Jump to content
BulForum.com

Ню Дрийм Ти Ви [TiVi.bg]


Recommended Posts

Как да вярвам на сайтът, като там пише 150 канала, а уж били повече. Освен това, на сайта пише 10лв, Lucky Luciano ми казва 20... Можеше просто да се каже. Не е сложно.

 

Все едно. Ясно ми стана. Между 10 и 20 лева е цената, както дойде. Каналите и те са на късмет.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 839
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ще пробвам да отговоря на някои от темите:

- за разхвърляните канали

Принципно е следвана определена логика. Първо са най-гледаните канали, после са подредени жанрово (научнопопулярни, спортни, кино и т.н.). HD версиите на гледаните канали са последователни и в същата последователност като SD-тата. Детските са с номера от 300 нататък, за възрастни - от 800 нататък и т.н. Обаче с течение на времето и добавянето на нови канали, тази концепция все по-трудно се спазва. Като са свършили местата на научнопопулярните, новият научнопопулярен трябва да се сложи някъде по-назад.

Принципно може да се промени номерацията и да се освободи място, но гледаме да не го правим по няколко причини.

Първо, защото хората свикват с номерацията и запомнят номерата на каналите, които често използват. Ще им е неприятно, ако при всяка промяна трябва да свикват с нова номерация.

Второ, маркираните като "любими" канали (с жълта звездичка) ще се пренаредят и объркат, тъй като това маркиране е по номера.

Трето, ако сме махнали канал от пакет А за оператор X, това не означава, че същият този канал не е останал в пакет Б на оператор Y, а не бихме искали да "прецакваме" неговите абонати, като сменим номерацията на Y, за да я запазим за X. Същата платформа се използва не само от нашите директни абонати (на Ню Дрийм Ти Ви), но и на други доставчици, които ползвта платформата на едро и имат други пакети с други авторски права. Имали сме дори такъв казус - прекратихме си договора с Тянков ТВ и вместо него пуснахме друг фолклорен канал. Обаче го пуснахме с друг номер, тъй като друг оператор със същата платформа продължаваше да има договор с Тянков и при него този номер си остана зает. Имаше сърдити клиенти, които са свикнали да имат фолк телевизия на номер еди си кой и сега трябвало да свикват с друг номер, но в такава ситуация не може да се угоди на всички и спазваме принципа "най-малко промени".

Четвърто, номерацията е обща за всички пакети и ако изглежда, че в поредността на каналите има дупки, това се дължи на факта, че там има канали, които липсват във вашия пакет или дори в пакетите на съответния доставчик. А тези липсващи канали, в техния си пакет най-вероятно са си на подходящите места.

В крайна сметка, с течение на времето каналите се разбъркват, но това е по-малката беда, отколкото ако често-често ги преномерираме.

Разбъркването се компенсира с една особеност на платформата (май я няма при други колеги) - един канал може да бъде намерен едновременно в няколко категории. Примерно може да е в "Кино", в "HD", в "Руски" и в "Английски" едновременно (не знам дали има точно такъв, давам пример).

С категориите има още един уникален фийчър: езикът се сменя автоматично с влизането в категория. Примерно има канали, които имат едновременно български, английски, руски и немски език. В категория "всички", каналът е на български (всъщност на езика на устройството). Ако влезнеш в категория "руски", тогава не само се показват каналите, които имат руско аудио, ами руското аудио се включва автоматично, за да не се налага да го превключваш. Ако друг член от семейството знае друг език и си отвори секция "немски" или "английски", за него аудиото за същия канал ще е друго.

Разбъркването може да се компенсира и с функцията "любими канали" - веднъж маркирани като любими, каналите могат да се наредят по желание на потребителя.

- за SD каналите

От Булсатком се взимат само тези канали, на които Булсатком им е официален източник (примерно City TV, Евроспорт и някои други). Всички канали, които имат наземен официален източник (обичайно bix.bg), се взимат от него. А това са всички национални, всички от групата на Нова, на БТВ, на Фокс, на Планета и др. Общо около 60. Но останалите 100 нямат наземен източник и се взимат от някой спътник.

- видях питане за запис на Нова ТВ. Този казус е интересен, защото се дискутира от колеги в бранша от известно време.

Нова ТВ има два официални източника, или по-точно един в два формата: bix.bg в MPEG2 6mbps и  bix.bg в MPEG4 3mbps. Неофициално може да се вземе от Bulsatcom, Vivacom, Blizoo, Nurts (ефир). Сред (предимно пловдивски) доставчици има някаква дискусия за качеството на сигнала на Нова, специално по време на мачове, като се твърди, че едни имат по-качествен сигнал от други. Това не е съвсем така. Качеството на Нова е ниско по време на мачове във всичките си източници (имаме ги всичките в lab-а), като има визуална илюзия за по-добро качество на сорса, който идва от ефира (от Нуртс, MPEG4 6mbps). Но това е илюзия - там има "блър", който замазва образа и губи детайлите, макар да създава усещането за по-малък цифров шум. Като видяхме "пловдивската" дискусия си поиграхме да сравняваме всичките възможни сорсове, за да изберем най-добрия, но решихме да не ги сменяме - тези от bix.bg са най-добри, а качеството на Нова по време на мачове си е ниско по тяхна вина. Слагането на "блър" филтър не е добро решение - всеки може да си го пусне от телевизора, ако така му харесва повече. Аз не съм привърженик на модифицирането на видеосигнала по пътя - той трябва да стига до телевизора в оригиналния си вид, а всякакъв постпроцесинг (филтри, ъпскейл, деинтерлейсинг и др.) трябва да се прави в последното устройство (по възможност - в телевизора). Причината в Нуртс да е по-голям битрейта не е по-високото качество (т.е. там няма повече детайли), а че в транспондера спряха всички други канали освен БТВ и Нова, поради което статмукса използва целия свободен bandwidth.



Ако е имало други въпроси, значи съм ги забравил докато пиша горния дълъг текст :)

Link to comment
Share on other sites

03_Cooolbox_Mpeg2_03.png 
03_N3_Mpeg2_03.png




                                         N3                          Cooolbox
Format settings, GOP                     : M=3, N=12                 : Variable
Format settings, picture structure       : Frame
Bit rate mode                            : Variable
Bit rate                                 : 4 786 Kbps                : 5 347 Kbps
Maximum bit rate                         : 15.0 Mbps                 : 5 467 Kbps

А откъде идва VBR MPEG2 стрийма на N3?


При него има и детайл, и гладкост на изображението.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Eeee най-накрая се вдигна завесата за прословутата НоваТВ и номерата им :D

 

Интересно как ще коментират колегите от темата за бокса.

 

И добре дошъл на колегата @mitkodotcom Ще му пожелая само корави нерви и мн търпение тук :D

 

 

П.С. Аз освен въпросния блур, качество не виждам. Пикселите са замазни, все едно е фотошопирано изображение.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

VBR MPEG2, вероятно идва от 45Е, което се сваля с едни други приемници, тоест не масовите, но само гадая в мометна.

Въпреки всичко и според мен този VBR MPEG2 е с по-добро качество. Според окото ми е така, като сравнението е не само на мачове, а на всички предавания, които съм наблюдавал.

Гледайки белия цвят, в средата на двете снимки, тоест белия фон, може да се разглежда и като вид филтър, но останалото... за мен и моето око, качеството на стрийма на N3 е по-доброто.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Аз освен въпросния блур, качество не виждам. Пикселите са замазни, все едно е фотошопирано изображение.

 

С фотошоп можеш да замазваш, но не и да си "измисляш" пиксели.

Вгледай се в тънкия контур в долната част на логото върху купата при двете изображения...

Това имам предвид, когато говоря за наличието на детайли в стрийма на N3.

Пробвай се да "фотошопираш" горния скрийншот и се опитай да го докараш до долния...

Link to comment
Share on other sites

С фотошоп можеш да замазваш, но не и да си "измисляш" пиксели.

Вгледай се в тънкия контур в долната част на логото върху купата при двете изображения...

Това имам предвид, когато говоря за наличието на детайли в стрийма на N3.

Пробвай се да "фотошопираш" горния скрийншот и се опитай да го докараш до долния...

 

Дай ми високо качество на шота. Бъзикам се :)

Възможно е Н3 да имат някакъв жокер и едва ли ще споделят, след като при всички други качеството е по-лошо.

 

Малко въпроси към по-запознатите.

Който има устройство (примерно това от Cooolbox мисля е MAG250, дали може да се ползва), може ли малко повече информация как седи въпроса с настройката? Дали следната схема ще работи.

1) Закачам си устройството зад рутер (трябва ли да се пренасочват някакви портове?) и му пускам интернет :)

2) Правя настройките от следния линк

 

Плащам си месечната такса и това е всичко?

Link to comment
Share on other sites

Който има устройство (примерно това от Cooolbox мисля е MAG250, дали може да се ползва), може ли малко повече информация как седи въпроса с настройката? Дали следната схема ще работи.

1) Закачам си устройството зад рутер (трябва ли да се пренасочват някакви портове?) и му пускам интернет :)

2) Правя настройките от следния линк

 

Плащам си месечната такса и това е всичко?

 

1. Закачаш си устройството към всяка точка, която има достъп до интернет. Портове не се пренасочват.

2. Правиш си настройките.

3. Плащаш си месечната такса и си изпращаш MAC адреса на бокса при доставчика за ауторизация на приемника.

4. Гледаш.

5. Отиваш някъде на майната си по света в командировка или на екскурзия.

6. Слагаш си МАГ-а в багажа.

7. Следваш точка от 1 до 3.

8. Някъде на майната си по света нета е капут: слаб, прекъсва...

9. Имаш LB канали, имаш настройка за буфериране в приемника. Правиш времето на буфериране от 0 на 1 сек. Ако е недостатъчно - увеличаваш.

10. Отиваш на точка 4

11. Не те кефи доставчика

12. Сменяш доставчика, няма договори, няма неустойки

13. Кефи те доставчика, но те кефи и друг: правиш си втори портал. При включване на приемника си избираш към кой портал да се включиш.

14. Искаш да гледаш лайв стрийм: добавяш и гледаш.

15. Искаш да гледаш торент: гледаш.

16. Не те кефи жичната връзка към мрежата. Слагаш си Wi-Fi донгъл с чип на Ralink (пример: Ralink RT5370) и се конектваш без жици. Списък със 100% съвместими модули.

17. Не искаш да купуваш приемник? Инсталираш си Kodi и следваш точки от 1 до 4.

18. Искаш да притежаваш 4к MAG? Плащаш си сега преордера и го получаваш на премиерата му след месец-два.

19. Искаш МАГ, но си стиснат и не те устройва цената? Отиваш в алибаба и си поръчваш клонинг за една четвърт от цената.

20. Имаш проблем с клонинга от алибаба? Следваш точки от 1 до 18.

21. Вижда ти се много сложно? Не се занимавай, това не е за теб.

22. Цялата информация и доунлоад секция на Инфомир на руски и английски език.

23. Не знаеш нито руски, нито английски език? Изпълняваш точка 21 или викаш на помощ известните учени Нагласьов и Напасьов.

24. Най-важната точка: Не се правиш на много отворен!

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Дай ми високо качество на шота.

 

Нека Нова стане HD и веднага ти го давам :-)  :D

 

Докато дойде това време, можеш да експериментираш с този. От друг канал е, но за целите на експеримента, ще ти свърши работа.

 

F7zINid6.png

Link to comment
Share on other sites

nova-nurts кое точно е?

Ефирната или от 45е 11593V


На първо четене: nova-blizoo


Тази вечер, по време на мача, най-много ще си проявят разликите.

Link to comment
Share on other sites

Стар енкодер. На аналоговите телевизори, както и на плоските в режим 16:9 (а не just scan), тези пиксели по стандарт са извън видимата зона (използват се примерно за телетекст), затова китайците са си ги спестили в енкодера. По същата причина на някои канали в най-горния ред се вижда една бяла линия, в която премигват част от пикселите.

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид друго...

Наличието им означава, че или Нова пускат различни стриймове към провайдерите, или BIX омазват всичко.

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид друго...

Наличието им означава, че или Нова пускат различни стриймове към провайдерите, или BIX омазват всичко.

Стриймът от Нова е еднакъв, енкодерите са различни. MPEG2 енкодерът на BIX създава този проблем с долните редове (всъщност и с горните, но там се дублира черна линия и не се вижда толкова). Всички канали от групата на Нова и на БТВ в mpeg2 имат този проблем. MPEG4 енкодерите са по-съвременни и показват и долните пиксели.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за усилията, които полагате и експедитивността.

Изпратил съм едни трафик-графики на лично съобщение... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...