стара тема.  :)

Link to comment
Share on other sites

Никакво неудобство - просто малко смях. 

Днес се засилих да търся гироси на Пещерска, но мястото вече продава бургери и се нарича А ла карт. Мистър Кебаб на ъгъла също не работеше... Явно ще чакаме есента и ако Гироленд пак ми се окендзат ще им е за последно... 

Link to comment
Share on other sites

Гръцкия дюнер е много по-различен от турския и арабския. Гърците му викат Gyros. Прави се от свинско месо. Соса за който говориш е горчица с майонеза. Най-вкусния, който съм ял в Пловдив е до спортното училище на гребната. На гърба на ресторант Миконос.

 

:thumbsup:

 

Най-вкусният дюнер, който съм ял досега е гръцки в Солун (май някъде тука беше)...и е огромен като количество. ;)

Доста вкусен дюнер (макар и много различен като вкус от гръцкия) правят от години само на едно единствено място в Кърджали - след моста към "Възрожденци" в едно малко заведение само за дюнери. Лошото е, че всички го знаят, интересът е голям и се чака поне 10-15 минути докато ти го направят и донесат.

Ял съм дюнери къде ли не - и тук, и там, и в други градове...освен гореспоменатите два, няма нито един, дето да ми е направил впечатление - навсякъде другаде все компромис с нещо...или с месото, или със соса, или с количеството или съотношението на продуктите, или с постоянството при направата (един път хубав, друг път лош) и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Ядох на тоя Миконос, не е лош ама за 5 лв да ме извиняват...

А Gyro Land гледам се гласят да отварят в Кършияка до Яворов май...

 

Иначе като се замисля, най-якият съм ял в Германия, на няколко места, просто няма нищо общо с тук. Пържени картофи въобще няма като опция - салатки и сосове. И като си го вземеш с mehr Fleisch и цял ден карам на един дюнер за 3.50-4.00 Евро.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...